MUŞ CADDELERİNİN DOLMUŞ PROBLEMİ (II)
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Palabıyık, “Muş Caddelerinin Dolmuş Problemi (II)” konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 19.7.2019 17:39:09/ 377okunma / 0yorum

 

 

Doç. Dr. Palabıyık, yaptığı değerlendirmesinde: “15 Temmuz ile alakalı yazılarımızdan dolayı ara verdiğimiz Muş dolmuşları ile alakalı yazılarımıza devam ediyoruz. Çünkü bu konuda yazmamız gereken bazı eksikliklerin olduğunun farkındayız. Muş dolmuşları il alakalı geçen yazımızda üç temel problemden bahsetmiştik; bunların ilki geç yol almaları, ikincisi yolu istedikleri gibi kullanabilmeleri ve yolu indirip-bindirmedeki keyfilikleriydi. Dolmuşların, yolun ortasında yolcular ile alakalı tasarruflarda bulunmaları, diğer araç sahiplerini çileden çıkarmış durumdaydı. Umarım kısa sürede bu soruna çare bulunabilir.

Bu yazının konusu ise dolmuşların, ihlallerinin başka halleri ile alakalı olmasıdır. Özellikle İstasyon caddesinin işlek olmasında dolayı, bazı zaman aralıklarında ciddi trafik tıkanıklıkları meydana gelmektedir. Tam bu saatler arasında dolmuşların ortaya çıkması yine hayra alamet olmayacaktır. Hakikaten, yolların kendi saha alanlarıymış gibi kullanılmasında hiçbir sakınca görmeyen dolmuş şoförleri, yol vermeyi bir kenara bırakalım, Alparslan heykelinin civarından belediye binasına kadar bütün yolu neredeyse zapt etmiş görünmektedirler. Özellikle ani çıkışları ve sinyal vermemeleri, sürücülerin işini oldukça zorlaştırmaktadır. Belirli mekânlarda trafikte de kilitlenmelere sebep olan dolmuş şoförleri, araçlarını keyfi bir şekilde kullanarak, trafik kuyruğunun uzamasına da sebep olmaktadır. Yolcu almak yahut indirmek için, yol kenarlarından ziyade yol ortasını tercih eden dolmuşların, mobese kameralarına yakalanmamasını anlayabilmiş değilim. Ayrıca, birçok dolmuş şoförü de emniyet kemeri kullanmamaktadır.

Dolmuşların, kültürümüzdeki öneli yeri sebebiyle sık bir eleştiriyi doğru bulmadığımı belirtmek isterim lakin yapılan hataların sonunun gelmemesi, bizleri bu yazıları yazmaya itmiştir. Ayrıca, şoförlerin keyfi tavırlarının anlamsızlığı ve anlayışsızlığı da ayrı bir tartışma konusudur. Elbette, tüm şoförler için söylediklerimiz geçerli değildir. Lakin şoförler odasının da ne iş yaptığını sorgulamanın zamanı gelmiştir. Mesele sadece trafik kursları için yardımcı olmaksa birçok ilde bu tür cemiyetler benzer görevleri zaten yerine getirmektedir ama toplumsal düzen ve adaleti sağlama mevzusu daha önemlidir. Özellikle de kış aylarında, dolmuşların pervasız tutumları daha fazla gün yüzüne çıkmaktadır. Örneğin, dolmuşlar, yol alırken istedikleri hızda ilerlemeyi misyon edinmişken, kendilerinden önceki araçları yavaş bir seyir izlemesi halinde kornaya asılmaktadırlar. Hatta bazen işin sonu yol kavgalarına kadar gidebilmektedir. Bunun önlenmesi için mobese kameraların aktif olarak kullanılması gerekmektedir. Durakların olduğu yerlerde, duraklara girmeyerek yol üzerinden yolcu alan dolmuşlar, duraklara girmeyi bir alışkanlık haline getirmek zorundadır. Yoksa toplumsal işleyiş mekanizması tıkalı kalmayı sürdürecektir. Devam edeceğiz.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: CADDELERİNİN DOLMUŞ PROBLEMİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından tek taraflı olarak hazırlanan sözde "Yüzyılın Anlaşması" planına tepkiler çığ gibi büyüdü.
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, ABD Başkanı Donald Trump´ın Filistin-İsrail meselesine ´çözüm bulmak´ iddiasıyla ´Yüzyılın Anlaşması´ adıyla açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmayı protesto etti.
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, Hac başvurularında 18 binlik boş kontenjan için kayıtların 30 Ocak itibariyle başladı.
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
Muş´ta, Elazığ ve Malatya´daki depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderildi.
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Elazığ´da meydana gelen depremden sonra başlattığı yardım kampanyasını Elazığ AFAD Koordinasyon Merkezi´ne göndererek depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı sağladı.
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elazığ ve Malatya´da meydana gelen deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Adem Palabıyık, AFAD, UMKE ve diğer arama-kurtarma ekiplerinin bütün yürekleriyle birlikte vermiş olduğu mücadele ve gösterdikleri azim ise hem olay yerindeki hem de ekran karşısındaki bütün vatandaşları duygulandırdığını belirterek takdir edilmesi gerektiğini söyledi
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
Muş Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla protokoller imzalandı.
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü ve aynı zamanda Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, IUC Yönetim Kurulu Toplantısı´na katıldı.
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
Muş Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları (Özgür-Der) bünyesinde “Gençlik Geleceğe Koşuyor” temalı kitap kahvede bir grup gençle iki günlük kamp icra edildi
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371
Muş Durumu

Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu