MUŞ ÖZGÜR-DER´DE “DİKENİ GÜLE DÖNÜŞTÜREN AHLAK” SEMİNERİ
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliği, “Dikeni Güle Dönüştüren Ahlak” konulu bir seminer düzenledi. Programın konuğu olan Sezgin Kartal, “Kur´anı Kerim bizi eğitiyor ve bize insanlığımızı öğretiyor. Ahlakın tevhidle olan ilişkisi hayatın her alanında açık ve net olarak görülür. Kişi ahlakının hayatla ilişki düzeyi Kur´an´la ilişkisi kadardır” dedi
Tarih: 24.12.2019 17:50:19/ 296okunma / 0yorum

 

 

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliğinin konuğu Sezgin Kartal, Muş Eğitim-Bir Sendikası seminer salonunda “Dikeni Güle Dönüştüren Ahlak” konulu bir seminer verdi.

Ali Haydar adlım´ın moderatörlüğündeki program, Recep Taş´ın Kur´an tilavetiyle başladı.

Belirli bir hedefi olmayan insanın, ne yapacağını bilemediğini ve varlığını anlamlandıramadığını belirterek konuşmasına başlayan Kartal, insanın doğası gereği çevresini etkileyen veya çevresinden etkilenen bir özelliğe sahip olduğunu belirtti.

Sezgin, insanoğlunun çift yönlü bir görüntü arz ettiğini yani tavırlarının sürekli olumlu, güzel ve melekvari değil, aynı zamanda olumsuz, kötü ve şeytanvari olduğunu ifade etti. “İnsan yapıp ederken, kural tanımaz mı olacak, yoksa belirli ilke, kural ve ölçüye bağlı mı kalacak? Kısacası keyfi mi davranacak, ahlaki mi?” şeklindeki sorulara cevap arayan Sezgin, “Amacımız sınırları belli olan Kur´an Ahlakı´nın yeniden anlaşılıp yaşanması imkanı üzerine paylaşımda bulunmaktır.” dedi.

“MÜSLÜMAN İÇİN TEORİK SÖYLEMDEN ÖNCE ŞAHİTLİK GEREKLİDİR”

Sezgin Kartal konuşmasında konuşmasını şöyle sürdürdü: Ahlak H-l-k kökünden Arapça bir kelime olup aslı, doğru dürüst planlama yapmaktır. “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin...” ayetinde geçen “huluk” kelimesi, “ahlak” anlamındadır. Başta hadisler olmak üzere hulk ve ahlak terimleri iyi ve kötü huyları ifade etmek üzere kullanılmıştır. Cahiliye edebiyatında ahlak kelimesine rastlanmamaktadır, çünkü cahiliye arabı daha çok dünyevi ve kabileci bir karaktere sahipti.

Kalem suresi´nde geçen “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin” ayetinde Rasulullah´ın bütün insanlık için örnekliği ifade edilmektedir. İnsanlığın uyması için ifade edilen örnek Ahlak, Rasulullah´ın ahlakı´dır, ve O´nun ahlakı da Hz. Aişe´nin ifadesiyle; ancak Kur´an idi.

Kur´anı Kerim bizi eğitiyor ve bize insanlığımızı öğretiyor. Ahlakın tevhidle olan ilişkisi hayatın her alanında açık ve net olarak görülür. Kişi ahlakının hayatla ilişki düzeyi Kur´an´la ilişkisi kadardır. Kur´an´ı Kerim´de tekrarla uyarılan insan öncelikle tutarlı olmaya davet edilmektedir. Müslüman için teorik söylemden önce şahitlik gereklidir.

“İNSANLARIN BİRBİRİNE ALLAH´I HATIRLATMADIĞI, SALİH AMELLERE YÖNLENDİRMEYE İHTİYAÇ HİSSETMEDİĞİ BİR TOPLUM YAPISI İLE KUŞATILIYORUZ”

İslam açısından ahlak, insan hayatında ertelenemez öneme sahip yaşam tarzıdır. İhtilaf anında ahlaklı olmak, son derece önemli bir husus olup bir insanın fazilet ve rezaletini açığa çıkarma özelliği taşır.

Günümüzde edep, ilke ve mantığın dışlandığı ve bunların yerine modalaştırılan yaklaşımların insanların zihninde ve eylemlerinde belirleyici kılındığı bir dünyada yaşıyoruz. Egemenlerin biçimlendirdiği kavramlarla düşünen, edilgen bir yapıya sahip toplumla yaşıyoruz. İnsanların birbirine Allah´ı hatırlatmadığı, salih amellere yönlendirmeye ihtiyaç hissetmediği bir toplum yapısı ile kuşatılıyoruz.

Peki, tüm bu kuşatma tehdidine karşı ne yapmalı sınırlarımızı korumak için hangi vasıflara sahip olmalı, ne tür tedbirlere ağırlık vermeliyiz?

Evvelce misyonumuzu gözden geçirmeli, öncelikli hedeflerimiz hususunda “net” olmalıyız. Etrafımızda yaşanan bunca kirlilikle, zulümle ve günahla kuşatılmış ortamlarda biz müminlerin birbirlerine iyiliği tavsiye edip, kötülükten de alıkoyması gerek. Bu sebeple “emri bil maruf nehyi anil münker” emrini hayat tarzımız haline getirmek durumundayız. Hevanın değil, ahlaki ilkelerin hakim olduğu bir toplumsal düzen ancak bu yöndeki çabaların yaygınlaşması ile mümkündür.

Sorular bölümünün ardından program sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
Muş´ta çobanlık yaptığı öğrenilen Suriye uyruklu bir genç, serinlemek için girdiği Murat Nehri´nde boğuldu. Balık adamlar, Suriyeli gencin cansız bedenini çıkarırken, görgü tanıklarının bir kişi daha vardı iddiaları üzerine Murat nehrinde arama çalışmaları devam etti. Saatlerce nehirde arama yapan balık adamlar, daha sonra çalışmaları sonlandırdı.
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
Kaçakçılık Ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin emtia(Eşya) kaçakçılığına yönelik sürdürdüğü operasyonda çok sayıda malzeme ele geçirdi.
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrşad Sami Yuca editörlüğünde Bulanık/Kop kitabı yayımlandı
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
Muş İl Müftülüğü Başvaizi Abdulhak Akpolat, Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nın bu yılki temasının “Cami ve İlim” olarak belirlendiğini hatırlatarak hafta boyunca camilerin medeniyetimizdeki yeri ve hayatımızdaki anlamının anlatılacağını söyledi.
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığını vekâleten yürüten Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, dekanlık görevine asaleten atandı.
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
İçme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon gibi yer altı hatları yenilenen Karşıyaka Mahallesi´nde asfalt hazırlığı yapılıyor. Ekipler bir yandan yol söküm çalışmaları yaparken diğer yandan asfalt altı malzeme serimi yaparak yol sıkıştırması yapıyor.
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
Muş´ta Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ve kursların kapanmasıyla boşta kalan 25 usta öğretici kadın, koronavirüs ile mücadele kapsamında gönüllü olarak maske üretiyor.
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Turhan Sur Ermenistan saldırılarına değerlendirerek “Küffar´ın şımarık kıblesiz Ermenistan´a talimat vermesi ile son yıllarda, Türk İslam Dünyası Coğrafyasına başlattığı kahpe saldırıların maksadını ve hedefini çok iyi bilmekteyiz” dedi
DOLAR
7.6946
EURO
9.0376
Muş Durumu

Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu