MECLİS, TOPRAK ANALİZİ RAPORUNU AÇIKLADI
İl Genel Meclisi, çiftçilerin toprak analizi konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla daha önce görevlendirdiği Tarım Ve Hayvancılık Komisyonu raporunu açıkladı.
Tarih: 5.9.2019 18:09:44/ 322okunma / 0yorum

2019 yılı yatırım programı Eylül ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, toprak analizi ile ilgili yapılan çalışmaları gündeme getirdi. Muş İli ve İlçelerinde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlenmekte ve çiftçilerimizin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına en verimli bitki çeşidi yetiştirme hakkında fikir sahibi olmamaktadır. Bu bağlamda toprağın yapısı hangi bitki türünde daha çok verim elde etmek adına analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerimizin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunması istendi.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan raporda; “İl Genel Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 110 sayılı kararına istinaden; Muş İli ve İlçelerinde toprak analizi yetersizliğinden kaynaklanan verimlilik düşüşü gözlemlenmekte ve çiftçilerimizin toprak analizi konusunda imkanlara sahip olmaması nedeniyle toprağın yapısına en verimli bitki çeşidi yetiştirme hakkında fikir sahibi olmamaktadır.

Bu bağlamda toprağın yapısı hangi bitki türünde daha çok verim elde etmek adına analiz laboratuarlarının geliştirilip teşvik edilerek çiftçilerimizin daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriciliği konusunda yönlendirilmeleri ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve Meclisi bilgilendirmek için Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere: Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün gerek hizmet binasının yetersiz oluşu gerekse de kimyasal içeriğinden dolayı çalışan personelin güvenliği ve sağlığı açısından binanın fiziki durumunun elverişli olmaması ve Müdürlüğümüzde bu konu üzerinde çalışan teknik ve profesyonel personelin olmamasından dolayı (Mühendis, Kimyager) toprak analizlerinin yapılmadığı belirtilmiş olup, Muş İlimizde geçim kaynağı olan Tarım konusunda halkın daha da bilinçlendirilmesi açısından eksiklerin giderilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz” denildi.

Gündemin bir diğer maddesi olan; “Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün bila tarih ve sayılı yazıları ile uygun görülmeyerek iade edilen, İlimiz Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde; tören alanın iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması konusunda gerekli ödeneğin İl Özel İdaresi 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ve İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili, konu hakkında yapılacak harcamanın hangi işle alakalı olduğuyla ilgili İl Genel Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 107 sayılı kararın yeniden görüşülmesi” oldu. Gündem maddesi üzerine Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri ile Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan rapor okundu. Raporda; “İl Genel Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 107 sayılı kararına istinaden, İlimiz Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde; tören alanın iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması konusu ile gerekli ödeneğin Yedek Ödenekten karşılanması için İl Daimi Encümeninin yetkili kılınması ile ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere;  İlimiz Malazgirt İlçesinde 26 Ağustos tarihinde düzenlenmesi planlanan Malazgirt Zaferi etkinlikleri Türkiye ve Muş açısından son derece önem kazanmakta olup, bu toprakları vatan haline getiren zaferin anma etkinliklerinde vatandaşlarımızın gelişini kolaylaştıracak tören alanının iç yollarının yapımı, bakım ve onarımının yapılması asfalt çalışmaları için gerekli ödeneğin İl Özel İdaresinin 2019 mali yılı yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ve ödenek konusunda İl Encümenin yetkili kılınması komisyonumuzca uygun görülmüştür” denildi. Rapor oy birliği ile uygun görülerek kabul edildi.

Gündemin bir diğer maddesi ise Muş İl Emniyet Müdürlüğü Kültür Mahallesinde bulunan Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Lojmanlı Ek Hizmet Binasının (Merkez Polis Kantini) Deprem Dayanım Testinin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilmiş olup, deprem dayanım testinin yapılması ve ihtiyaç duyulan 35.000,00 (Otuzbeşbin TL) ödeneğin yedek ödenekten karşılanması hususunda İl Encümeninin yetkili kılınması ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 29.08.2019 tarih ve 3621 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi idareden geldiği şekliyle uygun görülerek kabul edildi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu