MECLİS, TOPRAK ANALİZİNİ GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl Genel Meclisi, merkez ve ilçelerde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlendiği ve çiftçilerin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına yönelik analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılmasını gündeme getirdi.
Tarih: 3.9.2019 17:47:26/ 261okunma / 0yorum

 

İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Eylül ayı toplantılarını yapmaya başladı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 10 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülmeyerek iade edilen, Muş İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı İlçelerde görev yapan emniyet personellerinin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, moral ve motivasyonlarının arttırılması amacıyla İlçe Emniyet Müdürlüklerine bilardo oyun masalarının alınmasına ihtiyaç duyulmuş olup, bilardo oyun masalarının alınması, bedelinin yedek ödenekten karşılanması ve İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili İl Genel Meclisinin 02.08.2019 tarih ve 98 sayılı kararının yeniden görüşülmesi istendi. Gündem maddesi yeniden görüşülmek üzere Perşembe günü yapılacak olan toplantıya ertelenmesi istendi.

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülmeyerek iade edilen, Muş Lalesi Çocuk Evleri Sitesi için 125.000,00 TL tutarında tefrişat malzemesine ihtiyaç duyulduğu belirtilmiş olup, tefrişat malzemelerinin alınması, bedelinin yedek ödenekten karşılanması ve İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili İl Genel Meclisinin 06.08.2019 tarih ve 104 sayılı kararının yeniden görüşülmesi istendi.

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülmeyerek iade edilen, İlimiz Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde; tören alanın iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması konusunda gerekli ödeneğin İl Özel İdaresi 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ve İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili, konu hakkında yapılacak harcamanın hangi işle alakalı olduğuyla ilgili İl Genel Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 107 sayılı kararının yeniden görüşülmesi. Konusu yeniden görüşülmek üzere bugün yapılacak olan toplantıya ertelendi.

Gündemin 7´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş Vali Konağı ve Çevre Düzenlemesi 2. Etap Yapımı İşine ihtiyaç duyulmuş olup, bahse konu yapım işi ile ilgili ödeneğin İl Özel İdaresi 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ve ödenek konusunda İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Çevre ve Sağlık ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunması. Gündem maddesi cuma gününe yeniden görüşülmek üzere ertelenmesine karar verildi.

Gündemin 8´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İli Malazgirt İlçesine bağlı Merkez ve Köylerdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunması istendi. Gündem maddesi Perşembe gününe yeniden görüşülmek üzere ertelenmesine karar verildi.

Gündemin 9´uncu maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İli ve İlçelerinde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlenmekte ve çiftçilerimizin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına en verimli bitki çeşidi yetiştirme hakkında fikir sahibi olmamaktadır. Bu bağlamda toprağın yapısı hangi bitki türünde daha çok verim elde etmek adına analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerimizin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunması istendi. Gündem maddesi, bugün yapılacak olan toplantıda görüşülmek üzere oy birliğiyle ertelendi.

Gündemin 10´uncu maddesi olan; İlimiz dâhilinde bulunan I.Grup (a) bendi maden (kum çakıl) işletme ruhsat süre uzatım taleplerinde Süre Uzatma Bedeli, güncel işletme ruhsat bedelinin kaç katı olacağı konusu ile ilgili Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünün 27.08.2019 tarih ve 3540 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi konusu Cumka gününe ertlendi.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu