‘MUŞ OVASI ULUSLARARASI TARIM KONGRESİ´ DÜZENLENDİ
Muş Valiliği ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından, “Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi” düzenlendi.
Tarih: 24.9.2019 18:07:16/ 266okunma / 0yorum

Muş Valiliği ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından, “Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi” düzenlendi.Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde, 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen kongreye; Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Vali Yardımcıları Alper Çifçi ve Mehmet Kocabey, İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Baykal, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Prof. Dr. Cevad Selam, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, çeşitli üniversitelerin ziraat fakültelerinden akademisyenler, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü´ne bağlı Araştırma Enstitülerinden araştırmacılar, yurt dışından bilim adamları ve çok sayıda öğrenci ile davetli katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı´nın okunduğu programın açılış konuşması, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ tarafından yapıldı.

“POLAT, TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, TARIMSAL ARAŞTIRMALAR VE POLİTİKALAR GENEL MÜDÜRÜ ÖZCAN KAYACAN´DAN BİR TALEPTE BULUNDU”

Programda bir konuşma yapan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, gerçekleştirilen ‘Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi´nin hayırlara vesile olmasını temennisinde bulundu.

Tarım ve ziraat ile özellikle Muş Ovası üzerinde, yaklaşık iki yılı aşkın süredir çok büyük çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan´dan bir talepte bulunan Rektör Polat, “Tarım ve Orman Bakanlığı´nın bizlere çok büyük destekleri oldu. Hayvancılıkta pilot devlet üniversitesi seçildik ama faaliyet konusunda bazı sıkıntılarımız var. Bu konuyu bir ortak akılla çözmemiz gerekiyor. Sayın valimiz konuyu biliyorlar ama tabi konunun birde Ankara ayağı var. TİGEM´den kaynaklanan bazı sıkıntılar var. Bunu aşamadık. Gereken desteği biz Ankara´dan da bekliyoruz. Ankara´da bizleri desteklerse şayet, biz daha güçlü adımlar atabileceğimize inanıyoruz” dedi.

“MUŞ´TAN GELECEK HER TÜRLÜ SORUN VE ÇÖZÜM KONUSU ÜZERİNDE, ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİMİZİ BURADA SÖYLÜYORUM”

Rektör Polat´ın var olan talebi dile getirdiği konuşmasının ardından kürsüye gelen Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan da, şunları söyledi: “Gıda ve tarım sektörü insanlığın beslenmesinde, sanayiye ham madde temininde, kırsal ve kentsel istihdam artışında, dış ticarette ülkemize döviz kazanımında önemli bir rol oynamaktır.”

Rektör Polat tarafından dile getirilen talep noktasında, ellerinden gelen desteği Muş için sunacaklarını söyleyen Kayacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muş´a lazım olan gerekli desteği vereceğimizi buradan beyan etmek istiyorum. TAGEM olarak birçok konu üzerinden çalışıyoruz. Muş´tan gelecek her türlü sorun ve çözüm konusu üzerinde, elimizden gelen gayreti göstereceğimizi burada söylüyorum. Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi´nin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

“SON YILLARDA ÇOK ÖNEMLİ ÇABALAR SARF EDİLMEKTEDİR”

Tarımın her ülkede devlet tarafından himaye edildiğini ve edilmek zorunda olunduğuna dikkat çeken Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz de, “Tarım her ülkede devlet tarafından himaye edilir. Himaye edilmek zorundadır. Bu tarımın doğası gereğidir. Avrupa Birliği´nde de aynı şey olmuştur. Bazen bu süreçler iyi yönetilememiştir. İşin doğası itibariyle muhakkak kamu bu faaliyetin bir tarafında olmak zorundadır ve desteklemek zorundadır. ‘Tamamen serbest piyasaya bırakayım, ne hali varsa görsün´ diye hiçbir ülke demez, diyemez. Türkiye´de de bu denilmiyor. Bunun içinde son yıllarda çok önemli çabalar sarf edilmektedir” dedi.

“TARIM SADECE BİR SEKTÖRDEN İBARET DEĞİLDİR”

Tarımın sadece bir sektörden ibaret olmadığının altını çizen Vali Doç. Dr. Gündüzöz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda tarım alanında önemli çabalar içerisinde hükümetimiz. Tarım sadece bir sektörden ibaret değildir. Tarım aynı zamanda, milli güvenlik konsepti içerisinde yer alan değerli bir kompartımandır. Mili güvenlikte bugün gıda güvenliği, çevre güvenliği, enerji güvenliği gibi kavramlar en asli kavramlar olarak önümüze çıkmaktadır. Bunun hem arz tarafı vardır, hem de bir talep tarafı vardır.”

Muş´un devasal bir ova potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Vali Gündüzöz, “Muş, tarım alanında son derece önemli bir potansiyele sahip ildir. Fakat Muş Ovası´nın bilinirliği, bir Çukurova, bir Konya Ovası kadar değildir. Bu algıyı da iyi yönetmek lazım, çünkü Muş Ovası´nın varlığını herkesin beynine kazırsak, bu konu da alabileceğimiz yatırımlar ve duyarlılıklar artacaktır. Muş Ovası bin 700 kilometre kare civarında bir ovadır. Bunun yanında yukarıda Liz Ovası 160 kilometre kare, Malazgirt Ovası yine 500 metrekare civarında, Bulanık Ovası yine 500-600 kilometre kare civarındadır. Bunları da hesaba kattığımızda; aslında bizim 2 bin 800 kilometre karelik devasa bir ova potansiyelimiz var” dedi.

“OVA VARLIĞI OLARAK, ÇOK ÖNEMLİ BİR ALANA SAHİBİZ”

Muş´un ova varlığı noktasında, çok önemli bir alana sahip olduğunun hatırlatmasında bulunan Vali Gündüzöz, “Bu ova potansiyelinin yanında, mevsimsel ve iklimsel şartlardan dolayı belki üç ürün alma kabiliyetimiz zayıf olabilir, bir Çukurova değil o açıdan. Ama ova varlığı olarak, çok önemli bir alana sahibiz. Arazimizin yaklaşık 3´te 1´i ovadır. Tabi bunun sulanabilir olması, ayrı bir hadise. Sulanabilir olma noktasında, etrafımızdaki pek çok nehre ve dereye rağmen arzu ettiğimiz noktada değiliz.

Alparslan-1 ve bitmek üzere olan Alparslan-2 Barajları ve bu barajların bir yan ürünü olarak, sulama tesislerinin yapılmasıyla Muş Ovası, Çukur Ova´nın yaptığı sıçramaya benzer bir sıçramayı, önümüzdeki günlerde inşallah yapacak. Bunların projesi hazır, tabi proje bu işin besmelesidir. Bu işi bitirmek için daha önümüzde yol var. Bizim daha fazla çalışmaya, daha fazla üretmeye ve teknolojiyi daha iyi kullanmaya ihtiyacımız var. Ben tüm bu duygu ve düşüncelerle, araştırma-geliştirme faaliyetleri içerisinde önemli bir parametre olan bu kongrenin başarılı sonuçlar vermesini temenni ediyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrasında, araştırmacıların ve çeşitli üniversitelerden akademisyenler ile yurtdışından bilim adamlarının katılımıyla dün başlatılan ve bugün sürdürülecek olan iki günlük ‘Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi´, çeşitli programlarla devam etti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu