MUŞ İLİ KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE MARKALAŞTIRILMASI PROJESİ BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitenin paydaşlarıyla birlikte yürüttüğü, Muş´un ekonomik yapısını farklı alanlarda geliştirmeye dönük stratejik nitelikteki araştırma ve uygulama çalışmaları hız kesmeden sürüyor.
Tarih: 9.9.2018 12:37:58/ 234okunma / 0yorum

Bu kapsamda, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliği ve Uygulamalı Bilimler Fakülte yürütücülüğünde 45.000 TL bütçe ile kabul edilen, “Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması” projesine başlandı.

Proje çerçevesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda, kaz yetiştiriciliği konusunda ilgili personele yönelik bir bilgilendirme ve eğitim toplantısı yapıldı. Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın katıldığı toplantıda, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Gündoğdu, DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan, İl TKDK Koordinatörü Beytullah Uygur, Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Boz ile Tarım ve Orman Müdürlüğü, DAKA ve TKDK personeli hazır bulundu.

Prof. Yaşar Karadağ, Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Projesi kapsamında 1000 adet damızlık, 5000 adet besi üniteli entegre bir tesis modelinin müteşebbis ve girişimcilerin bilgisine sunulacağını söyledi. Mali analizleri gerçekleştirilmiş bu model ile yatırımların hızlı bir şekilde etkisini göstereceğini vurgulayan Prof. Dr. Karadağ, Muş´un elbirliği ile hareket etmesiyle bu üretimi katma değeri yüksek bir sektör hâline getirmenin mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Karadağ projeye ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Muş, kaz yetiştiriciliğinde, 100.000´in üzerinde kaz varlığı ile Kars´tan sonra Türkiye ikincisi durumundadır. Geleneksel tüketim alışkanlığının ve çevre koşullarının uygun olması, Muş´ta kaz yetiştiriciliği açısından önemli avantajlardır. Ticari kaz yetiştiriciliğinin son yıllardaki gelişimi göz önüne alındığında, Muş´un da bu gelişmeden pay alması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle yerel ırkların kullanılması, ülkemiz açısından önemli bir avantajdır. Bu yapı bozulmadan, iyileştirilerek ticari üretim artırılabilir. Muş potansiyeli olan bir il olmasına rağmen maalesef bu konuda da hak ettiği yerde değildir. Önemli bir kaz varlığı ile dikkati çeken Muş´umuzda maalesef yeterli tanıtım olmadığından birçok eksik bulunmaktadır. Bu projemizle işte bu eksiklikler giderilecek ve marka bir kaz yetiştiriciliği ortaya çıkarılacak, böylece hem sosyoekonomik seviye yükselecek hem de istihdama katkı sunularak göç önlenecektir.”

İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Gündoğdu, Muş´un, ülkemizin tek parçalı üçüncü büyük ovasına sahip önemli bir tarımsal potansiyelini olduğuna işaret ederek, markalaşılması durumunda kaz yetiştiriciliğinin Muş tarımı için önemli bir gelir kaynağı olacağını söyledi.

DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan ise şöyle konuştu: “Kalkınma Ajansları sadece hibe veren kurumlar değildir. İlimizin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, ilimiz ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine yönelik projelerin hayata geçirilmesine de katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda ilimizin rekabetçi konumda olduğu kaz sektörünü canlandırmak ve markalaştırmak için paydaşlarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz.”

Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Projesi kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Boz tarafından, Muş´ta en fazla varlığın bulunduğu Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde, Tarım ve Orman Müdürlüğünün katkılarıyla yetiştiricilere, yoğun iş dönemine rağmen yaklaşık 40 çiftçinin ve ilgili personelin katıldığı eğitimler verildi. Proje sayesinde Muş´un merkezinde ve ilçelerinde kaz yetiştiricilerinin mevcut durumları ve sorunları yerinde tespit edilerek bir fizibilite raporu hazırlanmasının yanı sıra bir entegre kaz yetiştiriciliği modellemesi de geliştirilmesi hedefleniyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
Muş´un bazı köylerinde yazın çalıştırılan hayvanlar, kışın sokağa terk ediliyor. Çoğu kişi için artık bu normal. Bu eziyete yıllardır dur diyen yok
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
Muş´ta yaşanan soğuklardan dolayı, Karasu Nehrinin bir kısmı buz tuttu. Donan nehir üzerinde çocuklar tehlikeye aldırmadan kayıp top oynadı.
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
Etkili olan kar yağışından sonra bastıran soğuk havaya aldırmayan köy çocukları, kendi imkanlarıyla korniş ve hortumlardan tasarladıkları kızaklarla kayarak doyasıya eğleniyorlar.
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
Bulanık İlçesini ziyaret eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile birlikte Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan Gençlik Merkezinde vakit geçiren gençlerle sohbet etti
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
Muş´ta etkili olan kar yağışının ardından kapanan yolları açmaya çalışan ekipler, 10 metreye ulaşan kar dağlarını görünce şaşkına döndü.
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), köy okullarında okuyan çocuklara hediyeler dağıttı.
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri, karla mücadele çalışmasına aralıksız devam ediyor. 8 köy ve 18 mezranın bulunduğu grup Üçevler köy yolunda ekipler, kar kalınlığının yer yer 3 ila 5 metreyi bulduğu bölgede güçlükle ilerledi.
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
Muş İçin Çal Projesine katkı sağlayan ve destek veren isimler, üniversitede kahvaltıda buluştu.
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
Muş Alparslan Üniversitesinin Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) gönüllüsü öğrencileri, Korkut´a bağlı Mollababa Köyü İlkokulundaki kardeşleriyle buluştu.
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu