MŞÜ, BEŞTEPE´DEKİ YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, akademisyenler ve öğrencilerle birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ev sahipliğinde Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 2018-2019 Yükseköğretim Akademik yıl açılış törenine katıldı.
Tarih: 4.10.2018 17:07:17/ 146okunma / 0yorum

Törende üniversiteyi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreter Harun Demir, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Özdalyan, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülcelil Bilgin, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Alican, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Mehmet Özalper, Bulanık Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Ahmed Galip Halidi, Varto Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Nevin Turan Özek ile Öğrenci Konseyi Başkanı Yakup Ay ve yüksek lisans öğrencilerimiz Habibe Elmas, Mehmet Kutlu ve Harun Babat temsil etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve YÖK üyeleri, rektörler ile yüksek yargı kurumlarının başkanlarının katıldığı tören, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Musikisi korosunun konseriyle başladı. Ardından yükseköğretimin tarihi ve gelişiminin anlatıldığı bir video gösterimi gerçekleştirildi. Yükseköğretimde son yıllarda atılan adımlara yer verilen videoda, Türkiye´de 200 üniversitede 7 milyon 616 bin öğrenci ve 160 bin 896 akademisyen bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç akademik yıl açılış konuşmasında, bölgesel kalkınmaya katkı için yeni 5 üniversitenin bu ay içinde belirleneceğini duyurdu. Prof. Dr. Saraç, doktora eğitimine ilişkin “102 Bin” projesini anlatan ve lisans düzeyindeki öğrencilere dönük projeler hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Saraç, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, yükseköğretimin etkin, sağlıklı ve hızlı işlemesine imkân tanıdığını söyledi. Saraç, “Yeni sistemin sunduğu imkânları yükseköğretim için bir fırsata dönüştürerek, güçlü Türkiye hedefini, daimi tekâmül esaslı bir sistem geliştirerek desteklemeyi hedefliyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Saraç, “Ezberciliğe dayalı üniversiteye giriş sistemini de değiştirerek, üniversiteye giriş sisteminde muhakeme ve analiz kabiliyeti, sözel ve sayısal okuryazarlığı sorgulamaya başladık. Bütün sistemi başarılı üniversite, başarılı hoca ve başarılı öğrenci üçgeninde değiştirmeye başladık. Fakat bugün yeni bir gün. Önümüzde yeni hedefler ve başlıklar koyuyoruz. Bu seneki başlığımız ´üniversitelerde dijital çağa ayak uydurmak için yeni bir dönüşüm´ ve bununla ilgili olarak dünya üniversitelerini de dikkate alarak ´açık erişim´ çalışmaları olacaktır. Bütün öğrencilerimizin belli bir düzeyde dijital okuryazarlığı olsun istiyoruz. Teknolojik bağımsızlığı gerçekleştirmek istiyoruz.” diye konuştu.

 “Verimliliği ve rekabet gücünü yükseltecek projelere destek vereceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, “Dijital teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesi konusunda dünyada öncü ülkeler arasına girmek istiyoruz. Ancak bu sayede ekonomik ve sosyal refah düzeyimizi gerçek manada yükseltebiliriz. Bunun için verimliliği ve rekabet gücünü yükseltecek projelere destek vereceğiz.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz, öğrencilerimizin okullarındaki dersleri dışında herhangi bir kurumdan ve kişiden özel destek almadan üniversiteye girebileceği bir sistemi tesis etmek ve oturtmaktır.” ifadelerini kullandı.

Geçmişte pek çok istismara ve hatta güvenlik sorunlarına yol açan paralel eğitim sistemlerine kesinlikle müsaade etmeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin tamamında kariyer merkezleri kurulacağını vurgulayarak, “Üniversite öğrencilerine okula girdikleri ilk yıldan itibaren, kariyerleri konusunda rehberlik edecek bu merkezler reel sektörle iş birliği hâlinde faaliyet gösterecektir.” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki yıl kredi burs miktarını artırıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek eğitim-öğretim yılı içinde kredi burs miktarının lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada 1500 liraya yükseltme kararı aldıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dijital Dönüşüm Ofisimizle, üniversitelerimizin ve özel sektörümüzün desteğiyle büyük bir teknoloji hamlesi başlatmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin tamamında kariyer merkezleri kurulacağını vurgulayarak, “Üniversite öğrencilerine okula girdikleri ilk yıldan itibaren, kariyerleri konusunda rehberlik edecek bu merkezler reel sektörle iş birliği hâlinde faaliyet gösterecektir.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İnsan Kaynakları Ofisimiz aracılığıyla üniversite öğrencilerimizin geleceğini yakından ilgilendiren çalışmalar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede yapacağımız ilk işlerden biri yükseköğretimde ´Yetenek Yönetimi´ sistemine geçmektir. Üniversite mezunlarının istihdamlarını takip ederek üniversite ve bölüm bazında başarı düzeyini ölçmeyi planlıyoruz. Böylece hangi üniversitemizin ve hangi bölümlerimizin öğrencilerimizin istihdamına ne düzeyde katkı sağladığını da görebileceğiz. Hatta bu ölçüm sonuçlarını üniversitelerimize vereceğimiz desteğin kriterlerinden biri hâline getirmeyi düşünebiliriz. Üniversitelerimizden mezun olan en yetenekli öğrencilere çok özel kariyer fırsatları sunarak kamuda veya özel sektörde değerlendirilebilmelerini sağlayacağız.”

 “Asım´ın Nesli´ni yetiştirme konusunda yeteri kadar mesafe katedemediğimizi düşünüyorum.”

Yabancı dil eğitimi konusunda merkezi bir standart oluşturmak istediklerine değinen Erdoğan, “Üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavları, ÖSYM üzerinden merkezi olarak yapılabilir.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sayısal olarak çok büyük başarılara imza atmış olmamıza rağmen merhum Mehmet Akif´ten ilhamla ´Asım´ın Nesli´ni yetiştirme konusunda yeteri kadar mesafe katedemediğimizi düşünüyorum. İnşallah yeni dönemde bu eksiğimizi de tamamlayacağız.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından üniversite öğrencileri Cumhurbaşkanı Erdoğan´a çiçek takdim etti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üstün Başarı Ödülü´ne layık görülen akademisyenlerin ve üniversitelerin ödüllerini verdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
Danışma Meclisi toplantısında partililere hitap eden Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bizleri bu göreve layık gören halkımızın hakkını hukukunu korumak üzere birçok hizmeti hayata geçirmeyi başardık. Bu süreçte bizler adil davrandıkça güçlü olduk. Bu güçle vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.
II. ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI TANITIM VE TANIŞMA GÜNLERİ SONA ERDİ
II. ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI TANITIM VE TANIŞMA GÜNLERİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, II. Öğrenci Toplulukları Tanıtım ve Tanışma Günlerinde bir araya geldi
KAYMAKAM KAÇMAZ´DAN KURUM ZİYARETLERİ
KAYMAKAM KAÇMAZ´DAN KURUM ZİYARETLERİ
Muş´un Varto Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekili Erkan Kaçmaz, Varto Müftüsü Dr. Mehmet Akif Coşkun´u ziyaret etti.
ÜNİVERSİTEDE ANNE-BABA OKULU SEMİNERLERİ SONA ERDİ
ÜNİVERSİTEDE ANNE-BABA OKULU SEMİNERLERİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesinin Bilimsel Araştırma Proje Komisyonu (BAP) tarafından desteklenen ebeveynlere yönelik ücretsiz Anne-Baba Okulu Seminerleri, 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde tamamlandı.
BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULUNUN İLK ETKİNLİĞİ ÇOCUKLAR İÇİN YAPILDI
BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULUNUN İLK ETKİNLİĞİ ÇOCUKLAR İÇİN YAPILDI
Bulanık Meslek Yüksekokulunda (MYO), “İçimizdeki Çocuğu Sevelim” temalı bir etkinlik düzenledi. Dünya Çocuk Günü dolayısıyla yapılan etkinliğe, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, Bulanık MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Galip Halidi, İlçe Millî Eğitim Müdürü Deniz Edip ile Bulanık MYO öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.
“BAĞCILIK KÜLTÜRÜ VE KIRSAL TURİZM”
“BAĞCILIK KÜLTÜRÜ VE KIRSAL TURİZM”
Güçlü Toplum, Güçlü Gelecek için, Sağlıklı Toplum Sağlıklı Gelecek şart olup bunun en önemli unsuru da doğamızın her türlü ve her çeşit kirlenme, yıpranmalara karşı korunmasından, geliştirilip güçlendirilmesinden, halkın istifadesine sunulmasından geçmektedir.
BÜYÜKELÇİ CHRİSTİAN BERGER´DEN YILDIRIM´A ZİYARET
BÜYÜKELÇİ CHRİSTİAN BERGER´DEN YILDIRIM´A ZİYARET
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki heyet Muş Valisi Aziz Yıldırım´ı makamında ziyaret etti.
SURİYELİ DİLENCİLER BIKTIRDI!
SURİYELİ DİLENCİLER BIKTIRDI!
Bunların Muş´taki sorumlusu, denetleyicisi kim?
KORKUT KIZILAY´I YARDIM FAALİYETLERİ İLE GÖZ DOLDURUYOR
KORKUT KIZILAY´I YARDIM FAALİYETLERİ İLE GÖZ DOLDURUYOR
Kızılay Korkut şubesi tarafından yıl içerisinde yapılan yardım faaliyetleri birçok alanda devam ediyor. İlçede halkın ihtiyaçlarına destek olan Kızılay Korkut İlçe başkanı Fatih Bilgin" bizler aracılık görevi görüyoruz. İmkan ve olanakların halka sunulmasında emek sahibi olan Türk Kızılay´ı ülkemizin en etkin ve önde gelen, Dünya literatüründe önemli yer edinen bir kuruluştur" dedi.
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
Muş Durumu

İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu