MECLİS, TOPRAK ANALİZİNİ GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl Genel Meclisi, merkez ve ilçelerde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlendiği ve çiftçilerin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına yönelik analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılmasını gündeme getirdi.
Tarih: 3.9.2019 17:47:26/ 315okunma / 0yorum

 

İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Eylül ayı toplantılarını yapmaya başladı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 10 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülmeyerek iade edilen, Muş İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı İlçelerde görev yapan emniyet personellerinin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, moral ve motivasyonlarının arttırılması amacıyla İlçe Emniyet Müdürlüklerine bilardo oyun masalarının alınmasına ihtiyaç duyulmuş olup, bilardo oyun masalarının alınması, bedelinin yedek ödenekten karşılanması ve İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili İl Genel Meclisinin 02.08.2019 tarih ve 98 sayılı kararının yeniden görüşülmesi istendi. Gündem maddesi yeniden görüşülmek üzere Perşembe günü yapılacak olan toplantıya ertelenmesi istendi.

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülmeyerek iade edilen, Muş Lalesi Çocuk Evleri Sitesi için 125.000,00 TL tutarında tefrişat malzemesine ihtiyaç duyulduğu belirtilmiş olup, tefrişat malzemelerinin alınması, bedelinin yedek ödenekten karşılanması ve İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili İl Genel Meclisinin 06.08.2019 tarih ve 104 sayılı kararının yeniden görüşülmesi istendi.

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülmeyerek iade edilen, İlimiz Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde; tören alanın iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması konusunda gerekli ödeneğin İl Özel İdaresi 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ve İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili, konu hakkında yapılacak harcamanın hangi işle alakalı olduğuyla ilgili İl Genel Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 107 sayılı kararının yeniden görüşülmesi. Konusu yeniden görüşülmek üzere bugün yapılacak olan toplantıya ertelendi.

Gündemin 7´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş Vali Konağı ve Çevre Düzenlemesi 2. Etap Yapımı İşine ihtiyaç duyulmuş olup, bahse konu yapım işi ile ilgili ödeneğin İl Özel İdaresi 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ve ödenek konusunda İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Çevre ve Sağlık ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunması. Gündem maddesi cuma gününe yeniden görüşülmek üzere ertelenmesine karar verildi.

Gündemin 8´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İli Malazgirt İlçesine bağlı Merkez ve Köylerdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunması istendi. Gündem maddesi Perşembe gününe yeniden görüşülmek üzere ertelenmesine karar verildi.

Gündemin 9´uncu maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İli ve İlçelerinde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlenmekte ve çiftçilerimizin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına en verimli bitki çeşidi yetiştirme hakkında fikir sahibi olmamaktadır. Bu bağlamda toprağın yapısı hangi bitki türünde daha çok verim elde etmek adına analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerimizin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunması istendi. Gündem maddesi, bugün yapılacak olan toplantıda görüşülmek üzere oy birliğiyle ertelendi.

Gündemin 10´uncu maddesi olan; İlimiz dâhilinde bulunan I.Grup (a) bendi maden (kum çakıl) işletme ruhsat süre uzatım taleplerinde Süre Uzatma Bedeli, güncel işletme ruhsat bedelinin kaç katı olacağı konusu ile ilgili Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünün 27.08.2019 tarih ve 3540 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi konusu Cumka gününe ertlendi.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası Muş Belediyesi tarafından başlatılan ‘Elazığlı Kardeşlerimiz Üşümesin´ yardım kampanyasında vatandaşlarca bağışlanan battaniye ve giysiler Elazığ´a gönderildi.
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
Yalova, Bursa ve İstanbul´da bir dizi gezi ve ziyarette bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Halk Bankası Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
Muş Arı Yetiştiricileri Başkanı Fırat Pekbay, kış uykusu konusunda arı yetiştiricilerini uyarıda bulundu.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Ulusal ve Uluslar Arası Bir Yardımlaşma Derneği olan Beşir Derneği Muş İl Temsilciliği (Beşir Derneği) bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş İl genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile bir araya geldi.
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
81 ilde yeni standartlara göre kurulan 400 özel eğitim destek odası özel öğrencilerin hizmetine sunuldu.
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
Türkiye son günlerde depremlerle sallanıyor. Manisa ve Ankara´nın ardından son olarak Sivas´ta bir deprem meydana geldi. Birçok vatandaş, il, ilçe ve bölgelerin deprem riski taşıyıp taşımadığını merak ediyor. İşte Türkiye´nin deprem riski haritası...
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Türkiye tütününün altın değeri kazandığını söyledi.
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
Mudanya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak Büyükşehir Belediyesi Gelirler Dairesi´ne atanan Mehmet Veysi Tutkun´a ziyaret gerçekleştirildi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu