MECLİS´TE MEMBA TAHSİS TARTIŞMASI
Muş İl Genel Meclisi, Bulanık İlçesine bağlı köylerin içme suyu sorunları yeniden gündeme getirildi. Daha önce içme suyu sorunu olan köylerin memba tahsisinin halen yapılmadığı ve engellendiği iddiaları AK Parti ve HDP Grup üyeleri arasında sözlü tartışmaya neden oldu.
Tarih: 7.8.2019 17:50:40/ 348okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Ağustos ayı 5´inci toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 9 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda AK Parti ve HDP Grup üyeleri arasında sözlü tartışma çıktı.

Gündemin 4´üncü maddesi olan; Muş İli Bulanık İlçesi Koyunağıllı Köyü, Gelin Çeşmesi Mezrası sınırları içerisinde yer alan M.Hadi Özdemir ve ortakları adına kayıtlı 626 nolu parselin içinde bulunan kaynak suyunun, ihtiyacı bulunan köylere içme ve kullanma suyu olarak isale edilmesi planlanmakta olup, söz konusu parselin 552 m2´lik kısmının 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10.maddesinin (f) fıkrası gereğince kamulaştırılması ile ilgili İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün 10.05.2019 tarih ve 1779 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi oldu.

Gündem maddesi üzerine açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanı Sait Yıldırım, 15 yıldır aynı sorunun yaşandığını belirterek HDP grubu tarafından engellendiğini iddia etti. Her seferinde gündemin red edildiğini ifade eden Yıldırım, konuşmasında “Bazı konulara açıklık getirmek isterim. Arkadaşlarımız kalkıp Sait Bey kendini devlet olarak görüyor dedi. Kardeşim burası devlet kurumu ve ben zaten devleti temsil ediyorum. Burası devletin meclisi, burası İlin Meclisi. Bu konularda arkadaş diyor ki memleketin menfaati için karar verildi mi diye? Üç dönemdir bu köylere üç dönemdir içme suyu geliyor. 15 yıldır bu konu meclise geliyor ve HDP grubu tarafından red ediliyor. Bütün meclis kararları ortada. Siz neyi inkar ediyorsunuz. 15 yıldır bu karar yine karşımızda” dedi.

Bunun üzerine söz hakkı alarak açıklama yapan HDP Grup Başkanı Mehmet Şakir Tuğrul, böyle bir şeyin olmadığını savunarak alınan kararların kayıt altında olduğunu ve bunun doğru olmadığını söyledi.

Tuğrul, konuşmasında “İl Özel İdaresi´nin menfaatine bir konu getirdiğinizde bir elimizi değil iki elimizi birden kaldıracağız. Birilerine yaralanmak için karar vermeyelim” dedi.

Karşılıklı sözlü tartışmanın yaşandığı Meclis toplantısına ara verildi.

İkinci oturumda devam eden sözlü tartışmada HDP Grup Başkanı Mehmet Şakir Tuğrul, daha önce alınan kararları göstererek iddialara cevap verirdi.

Muş İli Bulanık İlçesi Koyunağıllı Köyü, Gelin Çeşmesi Mezrası sınırları içerisinde yer alan M.Hadi Özdemir ve ortakları adına kayıtlı 626 nolu parselin içinde bulunan kaynak suyunun, ihtiyacı bulunan köylere içme ve kullanma suyu olarak isale edilmesi planlanmakta olup, söz konusu parselin 552 m2´lik kısmının 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10.maddesinin (f) fıkrası gereğince kamulaştırılması ile ilgili İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün 10.05.2019 tarih ve 1779 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi konusu kamulaştırılma oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 31.07.2019 tarih ve 5714 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İl Özel İdaresi mülkiyetine ait, Muş Merkez ve İlçelerde ne kadar taşınmaz mal (arsa) olduğuyla ilgili, meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

Gündem maddesi üzerine İmar Ve Bayındırlık Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı. Açıklamada; “İl Genel Meclisinin 05.07.2019 tarih ve 92 sayılı kararına istinaden;  Muş İl Özel İdaresi mülkiyetine ait, Muş Merkez ve İlçelerde ne kadar taşınmaz mal (arsa) olduğuyla ilgili, meclisi bilgilendirmek için İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş İl Özel İdaresi mülkiyetine ait, Muş Merkez ve İlçelerde ne kadar taşınmaz mal olduğuyla ilgili Meclisi bilgilendirmek için İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş Merkeze bağlı Kültür Mahallesi 3,363 parsel, Yeşilce mahallesi 26 parsel, Zafer mahallesi 276 parsel, Bağlar mahallesi 188 parsel, Sütlüce Köyü 308 parsel, Muratpaşa mahallesi 91 parsel, Özdilek Köyü 18 parsel, Harman Köyü 159 parsel, Soğucak Köyü 1 parsel, Evran Köyü 5.346 parsel, Durugöz Köyü 952 parsel, Kepenk 6 parsel, Beşparmak 611 parsel, Suvaran mahallesi 75 parsel, Sunay mah. 42 parsel, Dere mah. 17 parsel, Bahçeköy 1parsel, Karaköprü 638 parsel,Kıyık köyü 16 parsel, Çatbaşı 3 parsel,Bozbulut 690parsel, Akpınar 1511parsel,Y.Yongalı 1.355 parsel, Yazla 432 parsel,Minare mah 20 parsel, Nadaslık 528parsel,Dumlusu 4.243parsel, Kumluca 2 parsel, Hasköy Eşmepınar 3 parsel,Hasköy merkez 152 parsel, Korkut merkez 252 parsel, Gültepe 6parsel, Karakale 43 parsel, Malazgirt merkez 253 parsel, Hanoğlu 5.248 parsel, Mengüçgazi 1 parsel,Saftekingazi 87parsel, Bulanık merkez 32 parsel, Karaağıl 421 parsel, Mulakent 3 parsel, Yemişen 705 parsel  Varto Merkez  6 parsel oluşmakta olup toplam 28.129 adet parselden oluşmaktadır” denildi. Gündem maddesinin uygun olduğuna karar verildi.

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde; tören alanın iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması konusu ile gerekli ödeneğin Yedek Ödenekten karşılanması için İl Daimi Encümeninin yetkili kılınması ile ilgili Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün 19.07.2019 tarih ve 2971 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi konusu komisyonlara havale edildi.

Gündemin 7´inci maddesi olan; Muş Vali Konağı ve Çevre Düzenlemesi 2.Etap Yapımı İşine ihtiyaç duyulmuş olup, yapım işinin bedelinin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 01.08.2019 tarih ve 3193 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi komisyonlara havale edilmesine karar verildi.

Gündemin 8´inci maddesi olan; “Malazgirt İlçesine bağlı Merkez ve Köylerdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi konusu Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna Havale Edilmesine karar verildi.

Gündemin 9´uncu maddesi olan; Muş İli ve İlçelerinde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlenmekte ve çiftçilerimizin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına en verimli bitki çeşidi yetiştirme hakkında fikir sahibi olmamaktadır. Bu bağlamda toprağın yapısı hangi bitki türünde daha çok verimlilik arz ediyor ise veyahut daha fazla ürün elde etmek adına analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerimizin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve meclisi bilgilendirmek üzere Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi Tarım Ve Hayvancılık Komisyonuna Havale Edilmesine karar verildi.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS MEMBA TAHSİS TARTIŞMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası Muş Belediyesi tarafından başlatılan ‘Elazığlı Kardeşlerimiz Üşümesin´ yardım kampanyasında vatandaşlarca bağışlanan battaniye ve giysiler Elazığ´a gönderildi.
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
Yalova, Bursa ve İstanbul´da bir dizi gezi ve ziyarette bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Halk Bankası Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
Muş Arı Yetiştiricileri Başkanı Fırat Pekbay, kış uykusu konusunda arı yetiştiricilerini uyarıda bulundu.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Ulusal ve Uluslar Arası Bir Yardımlaşma Derneği olan Beşir Derneği Muş İl Temsilciliği (Beşir Derneği) bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş İl genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile bir araya geldi.
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
81 ilde yeni standartlara göre kurulan 400 özel eğitim destek odası özel öğrencilerin hizmetine sunuldu.
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
Türkiye son günlerde depremlerle sallanıyor. Manisa ve Ankara´nın ardından son olarak Sivas´ta bir deprem meydana geldi. Birçok vatandaş, il, ilçe ve bölgelerin deprem riski taşıyıp taşımadığını merak ediyor. İşte Türkiye´nin deprem riski haritası...
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Türkiye tütününün altın değeri kazandığını söyledi.
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
Mudanya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak Büyükşehir Belediyesi Gelirler Dairesi´ne atanan Mehmet Veysi Tutkun´a ziyaret gerçekleştirildi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu