MUŞ CADDELERİNİN DOLMUŞ PROBLEMİ (II)
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Palabıyık, “Muş Caddelerinin Dolmuş Problemi (II)” konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 19.7.2019 17:39:09/ 305okunma / 0yorum

 

 

Doç. Dr. Palabıyık, yaptığı değerlendirmesinde: “15 Temmuz ile alakalı yazılarımızdan dolayı ara verdiğimiz Muş dolmuşları ile alakalı yazılarımıza devam ediyoruz. Çünkü bu konuda yazmamız gereken bazı eksikliklerin olduğunun farkındayız. Muş dolmuşları il alakalı geçen yazımızda üç temel problemden bahsetmiştik; bunların ilki geç yol almaları, ikincisi yolu istedikleri gibi kullanabilmeleri ve yolu indirip-bindirmedeki keyfilikleriydi. Dolmuşların, yolun ortasında yolcular ile alakalı tasarruflarda bulunmaları, diğer araç sahiplerini çileden çıkarmış durumdaydı. Umarım kısa sürede bu soruna çare bulunabilir.

Bu yazının konusu ise dolmuşların, ihlallerinin başka halleri ile alakalı olmasıdır. Özellikle İstasyon caddesinin işlek olmasında dolayı, bazı zaman aralıklarında ciddi trafik tıkanıklıkları meydana gelmektedir. Tam bu saatler arasında dolmuşların ortaya çıkması yine hayra alamet olmayacaktır. Hakikaten, yolların kendi saha alanlarıymış gibi kullanılmasında hiçbir sakınca görmeyen dolmuş şoförleri, yol vermeyi bir kenara bırakalım, Alparslan heykelinin civarından belediye binasına kadar bütün yolu neredeyse zapt etmiş görünmektedirler. Özellikle ani çıkışları ve sinyal vermemeleri, sürücülerin işini oldukça zorlaştırmaktadır. Belirli mekânlarda trafikte de kilitlenmelere sebep olan dolmuş şoförleri, araçlarını keyfi bir şekilde kullanarak, trafik kuyruğunun uzamasına da sebep olmaktadır. Yolcu almak yahut indirmek için, yol kenarlarından ziyade yol ortasını tercih eden dolmuşların, mobese kameralarına yakalanmamasını anlayabilmiş değilim. Ayrıca, birçok dolmuş şoförü de emniyet kemeri kullanmamaktadır.

Dolmuşların, kültürümüzdeki öneli yeri sebebiyle sık bir eleştiriyi doğru bulmadığımı belirtmek isterim lakin yapılan hataların sonunun gelmemesi, bizleri bu yazıları yazmaya itmiştir. Ayrıca, şoförlerin keyfi tavırlarının anlamsızlığı ve anlayışsızlığı da ayrı bir tartışma konusudur. Elbette, tüm şoförler için söylediklerimiz geçerli değildir. Lakin şoförler odasının da ne iş yaptığını sorgulamanın zamanı gelmiştir. Mesele sadece trafik kursları için yardımcı olmaksa birçok ilde bu tür cemiyetler benzer görevleri zaten yerine getirmektedir ama toplumsal düzen ve adaleti sağlama mevzusu daha önemlidir. Özellikle de kış aylarında, dolmuşların pervasız tutumları daha fazla gün yüzüne çıkmaktadır. Örneğin, dolmuşlar, yol alırken istedikleri hızda ilerlemeyi misyon edinmişken, kendilerinden önceki araçları yavaş bir seyir izlemesi halinde kornaya asılmaktadırlar. Hatta bazen işin sonu yol kavgalarına kadar gidebilmektedir. Bunun önlenmesi için mobese kameraların aktif olarak kullanılması gerekmektedir. Durakların olduğu yerlerde, duraklara girmeyerek yol üzerinden yolcu alan dolmuşlar, duraklara girmeyi bir alışkanlık haline getirmek zorundadır. Yoksa toplumsal işleyiş mekanizması tıkalı kalmayı sürdürecektir. Devam edeceğiz.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: CADDELERİNİN DOLMUŞ PROBLEMİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu