MECLİS, OKULLARIN FİZİKİ DURUMUNU GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl genel Meclisi, Korkut İlçesine bağlı merkez ve köylerdeki okulların düzenlemesi ve fiziki durumlarını incelemek üzere daha önce görevlendirilen Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı.
Tarih: 6.10.2019 14:23:23/ 200okunma / 0yorum

 

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Ekim ayı 4´üncü toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 9 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile toplantı devam etti.

Gündemin 4´üncü maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 17.09.2019 tarih ve 6760 yazıları ile uygun görülen, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Plan ve Programlar Genel Müdürlüğünün 15.03.2019 tarih ve 963 sayılı yazısına istinaden 2020 – 2024 Stratejik Planının görüşülerek karara bağlanması ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Tarım ve Hayvancılık, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri ile Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması.” Gündem maddesi bugün yapılacak olan toplantıda görüşülmek üzere ertlendi.

Gündemin 5´,nci maddesi olan; Muş İli Korkut İlçesine bağlı merkez ve köylerdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim etmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi. Gündem maddesi üzerine Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı.

Raporda; “İl Genel Meclisinin 06.09.2019 tarih ve 125 sayılı kararına istinaden; Muş İli Korkut İlçesine bağlı Merkez ve Köylerdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş İli Korkut İlçesine bağlı Merkez ve Köylerdeki okullarda yaklaşık 10 okulda ihate duvarı olmadığı, Lavabo ve WC´lerde musluk ve tuvalet taşlarında değişiklikler olması gerekmektedir.

Ayrıca Okulların çatılarında yağmur ve kar yağışı olduğu dönemlerde akmalar meydana geldiği ve çatıların yenilenmesi gerektiği ve okulların bahçelerinin parke taşı yapılması ve badana, boya işlemlerinin yapılması gerekmektedir. İl Genel Meclisinin bilgisine sunulmuştur” denildi. Rapor oy birliği ile uygun görülerek kabul edildi.

“KUM ÇAKIL İŞLETME RUHSAT SÜRE UZATIM BEDELİ GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 17.09.2019 tarih ve 6760 yazıları ile uygun görülen, İlimiz dâhilinde bulunan I.Grup (a) bendi maden (kum çakıl) işletme ruhsat süre uzatım taleplerinde Süre Uzatma Bedeli, güncel işletme ruhsat bedelinin kaç katı olacağı konusu ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Plan ve Bütçe ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

Gündem maddesi üzerine Plan Ve Bütçe Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı. Raporda; İl Genel Meclisinin 06.09.2019 tarih ve 123 sayılı kararına istinaden;  3213 sayılı Maden Kanunun 24.Maddesinin Değişik Üçüncü Fıkrasında; 14/2/2019 – 7164/17 md.; “I.Grup (a) bendi maden işletme ruhsat süresini uzatma taleplerinde, işletme ruhsat bedelinin beş katından fazla olmamak üzere büyükşehir belediyesi olan illerde valilik, diğer illerde ise il özel idaresi tarafından belirlenen uzatma bedeli alınır.”hükmü yer almaktadır.

Bu göre; Plan ve Bütçe Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere, İl genelinde ruhsatlı olarak çalışan 4 tane ocağın tespit edildiği ve diğer çalışan ocakların ruhsatsız olduğu belirlenmiş olup; İlimiz dâhilinde bulunan I.Grup (a) bendi maden (kum çakıl) işletme ruhsat süre uzatım taleplerinde İl Genel Meclisince söz konusu kum ocağının Süre Uzatma Bedeli, 2019 yılı güncel işletme ruhsat bedelinin 2 katı olarak belirlenmesi komisyonumuzca da uygun görülmüştür” denildi. Komisyon raporu uygun görülerek kabul edildi.

Gündemin 7´inci maddesi olan; 26 Ağustos 2019 tarihinde ilimiz Malazgirt İlçesinde düzenlenen Malazgirt Zaferi etkinliklerinde vatandaşların ve kamu personelinin alana transferi, iaşe, konaklama bedelleri ve organizasyon giderleri için 3.000.000,00 TL ödeneğin Muş Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılması talep edilmiş olup, 2019 Mali yılı bütçemizde 26 Ağustos Malazgirt etkinlikleri için belirlenen ödenek tutarının yetersiz kalması nedeniyle yukarıda zikredilen iş ve işlemlerin ödemelerini yapmak üzere, eksik kalan tutarın yedek ödenekten karşılanması ve Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılması konularında İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 01.10.2019 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi konusu da idareden geldiği şekli ile kabulüne karar veridli.

Gündemin bir diğer maddesi ise; Muş İl Emniyet Müdürlüğü Malazgirt İlçesi Mengüçgazi Mahallesinde bulunan 212 Ada 178 Parsel numaralı taşınmaz üzerine Malazgirt 80 Daireli Emniyet Lojmanı Yapımı İşi devam etmekte olup, boş kalan kısmına Malazgirt İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası yapılmasının planlandığı ve gerekli iş ve işlemlere başlanabilmesi için zemin etüdünün Emniyet Genel Müdürlüğü yeni zemin Etüt Genel Şartnamesine uygun sondaj derinliği, sondaj sayısı ve verilerle hazırlanması gerektiği belirtilmiş olup, bahse konu işe ait zemin etüdü için ihtiyaç duyulan ödeneğin yedek ödenekten karşılanması hususunda İl Encümeninin yetkili kılınması ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 02.10.2019 tarih ve 4234 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi ise idareden geldiği şekli ile kabulüne karar verildi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu