“MUŞ İLİNİN DOĞAL HAYVANCILIĞA DAYALI SANAYİ POTANSİYELİ”
Muş Alparslan Üniversitesi öğretim üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Muş İlinin Doğal Hayvancılığa Dayalı Sanayi Potansiyeli” başlığını kaleme aldı
Tarih: 4.12.2018 17:27:45/ 296okunma / 0yorum

Muş İli, meraların bolluğundan dolayı Türkiye´nin en büyük doğal hayvan stokuna sahip illerinden biridir. Bu da özellikle dünyada ve ülkemizde gittikçe artan sağlıklı beslenme talebine hitap edebilecek bir potansiyel sunmaktadır (Hallam, 2003:180-181). Mera ürünleri kapalı alanlarda beslenen hayvanlardan elde edilen organik gıdadan daha sağlıklıdır (Arslan, 2018:76-78). Sanayi sicil belgesi sahibi 7 süt ürünleri imalatı firması ilde faal durumdadır. Büyük doğal et potansiyeli olan ilde henüz bir et entegre tesisinin kurulmayışı bu potansiyelin bir nevi atıl durumda olduğunu göstermektedir. Bu durum mera süt ürünleri, et ve organik tarımsal ürünler için ilde yatırım yapacak olan firmalara büyük ve karlı bir yatırım imkânı sunmaktadır. Muş kaşarını mevsimlik olarak üreten 4 süt işleme firması mevcuttur (Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2015). İldeki mera sütünden imal edilen Muş kaşarı, markalaşma veya pazarlama için özel bir çaba harcanmamasına rağmen, lezzetinden dolayı İstanbul Mısır Çarşısı´nda Trakya kaşarından sonra en pahalı kaşar olarak talep görmektedir. Ancak ildeki kaşar üreticileri yurt içi talebi bile karşılayamamaktadır. Muş kaşarının bu potansiyeli değerlendirilerek etkin bir tanıtım ve pazarlama stratejisiyle iç pazar payı büyütülebilir ve dış pazarlarda da iyi bir fiyata satılabilir. Yukarıda ifade edilen az sayıda süt ve süt ürünleri imalathanesi dışında ilde et sanayii, doğal gübre sanayii, entegre süt sanayii gibi hayvancılık yatırımları mevcut değildir. Bu alanda yapılacak sanayi tesislerinin doğal hammaddesinin ucuz ve yeterli miktarda olması ve ulaşım gerektirmeden temini, maliyetin düşük olmasını sağladığından, yatırım yapacak firmalar için ili cazip kılacaktır. Muş ilinde verimi yüksek, doğal ve sürdürülebilir bir hayvancılık için teknolojiden maksimum derecede faydalanılması, organize olunması, hayvan sağlığının önemsenmesi ve hayvansal ürünlerin yeterince hijyenik olması gibi konulara odaklanmak gerekmektedir.  Bu konular ilde hayvancılık sektöründe yaşanan önemli sorunlar olarak gösterilebilir. Bu konulara odaklanarak bu alanlardaki sorunlar giderildiğinde doğal gıda üretimi verimi artırılmakla kalınmayacak aynı zamanda hayvansal ürünlerin kalitesinin de yükselmesini sağlayacaktır. 

Ayrıca Muş ilinin ekolojik yapısı, doğal meyve ve bitki florasının zenginliği organik arıcılık için oldukça uygun koşullar sağlamaktadır. Muş balı bölgede bilinen bir bal olmasına rağmen tanıtım ve pazarlama yetersizliği ülke içinde ve dışında hak ettiği değerde satılmamasına neden olmaktadır. Muş ilinde önemli miktarda bal üretimi gerçekleşmektedir. Bununla birlikte kamunun sağladığı desteklerle bu miktar gittikçe artmaktadır. Örneğin TKDK şu ana kadar 21 işletmeye 1.535.460.56 TL parasal destek sağlarken Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2010-2014 yılları arasında 893.620,68 TL destek sağlamıştır (TKDK Muş İl Koordinatörlüğü, 2015; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2015). Muş ilinde bitki florasının zenginliği ve ekolojik şartların uygunluğundan dolayı üretilen bal kaliteli ve lezzetlidir. Ancak değişik kalitede üretilen organik ve organik olmayan bal üretimini sınıflandıracak bir birimin ve bu sınıflandırmaya bağlı etkin bir tanıtım ve pazarlama sisteminin yokluğuna ek olarak ambalajlama yetersizliğinden dolayı üreticiler baldan hak ettikleri ekonomik getiriyi elde edememektedir. Sonuç olarak organik arıcılık için uygun ekoloji ve endemik bitki florasına sahip olan ilde üretilen balın kalitesini tescilleyen bir birim meydana getirilirse il bu alanda Türkiye pazarında söz sahibi olmakla kalmaz dış pazarlara da açılabilir.

Hayvancılık sektöründe ilin potansiyelini değerlendirebilecek sanayi tesisleri aşağıdaki gibi sıralanabilir. Mera süt toplama, süte dayalı diğer mamulleri üretme ve paketleme tesisi, hayvan sayısının çok olduğu merkezlerde süt toplama ünite ve soğuk zincir kullanımı ile ilgili tesisler, hayvan derilerini işleyecek tesisler, keçi kılı ve koyun yününü değerlendirme tesisleri, gıda sektöründe kullanılacak doğal helal jelatin üretim tesisleri, mera sütünden kaşar üretim tesislerinin sayısının artırılması, piyasada talebi olabilecek İtalyan Mozzarella ve Fransız Brie gibi farklı peynir çeşitleri üretim tesisleri, mera et entegre ve mamulleri tesisi, polen, arı sütü vs. gibi alternatif arıcılık ürünlerine yönelik tesisler.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KILIÇDAROĞLU´NA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ
KILIÇDAROĞLU´NA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ
Muş´ta bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik saldırıya tepki göstererek kınadı.
ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
Hasköy İlçesinde engellilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çocuk oyunlarından mendil kapmaca, ip atlama, yöresel halkoyunları hem de doyasıyla eğleniyorlar
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
Vali Doç Dr. İlker Gündüzöz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla bir mesaj yayınladı.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´İN 23 NİSAN MESAJI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´İN 23 NİSAN MESAJI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
BAŞKAN ASYA´DAN 23 NİSAN MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN 23 NİSAN MESAJI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TBMM´nin 99. kuruluş yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kutlama mesajı yayımladı.
BAŞKAN ÖĞÜT, 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI
BAŞKAN ÖĞÜT, 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI
Kızılağaç Belediye Başkanı Burhan Öğüt, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı
BARIŞAN´DAN 23 NİSAN MESAJI
BARIŞAN´DAN 23 NİSAN MESAJI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, kalıcı milli egemenliğin başarılı bir eğitim modeli ile mümkün olacağını belirterek, "Çocuklarına sahip çıkamayan bir milletin geleceği, yarınlara ilişkin hedef ve heyecanı, daimi egemenliği olamaz" dedi.
‘MUŞLULAR BULUŞUYOR´ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ
‘MUŞLULAR BULUŞUYOR´ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ
Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İLDER) Kongresi´nin de gerçekleştiği ‘Muşlular Buluşuyor Şöleni´nde bir araya geldi.
HBT ÇOCUKLARLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR
HBT ÇOCUKLARLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) gönüllüleri, “Şehirden Köye Uzanan Kardeşlik Eli” projesi kapsamında Keçidere Köyü İlkokulunda okuyan çocuklarla buluştu.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu