“MUŞ BAĞLARI VE KIRSAL TURİZM”
1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Doğayı Tabiatı Her Türlü Canlı, Cansız Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Turgay Özlü, Muş coğrafyasında hanlar, hamamlar, ibadet haneler, köprüler, ören yerleri, höyükler, tümülüsler, antik çağlardan kalma kalelere sahip olduğunu belirterek “ne yazıktır ki, ilimiz coğrafyasında yer alan bu yüksek potansiyele sahip tarihi varlıklarız yeterli ilgiyi görmediği gibi çeşitli sebepler ile yok olmaya yüz tutmuştur” dedi.
Tarih: 7.11.2018 18:22:33/ 411okunma / 0yorum

Muş bağları ve kırsal turizminin önemine yönelik değerlendirmelerde bulunan 1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Doğayı Tabiatı Her Türlü Canlı, Cansız Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Turgay Özlü, tüm yetkililerin bu konuda duyarlı olması ve çalışmalar yürütmesi gerektiğini söyledi.

Muş´un tarihi, kültürel zenginliklerinin yanında çok zengin bitki, canlı tür ve çeşitliliğine sahip olduğunu ifade eden Özlü, “İlimiz genel itibari ile her köşesinde çok güçlü ve zengin medeniyetlere ait izleri barındıran tarihi kalıntıları (hanlar, hamamlar, ibadet haneler, köprüler, ören yerleri, höyükler, tümülüsler, antik çağlardan kalma kaleler… gibi) olan yüksek potansiyele sahip tarihi varlıklara sahiptir.

Muş İli tarihi, kültürel zenginliklerinin yanında çok zengin bitki türleri, canlı türleri, su kaynakları, birbirinden güzel vadileri, yaylaları ile ülkemizin en zengin tabiat varlıklarını içinde barındırmaktadır.

İlimiz genel itibari ile her köşesinde çok güçlü ve zengin medeniyetlerin izlerini barındırmaktadır. Hanlar, hamamlar, ibadet haneler, köprüler, ören yerleri, höyükler, tümülüsler, antik çağlardan kalma kalelere sahiptir. Fakat ne yazıktır ki, ilimiz coğrafyasında yer alan bu yüksek potansiyele sahip tarihi varlıklarız yeterli ilgiyi görmediği gibi çeşitli sebepler ile yok olmaya yüz tutmuştur. Hâlbuki bir miktar ilginin gösterilmesi ile ilimiz çok yüksek iç ve dış turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapabilir” dedi.

“BAĞCILIK YALNIZCA TARIMSAL ÜRETİM FAALİYETİ OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİ, KÜLTÜREL YÖNÜ DE DİKKATTEN UZAK TUTULMAMALIDIR”

Bağcılığın önemine değinerek sadece tarımsal üretim faaliyeti olarak görülmemesi gerektiğini aktaran Özlü, şunları söyledi: “Bağcılık: Bağcılık bir kültürdür. Yüksek değerlerin yaşandığı, insan ilişkilerinin önde geldiği, komşuluk, akrabalık, arkadaşlık ilişkilerinin, misafirperverlik, ikram ve cömertliğin geliştiği, güçlendiği ve aynı zamanda kültürel gelişimin, yazılı ve sözlü edebiyatın yaşandığı önemli kültürel değerlerimizdendir. Bağcılık yalnızca tarımsal üretim faaliyeti olarak düşünülmemeli, kültürel yönü de dikkatten uzak tutulmamalıdır. Yüksek değerlerin yaşandığı, korunduğu, geliştirildiği bağcılık kültürünün gelecek nesillere birer bütünlük içinde aktarılması vatan görevi olarak görülmeli, bunun için teknik ve bilimsel altyapı çalışmaları desteklenerek, vatandaşlar teşvik edilmelidir.

Muş Bağlarında yüksek kaliteli ve tam organik meyveler yetiştiriliyor. Muş Bağlarında yetiştirilen ürünlerin büyük çoğunluğu tamamen yöreye özgü özellikleri ile çeşitlilikler arz etmektedir. Çeşitli yerli ve yabani armutlar, yerli ve yabani elma, erik, kiraz, vişne… yüksek besin, enerji, şerbet değerine sahip üzüm türleri, kendiliğinden çıkan ve tarih öncesine, antik çağlara kadar uzanan yaban armutları(halk deyimi ile karçın) ve yine kendiliğinden çıkmış, bağcılar tarafından bakımları yapılan antik çağlara kadar uzanan çeşitli yaban elma türleri, kıvrımlı gövde, dal, budak yapıları ile alıç türleri, kuşburnu(şilan) türleri, ve saymakla bitirilemeyecek çeşitli kuş, böcek, çiçek, bitki, aromatik bitki çeşitleri, şifalı bitki çeşitleri ile doğal hayatı örneklendiriyor. Muş Bağlarının bir başka özelliği ise Muş Güneyinde yer alan dağ yamaçlarında, Eşsiz güzelliğe sahip Muş Ovasına paralel olması ve dağlardan içeriye doğru uzantılarında ise birbirinden güzel vadilere, dereler, çaylara, tatlı su kaynaklarına açılmasıdır.

“BAĞCILIK FESTİVALLERİ, ÜZÜM FESTİVALLERİ, ORGANİK VE YÖREYE ÖZGÜ MEYVE FESTTİVALLERİ YAPILMALI”

Muş Bağlarının güney kısımları Haspet Kalesi, Muşet Kalesi, Arak Manastırı, Kızıl Ziyaret Tepesi, Çadır Kaya, Mirze Ağa Bulakları… Gibi çok özel alanlara da sahiptir. Muş Bağlarının bulunduğu ve genel adlandırmalar ile Kale Bağları, Mongok Bağları, Mehmetcan Bağları, Pamukluk Bağları, Çiriş Bağları… yalnızca bağcılık faaliyetleri için değil çok çeşitli sosyal, kültürel, sportif faaliyet ve etkinlikler için de vatandaşlar tarafından değerlendirilmektedir. Günümüz şehir hayatının getirmiş olduğu çeşitli olumsuzlukları haftada birkaç saat dahi olsa bu bağlarda geçirerek şehir stresinin olumsuz etkilerinden bir hafta süre ile uzak kalabilmek mümkündür. Muş Bağlarının yerel, ulusal ve hatta uluslararası alanda çeşitli sosyal, kültürel, sportif faaliyet ve etkinliklere, tanıtım ve organizasyonlara ev sahipliği yapması için tüm faktörler yerindedir. Örneğin; kampçılık, dağcılık, yamaç paraşütü, at safarisi, dağ bisikleti, doğa yürüyüşü gibi çeşitli spor faaliyetlerinin yanında kendisine özgü bağcılık faaliyetlerinin bir bütünlük içinde ele alınacağı bağcılık festivalleri, üzüm festivalleri, organik ve yöreye özgü meyva festtivalleri, şenlik ve çeşitli etkinlikler ile tüm halkın katılımını teşvik edilebilecek bir potansiyele sahiptir. 21. Yüzyılın gelişmelerinin etki ve devamında kişi hayatı, aile hayatı, çevre hayatı, toplum hayatı ve sağlığı çeşitli riskleri, çeşitli ruh ve beden hastalıkları, bunalım ve buhranlarını da beraberinde getirmektedir. Bu durumda doğanın bir parçası ve en önemli unsuru olan insan, doğaya, doğal hayata bağlı ve en sosyal varlık olma özelliği ile de sosyal ve kültürel faaliyetlere sürekli ve gelişen özellikler ile bağlı olmak durumundadır. Aksi halde hem sosyal, kültürel hayat zaman içinde büyük kayıplara uğramakta, hem de kişi ruh ve beden sağlığı çeşitli hasarlara maruz kalmaktadır.

Bağcılık Kültürünün tüm halkımızın faydasına olabilecek şekilde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının çeşitli fizibilite çalışmaları hazırlamaları ve imkan ve fırsatlar dâhilinde bunu hayata geçirecek altyapı alışmalarına başlayacak girişimlerde bulunmaları büyük önem arz etmektedir. Bağcılık hayat ve kültürünün gelişip güçlenmesi ile çeşitli iktisadi sektörler de kendiliğinden gelişebilecektir. Eko Turizm, Kırsal Turizm, Organik Ürün Pazarları, Konaklama Sektörü, Hizmet Sektörü gibi.

“GÜÇLÜ TOPLUM, GÜÇLÜ GELECEK İÇİN, SAĞLIKLI TOPLUM SAĞLIKLI GELECEK İÇİN HER BİREYİN DOĞAL HAYATA DAHA SIKI BİR ŞEKİLDE BAĞLANMASI ARTIK ZORUNLULUK ARZ ETMEKTEDİR”

Modern hayatın getirmiş olduğu çeşitli yapay gıdalar, tarımda kullanılan kimyasallar, genetiği değiştirilmiş organizmalar gibi doğal hayatı bozan ve dolayısı ile insan sağlığını büyük ölçüde hasarlara uğratan durumlar karşısında doğal olan her şeye yönelim artmaya başlamıştır. Bu durumda elimizde bulunan potansiyel ve kültürel zenginliği olan doğal yaşamın bilgi ve teknoloji ile güçlendirilerek tüm vatandaşların istifadesine sunulması için her kişi ve kuruluşun daha çok dikkat ve özen göstermesi gerektiğini düşünmekteyim.”

 

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAĞLARI KIRSAL TURİZM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İSLAMİ İLİMLER ZİRVESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI
İSLAMİ İLİMLER ZİRVESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘İslami İlimler Zirvesi´ başarılı bir şekilde son buldu.
49 KELAM MUŞLU ŞAİRLER ŞİİR ANTOLOJİSİ ÇIKTI
49 KELAM MUŞLU ŞAİRLER ŞİİR ANTOLOJİSİ ÇIKTI
Muş´ta kültür ve sanat alanında faaliyetlerde bulunan Muş Yazarlar ve Şairler Derneği öncülüğünde başlatılan ‘Kırkdokuz Kelam´ adlı Şiir Antoloji´si kitabı çıktı.
2. ABDÜLHAMİD´İ VEFATININ 100. YILDÖNÜMÜNDE ‘USTA´ OYUNUYLA YÂD EDİLDİ
2. ABDÜLHAMİD´İ VEFATININ 100. YILDÖNÜMÜNDE ‘USTA´ OYUNUYLA YÂD EDİLDİ
Dünya tarihine yön veren büyük devlet adamı, cennetmekân 2. Abdülhamid Han´ın hayatını konu alan ´´Usta” isimli oyun, Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelendi
MUŞ TURİZM ALANINDA DEĞERLENDİRİLMELİ
MUŞ TURİZM ALANINDA DEĞERLENDİRİLMELİ
Muş´u yıllardır yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf sergileri ve sunumlarla tanıtan Fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan´ın girişimleri ile Fotoğraf Mektebi grubunda yer alan 35 fotoğraf sanatçısı Muş´ta 3 gün boyunca tarihi, kültürel ve yaşam alanında çal
NOTRE DAME QUASİMODO MÜZİKALİ MUŞ´A GELİYOR
NOTRE DAME QUASİMODO MÜZİKALİ MUŞ´A GELİYOR
Victor Hugo´nun Dünyaca ünlü romanından uyarlanan ´´Notre Dame´ın Kamburu – Quasimodo Müzikali” 1 Mart 2018 Perşembe günü Muş Öğretmenevinde Saat: 20.30 ‘da seyircisiyle buluşuyor
MUŞ, ‘LALENİN YOLCULUĞU´ SERGİSİYLE TANITILACAK
MUŞ, ‘LALENİN YOLCULUĞU´ SERGİSİYLE TANITILACAK
Muş´u sürekli yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf sergileri ile tanıtan fotoğraf Sanatçısı Adem Kapan, Bursa, İstanbul ve İzmir´de ‘Lalenin Yolculuğu ve Muş´ sergi açıyor
68 YIL SONRA KANLI NİGAR TİYATRO OYUNU
68 YIL SONRA KANLI NİGAR TİYATRO OYUNU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından organize edilen Kanlı Nigar tiyatro oyunu, Devlet Opera ve Balesi tarafından 68 yıl sonra Muş´ta sergilendi
MUŞTA GELENEK VE GÖRENEKLER (1)
MUŞTA GELENEK VE GÖRENEKLER (1)
Araştırmacı-Yazar Hüsamettin Turan Muşta Gelenek Ve Görenekler ile ilgili yazısının ilkini yayınladı
KAPAN, UÇUŞ NOKTASI DERGİSİNDE MUŞ´U ANLATTI
KAPAN, UÇUŞ NOKTASI DERGİSİNDE MUŞ´U ANLATTI
Fotoğraf sanatçısı Adem Kapan, Türk Hava Meydanlarının Uçuş Noktası Magazin dergisinde fotoğraflarla Malazgirt Şenlikleri´ni anlattı
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu