MECLİS, ŞARBON VAKALARINI GÜNDEME ALDI
Muş İl Genel Meclisi, son zamanlarda yaşanan şarbon vakalarını gündeme alarak daha önce görevlendirdiği Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporu açıklayarak “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü telefe olan hayvanlardan alınan numuneleri Elazığ İline incelemeye göndermiştir” denildi
Tarih: 3.10.2018 18:46:19/ 297okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ekim ayı üçüncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 6 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda; Ülkemizde son zamanlarda yaşanan şarbon vakaları nedeniyle, ilimizde ne gibi önlemlerin alındığı ve vatandaşlara bu konu üzerinde verilen bilgilerin yeterli olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine hazırlanan komisyon raporları açıklandı. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 139 sayılı kararına istinaden, Ülkemizde son zamanlarda yaşanan şarbon vakaları nedeniyle, ilimizde ne gibi önlemlerin alındığı ve vatandaşlara bu konu üzerinde verilen bilgilerin yeterli olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması, meclisi bilgilendirmek için, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Şarbonlu hayvanlardan insana geçen zoonos bir hastalık olup, Muş İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Muş İlinden yaptığı incelemeler sonucu Muş merkez Muratpaşa Mahallesi Serinova Beldesinde, Malazgirt İlçesi Hasretpınar Köyünde, Hasköy İlçesi merkez ve Büvetli Köylerinde şarbon vakalarına rastlanılmıştır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü telefe olan hayvanlardan alınan numuneleri Elazığ İline incelemeye göndermiştir. Şarbon vakasının görülmesinden sonra bu köylerde aşılanmaya geçildiği, karantinaya alındığı, idari ve fenni tedbirler alınmış olup, şarbon hastalığıyla ilgili mücadele 5 yıllık bir zaman dilimine ve sürekli aşılamaya ihtiyaç olduğu ve İlimizde yaklaşık 50 bin sığır dozu aşısına ihtiyaç duyulmaktadır. Halkımızın kendi sağlığını koruması için yapması gereken et alırken mutlaka mezbahanelerde kesilen mühürlü etlerden almaları tavsiye edilmektedir.” Gündem maddesi oy birliğiyle uygun görüldü. Toplantıda ayrıca Muş Sosyal Yaşam Merkezi Fizibilite Etüdü Projesi ile ilgili yetkili kişi, kendi adına hesap açma, bu hesaba para aktarma ve hesaptan para harcama yetkilisi olarak Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdür Vekili Serkan HAYIRLI´nın görevlendirilmesi konusunda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 21.09.2018 tarih ve 4553 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi idareden geldiği şekliyle uygun görüldü.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS ŞARBON VAKALARINI GÜNDEME ALDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN VARTO´YA ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN VARTO´YA ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz Varto ilçesinde bir dizi ziyarette bulundu.
46 İLİN BAROSUNDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
46 İLİN BAROSUNDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Aralarında Muş´un da bulunduğu 46 ilin Baro Başkanlıkları ortak basın açıklamasında bulundular
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatıyla hayata geçirilen İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) kapsamında Muş´a geldi.
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın genelgesiyle 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesiyle birlikte ülke genelinde yapılan anma etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kar Şenliği etkinliği düzenledi.
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce finansmanı sağlanan ve Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen "Aşçı Çırağı" projesiyle zihinsel engelliler kurs sayesinde bir birinden lezzetli yemekler yapmasını öğrendi.
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
Türkiye Dağcılık Federasyonu Kış Gelişim Eğitimini sürdürdüğü Muş´ta, zorlu kış şartlarında hayatta kalmak için kardan iglo ve kar mağarası yaptılar
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
Etkili olan kar yağışı nedeniyle Muş´ta, ulaşıma kapanan 205 köy yolu için başlatılan karla mücadele çalışması aralıksız devam ediyor. Ekipler, gece çalışmalarına devam ederek köy yollarını ulaşıma açmaya çalışıyor.
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Muş Belediyesi tarafından 90 bin metre kare alan üzerine yapılarak hizmete sunulan Lale Vadisi Parkı süs bitkisi ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen ‘Plant Ödülü´ne layık görüldü
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), yeni bir çalışmaya imza attı. Kudüs´e dikkat çekmek ve bilinç oluşturmak amacıyla “Kudüs İçin Yaz!” adıyla ödüllü şiir yarışmasında dereceye girecek olan birinciye bin lira, ikinciye beş yüz lira ve üçüncüye iki yüz elli lira ödül verecek
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş Durumu

Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu