MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN KİTAP OKUMA PROJESİ BAŞLIYOR
Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yeni eğitim sezonu ile birlikte okul aile ve çocuk üçgeninde yeni bir projeye imza atılacağını söyledi.
Tarih: 25.9.2018 18:24:48/ 185okunma / 0yorum

Okulların açıklamasının ardından il geneli evde ebeveynlerle birlikte okuma saati projesine geçileceğini belirten İlci, çocuğumuz anne baba y ada kardeşleri ile birlikte her gün günün belli bir saatinde il geneli kitap okuma saatinde buluşturulacak. Bu vesile ile çocuklarının kitap okumamasından şikayetçi olan ailelere, önce kendilerinin örnek olmalarını tavsiye ediyoruz. Velilerimize bu alanda büyük iş düşmektedir" dedi.

Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci il geneli başlatılacak olan kitap saati ile kitap okuma alışkanlığının hem aileye hem de çocuklara kazandırılmasının amaçlandığını kaydetti. Çocuklarının kitap okumamasından şikayetçi olan ailelere, önce kendilerinin örnek olması tavsiye edildi.

PROJE İL GENELİ

Kitap okuma alışkanlığının çocuğun hayatının şekillenmesindeki en önemli unsur olduğunu söyleyen İlci, "Çocuk kitapları, çocuklar kadar narin olmalıdır. Aileler, öğretmenleriyle birlikte çocuğun düşüncesini alarak kitap almalıdır. Kitap seçiminde öğretmen, veli ve çocuk üçlüsünün birlikte karar vermesi gerekmektedir. Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Muş il geneli okuma saati projemizi eğitim öğretim sezonu ile birlikte hayata geçiriyoruz. Gerekli alt yapı çalışmalarımız tamamlandı.

BİZLER EBEVEYN OLARAK ÖRNEK OLMALIYIZ

Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci , "Aile büyükleri her şeyden önce örnek olmalıdır. Evde bir kitaplık bulundurmak, belirli saatlerde ailece kitap okumak, kitap hediye etmek okuma alışkanlığının oluşmasında ve kitaba karşı ilginin artmasında en önemli etkendir. Temsil, bu yönüyle anlatmanın önünde gelir. Önce örnek olacağız, sonra yavrularımızdan buna uygun hareket etmelerini isteyebiliriz" dedi.

TERCİH EDİLECEK KİTAPLARA DİKKAT EDİLMELİDİR

İl geneli okuma saati ile başlatılacak olan proje bakımından, tercih edilecek olan kitaplarında büyük önem arz ettiğini belirten Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, "Kitap okumanın, çocuk üzerinde çok ciddi etkileri olduğunu göstermektedir. Bu durum anne, baba ve öğretmen olarak, yavrularımıza verdiğimiz yayınlar konusunda ne kadar titiz olmamız gerektiğini gözler önüne sermektedir. Buna bağlı olarak çocuklara önerilecek yayınlar içerik olarak doğru mesajlar vermeli ve ruh dünyasında yaralar açmaması gerekmektedir. Çocuklar yalanlarla, aldatmacalarla ve boş şeylerle bir zihin karmaşasının içine itilmemelidir. Tercih edilecek eserler, çocukta insani duygu ve değerlerin gelişmesini, sevginin mayalanmasını, kendi değerlerine karşı ilgili ve saygılı olmasını sağlaması gerekmektedir." diye konuştu.

Çocukların çoğu, eserlerdeki kahramanlarla kendilerini özdeşleştirmekte ve okuduklarından etkilendiklerini söyleyen Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, seçilen kahramanların olumlu karakterler olması gerektiğini belirterek, "Çocuğun bilinçaltına iyi örnekler sunulmalıdır. Olumlu ve yapıcı hayat örnekleri verilmelidir. Çocuk kitapları, hurafe ve batıl inançlardan arındırılmış olmalıdır. Saldırganlık, korku, şiddet, öfke çocuk kitaplarından uzak tutulmalıdır. Cicili bicili kapağın içinde renkli ve hayal dünyasını zenginleştiren bir resimleme ve anlatım yer almalıdır. Diğer konularda olduğu gibi resim konusunda da seçici olmak gerekir."

İLGİ ALANINA GÖRE KİTAP BELİRLENMELİ"

Dönemlerin şartlarına ve etkisine göre çocukların ilgi alanlarında değişiklikler olabileceğinin altını çizen Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, ailelerin önce çocukların ilgi alanlarını belirlemesi gerektiğini söyleyerek, şöyle konuştu: "Her çocuk, aynı tür yazılardan eserlerden hoşlanmayabilir. Çocukların değişen ve ilgi alanları belirlenmeli ve buna göre kitaplar hazırlanmalıdır. Anne-babalar, öğretmenler öncelikli olarak çocuğun ilgi alanını bilmeli, buna göre bir hareket tarzı belirlemelidirler. İlgi alanına uygun olmayan eserler, çocuklarda okuma alışkanlığını köreltebilir. Bu konuda ısrarcı olmak yerine, yönlendirici olmak gerekir."

ÇOCUK KİTAPLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Muş Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, çocuk kitaplarında olması gereken özellikleri de şöyle sıraladı: "Eser, yazım ve noktalama açısından hatasız olmalıdır. Bir eserin önemli özelliklerinden biri de dil bilgisi kurallarına uygun olarak yazılmış olmasıdır. Eser hazırlarken hangi sınıf ve yaş düzeyine uygun olarak yazıldığı bilinmelidir. Eserlerde işlenen konular ve bunların ele alınış tarzı, çocukların yaş gruplarına uymalıdır. Kahramanlar çocuğun dünyasından olmalıdır. Eserlerde heyecan unsurunun, eser boyunca canlı olması gerekir. Olumsuz tasvirlere yer verilmemeli, eser politik özellikler taşımamalıdır. Özellikle ilköğretimin birinci devresinde devrik cümlelere fazla yer verilmemelidir. İşlenen konular bir bütünlük içinde ele alınmalıdır; gelişigüzel bir araya getirilip yığılan yazılar olmamalıdır. Eserlerde, çocuklara lakap olarak takılabilecek kahraman isimler bulunmamalıdır
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
“KAPSAYICI EĞİTİM SEMİNERİ” DÜZENLENDİ
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Türk Telekom İlkokulu/Ortaokulundaki “Kapsayıcı Eğitim Semineri” Çalışmalarına katıldı.
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
VARTO VE BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyede öğrenim görecek.
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
MUŞVAK´TAN MUŞLU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MÜJDESİ
Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı (MUŞVAK), kendisi, annesi ya da babası Muşlu olan lisans öğrencilerine burs veriyor
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
VELİLERİ OKUL TELAŞI SARDI
Okulların 17 Eylül´de açılacak olmasıyla birlikte velileri alışveriş telaşı sardı. Defterden kitaba, giyimden ayakkabıya kadar yapılacak okul alışverişinin ekonomiye 2,5 milyar dolarlık canlılık getirmesi beklenirken, veliler de en az 350 liralık bir masrafı üstlenmek zorunda kalacak.
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
KYK YURT BAŞVURULARI 10 EYLÜL´DE SONA ERİYOR
Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşarken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını alıyor. 3 Eylül Pazartesi günü başlayan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınıyor ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59´da sona eriyor.
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
YENİ ÖĞRENCİLERİN KAYIT SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesinde, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucu kayıt süreci devam ediyor
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
MŞÜ YENİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DUYURUSU YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile üniversite kayıt işlemleri hakkında internet sitesinden bir duyuru yayınladı.
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
MŞÜ YAZ OKULU EĞİTİMCİLERİ TEŞEKKÜR BELGELERİNİ ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, MŞÜ Yaz Okulunda görev alan eğitmenlere Teşekkür Belgesi takdim etti
SEMAM´DA MALAZGİRT ZAFERİNİN ÖNEMİ ANLATILDI
SEMAM´DA MALAZGİRT ZAFERİNİN ÖNEMİ ANLATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversite bağlı Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi´nde (SEMAM) Malazgirt Zaferi´nin önemini anlattı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu