MUŞ İLİ KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE MARKALAŞTIRILMASI PROJESİ BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitenin paydaşlarıyla birlikte yürüttüğü, Muş´un ekonomik yapısını farklı alanlarda geliştirmeye dönük stratejik nitelikteki araştırma ve uygulama çalışmaları hız kesmeden sürüyor.
Tarih: 9.9.2018 12:37:58/ 180okunma / 0yorum

Bu kapsamda, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliği ve Uygulamalı Bilimler Fakülte yürütücülüğünde 45.000 TL bütçe ile kabul edilen, “Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması” projesine başlandı.

Proje çerçevesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda, kaz yetiştiriciliği konusunda ilgili personele yönelik bir bilgilendirme ve eğitim toplantısı yapıldı. Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın katıldığı toplantıda, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Gündoğdu, DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan, İl TKDK Koordinatörü Beytullah Uygur, Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Boz ile Tarım ve Orman Müdürlüğü, DAKA ve TKDK personeli hazır bulundu.

Prof. Yaşar Karadağ, Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Projesi kapsamında 1000 adet damızlık, 5000 adet besi üniteli entegre bir tesis modelinin müteşebbis ve girişimcilerin bilgisine sunulacağını söyledi. Mali analizleri gerçekleştirilmiş bu model ile yatırımların hızlı bir şekilde etkisini göstereceğini vurgulayan Prof. Dr. Karadağ, Muş´un elbirliği ile hareket etmesiyle bu üretimi katma değeri yüksek bir sektör hâline getirmenin mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Karadağ projeye ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Muş, kaz yetiştiriciliğinde, 100.000´in üzerinde kaz varlığı ile Kars´tan sonra Türkiye ikincisi durumundadır. Geleneksel tüketim alışkanlığının ve çevre koşullarının uygun olması, Muş´ta kaz yetiştiriciliği açısından önemli avantajlardır. Ticari kaz yetiştiriciliğinin son yıllardaki gelişimi göz önüne alındığında, Muş´un da bu gelişmeden pay alması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle yerel ırkların kullanılması, ülkemiz açısından önemli bir avantajdır. Bu yapı bozulmadan, iyileştirilerek ticari üretim artırılabilir. Muş potansiyeli olan bir il olmasına rağmen maalesef bu konuda da hak ettiği yerde değildir. Önemli bir kaz varlığı ile dikkati çeken Muş´umuzda maalesef yeterli tanıtım olmadığından birçok eksik bulunmaktadır. Bu projemizle işte bu eksiklikler giderilecek ve marka bir kaz yetiştiriciliği ortaya çıkarılacak, böylece hem sosyoekonomik seviye yükselecek hem de istihdama katkı sunularak göç önlenecektir.”

İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Gündoğdu, Muş´un, ülkemizin tek parçalı üçüncü büyük ovasına sahip önemli bir tarımsal potansiyelini olduğuna işaret ederek, markalaşılması durumunda kaz yetiştiriciliğinin Muş tarımı için önemli bir gelir kaynağı olacağını söyledi.

DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan ise şöyle konuştu: “Kalkınma Ajansları sadece hibe veren kurumlar değildir. İlimizin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, ilimiz ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine yönelik projelerin hayata geçirilmesine de katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda ilimizin rekabetçi konumda olduğu kaz sektörünü canlandırmak ve markalaştırmak için paydaşlarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz.”

Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Projesi kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Boz tarafından, Muş´ta en fazla varlığın bulunduğu Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde, Tarım ve Orman Müdürlüğünün katkılarıyla yetiştiricilere, yoğun iş dönemine rağmen yaklaşık 40 çiftçinin ve ilgili personelin katıldığı eğitimler verildi. Proje sayesinde Muş´un merkezinde ve ilçelerinde kaz yetiştiricilerinin mevcut durumları ve sorunları yerinde tespit edilerek bir fizibilite raporu hazırlanmasının yanı sıra bir entegre kaz yetiştiriciliği modellemesi de geliştirilmesi hedefleniyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri tarafından sosyal paylaşım alanında oluşturulan Grup49 adlı ekip Muş´ta örnek bir çalışmaya imza attı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz ile eşi Uzm. Dr. Meşide Gündüzöz Hakkâri´deki patlamada şehit düşen Vartolu Topçu Er İbrahim Özkur´un doğum yapan eşini evinde ziyaret etti.
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız´ın eşi Sibel Kulaksız, Muş Valisi İlker Gündüzöz ve güvenlik güçlerini ziyaret etti.
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
Halk Eğitim kurslarındaki yoğunluklar dikkat çekiyor. Kurslardan faydalanan bayanlar bu şekilde hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de el sanatları alanında kendilerini geliştirip, aile bütçelerine katkıda bulunabiliyorlar.
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Muş Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından “Şiir Dinletisi” etkinliği düzenlendi.
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
Muş Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki bir gurup gönüllü kuaför, Ali kuşçu Özel Eğitim Uygulama okulunda öğrenim gören kız ve erkek özel öğrencilerin saç kesim ve saç bakımlarını gerçekleştirdi.
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
Muş Alparslan Üniversitesinin akademik desteğiyle Kırgızistan´ın başkenti Bişkek´te düzenlenen “III. Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu” sona erdi
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
Muş Valisi İlker Gündüzöz, telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyardı.
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
İstanbul´un Sancaktepe ilçesinde, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan´ın cenazesi, askeri uçakla Muş´a getirildi.
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
Muş Durumu

Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu