MUŞ ÖZEL ŞİFA HASTANESİNDEN HEPATİT UYARISI
Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz, hepatit türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlattı.
Tarih: 2.8.2018 17:56:14/ 353okunma / 0yorum

 

Her yıl 1 milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olan hepatit; kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları ile bulaşan bir hastalık olan Hepatit´in türlerini, bulaşma yollarını ve korunma yöntemlerini anlatan Muş Özel Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Hava Yılmaz. “Hepatit terimi halk arasında bulaşıcı sarılık olarak tanımlanır. Tıbbi olarak karaciğerin iltihabı durumudur. Yarıdan çoğunluğunun nedeni virüsler (A,B,C,D,E,G) dir. Virusün türüne bağlı olarak çocukluk ve yetişkin dönemlerimde farklı klinik seyir izlenir. Diş tedavisi, kan nakli, cerrahi işlemler, hijyenik şartlarda yapılmayan kulak deldirme, sünnet, dövme, piercing, cinsel ilişki, manikür- pedikür gibi işlemlerden sonra hastalık kişilere bulaşabilir. Anne karnında veya doğum sırasında anneden bebeğe de bulaşabilir. Virüs vücuda farklı yollarla girebilir. Hepatit A ve E hijyenin iyi olmadığı ortamlarda su ve gıdalarla ağızdan bulaşırken hepatit B ve C çoğunlukla kanla bulaşmaktadır. Virüs vücuda girip çoğaldıktan belli bir süre sonra hastalarda yorgunluk, halsizlik, hafif ateş, iştahsızlık, bulantı gibi şikâyetleri takiben virusün tipine bağlı olarak kusma, karın, ağrısı, gözlerde ve ciltte sarılık, idrar renginde koyulaşma gibi şikâyetlere de neden olabilir. Bu hastalar sarılıklı, septomatiktir. Yakın takip gerektirir. Özellikle hepatit B de ağır karaciğer yetmezliği gelişme riski yüksektir.”

HEPATİT B VE C´NİN İLAÇ TEDAVİSİ VARDIR

Doç. Dr. Yılmaz, Hepatit B ve C´nin ilaç tedavisinin olduğunu belirterek; “Hepatit B ve C´nin ilaç tedavisi vardır. Ancak takip ve tedavi maliyeti yüksektir. Hastalıkla mücadelede en etkin ve ucuz yol aşılamadır.  Hepatit B aşısı 1998 den beri Ülkemizde rutin aşılama programı dâhilinde yapılmaktadır, Hepatit C nin henüz onaylanmış aşısı yoktur. Ülkemizde hepatit B nin görülme sıklığı % 2-7 arasında değişmektedir ancak bu oran Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde daha da artmaktadır. Doğurganlık oranının yüksek olduğu bölgelerimizde hepatit B li anneden doğan bebeklerde enfeksiyona sık rastlamaktayız. Oysa gebelerin Hepatit B yönünden taranması ve doğum sonrası bebeğin bağışıklama programına alınması ile hepatit B li yeni vakalar büyük oranda önlenebilmektedir. Hepatit C görülme sıklığı ise  %1 dir, yani her 100 kişiden biri Ülkemizde hepatit C dir. Hepatit C nin tedavisinde son yıllarda tüm Dünya´da yeni gelişmeler olmuştur. Onaylanan yeni ilaçlarla kısa zamanda hastalıktan iyileşme mümkündür. Ülkemizde de bu yeni ilaçlar kullanıma girmiştir.”

Doç. Dr. Yılmaz son olarak Hepatit hastalığının diğer türlerine de değinerek; “Hepatit A,  kirlenmiş su ve besinlerle bulaşan ve tüm dünyada yaygın görülen çocuklarda hafif ancak ileri yaşlarda ağır belirtilerle seyreden diğer bir bulaşıcı sarılık türüdür. Aşısı bulunmaktadır. Özellikle su kesintilerinin ve kanalizasyon çalışmalarının olduğu bölgelerde sarılıklı hasta sayısında artış durumunda hepatit A irdelenmelidir.

Viral Hepatitlerin tedavisinde antiviral ilaçların yanında sağlıklı –dengeli beslenme, sigara ve alkolden uzak durulması,  gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması,  istirahat önemli yer tutmaktadır. Moral ve motivasyonun yüksek olması hastalıkla mücadelenin temel taşıdır. Ama en önemlisi hepatit tanısı aldığınız andan itibaren düzenli hekim kontrolünde olmanızdır.” Dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
KALP HASTALARI KIŞIN SPOR SALONUNU TERCİH ETMELİ
Havaların soğumaya başladığı ve kışın iyice kendini gösterdiği şu günlerde kalp hastalığı olanlar açık havada fazla zaman geçirmemeli. Açık hava yerine spor salonunu tercih etmeli
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
MUŞ KANTİNCİLER DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI
Muş Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Menderes Belik çocuklarımızın sağlığı biz kantinciler için son derece büyük önem arz etmektedir. Okul kantinlerinde bakanlığımızın satışını uygun görmediği ürünleri satmadığımız gibi, evden yada dışarıdan çantalarında okul kantinlerinde yasaklı gıdaları getiren öğrencilere de ikazlarımız sürmektedir dedi.
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
ÇOCUKLARI HAZIR GIDALARDAN UZAK TUTUN
Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
ELLERİNİZİ YIKAMANIZ GEREKEN 8 DURUM
Kalabalık ve toplu yaşanan ortamlarda, başta grip olmak üzere Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıklar, yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabiliyor. Uzman Dr. Şirin Elmi, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN “DÜNYA ARTRİT GÜNÜ” MESAJI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü, 12 Ekim 2018 tarihi Dünya Artrit Günü dolaysıyla bir mesaj yayınladı
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Dünya Yürüyüş Günü münasebetiyle Muşta çeşitli etkinlikler düzenledi
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
GRİBE KARŞI DOĞAL ÖNERİLER
Uzmanlar, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamininden zengin gıdaları tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, “Çok önemli bir antioksidan olan C vitamini, vücuttan toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir" dedi. İşte griple savaşan 10 doğal savaşçı...
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK KONFERANSI
Muş İl sağlık Müdürlüğü düzenlediği etkinlik ve bilgilendirme programlarla halk sağlığının önemsenmesi gereken konuların başında geldiğini gözler önüne seriyor.
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE TUTUKLAMA VE CEZA GELİYOR
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE TUTUKLAMA VE CEZA GELİYOR
Doktor ve hemşireler başta olmak üzere sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişilere tutuklu yargılama ve yüksek ceza geliyor.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu