MŞÜ´DE ‘TÜRKİYE´DE SOSYAL BİLİM YAPMANIN FARKINDA OLMAK´ KONUŞULDU
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Muş Alparslan Üniversitesi´nde, “Türkiye´de Sosyal Bilim Yapmanın Farkında Olmak” adlı bir seminer verdi.
Tarih: 3.10.2018 18:44:55/ 338okunma / 0yorum

 

 

Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOSPOL) ve Muş Belediyesi işbirliği ile Fuat Sezgin Derslikleri 102 nolu salonda düzenlenen seminere, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Alican ile çok sayıda akademik personeli ve öğrenci dinleyici olarak katıldı.

Çeşitli bölümlerde öğrenim gören öğrencilere sosyal bilimlerin doğası ve tarihi hakkında bilgiler aktararak, mutlaka bir misyon ve vizyon sahibi olmaları gerektiğini öğütleyen Prof. Dr. Kayalı, sosyal bilim yapabilmenin imkânlarının bilgi ve merak ile genişleyeceğini belirtti. Prof. Dr. Kayalı şöyle konuştu: “Olaya şuradan başlamak daha iyi: Türkiye´de sosyal bilim yapmanın merkezinde olan şey, uzmanlaşmaya verilen aşırı önemdir. Önceki dönemlerde bilim dalları, kendilerinin merkezde olduğuna inanarak bilim yapmaya çalışırlardı. Örneğin sosyologlar, işin merkezine sosyolojiyi; felsefeciler, işin merkezine felsefeyi yerleştirirken, tarihçiler de tarih bilimini olayların merkezine yerleştirmeye çalışıyordu. Lakin belirli bir zamandan sonra yüksek lisans ve doktoraların illa aynı alanda olmama koşulu sağlanınca, sosyal bilim yapmanın olanakları da çeşitlendi ve arttı.

Ahmet Mithat Efendi oğluna şunları ifade etmiştir: ‘Sen bir konuyu öğrenmek yerine birkaç konuyu yarım yamalak öğren ama kendi evladına vasiyet et ki bir konuyu derinlemesine öğrensin ve uzmanlaşsın.´ Ahmet Mithat Efendinin söylediklerini günümüz Türkiye´sine entegre etmeye çalışırsanız, günümüzü analiz edebilirisiniz. Bu hikâye bizim eski dönem entelektüellerimizde oluşan bir vakadır.

“BANA GÖRE BAZI ENTELEKTÜELLERİN ARAFTA OLDUĞU İFADE EDİLEBİLİR”

Bir de bilim denilen olgunun ve entelektüel olmanın sadece akademide olacağına dair bir görüş vardır. Hâlbuki akademide entelektüel olur mu sorununu da tartışmak gerekmektedir. Bana göre bazı entelektüellerin arafta olduğu ifade edilebilir. Fakat baktığınızda araftaki entelektüellerin, akademideki entelektüellerden daha kaliteli ve iyi olduğunu görebilirsiniz.”

Araftaki entelektüeller ile akademideki entelektüeller arasındaki temel farkın akademi entelektüellerinin akademi sebebiyle memurlaşmaları şeklinde ifade eden Prof. Dr. Kayalı, akademinin, bireyi kalıba sokma ve şekillendirme çabasında olduğunu söyledi. Bu bağlamda Sezai Karakoç´u örnek gösteren Prof. Dr. Kayalı, Karakoç´un akademide olması hâlinde, kendisinin ve eserlerinin önüne ciddi engeller çıkmasının kuvvetle muhtemel olduğunu öne sürdü.

Tarih öğrencilerinin Braudel, sosyoloji öğrencilerinin Giddens okumaları yaptıklarından bahseden Prof. Dr. Kayalı, sadece isimlerden değil okunan kaynaklardan da yorum farkına gidebileceğini söyledi. Mekân bağlamında yapılan okumaların farklılaşabileceğini, bu okumaların dahi, tarihin yahut sosyolojinin yorumlanmasında farklılığa sebep olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Kayalı, Bu okumaların ve isimlerin zaman aralığına göre de değişebileceğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Kayalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kemal Karpat Türkiye´ye geliyor. Türkiye´de o kadar bilinmiyordu. Karpat, tarihçi ve siyaset bilimci olarak bizim kuşak tarafından pek bilinmez ama sizin kuşakta tarih okuyanların bilmemesi mümkün değildir. Hakeza Halil İnalcık da böyledir. İnalcık, 1970´lerde çok fazla gündemde değildi. Çok daha sonra gündeme geldi, önemsendi. Çok üretken olması, popülerleştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Geç fark edildi. Tarih de sosyoloji de Türkiye´de çok geç dönemde anlaşıldı. Sosyoloji bilimini okuduğunuz zaman Türkiye´nin sorunlarından bağımsız, Batı merkezli bir okuma yapıldığını görebilirsiniz. Böylece sosyolog olunca Türkiye´nin sorunlarını tahlil ederken toplumsal problemleri anlamada bazı sıkıntılar ile karışılabilirsiniz.”

Seminerin ardından geçilen tartışma faslında öğrencilerden gelen ideoloji ve siyaset ilişkisi üzerine soruları yanıtlayan Prof. Dr. Kayalı, seminerdeki sıcak ve samimi havadan ötürü dinleyicilere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. Belediye Başkanı Feyat Asya, kısa bir teşekkür konuşmasının ardından Prof. Dr. Kayalı´ya hediye takdim etti. SOSPOL Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Âdem Palabıyık´ın elinden katılım belgesini alan Prof. Dr. Kayalı´ya, SOSPOL Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Melik Taş da hediye takdim etti.

Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, seminerin ardından tarih bölümündeki öğrenciler ile Kemal Tahir üzerine konuşmak için yeniden bir araya geldi. Prof. Dr. Kayalı, Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Çatma´nın koordinatörlüğünde ve öğrencilerin yoğun ilgisi ile oldukça verimli geçen etkinliğin ardından külliyeden ayrıldı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HBT ÇOCUKLARI MUTLU ETMEYE DEVAM EDİYOR
HBT ÇOCUKLARI MUTLU ETMEYE DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu (HBT), Muş´un birçok yerine kardeşlik elini uzatmaya devam ediyor.
205 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
205 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
İki gündür etkili olan kar yağışı ve tipi 205 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, vatandaşların olduğu tüm bölgelerde 57 iş makinası ve 98 personelle yol açma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirterek “köy muhtarlarımız ile irtibat halindeyiz ve olağanüstü bir durumda ekiplerimizi sorun yaşanan bölgelere gönderip vatandaşımızın sorununu gidermeye çalışıyoruz” dedi
VALİ GÜNDÜZÖZ, SYDV´DAN BRİFİNG ALDI
VALİ GÜNDÜZÖZ, SYDV´DAN BRİFİNG ALDI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muş-Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı´ndan bilgi aldı.
JANDARMADAN TERÖR ÖRGÜTÜNE DARBE
JANDARMADAN TERÖR ÖRGÜTÜNE DARBE
İl Jandarma Komutanlığına bağlı birliklerin Bulanık ve Korkut ilçelerinde düzenlediği terör operasyonunda 13 zanlı gözaltına alındı.
ÖĞRENCİ YURDU KÜTÜPHANESİNE KİTAP BAĞIŞI
ÖĞRENCİ YURDU KÜTÜPHANESİNE KİTAP BAĞIŞI
Muş Alparslan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bilgisayar İşletmeni Mahmut Özdemirkol´un öncülüğünde Liberte Yayın Grubu tarafından Danişmend Gazi Erkek Öğrenci Yurduna kitap bağışı yapıldı.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Muş İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bir kilo 174 gram toz esrar ele geçirdi.
BAŞKAN ASYA, YARIN PROJELERİNİ AÇIKLAYACAK
BAŞKAN ASYA, YARIN PROJELERİNİ AÇIKLAYACAK
Belediye Başkanı ve AK Parti Muş Belediye Başkan Adayı Feyat Asya 31 Mart Mahalli İdareler seçimi öncesi seçim manifestosunu ve projelerini açıklıyor. Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda saat 14.00´te gerçekleştirilecek olan manifesto ve proje tanıtım programına tüm vatandaşların davetli olduğunu söyledi.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği tarafından ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerinin zamanında yapılması konusunda uyarı yapıldı.
PTT HEYETİ, TSO BAŞKANI KOÇ´U ZİYARET ETTİ
PTT HEYETİ, TSO BAŞKANI KOÇ´U ZİYARET ETTİ
PTT İl Müdürü Fahrettin Ocak, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç´u ziyaret etti
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu