MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK TBMM´DE ÇALIŞMALARI ANLATTI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, bütçe görüşmelerinin devam ettiği TBMM´de, Kamu İhale Kurumu bütçesi üzerine konuşma yaptı
Tarih: 11.12.2019 16:59:34/ 2247okunma / 0yorum

TBMM Genel Kurulunda konuşan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, AK Parti hükümetinin yaptığı çalışmaları anlattı. Milletvekili Şimşek, konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, Kamu İhale Kurumu bütçesi üzerine konuşmak üzere söz almış bulunmaktayım. Yüce meclisi grubum ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunuyla birlikte kurulan Kamu İhale Kurumu, 2002 yılından bu yana kamu alımları alanında önemli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların amacı daha etkin ve verimli bir kamu alımları sistemi kurulmasının sağlanmasıdır. 2018 yılında GSYH´nin yüzde 5´i ve merkezi yönetim bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 24´ünü oluşturan mali büyüklüğü düzenleme ve denetleme görevi Kamu İhale Kurumu tarafından yürütülmüştür. Dolayısıyla Kurum, makro ölçekte iktisadi etkileri yüksek olan faaliyetler yürütmektedir.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, 2018 ve 2019 yılında Kamu İhale Kurumu tarafından birçok yenilik hayata geçirilmiştir. Bunlardan en önemlisi elektronik ihalenin daha fazla yaygınlaştırılmasıdır. e-Devlet dönüşümünün önemli bir ayağı olan e-ihale süreci, kamusal satın alma işlemlerinin daha verimli ve kaynakların amacına uygun biçimde kullanılması ilkeleri için de önemli bir araç haline gelmiştir. e-İhalenin yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda 2019 yılı itibariyle herhangi bir parasal sınırlama olmadan, yaklaşık 90 bin ihalenin elektronik ortamda yapılması mümkün hale gelmiştir.

Atılan adımlar sonucunda, e-ihale, e-eksiltme, e-teklif, e-tebligat gibi uygulamalarla alımların daha rekabetçi bir ortamda yapılmasına zemin hazırlanmış, tasarruf ve verimlilik sağlanmış, gizlilik ve güvenilirlik ön plana çıkarılmıştır. Sadece e-eksiltme ile elde edilen tasarruf 217 milyon TL olup, e-ihale, e-teklif, e-tebligat gibi uygulamalarla elde edilen tasarruflar da dikkate alındığında; yıllık tasarruf tutarı 300 milyon TL´ye ulaşmıştır.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, Burada özellikle Kamu İhale Kanununa ilişkin olarak yapılan değişiklikler ve istisnalara yönelik eleştiriler hakkında da açıklama yapmakta yarar görüyorum. 4734 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2003 yılından bu yana ülkemizde yaşanan ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte, kamusal ihtiyaçlarda da değişim meydana gelmiş ve kamu hizmetlerinin sunumunda birçok yenilikçi çözümler ortaya çıkmıştır. Yaşanan bu pozitif değişime karşın, 17 yıl boyunca kamunun satın alma sürecinin, aynı usullerle devam etmesini beklemek ise dönüşümün ve değişimin dışında kalmak anlamına gelecektir. Bu çerçevede, güncel ihtiyaçlar da dikkate alınarak yapılan Kamu İhale Kanunundaki düzenlemelerin ve istisnaların kamu alımlarına ilişkin uluslararası düzenlemelerle paralellik gösterdiği ve düzenlemelerin konunun ekonomik ve sosyal boyutu ile ihtiyaçların niteliği esas alınarak yapıldığı görülecektir.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, İhale sistemimizin rekabeti hedefleyen, saydam bir yapıda olması kamu kaynaklarının verimli kullanımı ve harcamaların doğru kullanımı bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda, kamu alımları alanını düzenleyen Kamu İhale Kurumunun varlığı, ihale sistemimizin uluslararası normlara uygunluğunda bizim için önemli bir teminattır.

Bu husus, Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen 2019 Yılı Türkiye Raporunda da teyit edilerek, ihale usullerinde şeffaflık ve etkinlik ilkelerine bağlı kalındığı ve e-ihaleden etkin bir biçimde faydalanıldığı vurgulanmıştır. Ayrıca raporda yolsuzluk ve hileli uygulamaların tespitine ve üzerine gidilmesine yönelik mekanizmaların mevcut olduğu, kamu alımlarının izlenmesinin tatmin edici düzeyde bulunduğu, Kamu İhale Kurumunun düzenli istatistikler yayımladığı ve idarelerin kamu alımı süreçlerini yönetme kapasitelerinin gelişmeye devam ettiği belirtilmiştir.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, Bu bilgiler ışığında, önümüzdeki dönemde de kamu alımları alanındaki yasal ve kurumsal yapının, ülkemizin kalkınmasına güçlü bir şekilde katkı sunmaya devam edeceğine inancım tamdır. Bu vesileyle 2020 yılı bütçesinin ülkemize ve milletimize hayırlı ve bereketli olmasını temenni eder, yüce meclisi saygıyla selamlarım. “
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AK PARTİ GENÇLİK KOLLARINDAN BASIN AÇIKLAMASI
AK PARTİ GENÇLİK KOLLARINDAN BASIN AÇIKLAMASI
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanı Erdem Mirze ve yönetim kurulu üyeleri düzenledikleri basın açıklamasında İmam Hatiplilere yönelik açıklamalarda bulundu
DEVA PARTİSİ MUŞ TEŞKİLATI AÇIKLAMALARDA BULUNDU
DEVA PARTİSİ MUŞ TEŞKİLATI AÇIKLAMALARDA BULUNDU
DEVA Partisi Muş İl Başkanı Avukat Elif Çelik, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu
ŞİMŞEK; “YATIRIMLARLA MUŞ´U GELECEĞE TAŞIYORUZ”
ŞİMŞEK; “YATIRIMLARLA MUŞ´U GELECEĞE TAŞIYORUZ”
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´ta yapılan yatırım ve çalışmaları anlattı
Milletvekili Şimşek´ten Kurtuluş mesajı
Milletvekili Şimşek´ten Kurtuluş mesajı
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´un düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
MUŞ´TA İKİ BELEDİYE AK PARTİ´YE GEÇTİ
MUŞ´TA İKİ BELEDİYE AK PARTİ´YE GEÇTİ
Saadet Partisi´nden istifa eden Muş merkeze bağlı Karaağaçlı Belde Belediye Başkanı Suphi Özbayam ve İYİ Parti´den istifa eden Muş´un Bulanık İlçesine bağlı Sarıpınar Belde Belediye Başkanı Gıyasettin Kaya´ya Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rozet takıldı.
“MUŞ VE KORKUT HALKININ HİZMETKARI OLACAĞIM”
“MUŞ VE KORKUT HALKININ HİZMETKARI OLACAĞIM”
AK Parti Korkut İlçe Başkanı Hamdullah Toktaş, düzenlenen 7. Olağan Kongre ile seçilerek resmen görevine başladı. Başkan Toktaş, Muşluların ve Korkutluların hizmetinde, emirlerinde olacağını söyledi.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN ÜÇ AYRI MÜJDE
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN ÜÇ AYRI MÜJDE
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Alparslan 2 Barajı cazibeli içme suyu projesi, Muş Ovası Tarım arazileri sulama projesi ve 500 yatak kapasiteli yeni hastanenin Muş´a kazandırdıklarının müjdesini verdi
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK YATIRIM VE ÇALIŞMALARI ANLATTI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK YATIRIM VE ÇALIŞMALARI ANLATTI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş´ta yapılan yatırım ve çalışmaları anlattı
AK PARTİ´DE DANIŞMA MECLİSİ TOPLANTISI YAPILDI
AK PARTİ´DE DANIŞMA MECLİSİ TOPLANTISI YAPILDI
AK Parti Muş İl Başkanlığı Danışma Meclisi toplantısını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun katılımı ile gerçekleştirdi
DOLAR
7.6251
EURO
8.9553
Muş Durumu

En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu