“MUŞ İLİNİN DOĞAL HAYVANCILIĞA DAYALI SANAYİ POTANSİYELİ”
Muş Alparslan Üniversitesi öğretim üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Muş İlinin Doğal Hayvancılığa Dayalı Sanayi Potansiyeli” başlığını kaleme aldı
Tarih: 4.12.2018 17:27:45/ 258okunma / 0yorum

Muş İli, meraların bolluğundan dolayı Türkiye´nin en büyük doğal hayvan stokuna sahip illerinden biridir. Bu da özellikle dünyada ve ülkemizde gittikçe artan sağlıklı beslenme talebine hitap edebilecek bir potansiyel sunmaktadır (Hallam, 2003:180-181). Mera ürünleri kapalı alanlarda beslenen hayvanlardan elde edilen organik gıdadan daha sağlıklıdır (Arslan, 2018:76-78). Sanayi sicil belgesi sahibi 7 süt ürünleri imalatı firması ilde faal durumdadır. Büyük doğal et potansiyeli olan ilde henüz bir et entegre tesisinin kurulmayışı bu potansiyelin bir nevi atıl durumda olduğunu göstermektedir. Bu durum mera süt ürünleri, et ve organik tarımsal ürünler için ilde yatırım yapacak olan firmalara büyük ve karlı bir yatırım imkânı sunmaktadır. Muş kaşarını mevsimlik olarak üreten 4 süt işleme firması mevcuttur (Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2015). İldeki mera sütünden imal edilen Muş kaşarı, markalaşma veya pazarlama için özel bir çaba harcanmamasına rağmen, lezzetinden dolayı İstanbul Mısır Çarşısı´nda Trakya kaşarından sonra en pahalı kaşar olarak talep görmektedir. Ancak ildeki kaşar üreticileri yurt içi talebi bile karşılayamamaktadır. Muş kaşarının bu potansiyeli değerlendirilerek etkin bir tanıtım ve pazarlama stratejisiyle iç pazar payı büyütülebilir ve dış pazarlarda da iyi bir fiyata satılabilir. Yukarıda ifade edilen az sayıda süt ve süt ürünleri imalathanesi dışında ilde et sanayii, doğal gübre sanayii, entegre süt sanayii gibi hayvancılık yatırımları mevcut değildir. Bu alanda yapılacak sanayi tesislerinin doğal hammaddesinin ucuz ve yeterli miktarda olması ve ulaşım gerektirmeden temini, maliyetin düşük olmasını sağladığından, yatırım yapacak firmalar için ili cazip kılacaktır. Muş ilinde verimi yüksek, doğal ve sürdürülebilir bir hayvancılık için teknolojiden maksimum derecede faydalanılması, organize olunması, hayvan sağlığının önemsenmesi ve hayvansal ürünlerin yeterince hijyenik olması gibi konulara odaklanmak gerekmektedir.  Bu konular ilde hayvancılık sektöründe yaşanan önemli sorunlar olarak gösterilebilir. Bu konulara odaklanarak bu alanlardaki sorunlar giderildiğinde doğal gıda üretimi verimi artırılmakla kalınmayacak aynı zamanda hayvansal ürünlerin kalitesinin de yükselmesini sağlayacaktır. 

Ayrıca Muş ilinin ekolojik yapısı, doğal meyve ve bitki florasının zenginliği organik arıcılık için oldukça uygun koşullar sağlamaktadır. Muş balı bölgede bilinen bir bal olmasına rağmen tanıtım ve pazarlama yetersizliği ülke içinde ve dışında hak ettiği değerde satılmamasına neden olmaktadır. Muş ilinde önemli miktarda bal üretimi gerçekleşmektedir. Bununla birlikte kamunun sağladığı desteklerle bu miktar gittikçe artmaktadır. Örneğin TKDK şu ana kadar 21 işletmeye 1.535.460.56 TL parasal destek sağlarken Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2010-2014 yılları arasında 893.620,68 TL destek sağlamıştır (TKDK Muş İl Koordinatörlüğü, 2015; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2015). Muş ilinde bitki florasının zenginliği ve ekolojik şartların uygunluğundan dolayı üretilen bal kaliteli ve lezzetlidir. Ancak değişik kalitede üretilen organik ve organik olmayan bal üretimini sınıflandıracak bir birimin ve bu sınıflandırmaya bağlı etkin bir tanıtım ve pazarlama sisteminin yokluğuna ek olarak ambalajlama yetersizliğinden dolayı üreticiler baldan hak ettikleri ekonomik getiriyi elde edememektedir. Sonuç olarak organik arıcılık için uygun ekoloji ve endemik bitki florasına sahip olan ilde üretilen balın kalitesini tescilleyen bir birim meydana getirilirse il bu alanda Türkiye pazarında söz sahibi olmakla kalmaz dış pazarlara da açılabilir.

Hayvancılık sektöründe ilin potansiyelini değerlendirebilecek sanayi tesisleri aşağıdaki gibi sıralanabilir. Mera süt toplama, süte dayalı diğer mamulleri üretme ve paketleme tesisi, hayvan sayısının çok olduğu merkezlerde süt toplama ünite ve soğuk zincir kullanımı ile ilgili tesisler, hayvan derilerini işleyecek tesisler, keçi kılı ve koyun yününü değerlendirme tesisleri, gıda sektöründe kullanılacak doğal helal jelatin üretim tesisleri, mera sütünden kaşar üretim tesislerinin sayısının artırılması, piyasada talebi olabilecek İtalyan Mozzarella ve Fransız Brie gibi farklı peynir çeşitleri üretim tesisleri, mera et entegre ve mamulleri tesisi, polen, arı sütü vs. gibi alternatif arıcılık ürünlerine yönelik tesisler.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
MUHTAÇ AİLELERE ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞLIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı muhtaç hanelere elektrik desteğinin önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçirilmesi planlanıyor.
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
JANDARMA 180. YIL KUTLAMA STARTINI VERDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı 180´inci kuruluş yıldönümü kutlamalarının startını karda tatbikat yaparak verdi.
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
YATÇI, BAĞIMSIZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI
Cumhur İttifakı nedeniyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş Belediye Başkan Adaylığından geri çekilen Şerafettin Yatçı, bağımsız aday olarak İl Seçim Kuruluna gerekli müracaatları yaptığını ve bağımsız aday olduğunu açıkladı.
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
TEK AYAKKABIYLA 3500 METRE KOŞTU, ALTIN MADALYA KAZANDI
Genç Kadın Atletizm Takımımız, 3 Şubat 2019 tarihinde Portekiz´in Albufeira şehrinde yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası´nda birinci olurken, yarışmaya genç atletimiz Emine Akbingöl damga vurdu.
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
DAĞCILAR MUŞ´TA KIŞ GELİŞİM KAMPINDA
Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) tarafından düzenlenen "Kış Gelişim Eğitimi" kapsamında 110 dağcı, Muş´ta eğitimlere başladı. Dağcılar, zorlu kış şartlarına uyum sağlamak için bir hafta eğitim alacak
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
UMRE ÖDÜLLÜ SİYER SINAVI YAPILDI
Muşlular, Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından bu yıl 8´incisi düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı´nda ter döktü.
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
BEDEN SOSYOLOJİSİ: EMANET VE SAHİPLİK
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş Temsilciliğinin konuğu olan Öğretim Görevlisi Burhan Taşkaya, “Beden Sosyolojisi: Emanet Ve Sahiplik” konulu bir seminer verdi.
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
Muş Durumu

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu