MŞÜ´DE ‘TÜRKİYE´DE SOSYAL BİLİM YAPMANIN FARKINDA OLMAK´ KONUŞULDU
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Muş Alparslan Üniversitesi´nde, “Türkiye´de Sosyal Bilim Yapmanın Farkında Olmak” adlı bir seminer verdi.
Tarih: 3.10.2018 18:44:55/ 201okunma / 0yorum

 

 

Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOSPOL) ve Muş Belediyesi işbirliği ile Fuat Sezgin Derslikleri 102 nolu salonda düzenlenen seminere, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Alican ile çok sayıda akademik personeli ve öğrenci dinleyici olarak katıldı.

Çeşitli bölümlerde öğrenim gören öğrencilere sosyal bilimlerin doğası ve tarihi hakkında bilgiler aktararak, mutlaka bir misyon ve vizyon sahibi olmaları gerektiğini öğütleyen Prof. Dr. Kayalı, sosyal bilim yapabilmenin imkânlarının bilgi ve merak ile genişleyeceğini belirtti. Prof. Dr. Kayalı şöyle konuştu: “Olaya şuradan başlamak daha iyi: Türkiye´de sosyal bilim yapmanın merkezinde olan şey, uzmanlaşmaya verilen aşırı önemdir. Önceki dönemlerde bilim dalları, kendilerinin merkezde olduğuna inanarak bilim yapmaya çalışırlardı. Örneğin sosyologlar, işin merkezine sosyolojiyi; felsefeciler, işin merkezine felsefeyi yerleştirirken, tarihçiler de tarih bilimini olayların merkezine yerleştirmeye çalışıyordu. Lakin belirli bir zamandan sonra yüksek lisans ve doktoraların illa aynı alanda olmama koşulu sağlanınca, sosyal bilim yapmanın olanakları da çeşitlendi ve arttı.

Ahmet Mithat Efendi oğluna şunları ifade etmiştir: ‘Sen bir konuyu öğrenmek yerine birkaç konuyu yarım yamalak öğren ama kendi evladına vasiyet et ki bir konuyu derinlemesine öğrensin ve uzmanlaşsın.´ Ahmet Mithat Efendinin söylediklerini günümüz Türkiye´sine entegre etmeye çalışırsanız, günümüzü analiz edebilirisiniz. Bu hikâye bizim eski dönem entelektüellerimizde oluşan bir vakadır.

“BANA GÖRE BAZI ENTELEKTÜELLERİN ARAFTA OLDUĞU İFADE EDİLEBİLİR”

Bir de bilim denilen olgunun ve entelektüel olmanın sadece akademide olacağına dair bir görüş vardır. Hâlbuki akademide entelektüel olur mu sorununu da tartışmak gerekmektedir. Bana göre bazı entelektüellerin arafta olduğu ifade edilebilir. Fakat baktığınızda araftaki entelektüellerin, akademideki entelektüellerden daha kaliteli ve iyi olduğunu görebilirsiniz.”

Araftaki entelektüeller ile akademideki entelektüeller arasındaki temel farkın akademi entelektüellerinin akademi sebebiyle memurlaşmaları şeklinde ifade eden Prof. Dr. Kayalı, akademinin, bireyi kalıba sokma ve şekillendirme çabasında olduğunu söyledi. Bu bağlamda Sezai Karakoç´u örnek gösteren Prof. Dr. Kayalı, Karakoç´un akademide olması hâlinde, kendisinin ve eserlerinin önüne ciddi engeller çıkmasının kuvvetle muhtemel olduğunu öne sürdü.

Tarih öğrencilerinin Braudel, sosyoloji öğrencilerinin Giddens okumaları yaptıklarından bahseden Prof. Dr. Kayalı, sadece isimlerden değil okunan kaynaklardan da yorum farkına gidebileceğini söyledi. Mekân bağlamında yapılan okumaların farklılaşabileceğini, bu okumaların dahi, tarihin yahut sosyolojinin yorumlanmasında farklılığa sebep olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Kayalı, Bu okumaların ve isimlerin zaman aralığına göre de değişebileceğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Kayalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kemal Karpat Türkiye´ye geliyor. Türkiye´de o kadar bilinmiyordu. Karpat, tarihçi ve siyaset bilimci olarak bizim kuşak tarafından pek bilinmez ama sizin kuşakta tarih okuyanların bilmemesi mümkün değildir. Hakeza Halil İnalcık da böyledir. İnalcık, 1970´lerde çok fazla gündemde değildi. Çok daha sonra gündeme geldi, önemsendi. Çok üretken olması, popülerleştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Geç fark edildi. Tarih de sosyoloji de Türkiye´de çok geç dönemde anlaşıldı. Sosyoloji bilimini okuduğunuz zaman Türkiye´nin sorunlarından bağımsız, Batı merkezli bir okuma yapıldığını görebilirsiniz. Böylece sosyolog olunca Türkiye´nin sorunlarını tahlil ederken toplumsal problemleri anlamada bazı sıkıntılar ile karışılabilirsiniz.”

Seminerin ardından geçilen tartışma faslında öğrencilerden gelen ideoloji ve siyaset ilişkisi üzerine soruları yanıtlayan Prof. Dr. Kayalı, seminerdeki sıcak ve samimi havadan ötürü dinleyicilere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. Belediye Başkanı Feyat Asya, kısa bir teşekkür konuşmasının ardından Prof. Dr. Kayalı´ya hediye takdim etti. SOSPOL Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Âdem Palabıyık´ın elinden katılım belgesini alan Prof. Dr. Kayalı´ya, SOSPOL Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Melik Taş da hediye takdim etti.

Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, seminerin ardından tarih bölümündeki öğrenciler ile Kemal Tahir üzerine konuşmak için yeniden bir araya geldi. Prof. Dr. Kayalı, Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Çatma´nın koordinatörlüğünde ve öğrencilerin yoğun ilgisi ile oldukça verimli geçen etkinliğin ardından külliyeden ayrıldı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAN) Muş Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Salonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde Kadın Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi´ istişare toplantısı düzenledi.
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi (ESSC-2019), 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenecek. Suudi Arabistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin de talip olduğu ESSC-2019´u, Türkiye adına aday olan Muş Alparslan Üniversitesinin düzenlemesine karar verildi.
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin, Muş´un jeotermal potansiyelini belirlemek ve geliştirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir basın açıklaması yaptı.
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Bulanık İlçesi´nde ‘Su Sporları Şenliği´ etkinliği düzenlendi. Haçlı gölünde yapılan su sporları şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Muş Şubesi, Danıştay 8. Dairesi´nin ‘öğrenci andı´ kararına yönelik açıklama yaparak “idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir” dedi
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinliklerle kutlanarak günün anlam ve önemi belirtildi
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Görsel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Doktor öğretim görevlileri, eskiden evlerin duvarlarında halı, kilim ve çeşitli materyaller üzerinde bulunan sanatsal görsellere yönelik değerlendirmelerde bulundu.
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
Şehir merkezindeki okulları belirli periyotlarda ziyaret ederek öğretmenlerle istişarelerde bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, 4,5 yılda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken, “Hayallerimizi mimarların çizimleri ile gerçeğe dönüştürdük” dedi.
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu