MECLİS, ŞARBON VAKALARINI GÜNDEME ALDI
Muş İl Genel Meclisi, son zamanlarda yaşanan şarbon vakalarını gündeme alarak daha önce görevlendirdiği Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporu açıklayarak “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü telefe olan hayvanlardan alınan numuneleri Elazığ İline incelemeye göndermiştir” denildi
Tarih: 3.10.2018 18:46:19/ 235okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ekim ayı üçüncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 6 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda; Ülkemizde son zamanlarda yaşanan şarbon vakaları nedeniyle, ilimizde ne gibi önlemlerin alındığı ve vatandaşlara bu konu üzerinde verilen bilgilerin yeterli olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine hazırlanan komisyon raporları açıklandı. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 139 sayılı kararına istinaden, Ülkemizde son zamanlarda yaşanan şarbon vakaları nedeniyle, ilimizde ne gibi önlemlerin alındığı ve vatandaşlara bu konu üzerinde verilen bilgilerin yeterli olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması, meclisi bilgilendirmek için, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Şarbonlu hayvanlardan insana geçen zoonos bir hastalık olup, Muş İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Muş İlinden yaptığı incelemeler sonucu Muş merkez Muratpaşa Mahallesi Serinova Beldesinde, Malazgirt İlçesi Hasretpınar Köyünde, Hasköy İlçesi merkez ve Büvetli Köylerinde şarbon vakalarına rastlanılmıştır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü telefe olan hayvanlardan alınan numuneleri Elazığ İline incelemeye göndermiştir. Şarbon vakasının görülmesinden sonra bu köylerde aşılanmaya geçildiği, karantinaya alındığı, idari ve fenni tedbirler alınmış olup, şarbon hastalığıyla ilgili mücadele 5 yıllık bir zaman dilimine ve sürekli aşılamaya ihtiyaç olduğu ve İlimizde yaklaşık 50 bin sığır dozu aşısına ihtiyaç duyulmaktadır. Halkımızın kendi sağlığını koruması için yapması gereken et alırken mutlaka mezbahanelerde kesilen mühürlü etlerden almaları tavsiye edilmektedir.” Gündem maddesi oy birliğiyle uygun görüldü. Toplantıda ayrıca Muş Sosyal Yaşam Merkezi Fizibilite Etüdü Projesi ile ilgili yetkili kişi, kendi adına hesap açma, bu hesaba para aktarma ve hesaptan para harcama yetkilisi olarak Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdür Vekili Serkan HAYIRLI´nın görevlendirilmesi konusunda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 21.09.2018 tarih ve 4553 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi idareden geldiği şekliyle uygun görüldü.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS ŞARBON VAKALARINI GÜNDEME ALDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
STK´LARDAN 17 ARALIK AÇIKLAMASI
STK´LARDAN 17 ARALIK AÇIKLAMASI
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) 17 Aralık kumpas girişimlerine yönelik bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, “Bu kalleş ve hain terör örgütü aslında karanlık yüzünü 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde göstermiştir” açıklaması yaptı.
TDF KIŞ GELİŞİMİ KAMPI 2019´DA DA MŞÜ´DE YAPILACAK
TDF KIŞ GELİŞİMİ KAMPI 2019´DA DA MŞÜ´DE YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” kapsamında dağcılar, 16-22 Şubat 2019´da Muş Alparslan Üniversitesi´nde kamp kuracak.
‘GENÇ SESLER´ MUSİKİ YARIŞMASI YAPILDI
‘GENÇ SESLER´ MUSİKİ YARIŞMASI YAPILDI
Muş Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu Koordinatörlüğü´nde 16 okulun katılımıyla ‘Genç Sesler´ musiki etkinliği yapıldı. Yarışmada öğrenciler, hünerlerini sergiledi.
CEP HARÇLIKLARIYLA KÖY ÇOCUKLARINA BOT DESTEĞİ
CEP HARÇLIKLARIYLA KÖY ÇOCUKLARINA BOT DESTEĞİ
Muş´ta cep harçlıklarını ve hayırseverlerden destek toplayan üniversite öğrencileri, 150 köy öğrencisine kışlık bot alarak hediye etti.
MUŞLU KADINLAR HANIMELİ PAZARINDA
MUŞLU KADINLAR HANIMELİ PAZARINDA
Muş´ta, çeşitli kurslar sayesinde el emeği göz nuru ürünler üreten kadınlar, açılan hanımeli pazarı ile aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencileri tarafından sosyal paylaşım alanında oluşturulan Grup49 adlı ekip, yapacağı çalışmalardan elde edeceği geliri çocuklar yararına kullanılacağı belirtildi.
MUŞ´TA KAPALI 110 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI
MUŞ´TA KAPALI 110 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI
Muş´ta yaklaşık 5 gündür etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan 110 köy yolu ekipler tarafından ulaşıma açılırken, mezra yollarında da çalışmalar aralıksız sürüyor.
METEOROLOJİDEN BUZLANMA VE DON UYARISI
METEOROLOJİDEN BUZLANMA VE DON UYARISI
Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü; Van, Bitlis, Muş ve Hakkari genelinde buzlanma ve don uyarısında bulundu
AFAD EKİPLERİ BİRİ BEBEK 3 KİŞİYİ KURTARDI
AFAD EKİPLERİ BİRİ BEBEK 3 KİŞİYİ KURTARDI
Muş´ta aralıksız devam eden yağışlardan dolayı Hasköy İlçesinde bir çiftliğin sel suları altında kalması nedeniyle anne ve iki çocuğu ile birlikte mahsur kaldı. AFAD ekipleri, 8x8 amfibik araç ile mahsur kalan anne ve çocuklarını kurtardı.
DOLAR
5.3766
EURO
6.0910
Muş Durumu

Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu