MECLİS, MADDE BAĞIMLILIĞI VE UYUŞTURUCUYU GÜNDEME GETİRDİ
İl Genel Meclisi, madde bağımlısı ve uyuşturucu satıcılarını gündeme getirerek özellikle Muş´ta okulların açılmasıyla birlikte bu gibi faaliyetlerle ilgili yapılan çalışmaları gündeme getirerek İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarını görevlendirdi.
Tarih: 5.10.2018 18:23:08/ 198okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ekim ayı son toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 12 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam etti.

Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyü içinde mevcut menfezlerin tahrip olması nedeniyle ulaşım yapılamadığı ve bu konu ile ilgili daha önce görevlendirilen Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi istendi. Gündem maddesi üzerine komisyon raporu açıklandı. Raporda; “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 142 sayılı kararına istinaden, İlimiz Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyü içinde mevcut menfezlerin tahrip olması nedeniyle ulaşım yapılamamaktadır. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek için, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyünde meydana gelen sel felaketinden dolayı, bazı sanat yapıları ve menfezler tahrip olmuştur.

Ancak, komisyonumuzca yerinde yapılan incelemeler sonucunda bir menfezin acil olarak yapımına başlanılmış ve en kısa süre içerisinde biteceği bildirilmiş olup, diğer tahrip olan sanat yapıları ile menfezlerin ise imkanlar dahilinde yapılarak, halkın bu sıkıntısının giderilmesi için çalışmalara başlanılacaktır” denildi. Rapor oy birliğiyle uygun görüldü.

Gündemin bir diğer maddesi olan; Bulanık İlçesi´ne bağlı Esenlik Köyü sınırları içerisinde bulunan 422 parsel no.lu taşınmazın yaklaşık 32000,00 m2´si “Enerji Üretim Tesis Alanı (Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali)´na esas Şehir Plancısı tarafından Plan İşlem Numarası PİN: NİP-34457 olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Plan İşlem Numarası (PİN): UİP-34458 olan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının 3194 sayılı İmar Kanunu´nun 8/c maddesi ve “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği”nin 32. ve 33. maddeleri ile 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10/c maddesine göre onanması ile ilgili İmar ve Bayındırlık ile Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi istendi.

Gündem maddesi üzerine açıklanan komisyon raporunda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 137 sayılı kararına istinaden, İlimiz Bulanık İlçesi´ne bağlı Esenlik Köyü sınırları içerisinde bulunan 422 parsel no.lu taşınmazın yaklaşık 32000,00 m2´si “Enerji Üretim Tesis Alanı (Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali)´na esas Şehir Plancısı tarafından Plan İşlem Numarası PİN: NİP-34457 olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Plan İşlem Numarası (PİN): UİP-34458 olan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının 3194 sayılı İmar Kanunu´nun 8/c maddesi ve “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği”nin 32. ve 33. maddeleri ile 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10/c maddesine göre ve Plan Sahası 1/100000 Muş-Bitlis-Van Çevre Düzeni Planı´nda “Tarım Arazisi”nde kalmakta olup, Çevre düzeni planı plan kararlarına uygunluk için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nden görüş alınmıştır. Ayrıca Diğer Kamu Kurum görüşleri de olumlu şekilde temin edilmiştir.

Plan Alanına esas jeolojik-jeoteknik Etüt raporu hazırlattırılmış ve planlama alanında yapı yoğunluğu (emsal): 0.05 ve en fazla yapı yüksekliği (Hmax): yapının teknolojik özelliklerine göre belirlenecek şekilde plana işlenmiştir. Enerji üretim tesis alanı´nın ulaşım problemi, kuzeydoğusundan geçen kadastral yolu da içine alacak şekilde, geriye kalan kısmında 422 parselden karşılanarak 10 metrelik imar yolunun planlanması ile çözülmüştür.

Planlama alanı içerisindeki yapı yaklaşma mesafeleri 10 metrelik imar yolundan ve komşu parsellerden 5 metre olarak belirlenmiştir. Mekânsal planlar yapım yönetmeliğinin 21. Maddesinin 2.bendinde “(2) Nazım ve uygulama imar planları gerekli görülmesi halinde eş zamanlı olarak hazırlanabilir. Nazım imar planı kesinleşmeden uygulama imar planı onaylanamaz. Ancak, onay yetkisinin aynı idarede bulunması halinde nazım ve uygulama imar planları eş zamanlı olarak onaylanabilir.” denilmektedir. Onay yetkisinin İl Genel Meclisinde bulunmasından her iki ölçekteki planlar eş zamanlı olarak onaylanabilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2013/41 sayılı genelgesine (Yapılan, yaptırılan ve onaylanan imar planlarına Plan İşlem Numarası verilmesi) istinaden 1/5000 Nazım İmar Planı için PİN: NİP-34457 ve 1/1000 Uygulama İmar Planı için PİN: UİP-34458 numaraları alınmış olup, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün işlem dosyasında hazırlandığı şekli ile imar planının onanması komisyonumuzca da uygun görülmüştür.” Komisyon raporu oy birliğiyle uygun görüldü.

Gündemin diğer maddeleri olan; “Muş Adalet Dairesi hizmet binasının ve lojmanlarının fiziki şartlarının yetersiz oluşu nedeniyle mevcut binamıza ek oda yapımı ile ilgili çalışmalarımızda lojmana ait tadilatı işlemlerine esas olmak üzere söz konusu bakım ve onarım için yeterli miktarda ödenek gelmemesi nedeniyle, Kurumumuzca Adliye Hizmet binası ile lojmanların bakım ve onarım işleri ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 05.10.2018 tarih ve Bila sayılı yazısı ile teklif edilen talebinin görüşülmesi”

Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Hasköy İlçesinde bulunan Tekel depolarında çıkan yangın sebebinin araştırılmak üzere, meclisi bilgilendirmek için, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl merkezinde bulunan Güzel Sanatlar Lisesinin Pansiyonunun kaç kişilik olduğu ve fiziki durumuyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Ülkemizde madde bağımlısı ve uyuşturucu satıcıları gittikçe artmakta olup, İlimizde özellikle okulların açılmasıyla birlikte bu gibi faaliyetlerin yoğunlukta görüldüğü ve sayısız gençlerin zehirlenmesine ve birçok ailenin yıkılmasına sebep olunduğu, bu konu hakkında gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Malazgirt İlçesinde bulunan organize sanayi sitesinin yol, elektrik ve alt yapısıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

2018 yılı Köydes Yatırım Programı kapsamında (BSK) olarak programa alınan yolların yapılıp yapılmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.” Konuları ise çeşitli komisyonlara oy birliğiyle havale edildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
TERÖR OPERASYONU: 28 GÖZALTI
TERÖR OPERASYONU: 28 GÖZALTI
Muş´ta PKK silahlı terör örgütü propagandası yapan ve terör örgütü üyesi olduğu anlaşılan toplam 28 kişi gözaltına alındı.
HIRSIZLIK OPERASYONU: 3 TUTUKLAMA
HIRSIZLIK OPERASYONU: 3 TUTUKLAMA
Muş´ta çeşitli hırsızlık suçlarına bulaştığı tespit edilen 11 şahıstan 3´ü tutuklandı.
ŞEHİT ARSLAN KULAKSIZ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
ŞEHİT ARSLAN KULAKSIZ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş´un Malazgirt ilçesinde şehit Binbaşı Arslan Kulaksız için anma töreni düzenlendi.
“DÜNYA´NIN 1 NUMARASI TÜRK TÜTÜNÜ”
“DÜNYA´NIN 1 NUMARASI TÜRK TÜTÜNÜ”
Türkiye Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, "Türkiye´de üretilen Oryantal tütün çeşidimiz 60 Bin Tonluk üretim, yüzde 32´lik bir oranla Dünya pazarında ilk sıradadır" dedi.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu