MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz, hepatit türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlattı.
Tarih: 2.8.2018 17:56:14/ 2128okunma / 0yorum

 

Her yıl 1 milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olan hepatit; kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları ile bulaşan bir hastalık olan Hepatit´in türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlatan Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz. “Hepatit terimi halk arasında bulaşıcı sarılık olarak tanımlanır. Tıbbi olarak karaciğerin iltihabı durumudur. Yarıdan çoğunluğunun nedeni virüsler (A,B,C,D,E,G) dir. Virusün türüne bağlı olarak çocukluk ve yetişkin dönemlerimde farklı klinik seyir izlenir. Diş tedavisi, kan nakli, cerrahi işlemler, hijyenik şartlarda yapılmayan kulak deldirme, sünnet, dövme, piercing, cinsel ilişki, manikür- pedikür gibi işlemlerden sonra hastalık kişilere bulaşabilir. Anne karnında veya doğum sırasında anneden bebeğe de bulaşabilir. Virüs vücuda farklı yollarla girebilir. Hepatit A ve E hijyenin iyi olmadığı ortamlarda su ve gıdalarla ağızdan bulaşırken hepatit B ve C çoğunlukla kanla bulaşmaktadır. Virüs vücuda girip çoğaldıktan belli bir süre sonra hastalarda yorgunluk, halsizlik, hafif ateş, iştahsızlık, bulantı gibi şikâyetleri takiben virusün tipine bağlı olarak kusma, karın, ağrısı, gözlerde ve ciltte sarılık, idrar renginde koyulaşma gibi şikâyetlere de neden olabilir. Bu hastalar sarılıklı, septomatiktir. Yakın takip gerektirir. Özellikle hepatit B de ağır karaciğer yetmezliği gelişme riski yüksektir.”

HEPATİT B VE C´NİN İLAÇ TEDAVİSİ VARDIR

Doç. Dr. Yılmaz, Hepatit B ve C´nin ilaç tedavisinin olduğunu belirterek; “Hepatit B ve C´nin ilaç tedavisi vardır. Ancak takip ve tedavi maliyeti yüksektir. Hastalıkla mücadelede en etkin ve ucuz yol aşılamadır.  Hepatit B aşısı 1998 den beri Ülkemizde rutin aşılama programı dâhilinde yapılmaktadır, Hepatit C nin henüz onaylanmış aşısı yoktur. Ülkemizde hepatit B nin görülme sıklığı % 2-7 arasında değişmektedir ancak bu oran Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde daha da artmaktadır. Doğurganlık oranının yüksek olduğu bölgelerimizde hepatit B li anneden doğan bebeklerde enfeksiyona sık rastlamaktayız. Oysa gebelerin Hepatit B yönünden taranması ve doğum sonrası bebeğin bağışıklama programına alınması ile hepatit B li yeni vakalar büyük oranda önlenebilmektedir. Hepatit C görülme sıklığı ise  %1 dir, yani her 100 kişiden biri Ülkemizde hepatit C dir. Hepatit C nin tedavisinde son yıllarda tüm Dünya´da yeni gelişmeler olmuştur. Onaylanan yeni ilaçlarla kısa zamanda hastalıktan iyileşme mümkündür. Ülkemizde de bu yeni ilaçlar kullanıma girmiştir.”

Doç. Dr. Yılmaz son olarak Hepatit hastalığının diğer türlerine de değinerek; “Hepatit A,  kirlenmiş su ve besinlerle bulaşan ve tüm dünyada yaygın görülen çocuklarda hafif ancak ileri yaşlarda ağır belirtilerle seyreden diğer bir bulaşıcı sarılık türüdür. Aşısı bulunmaktadır. Özellikle su kesintilerinin ve kanalizasyon çalışmalarının olduğu bölgelerde sarılıklı hasta sayısında artış durumunda hepatit A irdelenmelidir.

Viral Hepatitlerin tedavisinde antiviral ilaçların yanında sağlıklı –dengeli beslenme, sigara ve alkolden uzak durulması,  gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması,  istirahat önemli yer tutmaktadır. Moral ve motivasyonun yüksek olması hastalıkla mücadelenin temel taşıdır. Ama en önemlisi hepatit tanısı aldığınız andan itibaren düzenli hekim kontrolünde olmanızdır.” Dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ZABITA EKİPLERİ COVİD DENETİMİNDE
ZABITA EKİPLERİ COVİD DENETİMİNDE
Muş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler, covid-19 salgını dolayısıyla şehir merkezinde denetimlerini sürdürüyor.
MUŞ´TA BİR KÖY KOVİD-19 NEDENİYLE KARANTİNAYA ALINDI
MUŞ´TA BİR KÖY KOVİD-19 NEDENİYLE KARANTİNAYA ALINDI
Muş´ta bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.
DEZENFEKTAN, KOLONYA VE SABUN İÇİN UYARI YAPILDI
DEZENFEKTAN, KOLONYA VE SABUN İÇİN UYARI YAPILDI
Kullanılan sabun ve dezenfektanlarda oldukça fazla kimyasal madde bulunuyor. Bunun da ellerde kuruma, çatlama ve alerjik reaksiyonlara sebep olabildiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, ellerin bakımı hakkında önemli bilgiler verdi.
27 İLAÇ DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI
27 İLAÇ DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 2´si kanser olmak üzere 27 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.
COVİD-19 PSİKOSOSYAL DESTEK HATTI 81 İLDE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR
COVİD-19 PSİKOSOSYAL DESTEK HATTI 81 İLDE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR
Sağlık Bakanlığı´nın Mart ayında hizmet vermeye başlayan psikososyal danışma hatlarına binlerden fazla başvuru oldu
BÖBREK TAŞINA İYİ GELDİĞİ ÖNE SÜRÜLEN SU, MİKROP SAÇIYOR
BÖBREK TAŞINA İYİ GELDİĞİ ÖNE SÜRÜLEN SU, MİKROP SAÇIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, Gümüşali köyünde kuyudan çıkan ve böbrek taşını erittiği iddia edilen suyun, şifa değil mikrop saçtını söyledi.
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
Genç Birikim Derneği ve Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKO SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanserle mücadeleye dikkat çekerek tıp dünyasının belirlediği alan dışında, dört ana eksen etrafında mücadeleyi ele almanın mümkün olduğunu söyledi.
MUŞ´A 130 DOKTOR ATANDI
MUŞ´A 130 DOKTOR ATANDI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş ve ilçelerinde görev yapmak üzere 130 doktorun atandığının müjdesini verdi
TÜRKOĞLU´NDAN EVDE KARANTİNA ALTINDAKİ HASTALAR İÇİN UYARI!
TÜRKOĞLU´NDAN EVDE KARANTİNA ALTINDAKİ HASTALAR İÇİN UYARI!
Muş İl Sağlık Müdürü Dr.Serdal Türkoğlu, evde takip gerektiren koronavirüs hastalarının bakımı esnasında yapılması ve dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu