MECLİS, KAÇAK YAPILAŞMAYI GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl Genel Meclisi, merkeze bağlı köylerde kaçak yapılaşmayı önlemek ve en asgari düzeye düşürmeyi görüştü.
Tarih: 7.11.2019 17:25:03/ 157okunma / 0yorum

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Kasım ayı 4´üncü toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 5 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile toplantı devam etti.

Gündemin 4´üncü maddesi olan; 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun 49 ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 48.maddesine dayanılarak İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin 2020 Yılı hazırlık bütçesinin görüşülmesine devam edildiği belirtildi.  

“YERLEŞİK ALAN TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILMAKTA”

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 22.10.2019 tarih ve 7741 yazıları ile uygun görülen, Muş merkeze bağlı köylerde kaçak yapılaşmayı önlemek ve en asgari düzeye düşürmek için meclisi bilgilendirmek üzere ve rapor tanzim edilmek için İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunması istendi.

Gündem maddesi üzerine İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor açıklandı. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 07.10.2019 tarih ve 135 sayılı kararına istinaden;  merkeze bağlı köylerde kaçak yapılaşmayı önlemek ve en asgari düzeye düşürmek için meclisi bilgilendirmek üzere İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca yapılan incelemeler ve araştırmalar neticesinde; 3194 Sayılı İmar Kanunu ve ilgili mevzuat yönetmeliğinin, yapı izinleri ve ruhsatlandırma ile ilgili hükümleri gereğince her yıl köy muhtarlıklarına bilgilendirme ve kaçak yapıların engellenmesi hususunda yazışmalar yapılmaktadır.

İlgili hükümler gereğince, kaçak yapılarla mücadele için birimimizde kaçak yapı tespit komisyonu kurulmuş olup, köy muhtarlıklarınca kurumumuza bildirilen kaçak yapı inşaatlarına müdahale edilip, yapı izni belgelerinin alınması sağlanmaktadır.

Köy yerleşik alanı dışındaki yapılaşmayı engellemek için yerleşik alan tespit çalışmaları yapılmakta bu yerleşik alan dışındaki arazilerde yapılaşmaya izin verilmemekte olup, tespit edilen kaçak yapılarla ilgili yönetmelik gereğince işlem yapılmaktadır.” Gündem maddesi üzerine yapılan görüşmeler sonucu raporun uygunluğuna karar verildi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK ANILDI
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK ANILDI
Tüm Yurtta olduğu gibi Muş ve ilçelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.
BAŞKAN KOÇ´TAN 10 KASIM MESAJI
BAŞKAN KOÇ´TAN 10 KASIM MESAJI
10 Kasım Atatürk´ü anma dolayısıyla mesaj yayımlayan Muş TSO Başkanı Erdal Koç, Cumhuriyetin kuruluşunda eşsiz bir mücadele veren Atatürk ve aziz silah arkadaşlarını yad ettiğini ifade etti
MÜDÜR ENGİN´DEN 10 KASIM MESAJI
MÜDÜR ENGİN´DEN 10 KASIM MESAJI
Muş Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete irtihalinin 81. Yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı
MÜFTÜLÜKTEN REKTÖR PROF. DR. FETHİ AHMET POLAT´A ZİYARET
MÜFTÜLÜKTEN REKTÖR PROF. DR. FETHİ AHMET POLAT´A ZİYARET
Muş İl Müftüsü ve ilçe müftüleri Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
OTİZMLİ ÇOCUKLARIN OKULDA VELİLER TARAFINDAN YUHALANMASI İLE İLGİLİ BAROLARDAN ORTAK AÇIKLAMA: OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ
OTİZMLİ ÇOCUKLARIN OKULDA VELİLER TARAFINDAN YUHALANMASI İLE İLGİLİ BAROLARDAN ORTAK AÇIKLAMA: OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ
Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ve 80 baro, Aksaray´daki Mehmetçik İlkokulu´nda otizmli çocukların, otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velileri tarafından yuhalanması ile ilgili ortak açıklama yayınladı.
ÜNİVERSİTEDE PROGRAM VE SEMİNERLER DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE PROGRAM VE SEMİNERLER DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenen bazı ziyaret, program ve seminerler haberimizin ayrıntılarında
REKTÖR POLAT YÖK´ÜN “GELECEĞİN MESLEKLERİ, MESLEKLERİN GELECEĞİ” ÇALIŞTAYI´NA KATILDI
REKTÖR POLAT YÖK´ÜN “GELECEĞİN MESLEKLERİ, MESLEKLERİN GELECEĞİ” ÇALIŞTAYI´NA KATILDI
Yükseköğretim Kurulu tarafından, “Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştaya Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ta katıldı
ŞİMŞEK´TEN MEVLİD KANDİLİ KUTLAMA MESAJI
ŞİMŞEK´TEN MEVLİD KANDİLİ KUTLAMA MESAJI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Mevlid Kandili dolaysıyla kutlama mesajı yayınladı
BAŞKAN ASYA´DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
Belediye Başkanı Feyat Asya, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641
Muş Durumu

Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu