MUŞ ÖZGÜR-DER´DE “DİKENİ GÜLE DÖNÜŞTÜREN AHLAK” SEMİNERİ
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliği, “Dikeni Güle Dönüştüren Ahlak” konulu bir seminer düzenledi. Programın konuğu olan Sezgin Kartal, “Kur´anı Kerim bizi eğitiyor ve bize insanlığımızı öğretiyor. Ahlakın tevhidle olan ilişkisi hayatın her alanında açık ve net olarak görülür. Kişi ahlakının hayatla ilişki düzeyi Kur´an´la ilişkisi kadardır” dedi
Tarih: 24.12.2019 17:50:19/ 239okunma / 0yorum

 

 

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliğinin konuğu Sezgin Kartal, Muş Eğitim-Bir Sendikası seminer salonunda “Dikeni Güle Dönüştüren Ahlak” konulu bir seminer verdi.

Ali Haydar adlım´ın moderatörlüğündeki program, Recep Taş´ın Kur´an tilavetiyle başladı.

Belirli bir hedefi olmayan insanın, ne yapacağını bilemediğini ve varlığını anlamlandıramadığını belirterek konuşmasına başlayan Kartal, insanın doğası gereği çevresini etkileyen veya çevresinden etkilenen bir özelliğe sahip olduğunu belirtti.

Sezgin, insanoğlunun çift yönlü bir görüntü arz ettiğini yani tavırlarının sürekli olumlu, güzel ve melekvari değil, aynı zamanda olumsuz, kötü ve şeytanvari olduğunu ifade etti. “İnsan yapıp ederken, kural tanımaz mı olacak, yoksa belirli ilke, kural ve ölçüye bağlı mı kalacak? Kısacası keyfi mi davranacak, ahlaki mi?” şeklindeki sorulara cevap arayan Sezgin, “Amacımız sınırları belli olan Kur´an Ahlakı´nın yeniden anlaşılıp yaşanması imkanı üzerine paylaşımda bulunmaktır.” dedi.

“MÜSLÜMAN İÇİN TEORİK SÖYLEMDEN ÖNCE ŞAHİTLİK GEREKLİDİR”

Sezgin Kartal konuşmasında konuşmasını şöyle sürdürdü: Ahlak H-l-k kökünden Arapça bir kelime olup aslı, doğru dürüst planlama yapmaktır. “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin...” ayetinde geçen “huluk” kelimesi, “ahlak” anlamındadır. Başta hadisler olmak üzere hulk ve ahlak terimleri iyi ve kötü huyları ifade etmek üzere kullanılmıştır. Cahiliye edebiyatında ahlak kelimesine rastlanmamaktadır, çünkü cahiliye arabı daha çok dünyevi ve kabileci bir karaktere sahipti.

Kalem suresi´nde geçen “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin” ayetinde Rasulullah´ın bütün insanlık için örnekliği ifade edilmektedir. İnsanlığın uyması için ifade edilen örnek Ahlak, Rasulullah´ın ahlakı´dır, ve O´nun ahlakı da Hz. Aişe´nin ifadesiyle; ancak Kur´an idi.

Kur´anı Kerim bizi eğitiyor ve bize insanlığımızı öğretiyor. Ahlakın tevhidle olan ilişkisi hayatın her alanında açık ve net olarak görülür. Kişi ahlakının hayatla ilişki düzeyi Kur´an´la ilişkisi kadardır. Kur´an´ı Kerim´de tekrarla uyarılan insan öncelikle tutarlı olmaya davet edilmektedir. Müslüman için teorik söylemden önce şahitlik gereklidir.

“İNSANLARIN BİRBİRİNE ALLAH´I HATIRLATMADIĞI, SALİH AMELLERE YÖNLENDİRMEYE İHTİYAÇ HİSSETMEDİĞİ BİR TOPLUM YAPISI İLE KUŞATILIYORUZ”

İslam açısından ahlak, insan hayatında ertelenemez öneme sahip yaşam tarzıdır. İhtilaf anında ahlaklı olmak, son derece önemli bir husus olup bir insanın fazilet ve rezaletini açığa çıkarma özelliği taşır.

Günümüzde edep, ilke ve mantığın dışlandığı ve bunların yerine modalaştırılan yaklaşımların insanların zihninde ve eylemlerinde belirleyici kılındığı bir dünyada yaşıyoruz. Egemenlerin biçimlendirdiği kavramlarla düşünen, edilgen bir yapıya sahip toplumla yaşıyoruz. İnsanların birbirine Allah´ı hatırlatmadığı, salih amellere yönlendirmeye ihtiyaç hissetmediği bir toplum yapısı ile kuşatılıyoruz.

Peki, tüm bu kuşatma tehdidine karşı ne yapmalı sınırlarımızı korumak için hangi vasıflara sahip olmalı, ne tür tedbirlere ağırlık vermeliyiz?

Evvelce misyonumuzu gözden geçirmeli, öncelikli hedeflerimiz hususunda “net” olmalıyız. Etrafımızda yaşanan bunca kirlilikle, zulümle ve günahla kuşatılmış ortamlarda biz müminlerin birbirlerine iyiliği tavsiye edip, kötülükten de alıkoyması gerek. Bu sebeple “emri bil maruf nehyi anil münker” emrini hayat tarzımız haline getirmek durumundayız. Hevanın değil, ahlaki ilkelerin hakim olduğu bir toplumsal düzen ancak bu yöndeki çabaların yaygınlaşması ile mümkündür.

Sorular bölümünün ardından program sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî kanalının sabah haberlerine canlı yayın konuğu olarak karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek “İl Özel İdaresi olarak karla mücadelede toplam 11 ekip oluşturduk. 95 personeli etkin bir şekilde 24 saat esasına göre karla mücadeleye son hız hizmetlerini sürdürüyor. Nefesin olduğu her yere biz hizmet götürüyoruz. Vatandaşımızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayabilmek için İl Özel İdaresi ekipleri gece-gündüz çalışmaktadır” dedi
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği, Okul Sporları kapsamında 6 farklı branşta 54 okuldan 270 öğrencinin katılımıyla Satranç Turnuvası düzenledi. Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, dereceye giren sporculara ödüllerini vererek başarılar diledi.
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
İslami İlimler Fakültesi (İİF) Vali Erdoğan Bektaş Amfisi´nde her hafta gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Tefsîrü´l-Menâr Bağlamında Islah Ekolü´nün Kur´an´ı Anlama ve Açıklama Yöntemi” konulu seminer düzenlendi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberinde ki heyet, esnaf ziyaretlerinde bulunarak birçok gencin seyyar satıcılık yaptığına dikkat çekerek işsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu