“MUŞ İLİNİN DOĞAL HAYVANCILIĞA DAYALI SANAYİ POTANSİYELİ”
Muş Alparslan Üniversitesi öğretim üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Muş İlinin Doğal Hayvancılığa Dayalı Sanayi Potansiyeli” başlığını kaleme aldı
Tarih: 4.12.2018 17:27:45/ 163okunma / 0yorum

Muş İli, meraların bolluğundan dolayı Türkiye´nin en büyük doğal hayvan stokuna sahip illerinden biridir. Bu da özellikle dünyada ve ülkemizde gittikçe artan sağlıklı beslenme talebine hitap edebilecek bir potansiyel sunmaktadır (Hallam, 2003:180-181). Mera ürünleri kapalı alanlarda beslenen hayvanlardan elde edilen organik gıdadan daha sağlıklıdır (Arslan, 2018:76-78). Sanayi sicil belgesi sahibi 7 süt ürünleri imalatı firması ilde faal durumdadır. Büyük doğal et potansiyeli olan ilde henüz bir et entegre tesisinin kurulmayışı bu potansiyelin bir nevi atıl durumda olduğunu göstermektedir. Bu durum mera süt ürünleri, et ve organik tarımsal ürünler için ilde yatırım yapacak olan firmalara büyük ve karlı bir yatırım imkânı sunmaktadır. Muş kaşarını mevsimlik olarak üreten 4 süt işleme firması mevcuttur (Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2015). İldeki mera sütünden imal edilen Muş kaşarı, markalaşma veya pazarlama için özel bir çaba harcanmamasına rağmen, lezzetinden dolayı İstanbul Mısır Çarşısı´nda Trakya kaşarından sonra en pahalı kaşar olarak talep görmektedir. Ancak ildeki kaşar üreticileri yurt içi talebi bile karşılayamamaktadır. Muş kaşarının bu potansiyeli değerlendirilerek etkin bir tanıtım ve pazarlama stratejisiyle iç pazar payı büyütülebilir ve dış pazarlarda da iyi bir fiyata satılabilir. Yukarıda ifade edilen az sayıda süt ve süt ürünleri imalathanesi dışında ilde et sanayii, doğal gübre sanayii, entegre süt sanayii gibi hayvancılık yatırımları mevcut değildir. Bu alanda yapılacak sanayi tesislerinin doğal hammaddesinin ucuz ve yeterli miktarda olması ve ulaşım gerektirmeden temini, maliyetin düşük olmasını sağladığından, yatırım yapacak firmalar için ili cazip kılacaktır. Muş ilinde verimi yüksek, doğal ve sürdürülebilir bir hayvancılık için teknolojiden maksimum derecede faydalanılması, organize olunması, hayvan sağlığının önemsenmesi ve hayvansal ürünlerin yeterince hijyenik olması gibi konulara odaklanmak gerekmektedir.  Bu konular ilde hayvancılık sektöründe yaşanan önemli sorunlar olarak gösterilebilir. Bu konulara odaklanarak bu alanlardaki sorunlar giderildiğinde doğal gıda üretimi verimi artırılmakla kalınmayacak aynı zamanda hayvansal ürünlerin kalitesinin de yükselmesini sağlayacaktır. 

Ayrıca Muş ilinin ekolojik yapısı, doğal meyve ve bitki florasının zenginliği organik arıcılık için oldukça uygun koşullar sağlamaktadır. Muş balı bölgede bilinen bir bal olmasına rağmen tanıtım ve pazarlama yetersizliği ülke içinde ve dışında hak ettiği değerde satılmamasına neden olmaktadır. Muş ilinde önemli miktarda bal üretimi gerçekleşmektedir. Bununla birlikte kamunun sağladığı desteklerle bu miktar gittikçe artmaktadır. Örneğin TKDK şu ana kadar 21 işletmeye 1.535.460.56 TL parasal destek sağlarken Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2010-2014 yılları arasında 893.620,68 TL destek sağlamıştır (TKDK Muş İl Koordinatörlüğü, 2015; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2015). Muş ilinde bitki florasının zenginliği ve ekolojik şartların uygunluğundan dolayı üretilen bal kaliteli ve lezzetlidir. Ancak değişik kalitede üretilen organik ve organik olmayan bal üretimini sınıflandıracak bir birimin ve bu sınıflandırmaya bağlı etkin bir tanıtım ve pazarlama sisteminin yokluğuna ek olarak ambalajlama yetersizliğinden dolayı üreticiler baldan hak ettikleri ekonomik getiriyi elde edememektedir. Sonuç olarak organik arıcılık için uygun ekoloji ve endemik bitki florasına sahip olan ilde üretilen balın kalitesini tescilleyen bir birim meydana getirilirse il bu alanda Türkiye pazarında söz sahibi olmakla kalmaz dış pazarlara da açılabilir.

Hayvancılık sektöründe ilin potansiyelini değerlendirebilecek sanayi tesisleri aşağıdaki gibi sıralanabilir. Mera süt toplama, süte dayalı diğer mamulleri üretme ve paketleme tesisi, hayvan sayısının çok olduğu merkezlerde süt toplama ünite ve soğuk zincir kullanımı ile ilgili tesisler, hayvan derilerini işleyecek tesisler, keçi kılı ve koyun yününü değerlendirme tesisleri, gıda sektöründe kullanılacak doğal helal jelatin üretim tesisleri, mera sütünden kaşar üretim tesislerinin sayısının artırılması, piyasada talebi olabilecek İtalyan Mozzarella ve Fransız Brie gibi farklı peynir çeşitleri üretim tesisleri, mera et entegre ve mamulleri tesisi, polen, arı sütü vs. gibi alternatif arıcılık ürünlerine yönelik tesisler.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü eğitim çalışanlarının üye olabildiği Eğitim-Bir-Sen Muş 2 Nolu Şubesi, ilk divan toplantısını gerçekleştirdi.
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan “Muş İli Tarım Alet Ve Makineleri Sektörü” başlığını kaleme aldı
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
Muş´ta iş kuracaklara çağrıda bulunan KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda üretim yapan işletmelere 370 bin TL´ye kadar geri ödemesiz girişimcilere destek sağlanacağı, hibeden faydalanmak isteyen girişimcilerin en son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018´de sona ereceğini dile getirdi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz Muş Devlet Hastanesi´nde tedavi gören hastaları ziyaret ederek “Geçmiş Olsun” dileklerini iletti.
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
Muş Durumu

En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu