MECLİS, MADDE BAĞIMLILIĞI VE UYUŞTURUCUYU GÜNDEME GETİRDİ
İl Genel Meclisi, madde bağımlısı ve uyuşturucu satıcılarını gündeme getirerek özellikle Muş´ta okulların açılmasıyla birlikte bu gibi faaliyetlerle ilgili yapılan çalışmaları gündeme getirerek İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarını görevlendirdi.
Tarih: 5.10.2018 18:23:08/ 137okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ekim ayı son toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 12 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam etti.

Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyü içinde mevcut menfezlerin tahrip olması nedeniyle ulaşım yapılamadığı ve bu konu ile ilgili daha önce görevlendirilen Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi istendi. Gündem maddesi üzerine komisyon raporu açıklandı. Raporda; “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 142 sayılı kararına istinaden, İlimiz Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyü içinde mevcut menfezlerin tahrip olması nedeniyle ulaşım yapılamamaktadır. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek için, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyünde meydana gelen sel felaketinden dolayı, bazı sanat yapıları ve menfezler tahrip olmuştur.

Ancak, komisyonumuzca yerinde yapılan incelemeler sonucunda bir menfezin acil olarak yapımına başlanılmış ve en kısa süre içerisinde biteceği bildirilmiş olup, diğer tahrip olan sanat yapıları ile menfezlerin ise imkanlar dahilinde yapılarak, halkın bu sıkıntısının giderilmesi için çalışmalara başlanılacaktır” denildi. Rapor oy birliğiyle uygun görüldü.

Gündemin bir diğer maddesi olan; Bulanık İlçesi´ne bağlı Esenlik Köyü sınırları içerisinde bulunan 422 parsel no.lu taşınmazın yaklaşık 32000,00 m2´si “Enerji Üretim Tesis Alanı (Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali)´na esas Şehir Plancısı tarafından Plan İşlem Numarası PİN: NİP-34457 olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Plan İşlem Numarası (PİN): UİP-34458 olan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının 3194 sayılı İmar Kanunu´nun 8/c maddesi ve “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği”nin 32. ve 33. maddeleri ile 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10/c maddesine göre onanması ile ilgili İmar ve Bayındırlık ile Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi istendi.

Gündem maddesi üzerine açıklanan komisyon raporunda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 137 sayılı kararına istinaden, İlimiz Bulanık İlçesi´ne bağlı Esenlik Köyü sınırları içerisinde bulunan 422 parsel no.lu taşınmazın yaklaşık 32000,00 m2´si “Enerji Üretim Tesis Alanı (Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali)´na esas Şehir Plancısı tarafından Plan İşlem Numarası PİN: NİP-34457 olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Plan İşlem Numarası (PİN): UİP-34458 olan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının 3194 sayılı İmar Kanunu´nun 8/c maddesi ve “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği”nin 32. ve 33. maddeleri ile 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10/c maddesine göre ve Plan Sahası 1/100000 Muş-Bitlis-Van Çevre Düzeni Planı´nda “Tarım Arazisi”nde kalmakta olup, Çevre düzeni planı plan kararlarına uygunluk için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nden görüş alınmıştır. Ayrıca Diğer Kamu Kurum görüşleri de olumlu şekilde temin edilmiştir.

Plan Alanına esas jeolojik-jeoteknik Etüt raporu hazırlattırılmış ve planlama alanında yapı yoğunluğu (emsal): 0.05 ve en fazla yapı yüksekliği (Hmax): yapının teknolojik özelliklerine göre belirlenecek şekilde plana işlenmiştir. Enerji üretim tesis alanı´nın ulaşım problemi, kuzeydoğusundan geçen kadastral yolu da içine alacak şekilde, geriye kalan kısmında 422 parselden karşılanarak 10 metrelik imar yolunun planlanması ile çözülmüştür.

Planlama alanı içerisindeki yapı yaklaşma mesafeleri 10 metrelik imar yolundan ve komşu parsellerden 5 metre olarak belirlenmiştir. Mekânsal planlar yapım yönetmeliğinin 21. Maddesinin 2.bendinde “(2) Nazım ve uygulama imar planları gerekli görülmesi halinde eş zamanlı olarak hazırlanabilir. Nazım imar planı kesinleşmeden uygulama imar planı onaylanamaz. Ancak, onay yetkisinin aynı idarede bulunması halinde nazım ve uygulama imar planları eş zamanlı olarak onaylanabilir.” denilmektedir. Onay yetkisinin İl Genel Meclisinde bulunmasından her iki ölçekteki planlar eş zamanlı olarak onaylanabilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2013/41 sayılı genelgesine (Yapılan, yaptırılan ve onaylanan imar planlarına Plan İşlem Numarası verilmesi) istinaden 1/5000 Nazım İmar Planı için PİN: NİP-34457 ve 1/1000 Uygulama İmar Planı için PİN: UİP-34458 numaraları alınmış olup, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün işlem dosyasında hazırlandığı şekli ile imar planının onanması komisyonumuzca da uygun görülmüştür.” Komisyon raporu oy birliğiyle uygun görüldü.

Gündemin diğer maddeleri olan; “Muş Adalet Dairesi hizmet binasının ve lojmanlarının fiziki şartlarının yetersiz oluşu nedeniyle mevcut binamıza ek oda yapımı ile ilgili çalışmalarımızda lojmana ait tadilatı işlemlerine esas olmak üzere söz konusu bakım ve onarım için yeterli miktarda ödenek gelmemesi nedeniyle, Kurumumuzca Adliye Hizmet binası ile lojmanların bakım ve onarım işleri ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 05.10.2018 tarih ve Bila sayılı yazısı ile teklif edilen talebinin görüşülmesi”

Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Hasköy İlçesinde bulunan Tekel depolarında çıkan yangın sebebinin araştırılmak üzere, meclisi bilgilendirmek için, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl merkezinde bulunan Güzel Sanatlar Lisesinin Pansiyonunun kaç kişilik olduğu ve fiziki durumuyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Ülkemizde madde bağımlısı ve uyuşturucu satıcıları gittikçe artmakta olup, İlimizde özellikle okulların açılmasıyla birlikte bu gibi faaliyetlerin yoğunlukta görüldüğü ve sayısız gençlerin zehirlenmesine ve birçok ailenin yıkılmasına sebep olunduğu, bu konu hakkında gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Malazgirt İlçesinde bulunan organize sanayi sitesinin yol, elektrik ve alt yapısıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

2018 yılı Köydes Yatırım Programı kapsamında (BSK) olarak programa alınan yolların yapılıp yapılmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.” Konuları ise çeşitli komisyonlara oy birliğiyle havale edildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, merkeze bağlı Üçevler bölgesinde bulunan ve kentten yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olan İnardı-Konak Mezrasını ziyaret etti.
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak köy okullarının duvarlarına karikatür ve çizgi film karakterleri çizerek renklendiriyor. Genç ressamlar bir yandan kendini geliştirip, okulları da güzelleştiriyorlar.
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
2018 Yatırım programında yapımına başlanan ve 2018-2019 eğitim öğretime yetiştirilen Tekyol 5 derslikli İlkokulunda ilk defa uygulanan kapı giydirme uygulaması ile okullar renkleniyor ve güzelleşiyor
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
Belediye Başkanı Feyat Asya Kanal 7 Avrupa kanalında yayınlanan Meltem´le Zirvedekiler programına konuk olarak 4,5 yılda yapılan hizmetlerle ilgili izleyicileri bilgilendirdi
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
Muş´ta, PKK/KCK terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ankara´da düzenlenen 2018 Türkiye Kulüpler Arası Bowling Şampiyonası ödül törenine katıldı.
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası´nın ortaklaşa düzenlediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda-Borsa Başkanları toplantısına katılan Koç, bölgesel sorunlarda işbirliği kararı aldıklarını ve toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile UBF Öğretim Üyeler Dr. Fırat Kurt, Dr. Ahmet Yenikalaycı ve Dr. Özer Kurt, Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısına katıldı.
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
Muş Durumu

Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu