MŞÜ, BEŞTEPE´DEKİ YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, akademisyenler ve öğrencilerle birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ev sahipliğinde Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 2018-2019 Yükseköğretim Akademik yıl açılış törenine katıldı.
Tarih: 4.10.2018 17:07:17/ 233okunma / 0yorum

Törende üniversiteyi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreter Harun Demir, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Özdalyan, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülcelil Bilgin, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Alican, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Mehmet Özalper, Bulanık Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Ahmed Galip Halidi, Varto Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Nevin Turan Özek ile Öğrenci Konseyi Başkanı Yakup Ay ve yüksek lisans öğrencilerimiz Habibe Elmas, Mehmet Kutlu ve Harun Babat temsil etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve YÖK üyeleri, rektörler ile yüksek yargı kurumlarının başkanlarının katıldığı tören, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Musikisi korosunun konseriyle başladı. Ardından yükseköğretimin tarihi ve gelişiminin anlatıldığı bir video gösterimi gerçekleştirildi. Yükseköğretimde son yıllarda atılan adımlara yer verilen videoda, Türkiye´de 200 üniversitede 7 milyon 616 bin öğrenci ve 160 bin 896 akademisyen bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç akademik yıl açılış konuşmasında, bölgesel kalkınmaya katkı için yeni 5 üniversitenin bu ay içinde belirleneceğini duyurdu. Prof. Dr. Saraç, doktora eğitimine ilişkin “102 Bin” projesini anlatan ve lisans düzeyindeki öğrencilere dönük projeler hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Saraç, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, yükseköğretimin etkin, sağlıklı ve hızlı işlemesine imkân tanıdığını söyledi. Saraç, “Yeni sistemin sunduğu imkânları yükseköğretim için bir fırsata dönüştürerek, güçlü Türkiye hedefini, daimi tekâmül esaslı bir sistem geliştirerek desteklemeyi hedefliyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Saraç, “Ezberciliğe dayalı üniversiteye giriş sistemini de değiştirerek, üniversiteye giriş sisteminde muhakeme ve analiz kabiliyeti, sözel ve sayısal okuryazarlığı sorgulamaya başladık. Bütün sistemi başarılı üniversite, başarılı hoca ve başarılı öğrenci üçgeninde değiştirmeye başladık. Fakat bugün yeni bir gün. Önümüzde yeni hedefler ve başlıklar koyuyoruz. Bu seneki başlığımız ´üniversitelerde dijital çağa ayak uydurmak için yeni bir dönüşüm´ ve bununla ilgili olarak dünya üniversitelerini de dikkate alarak ´açık erişim´ çalışmaları olacaktır. Bütün öğrencilerimizin belli bir düzeyde dijital okuryazarlığı olsun istiyoruz. Teknolojik bağımsızlığı gerçekleştirmek istiyoruz.” diye konuştu.

 “Verimliliği ve rekabet gücünü yükseltecek projelere destek vereceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, “Dijital teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesi konusunda dünyada öncü ülkeler arasına girmek istiyoruz. Ancak bu sayede ekonomik ve sosyal refah düzeyimizi gerçek manada yükseltebiliriz. Bunun için verimliliği ve rekabet gücünü yükseltecek projelere destek vereceğiz.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz, öğrencilerimizin okullarındaki dersleri dışında herhangi bir kurumdan ve kişiden özel destek almadan üniversiteye girebileceği bir sistemi tesis etmek ve oturtmaktır.” ifadelerini kullandı.

Geçmişte pek çok istismara ve hatta güvenlik sorunlarına yol açan paralel eğitim sistemlerine kesinlikle müsaade etmeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin tamamında kariyer merkezleri kurulacağını vurgulayarak, “Üniversite öğrencilerine okula girdikleri ilk yıldan itibaren, kariyerleri konusunda rehberlik edecek bu merkezler reel sektörle iş birliği hâlinde faaliyet gösterecektir.” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki yıl kredi burs miktarını artırıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek eğitim-öğretim yılı içinde kredi burs miktarının lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada 1500 liraya yükseltme kararı aldıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dijital Dönüşüm Ofisimizle, üniversitelerimizin ve özel sektörümüzün desteğiyle büyük bir teknoloji hamlesi başlatmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin tamamında kariyer merkezleri kurulacağını vurgulayarak, “Üniversite öğrencilerine okula girdikleri ilk yıldan itibaren, kariyerleri konusunda rehberlik edecek bu merkezler reel sektörle iş birliği hâlinde faaliyet gösterecektir.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İnsan Kaynakları Ofisimiz aracılığıyla üniversite öğrencilerimizin geleceğini yakından ilgilendiren çalışmalar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede yapacağımız ilk işlerden biri yükseköğretimde ´Yetenek Yönetimi´ sistemine geçmektir. Üniversite mezunlarının istihdamlarını takip ederek üniversite ve bölüm bazında başarı düzeyini ölçmeyi planlıyoruz. Böylece hangi üniversitemizin ve hangi bölümlerimizin öğrencilerimizin istihdamına ne düzeyde katkı sağladığını da görebileceğiz. Hatta bu ölçüm sonuçlarını üniversitelerimize vereceğimiz desteğin kriterlerinden biri hâline getirmeyi düşünebiliriz. Üniversitelerimizden mezun olan en yetenekli öğrencilere çok özel kariyer fırsatları sunarak kamuda veya özel sektörde değerlendirilebilmelerini sağlayacağız.”

 “Asım´ın Nesli´ni yetiştirme konusunda yeteri kadar mesafe katedemediğimizi düşünüyorum.”

Yabancı dil eğitimi konusunda merkezi bir standart oluşturmak istediklerine değinen Erdoğan, “Üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavları, ÖSYM üzerinden merkezi olarak yapılabilir.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sayısal olarak çok büyük başarılara imza atmış olmamıza rağmen merhum Mehmet Akif´ten ilhamla ´Asım´ın Nesli´ni yetiştirme konusunda yeteri kadar mesafe katedemediğimizi düşünüyorum. İnşallah yeni dönemde bu eksiğimizi de tamamlayacağız.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından üniversite öğrencileri Cumhurbaşkanı Erdoğan´a çiçek takdim etti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üstün Başarı Ödülü´ne layık görülen akademisyenlerin ve üniversitelerin ödüllerini verdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız´ın eşi Sibel Kulaksız, Muş Valisi İlker Gündüzöz ve güvenlik güçlerini ziyaret etti.
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
Halk Eğitim kurslarındaki yoğunluklar dikkat çekiyor. Kurslardan faydalanan bayanlar bu şekilde hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de el sanatları alanında kendilerini geliştirip, aile bütçelerine katkıda bulunabiliyorlar.
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Muş Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından “Şiir Dinletisi” etkinliği düzenlendi.
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
Muş Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki bir gurup gönüllü kuaför, Ali kuşçu Özel Eğitim Uygulama okulunda öğrenim gören kız ve erkek özel öğrencilerin saç kesim ve saç bakımlarını gerçekleştirdi.
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
Muş Alparslan Üniversitesinin akademik desteğiyle Kırgızistan´ın başkenti Bişkek´te düzenlenen “III. Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu” sona erdi
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
Muş Valisi İlker Gündüzöz, telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyardı.
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
İstanbul´un Sancaktepe ilçesinde, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan´ın cenazesi, askeri uçakla Muş´a getirildi.
VALİ GÜNDÜZÖZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz merkez mahalle ve merkeze bağlı köy muhtarları ile tanışma toplantısı yaptı.
ŞEHİRDEN KÖYE UZANAN KARDEŞLİK ELİ
ŞEHİRDEN KÖYE UZANAN KARDEŞLİK ELİ
Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu gönüllüleri, başlattıkları “Şehirden Köye Uzanan Kardeşlik Eli” projesi kapsamında Fatih İlkokulu öğrencileri ile Kumluca ve Çatbaşı köylerinde okuyan öğrencilere atkı, bere, eldiven, kitap, kırtasiye malzemeleri; Kumluca ilkokulunda okuyan yetim çocuklar için de bot, mont ve elbiselerden oluşan hediye paketleri dağıttı.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu