MECLİS, OKULLARIN FİZİKİ DURUMUNU GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl genel Meclisi, Korkut İlçesine bağlı merkez ve köylerdeki okulların düzenlemesi ve fiziki durumlarını incelemek üzere daha önce görevlendirilen Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı.
Tarih: 6.10.2019 14:23:23/ 347okunma / 0yorum

 

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Ekim ayı 4´üncü toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 9 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile toplantı devam etti.

Gündemin 4´üncü maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 17.09.2019 tarih ve 6760 yazıları ile uygun görülen, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Plan ve Programlar Genel Müdürlüğünün 15.03.2019 tarih ve 963 sayılı yazısına istinaden 2020 – 2024 Stratejik Planının görüşülerek karara bağlanması ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Tarım ve Hayvancılık, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri ile Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması.” Gündem maddesi bugün yapılacak olan toplantıda görüşülmek üzere ertlendi.

Gündemin 5´,nci maddesi olan; Muş İli Korkut İlçesine bağlı merkez ve köylerdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim etmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi. Gündem maddesi üzerine Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı.

Raporda; “İl Genel Meclisinin 06.09.2019 tarih ve 125 sayılı kararına istinaden; Muş İli Korkut İlçesine bağlı Merkez ve Köylerdeki okulların çevre düzenlemesi ve fiziki durumlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş İli Korkut İlçesine bağlı Merkez ve Köylerdeki okullarda yaklaşık 10 okulda ihate duvarı olmadığı, Lavabo ve WC´lerde musluk ve tuvalet taşlarında değişiklikler olması gerekmektedir.

Ayrıca Okulların çatılarında yağmur ve kar yağışı olduğu dönemlerde akmalar meydana geldiği ve çatıların yenilenmesi gerektiği ve okulların bahçelerinin parke taşı yapılması ve badana, boya işlemlerinin yapılması gerekmektedir. İl Genel Meclisinin bilgisine sunulmuştur” denildi. Rapor oy birliği ile uygun görülerek kabul edildi.

“KUM ÇAKIL İŞLETME RUHSAT SÜRE UZATIM BEDELİ GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 17.09.2019 tarih ve 6760 yazıları ile uygun görülen, İlimiz dâhilinde bulunan I.Grup (a) bendi maden (kum çakıl) işletme ruhsat süre uzatım taleplerinde Süre Uzatma Bedeli, güncel işletme ruhsat bedelinin kaç katı olacağı konusu ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Plan ve Bütçe ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

Gündem maddesi üzerine Plan Ve Bütçe Komisyonu hazırladığı raporu açıkladı. Raporda; İl Genel Meclisinin 06.09.2019 tarih ve 123 sayılı kararına istinaden;  3213 sayılı Maden Kanunun 24.Maddesinin Değişik Üçüncü Fıkrasında; 14/2/2019 – 7164/17 md.; “I.Grup (a) bendi maden işletme ruhsat süresini uzatma taleplerinde, işletme ruhsat bedelinin beş katından fazla olmamak üzere büyükşehir belediyesi olan illerde valilik, diğer illerde ise il özel idaresi tarafından belirlenen uzatma bedeli alınır.”hükmü yer almaktadır.

Bu göre; Plan ve Bütçe Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere, İl genelinde ruhsatlı olarak çalışan 4 tane ocağın tespit edildiği ve diğer çalışan ocakların ruhsatsız olduğu belirlenmiş olup; İlimiz dâhilinde bulunan I.Grup (a) bendi maden (kum çakıl) işletme ruhsat süre uzatım taleplerinde İl Genel Meclisince söz konusu kum ocağının Süre Uzatma Bedeli, 2019 yılı güncel işletme ruhsat bedelinin 2 katı olarak belirlenmesi komisyonumuzca da uygun görülmüştür” denildi. Komisyon raporu uygun görülerek kabul edildi.

Gündemin 7´inci maddesi olan; 26 Ağustos 2019 tarihinde ilimiz Malazgirt İlçesinde düzenlenen Malazgirt Zaferi etkinliklerinde vatandaşların ve kamu personelinin alana transferi, iaşe, konaklama bedelleri ve organizasyon giderleri için 3.000.000,00 TL ödeneğin Muş Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılması talep edilmiş olup, 2019 Mali yılı bütçemizde 26 Ağustos Malazgirt etkinlikleri için belirlenen ödenek tutarının yetersiz kalması nedeniyle yukarıda zikredilen iş ve işlemlerin ödemelerini yapmak üzere, eksik kalan tutarın yedek ödenekten karşılanması ve Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılması konularında İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 01.10.2019 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi konusu da idareden geldiği şekli ile kabulüne karar veridli.

Gündemin bir diğer maddesi ise; Muş İl Emniyet Müdürlüğü Malazgirt İlçesi Mengüçgazi Mahallesinde bulunan 212 Ada 178 Parsel numaralı taşınmaz üzerine Malazgirt 80 Daireli Emniyet Lojmanı Yapımı İşi devam etmekte olup, boş kalan kısmına Malazgirt İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası yapılmasının planlandığı ve gerekli iş ve işlemlere başlanabilmesi için zemin etüdünün Emniyet Genel Müdürlüğü yeni zemin Etüt Genel Şartnamesine uygun sondaj derinliği, sondaj sayısı ve verilerle hazırlanması gerektiği belirtilmiş olup, bahse konu işe ait zemin etüdü için ihtiyaç duyulan ödeneğin yedek ödenekten karşılanması hususunda İl Encümeninin yetkili kılınması ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 02.10.2019 tarih ve 4234 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi ise idareden geldiği şekli ile kabulüne karar verildi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu