MUŞ BAĞLARINDA SONBAHARIN GELİŞİYLE KIŞA HAZIRLIKLAR BAŞLADI
Muş´ta, geçmişten günümüze bağlarda yetiştirilen meyve ve sebzeler geçim kaynağı olmanın yanında, aynı zamanda kışlık olarak da tüketilmek üzere hazırlanıyor.
Tarih: 22.9.2019 19:28:31/ 256okunma / 0yorum

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma Ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Özlü, Muş bağlarında kış hazırlıklarını anlattı.

“Muş kültüründe önemli bir yere sahip vazgeçilmez gelenek ve görenek unsuruna sahip olan bağlarda yetiştirilen çeşitli türlerdeki meyve ve sebzeleri farklı şekilde hazırlayarak kışa hazırlıklar yapılıyor” diye belirten Özlü, “Muş bağlarına has organik meyveleri sebzeleri bir kaç farklı yöntemle kış mevsimi için hazırlayarak kışın ayaz soğuk uzun günlerinde sağlıklı keyifli tüketmektir. Meyveler kurutulmak üzere damların üzerine serilerek kuru yemiş ve yöre dilinde kak diye anılan şekilde kışın tüketilmektedir. Bazı meyvelerden de reçel hoşaf yapılmak üzere kazanlar kaynamaya başladı bağlarda.

Bir taraftan da bağlarda bostanlarda doğal organik yetiştirilen sebzelerde kurutulmak üzere damlarda çatılarda balkonlarda pencerelerde kurutulmak üzere yerlerini alırken. Konserveler içinde kazanlar kaynamaya başladı tutulan çeşitli konservelerden karışık türlü, menemen çılvır, karnıyarık, bakla, domates biber sosu, biber, domates salçası yapılırken. Turşu çeşitlerinden de karışık turşu, çorti, yaprak çeşitlerinden lahana, kelem, tut üzüm yaprağı… gibi yöreye has sebze meyvelerden oluşan yiyecekler kış günlerinde doğal organik yetişen sağlıklı meyve ve sebzelerin hasretini çekmemek yada hazır ürünleri tüketmemek için ev yapımı ürünlerden faydalanarak sağlıkla afiyetle tüketmektir. Biraz zahmetli olsa da yazın ürünlerinden kışın faydalanmakta bir başka güzel olur. İnsanın ağzının tadı, emek zahmet vermeden hiç bir şeyin tadı tuzu olmadığını unutmamalıyız. Ne demiş büyüklerimiz “çoklar yapar azlar yerler” zahmetli yiyecekleri” dedi.

“MUŞ BAĞLARINDA GELİŞİ GÜZEL YAPILAN YAPILAR ÇEVRENİN DOĞLALIĞINI BOZUYOR”

Eskiye oranla verimin düştüğüne dikkat çeken Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk çağlardan günümüze kadar varlığını sürdüren bağcılık kültürü insanların ve doğal olarak da yetişen yetiştirilen meyvelerin hasadını yaparak geçimlerini sürdüren yöre halkı günümüzde ne yazık ki o yemyeşil bağların bahçelerin bostanların insanoğluna bolluğuyla bereketiyle nimetleriyle sunmuş olduğu aş iş uğraştan günümüzde ne yazık ki eski günlerinden güzelliğinden verimliliğinden çok uzak bakımsız sahipsizler bağlar. Eskiden bağlarıyla bahçeleriyle bostanlarıyla uğraşan çalışkan üretken gayretli eli nasırlı yüzü gülen mutlu insanlar vardı. Eskiden kilometrelerce patika yollardan bin bir türlü zahmetlerle katırlarla eşeklerle atlarla öküzleriyle bağlarına giderek topraklarıyla uğraşıp yaz boyu ürettikleri ürünlerini kışa doğru toplayarak geçimlerini yaparken. Günümüzde bağlarda yerini şimdiler insanların günü birlik gidip geldikleri kendilerine eğlence olarak kullandıkları bilinçli bir şekilde çat pot çöpleriyle kirleterek bağların acı verici durumu bizleri derinden üzmektedir. Yeniçağ ve teknolojilerin insanlara sunmuş olduğu imkânlardan biride her köşe başına kadar açılmış yollar bu insanlara sunulmuş rahatlıktan ziyade tabiatımızı doğamızı talan yok eden kirleten bir projedir bu gün açık net görmekteyiz. Bağlarda eskiden taştan tek katlı hizanlar varken günümüzde yolun gittiği her noktaya kat kat dikilen beton evlerle birlikte ekili olan bağlarında doğal şekli kepçelerle bozularak gün gittikçe o güzelliğini ve özelliğini kaybedip yok edilmektedir.”

“PİKNİK VE GEZİLERDEN SONRA ÇEVREYİ KİRLETMEYELİM”

Özlü, son olarak şunları söyledi: “Şehir hayatından uzak kalmak isteyip günü birlik bağlara çıkıp stres atıp piknik yapmak isteyenler arkalarında koskoca bir çöp yığını bırakıp giderken hiç düşünmeden bilinçsiz ve bilerek oturup kalktıkları alanlara çat pot ve çöplerini bırakırken bir daha kirlettikleri yere gelip oturacaklarını hiç düşünmezler mi öyle sorumsuz vurdumduymaz bir toplum olduk ki hiç kimse ne kendinden nede bir başkasına yaptığı yanlışı hatayı söylememekteler. Ne acıdır ki bağların son hali insanoğlunun bıraktığı pis izlerle doludur toplum olarak hiç düşündük mü acaba bizlere ne oluyor diye ve bilinçsizce yakılan ateşlerin söndürülmeden bırakılıp giderken her yıl onlarca dönüm bağların yanmasına sebep olurken toplum olarak kendimize çeki düzen vermemiz gerekir.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası Muş Belediyesi tarafından başlatılan ‘Elazığlı Kardeşlerimiz Üşümesin´ yardım kampanyasında vatandaşlarca bağışlanan battaniye ve giysiler Elazığ´a gönderildi.
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
Yalova, Bursa ve İstanbul´da bir dizi gezi ve ziyarette bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Halk Bankası Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
Muş Arı Yetiştiricileri Başkanı Fırat Pekbay, kış uykusu konusunda arı yetiştiricilerini uyarıda bulundu.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Ulusal ve Uluslar Arası Bir Yardımlaşma Derneği olan Beşir Derneği Muş İl Temsilciliği (Beşir Derneği) bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş İl genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile bir araya geldi.
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
81 ilde yeni standartlara göre kurulan 400 özel eğitim destek odası özel öğrencilerin hizmetine sunuldu.
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
Türkiye son günlerde depremlerle sallanıyor. Manisa ve Ankara´nın ardından son olarak Sivas´ta bir deprem meydana geldi. Birçok vatandaş, il, ilçe ve bölgelerin deprem riski taşıyıp taşımadığını merak ediyor. İşte Türkiye´nin deprem riski haritası...
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Türkiye tütününün altın değeri kazandığını söyledi.
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
Mudanya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak Büyükşehir Belediyesi Gelirler Dairesi´ne atanan Mehmet Veysi Tutkun´a ziyaret gerçekleştirildi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu