MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz, hepatit türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlattı.
Tarih: 2.8.2018 17:56:14/ 469okunma / 0yorum

 

Her yıl 1 milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olan hepatit; kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları ile bulaşan bir hastalık olan Hepatit´in türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlatan Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz. “Hepatit terimi halk arasında bulaşıcı sarılık olarak tanımlanır. Tıbbi olarak karaciğerin iltihabı durumudur. Yarıdan çoğunluğunun nedeni virüsler (A,B,C,D,E,G) dir. Virusün türüne bağlı olarak çocukluk ve yetişkin dönemlerimde farklı klinik seyir izlenir. Diş tedavisi, kan nakli, cerrahi işlemler, hijyenik şartlarda yapılmayan kulak deldirme, sünnet, dövme, piercing, cinsel ilişki, manikür- pedikür gibi işlemlerden sonra hastalık kişilere bulaşabilir. Anne karnında veya doğum sırasında anneden bebeğe de bulaşabilir. Virüs vücuda farklı yollarla girebilir. Hepatit A ve E hijyenin iyi olmadığı ortamlarda su ve gıdalarla ağızdan bulaşırken hepatit B ve C çoğunlukla kanla bulaşmaktadır. Virüs vücuda girip çoğaldıktan belli bir süre sonra hastalarda yorgunluk, halsizlik, hafif ateş, iştahsızlık, bulantı gibi şikâyetleri takiben virusün tipine bağlı olarak kusma, karın, ağrısı, gözlerde ve ciltte sarılık, idrar renginde koyulaşma gibi şikâyetlere de neden olabilir. Bu hastalar sarılıklı, septomatiktir. Yakın takip gerektirir. Özellikle hepatit B de ağır karaciğer yetmezliği gelişme riski yüksektir.”

HEPATİT B VE C´NİN İLAÇ TEDAVİSİ VARDIR

Doç. Dr. Yılmaz, Hepatit B ve C´nin ilaç tedavisinin olduğunu belirterek; “Hepatit B ve C´nin ilaç tedavisi vardır. Ancak takip ve tedavi maliyeti yüksektir. Hastalıkla mücadelede en etkin ve ucuz yol aşılamadır.  Hepatit B aşısı 1998 den beri Ülkemizde rutin aşılama programı dâhilinde yapılmaktadır, Hepatit C nin henüz onaylanmış aşısı yoktur. Ülkemizde hepatit B nin görülme sıklığı % 2-7 arasında değişmektedir ancak bu oran Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde daha da artmaktadır. Doğurganlık oranının yüksek olduğu bölgelerimizde hepatit B li anneden doğan bebeklerde enfeksiyona sık rastlamaktayız. Oysa gebelerin Hepatit B yönünden taranması ve doğum sonrası bebeğin bağışıklama programına alınması ile hepatit B li yeni vakalar büyük oranda önlenebilmektedir. Hepatit C görülme sıklığı ise  %1 dir, yani her 100 kişiden biri Ülkemizde hepatit C dir. Hepatit C nin tedavisinde son yıllarda tüm Dünya´da yeni gelişmeler olmuştur. Onaylanan yeni ilaçlarla kısa zamanda hastalıktan iyileşme mümkündür. Ülkemizde de bu yeni ilaçlar kullanıma girmiştir.”

Doç. Dr. Yılmaz son olarak Hepatit hastalığının diğer türlerine de değinerek; “Hepatit A,  kirlenmiş su ve besinlerle bulaşan ve tüm dünyada yaygın görülen çocuklarda hafif ancak ileri yaşlarda ağır belirtilerle seyreden diğer bir bulaşıcı sarılık türüdür. Aşısı bulunmaktadır. Özellikle su kesintilerinin ve kanalizasyon çalışmalarının olduğu bölgelerde sarılıklı hasta sayısında artış durumunda hepatit A irdelenmelidir.

Viral Hepatitlerin tedavisinde antiviral ilaçların yanında sağlıklı –dengeli beslenme, sigara ve alkolden uzak durulması,  gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması,  istirahat önemli yer tutmaktadır. Moral ve motivasyonun yüksek olması hastalıkla mücadelenin temel taşıdır. Ama en önemlisi hepatit tanısı aldığınız andan itibaren düzenli hekim kontrolünde olmanızdır.” Dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
AKTARLARDA KIŞ YOĞUNLUĞU
Muş´ta devam eden dondurucu soğuk hava aktarlarda hareketliliğe neden oldu
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
“41 İLAÇTA ARZ SIKINTISI BU HAFTA SON BULACAK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" açıklaması yaptı.
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
MUŞ´A 9 ADET AMBULANS GÖNDERİLDİ
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´a 9 yeni ambulans getirdiğini söyledi.
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
İLK YARDIMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilk yardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları açıkladı.
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
DR. TÜRKOĞLU´NDAN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu