MUŞ İLİ KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE MARKALAŞTIRILMASI PROJESİ BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitenin paydaşlarıyla birlikte yürüttüğü, Muş´un ekonomik yapısını farklı alanlarda geliştirmeye dönük stratejik nitelikteki araştırma ve uygulama çalışmaları hız kesmeden sürüyor.
Tarih: 9.9.2018 12:37:58/ 122okunma / 0yorum

Bu kapsamda, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliği ve Uygulamalı Bilimler Fakülte yürütücülüğünde 45.000 TL bütçe ile kabul edilen, “Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması” projesine başlandı.

Proje çerçevesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda, kaz yetiştiriciliği konusunda ilgili personele yönelik bir bilgilendirme ve eğitim toplantısı yapıldı. Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın katıldığı toplantıda, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Gündoğdu, DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan, İl TKDK Koordinatörü Beytullah Uygur, Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Boz ile Tarım ve Orman Müdürlüğü, DAKA ve TKDK personeli hazır bulundu.

Prof. Yaşar Karadağ, Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Projesi kapsamında 1000 adet damızlık, 5000 adet besi üniteli entegre bir tesis modelinin müteşebbis ve girişimcilerin bilgisine sunulacağını söyledi. Mali analizleri gerçekleştirilmiş bu model ile yatırımların hızlı bir şekilde etkisini göstereceğini vurgulayan Prof. Dr. Karadağ, Muş´un elbirliği ile hareket etmesiyle bu üretimi katma değeri yüksek bir sektör hâline getirmenin mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Karadağ projeye ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Muş, kaz yetiştiriciliğinde, 100.000´in üzerinde kaz varlığı ile Kars´tan sonra Türkiye ikincisi durumundadır. Geleneksel tüketim alışkanlığının ve çevre koşullarının uygun olması, Muş´ta kaz yetiştiriciliği açısından önemli avantajlardır. Ticari kaz yetiştiriciliğinin son yıllardaki gelişimi göz önüne alındığında, Muş´un da bu gelişmeden pay alması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle yerel ırkların kullanılması, ülkemiz açısından önemli bir avantajdır. Bu yapı bozulmadan, iyileştirilerek ticari üretim artırılabilir. Muş potansiyeli olan bir il olmasına rağmen maalesef bu konuda da hak ettiği yerde değildir. Önemli bir kaz varlığı ile dikkati çeken Muş´umuzda maalesef yeterli tanıtım olmadığından birçok eksik bulunmaktadır. Bu projemizle işte bu eksiklikler giderilecek ve marka bir kaz yetiştiriciliği ortaya çıkarılacak, böylece hem sosyoekonomik seviye yükselecek hem de istihdama katkı sunularak göç önlenecektir.”

İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Gündoğdu, Muş´un, ülkemizin tek parçalı üçüncü büyük ovasına sahip önemli bir tarımsal potansiyelini olduğuna işaret ederek, markalaşılması durumunda kaz yetiştiriciliğinin Muş tarımı için önemli bir gelir kaynağı olacağını söyledi.

DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan ise şöyle konuştu: “Kalkınma Ajansları sadece hibe veren kurumlar değildir. İlimizin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, ilimiz ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine yönelik projelerin hayata geçirilmesine de katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda ilimizin rekabetçi konumda olduğu kaz sektörünü canlandırmak ve markalaştırmak için paydaşlarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz.”

Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Projesi kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Boz tarafından, Muş´ta en fazla varlığın bulunduğu Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde, Tarım ve Orman Müdürlüğünün katkılarıyla yetiştiricilere, yoğun iş dönemine rağmen yaklaşık 40 çiftçinin ve ilgili personelin katıldığı eğitimler verildi. Proje sayesinde Muş´un merkezinde ve ilçelerinde kaz yetiştiricilerinin mevcut durumları ve sorunları yerinde tespit edilerek bir fizibilite raporu hazırlanmasının yanı sıra bir entegre kaz yetiştiriciliği modellemesi de geliştirilmesi hedefleniyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI DERNEĞİNDEN 2023 VİZYONU
ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI DERNEĞİNDEN 2023 VİZYONU
Özel Eğitim Kurumları Derneği tarafından Erzincan Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap konferans salonunda “2023 vizyonunda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin yeri ve özel eğitim Türkiye buluşmaları“ konulu sempozyum düzenlendi. Özel Eğitim Kurumları Derneği Denetim Kurulu Üyesi Doğu Anadolu Bölge ve Muş İl Temsilcisi Öğün Taş, sempozyum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu
KALE MAHALLESİ´NDEKİ YOL ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
KALE MAHALLESİ´NDEKİ YOL ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
Muş Belediyesi tarafından Kale Mahallesi çevresinde yürütülen yol çalışmalarında sona gelindi. Dar ve düzensiz yolları genişletip, yeni ihata duvarları yapan belediye, mahallenin ulaşım sorununu ortadan kaldırıyor
KIŞIN HABERCİSİ KESTANE ÇIKTI
KIŞIN HABERCİSİ KESTANE ÇIKTI
Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte kışın habercisi olan kestanecilerde tezgâhlarını kurmaya başladılar
KALE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN TOKİ´YE TEPKİ
KALE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN TOKİ´YE TEPKİ
Muş Sivil Toplum Örgütü dernek yöneticilerinden Kale Mahallesi sakinlerinden muhtar adayı Mehmet Özcan, TOKİ konut borçlarının düşürülmemesinin yanı sıra borçlardaki yeni artıştan dolayı tepki gösterdi. Kale mahallesi TOKİ hak sahiplerinin sorunu sadece kalenin değil Muş´un sorunudur diyen Özcan, yetkililere konuya çözüm noktasında çağrıda bulundu.
BULANIK VE MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
BULANIK VE MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
Bulanık Meslek Yüksekokulunda (MYO), Dünya Beyaz Baston Gününde, “Dünyaya Onların da Gözünden Bakalım” başlıklı bir etkinlik düzenlendi
VALİ AZİZ YILDIRIM´DAN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
VALİ AZİZ YILDIRIM´DAN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, “19 Ekim Muhtarlar Günü” dolaysıyla bir mesaj yayımladı.
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
Muş´un Korkut ilçesinde ilk çocuğunu "Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1" hastalığı nedeniyle kaybeden anne Lamia Baycu, aynı hastalığa yakalanan ikinci kızı Müberra´yı da kaybetmemek için destek bekliyor
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
Muş Tarım Müdürlüğü tarafından Muş´ta, ´Genç Çiftçi´ projesi kapsamında manda dağıtımı yapıldı.
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
Danışma Meclisi toplantısında partililere hitap eden Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bizleri bu göreve layık gören halkımızın hakkını hukukunu korumak üzere birçok hizmeti hayata geçirmeyi başardık. Bu süreçte bizler adil davrandıkça güçlü olduk. Bu güçle vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.
DOLAR
5.7710
EURO
6.6206
Muş Durumu

Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu