MECLİS, ŞARBON VAKALARINI GÜNDEME ALDI
Muş İl Genel Meclisi, son zamanlarda yaşanan şarbon vakalarını gündeme alarak daha önce görevlendirdiği Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporu açıklayarak “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü telefe olan hayvanlardan alınan numuneleri Elazığ İline incelemeye göndermiştir” denildi
Tarih: 3.10.2018 18:46:19/ 172okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ekim ayı üçüncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 6 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda; Ülkemizde son zamanlarda yaşanan şarbon vakaları nedeniyle, ilimizde ne gibi önlemlerin alındığı ve vatandaşlara bu konu üzerinde verilen bilgilerin yeterli olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine hazırlanan komisyon raporları açıklandı. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 139 sayılı kararına istinaden, Ülkemizde son zamanlarda yaşanan şarbon vakaları nedeniyle, ilimizde ne gibi önlemlerin alındığı ve vatandaşlara bu konu üzerinde verilen bilgilerin yeterli olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması, meclisi bilgilendirmek için, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Şarbonlu hayvanlardan insana geçen zoonos bir hastalık olup, Muş İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Muş İlinden yaptığı incelemeler sonucu Muş merkez Muratpaşa Mahallesi Serinova Beldesinde, Malazgirt İlçesi Hasretpınar Köyünde, Hasköy İlçesi merkez ve Büvetli Köylerinde şarbon vakalarına rastlanılmıştır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü telefe olan hayvanlardan alınan numuneleri Elazığ İline incelemeye göndermiştir. Şarbon vakasının görülmesinden sonra bu köylerde aşılanmaya geçildiği, karantinaya alındığı, idari ve fenni tedbirler alınmış olup, şarbon hastalığıyla ilgili mücadele 5 yıllık bir zaman dilimine ve sürekli aşılamaya ihtiyaç olduğu ve İlimizde yaklaşık 50 bin sığır dozu aşısına ihtiyaç duyulmaktadır. Halkımızın kendi sağlığını koruması için yapması gereken et alırken mutlaka mezbahanelerde kesilen mühürlü etlerden almaları tavsiye edilmektedir.” Gündem maddesi oy birliğiyle uygun görüldü. Toplantıda ayrıca Muş Sosyal Yaşam Merkezi Fizibilite Etüdü Projesi ile ilgili yetkili kişi, kendi adına hesap açma, bu hesaba para aktarma ve hesaptan para harcama yetkilisi olarak Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdür Vekili Serkan HAYIRLI´nın görevlendirilmesi konusunda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 21.09.2018 tarih ve 4553 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi idareden geldiği şekliyle uygun görüldü.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS ŞARBON VAKALARINI GÜNDEME ALDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
BAŞKAN ATILGAN: YILLARDIR YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR GİDERİLDİ
BAŞKAN ATILGAN: YILLARDIR YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR GİDERİLDİ
Alt yapı ve çevre düzenlemesinin yanı sıra yaptıkları çalışmalarla yaklaşık 30 yıldır yaşanan sorunları giderdiklerini belirten Serinova Belde Belediye Başkanı Engin Atılgan, hizmet standartlarını yükseltildiğini söyledi
ASYA, MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
ASYA, MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, belediye sınırları içerisinde bulunan 17 mahalle muhtarı ile kahvaltıda bir araya geldi
YARALI KÖPEĞE HASTANEDE ÖZEL TEDAVİ
YARALI KÖPEĞE HASTANEDE ÖZEL TEDAVİ
Muş´ta yüksekten düştükten sonra sol bacağında kırık tespit edilen köpek, özel bir hastanede tedavi altına alındı. İnsan hastanesinde ilk defa bir köpek tedavi edildi.
GÖNÜLLÜ GENÇLİK LİDERLERİNDEN EĞİTİME DESTEK
GÖNÜLLÜ GENÇLİK LİDERLERİNDEN EĞİTİME DESTEK
Muş´ta gönüllü gençlik liderleri, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda topladıkları kalemleri ve malzemeleri ‘Genç dönüşüm´ projesi kapsamında köy okullarında ki öğrencilere ulaştırmaya başladı. Liderler ayrıca okul kütüphanelerine katkıda bulunuyor.
NARKO-TİMLERDEN UYUŞTURUCU OPERASYONU
NARKO-TİMLERDEN UYUŞTURUCU OPERASYONU
Muş´ta uyuşturucu madde ticareti, nakli veya depolanması faaliyetlerini yürüten şahıslara yönelik operasyon yapıldı. Operasyonda yakalanan 1 kişi tutuklandı.
OKUL YÖNETİCİLERİNE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ
OKUL YÖNETİCİLERİNE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ
Tarım Muş İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi Gıda Kontrol Görevlileri tarafından kantinleri olan okulların Müdür ve Müdür Yardımcılarına hijyen kurallarının uygulanmasına yönelik "Gıda Güvenirliğinin Sağlanması ve Gıda Hijyen Kuralları" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
BAŞKAN ASYA, 15 TEMMUZ MAHALLESİ SAKİNLERİ İLE BULUŞTU
BAŞKAN ASYA, 15 TEMMUZ MAHALLESİ SAKİNLERİ İLE BULUŞTU
‘Halk Buluşmaları´ kapsamında 15 Temmuz Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Feyat Asya, yapılan hizmetlerle ilgili kendilerini bilgilendirdi
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
DOLAR
5.5498
EURO
6.3900
Muş Durumu

Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu