MECLİS, TOPRAK ANALİZİ RAPORUNU AÇIKLADI
İl Genel Meclisi, çiftçilerin toprak analizi konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla daha önce görevlendirdiği Tarım Ve Hayvancılık Komisyonu raporunu açıkladı.
Tarih: 5.9.2019 18:09:44/ 388okunma / 0yorum

2019 yılı yatırım programı Eylül ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, toprak analizi ile ilgili yapılan çalışmaları gündeme getirdi. Muş İli ve İlçelerinde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlenmekte ve çiftçilerimizin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına en verimli bitki çeşidi yetiştirme hakkında fikir sahibi olmamaktadır. Bu bağlamda toprağın yapısı hangi bitki türünde daha çok verim elde etmek adına analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerimizin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunması istendi.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan raporda; “İl Genel Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 110 sayılı kararına istinaden; Muş İli ve İlçelerinde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlenmekte ve çiftçilerimizin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına en verimli bitki çeşidi yetiştirme hakkında fikir sahibi olmamaktadır.

Bu bağlamda toprağın yapısı hangi bitki türünde daha çok verim elde etmek adına analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerimizin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve Meclisi bilgilendirmek için Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere: Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün gerek hizmet binasının yetersiz oluşu gerekse de kimyasal içeriğinden dolayı çalışan personelin güvenliği ve sağlığı açısından binanın fiziki durumunun elverişli olmaması ve Müdürlüğümüzde bu konu üzerinde çalışan teknik ve profesyonel personelin olmamasından dolayı (Mühendis, Kimyager) toprak analizlerinin yapılmadığı belirtilmiş olup, Muş İlimizde geçim kaynağı olan Tarım konusunda halkın daha da bilinçlendirilmesi açısından eksiklerin giderilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz” denildi.

Gündemin bir diğer maddesi olan; “Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülmeyerek iade edilen, İlimiz Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde; tören alanın iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması konusunda gerekli ödeneğin İl Özel İdaresi 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ve İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili, konu hakkında yapılacak harcamanın hangi işle alakalı olduğuyla ilgili İl Genel Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 107 sayılı kararın yeniden görüşülmesi” oldu. Gündem maddesi üzerine Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri ile Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan rapor okundu. Raporda; “İl Genel Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 107 sayılı kararına istinaden, İlimiz Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde; tören alanın iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması konusu ile gerekli ödeneğin Yedek Ödenekten karşılanması için İl Daimi Encümeninin yetkili kılınması ile ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere;  İlimiz Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinlikleri Türkiye ve Muş açısından son derece önem kazanmakta olup, bu toprakları vatan haline getiren zaferin anma etkinliklerinde vatandaşlarımızın gelişini kolaylaştıracak tören alanının iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması asfalt çalışmaları için gerekli ödeneğin İl Özel İdaresinin 2019 mali yılı yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ve ödenek konusunda İl Encümenin yetkili kılınması komisyonumuzca uygun görülmüştür” denildi. Rapor oy birliği ile uygun görülerek kabul edildi.

Gündemin bir diğer maddesi ise Muş İl Emniyet Müdürlüğü Kültür Mahallesinde bulunan Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Lojmanlı Ek Hizmet Binasının (Merkez Polis Kantini) Deprem Dayanım Testinin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilmiş olup, deprem dayanım testinin yapılması ve ihtiyaç duyulan 35.000,00 (Otuzbeşbin TL) ödeneğin yedek ödenekten karşılanması hususunda İl Encümeninin yetkili kılınması ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 29.08.2019 tarih ve 3621 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi idareden geldiği şekliyle uygun görülerek kabul edildi.

 








Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
“Tarım Öğretiminin 174. Yılı” etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi´nde kutlama programı gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa davetli konuşmacı olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katılım gösterdi.
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
İstanbul Aydın Üniversitesi´nin ev sahipliğinde “Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı” (TULİP) gerçekleştirildi. Türkiye´nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen program kapsamında kadınların liderlik ve yöneticilik basamaklarında görev almasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi.
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
HASTA RUHUMUZ
HASTA RUHUMUZ
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı olmanın bedenen ve ruhen iyi olduğunu belirterek önemli önerilerde bulundu.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi ile ilgili uyarılarda bulunarak, 28 Şubat tarihinde sürenin tamamlanacağını ve bu tarihe kadar beyannamelerin verilmesi uyarısı yapıldı
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´ düzenlendi.
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanlığı, olumsuz iklim şartlarından dolayı açlıkla karşı karşıya kalan hayvanları unutmadı.
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412
Muş Durumu

Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu