MECLİS´TE MEMBA TAHSİS TARTIŞMASI
Muş İl Genel Meclisi, Bulanık İlçesine bağlı köylerin içme suyu sorunları yeniden gündeme getirildi. Daha önce içme suyu sorunu olan köylerin memba tahsisinin halen yapılmadığı ve engellendiği iddiaları AK Parti ve HDP Grup üyeleri arasında sözlü tartışmaya neden oldu.
Tarih: 7.8.2019 17:50:40/ 275okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Ağustos ayı 5´inci toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 9 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda AK Parti ve HDP Grup üyeleri arasında sözlü tartışma çıktı.

Gündemin 4´üncü maddesi olan; Muş İli Bulanık İlçesi Koyunağıllı Köyü, Gelin Çeşmesi Mezrası sınırları içerisinde yer alan M.Hadi Özdemir ve ortakları adına kayıtlı 626 nolu parselin içinde bulunan kaynak suyunun, ihtiyacı bulunan köylere içme ve kullanma suyu olarak isale edilmesi planlanmakta olup, söz konusu parselin 552 m2´lik kısmının 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10.maddesinin (f) fıkrası gereğince kamulaştırılması ile ilgili İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün 10.05.2019 tarih ve 1779 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi oldu.

Gündem maddesi üzerine açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanı Sait Yıldırım, 15 yıldır aynı sorunun yaşandığını belirterek HDP grubu tarafından engellendiğini iddia etti. Her seferinde gündemin red edildiğini ifade eden Yıldırım, konuşmasında “Bazı konulara açıklık getirmek isterim. Arkadaşlarımız kalkıp Sait Bey kendini devlet olarak görüyor dedi. Kardeşim burası devlet kurumu ve ben zaten devleti temsil ediyorum. Burası devletin meclisi, burası İlin Meclisi. Bu konularda arkadaş diyor ki memleketin menfaati için karar verildi mi diye? Üç dönemdir bu köylere üç dönemdir içme suyu geliyor. 15 yıldır bu konu meclise geliyor ve HDP grubu tarafından red ediliyor. Bütün meclis kararları ortada. Siz neyi inkar ediyorsunuz. 15 yıldır bu karar yine karşımızda” dedi.

Bunun üzerine söz hakkı alarak açıklama yapan HDP Grup Başkanı Mehmet Şakir Tuğrul, böyle bir şeyin olmadığını savunarak alınan kararların kayıt altında olduğunu ve bunun doğru olmadığını söyledi.

Tuğrul, konuşmasında “İl Özel İdaresi´nin menfaatine bir konu getirdiğinizde bir elimizi değil iki elimizi birden kaldıracağız. Birilerine yaralanmak için karar vermeyelim” dedi.

Karşılıklı sözlü tartışmanın yaşandığı Meclis toplantısına ara verildi.

İkinci oturumda devam eden sözlü tartışmada HDP Grup Başkanı Mehmet Şakir Tuğrul, daha önce alınan kararları göstererek iddialara cevap verirdi.

Muş İli Bulanık İlçesi Koyunağıllı Köyü, Gelin Çeşmesi Mezrası sınırları içerisinde yer alan M.Hadi Özdemir ve ortakları adına kayıtlı 626 nolu parselin içinde bulunan kaynak suyunun, ihtiyacı bulunan köylere içme ve kullanma suyu olarak isale edilmesi planlanmakta olup, söz konusu parselin 552 m2´lik kısmının 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10.maddesinin (f) fıkrası gereğince kamulaştırılması ile ilgili İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün 10.05.2019 tarih ve 1779 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi konusu kamulaştırılma oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 31.07.2019 tarih ve 5714 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İl Özel İdaresi mülkiyetine ait, Muş Merkez ve İlçelerde ne kadar taşınmaz mal (arsa) olduğuyla ilgili, meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

Gündem maddesi üzerine İmar Ve Bayındırlık Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı. Açıklamada; “İl Genel Meclisinin 05.07.2019 tarih ve 92 sayılı kararına istinaden;  Muş İl Özel İdaresi mülkiyetine ait, Muş Merkez ve İlçelerde ne kadar taşınmaz mal (arsa) olduğuyla ilgili, meclisi bilgilendirmek için İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş İl Özel İdaresi mülkiyetine ait, Muş Merkez ve İlçelerde ne kadar taşınmaz mal olduğuyla ilgili Meclisi bilgilendirmek için İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş Merkeze bağlı Kültür Mahallesi 3,363 parsel, Yeşilce mahallesi 26 parsel, Zafer mahallesi 276 parsel, Bağlar mahallesi 188 parsel, Sütlüce Köyü 308 parsel, Muratpaşa mahallesi 91 parsel, Özdilek Köyü 18 parsel, Harman Köyü 159 parsel, Soğucak Köyü 1 parsel, Evran Köyü 5.346 parsel, Durugöz Köyü 952 parsel, Kepenk 6 parsel, Beşparmak 611 parsel, Suvaran mahallesi 75 parsel, Sunay mah. 42 parsel, Dere mah. 17 parsel, Bahçeköy 1parsel, Karaköprü 638 parsel,Kıyık köyü 16 parsel, Çatbaşı 3 parsel,Bozbulut 690parsel, Akpınar 1511parsel,Y.Yongalı 1.355 parsel, Yazla 432 parsel,Minare mah 20 parsel, Nadaslık 528parsel,Dumlusu 4.243parsel, Kumluca 2 parsel, Hasköy Eşmepınar 3 parsel,Hasköy merkez 152 parsel, Korkut merkez 252 parsel, Gültepe 6parsel, Karakale 43 parsel, Malazgirt merkez 253 parsel, Hanoğlu 5.248 parsel, Mengüçgazi 1 parsel,Saftekingazi 87parsel, Bulanık merkez 32 parsel, Karaağıl 421 parsel, Mulakent 3 parsel, Yemişen 705 parsel  Varto Merkez  6 parsel oluşmakta olup toplam 28.129 adet parselden oluşmaktadır” denildi. Gündem maddesinin uygun olduğuna karar verildi.

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde; tören alanın iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması konusu ile gerekli ödeneğin Yedek Ödenekten karşılanması için İl Daimi Encümeninin yetkili kılınması ile ilgili Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün 19.07.2019 tarih ve 2971 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi konusu komisyonlara havale edildi.

Gündemin 7´inci maddesi olan; Muş Vali Konağı ve Çevre Düzenlemesi 2.Etap Yapımı İşine ihtiyaç duyulmuş olup, yapım işinin bedelinin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 01.08.2019 tarih ve 3193 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi komisyonlara havale edilmesine karar verildi.

Gündemin 8´inci maddesi olan; “Malazgirt İlçesine bağlı Merkez ve Köylerdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi konusu Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna Havale Edilmesine karar verildi.

Gündemin 9´uncu maddesi olan; Muş İli ve İlçelerinde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlenmekte ve çiftçilerimizin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına en verimli bitki çeşidi yetiştirme hakkında fikir sahibi olmamaktadır. Bu bağlamda toprağın yapısı hangi bitki türünde daha çok verimlilik arz ediyor ise veyahut daha fazla ürün elde etmek adına analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerimizin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve meclisi bilgilendirmek üzere Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi Tarım Ve Hayvancılık Komisyonuna Havale Edilmesine karar verildi.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS MEMBA TAHSİS TARTIŞMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

"Bir mum diger bir mumu tutusturmakla isigindan birsey kaybetmez."

ANONIM
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu