MECLİS, MADDE BAĞIMLILIĞI VE UYUŞTURUCUYU GÜNDEME GETİRDİ
İl Genel Meclisi, madde bağımlısı ve uyuşturucu satıcılarını gündeme getirerek özellikle Muş´ta okulların açılmasıyla birlikte bu gibi faaliyetlerle ilgili yapılan çalışmaları gündeme getirerek İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarını görevlendirdi.
Tarih: 5.10.2018 18:23:08/ 247okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ekim ayı son toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 12 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam etti.

Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyü içinde mevcut menfezlerin tahrip olması nedeniyle ulaşım yapılamadığı ve bu konu ile ilgili daha önce görevlendirilen Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi istendi. Gündem maddesi üzerine komisyon raporu açıklandı. Raporda; “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 142 sayılı kararına istinaden, İlimiz Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyü içinde mevcut menfezlerin tahrip olması nedeniyle ulaşım yapılamamaktadır. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek için, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Korkut İlçesine bağlı Karakale Köyünde meydana gelen sel felaketinden dolayı, bazı sanat yapıları ve menfezler tahrip olmuştur.

Ancak, komisyonumuzca yerinde yapılan incelemeler sonucunda bir menfezin acil olarak yapımına başlanılmış ve en kısa süre içerisinde biteceği bildirilmiş olup, diğer tahrip olan sanat yapıları ile menfezlerin ise imkanlar dahilinde yapılarak, halkın bu sıkıntısının giderilmesi için çalışmalara başlanılacaktır” denildi. Rapor oy birliğiyle uygun görüldü.

Gündemin bir diğer maddesi olan; Bulanık İlçesi´ne bağlı Esenlik Köyü sınırları içerisinde bulunan 422 parsel no.lu taşınmazın yaklaşık 32000,00 m2´si “Enerji Üretim Tesis Alanı (Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali)´na esas Şehir Plancısı tarafından Plan İşlem Numarası PİN: NİP-34457 olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Plan İşlem Numarası (PİN): UİP-34458 olan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının 3194 sayılı İmar Kanunu´nun 8/c maddesi ve “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği”nin 32. ve 33. maddeleri ile 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10/c maddesine göre onanması ile ilgili İmar ve Bayındırlık ile Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi istendi.

Gündem maddesi üzerine açıklanan komisyon raporunda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 07.09.2018 tarih ve 137 sayılı kararına istinaden, İlimiz Bulanık İlçesi´ne bağlı Esenlik Köyü sınırları içerisinde bulunan 422 parsel no.lu taşınmazın yaklaşık 32000,00 m2´si “Enerji Üretim Tesis Alanı (Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali)´na esas Şehir Plancısı tarafından Plan İşlem Numarası PİN: NİP-34457 olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Plan İşlem Numarası (PİN): UİP-34458 olan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının 3194 sayılı İmar Kanunu´nun 8/c maddesi ve “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği”nin 32. ve 33. maddeleri ile 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10/c maddesine göre ve Plan Sahası 1/100000 Muş-Bitlis-Van Çevre Düzeni Planı´nda “Tarım Arazisi”nde kalmakta olup, Çevre düzeni planı plan kararlarına uygunluk için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nden görüş alınmıştır. Ayrıca Diğer Kamu Kurum görüşleri de olumlu şekilde temin edilmiştir.

Plan Alanına esas jeolojik-jeoteknik Etüt raporu hazırlattırılmış ve planlama alanında yapı yoğunluğu (emsal): 0.05 ve en fazla yapı yüksekliği (Hmax): yapının teknolojik özelliklerine göre belirlenecek şekilde plana işlenmiştir. Enerji üretim tesis alanı´nın ulaşım problemi, kuzeydoğusundan geçen kadastral yolu da içine alacak şekilde, geriye kalan kısmında 422 parselden karşılanarak 10 metrelik imar yolunun planlanması ile çözülmüştür.

Planlama alanı içerisindeki yapı yaklaşma mesafeleri 10 metrelik imar yolundan ve komşu parsellerden 5 metre olarak belirlenmiştir. Mekânsal planlar yapım yönetmeliğinin 21. Maddesinin 2.bendinde “(2) Nazım ve uygulama imar planları gerekli görülmesi halinde eş zamanlı olarak hazırlanabilir. Nazım imar planı kesinleşmeden uygulama imar planı onaylanamaz. Ancak, onay yetkisinin aynı idarede bulunması halinde nazım ve uygulama imar planları eş zamanlı olarak onaylanabilir.” denilmektedir. Onay yetkisinin İl Genel Meclisinde bulunmasından her iki ölçekteki planlar eş zamanlı olarak onaylanabilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2013/41 sayılı genelgesine (Yapılan, yaptırılan ve onaylanan imar planlarına Plan İşlem Numarası verilmesi) istinaden 1/5000 Nazım İmar Planı için PİN: NİP-34457 ve 1/1000 Uygulama İmar Planı için PİN: UİP-34458 numaraları alınmış olup, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün işlem dosyasında hazırlandığı şekli ile imar planının onanması komisyonumuzca da uygun görülmüştür.” Komisyon raporu oy birliğiyle uygun görüldü.

Gündemin diğer maddeleri olan; “Muş Adalet Dairesi hizmet binasının ve lojmanlarının fiziki şartlarının yetersiz oluşu nedeniyle mevcut binamıza ek oda yapımı ile ilgili çalışmalarımızda lojmana ait tadilatı işlemlerine esas olmak üzere söz konusu bakım ve onarım için yeterli miktarda ödenek gelmemesi nedeniyle, Kurumumuzca Adliye Hizmet binası ile lojmanların bakım ve onarım işleri ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 05.10.2018 tarih ve Bila sayılı yazısı ile teklif edilen talebinin görüşülmesi”

Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Hasköy İlçesinde bulunan Tekel depolarında çıkan yangın sebebinin araştırılmak üzere, meclisi bilgilendirmek için, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl merkezinde bulunan Güzel Sanatlar Lisesinin Pansiyonunun kaç kişilik olduğu ve fiziki durumuyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Ülkemizde madde bağımlısı ve uyuşturucu satıcıları gittikçe artmakta olup, İlimizde özellikle okulların açılmasıyla birlikte bu gibi faaliyetlerin yoğunlukta görüldüğü ve sayısız gençlerin zehirlenmesine ve birçok ailenin yıkılmasına sebep olunduğu, bu konu hakkında gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Malazgirt İlçesinde bulunan organize sanayi sitesinin yol, elektrik ve alt yapısıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

2018 yılı Köydes Yatırım Programı kapsamında (BSK) olarak programa alınan yolların yapılıp yapılmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.” Konuları ise çeşitli komisyonlara oy birliğiyle havale edildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatıyla hayata geçirilen İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) kapsamında Muş´a geldi.
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın genelgesiyle 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesiyle birlikte ülke genelinde yapılan anma etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kar Şenliği etkinliği düzenledi.
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce finansmanı sağlanan ve Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen "Aşçı Çırağı" projesiyle zihinsel engelliler kurs sayesinde bir birinden lezzetli yemekler yapmasını öğrendi.
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
Türkiye Dağcılık Federasyonu Kış Gelişim Eğitimini sürdürdüğü Muş´ta, zorlu kış şartlarında hayatta kalmak için kardan iglo ve kar mağarası yaptılar
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
Etkili olan kar yağışı nedeniyle Muş´ta, ulaşıma kapanan 205 köy yolu için başlatılan karla mücadele çalışması aralıksız devam ediyor. Ekipler, gece çalışmalarına devam ederek köy yollarını ulaşıma açmaya çalışıyor.
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Muş Belediyesi tarafından 90 bin metre kare alan üzerine yapılarak hizmete sunulan Lale Vadisi Parkı süs bitkisi ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen ‘Plant Ödülü´ne layık görüldü
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), yeni bir çalışmaya imza attı. Kudüs´e dikkat çekmek ve bilinç oluşturmak amacıyla “Kudüs İçin Yaz!” adıyla ödüllü şiir yarışmasında dereceye girecek olan birinciye bin lira, ikinciye beş yüz lira ve üçüncüye iki yüz elli lira ödül verecek
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu