MECLİS, 2020 – 2024 YILLARI STRATEJİK PLANINI ONAYLADI
Muş İl Genel Meclisi, 2020 – 2024 Stratejik Planının görüşülerek karara bağlanması ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere daha önce görevlendirdiği Tarım ve Hayvancılık, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri ile Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporu açıklayarak planı oy birliği ile onayladı.
Tarih: 8.10.2019 18:38:29/ 303okunma / 0yorum

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Ekim ayı son toplantısını yaptı. Meclis Baş kanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 15 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile toplantı devam etti.

Gündemin 4´üncü maddesi olan; Muş Merkez ve İlçelerinde 306.000 civarında büyükbaş, 1.050.000 civarında da küçükbaş hayvan mevcut olduğu, İl İlçe Müdürlüklerince Bakanlık programları gereği her yıl sığırlara iki dönem şap aşısı, bir dönem LSD aşısı, her yıl doğan dişi buzağılar ile dişi koyun ve keçilere Brucella aşısı, her yıl yeni doğan koyun ve keçilere veba aşısı yapıldığı, bunların dışında ihtiyaca binaen kuduz ve şarbon aşılarının yapıldığı, aşı taşımaya uygun araç temininde sıkıntılar yaşandığı, bu nedenle İdaremizde İl Müdürlüklerine taşıt alımı için ayrılan bütçeden aşı nakil aracı alımı için Tarımsal Hizmetleri Müdürlüğü 2019 yılı bütçesinde bulunan “Yem Bitkileri Geliştirme Projesi” bütçe tertibi altında 200.000,00 TL ödenek ayrılmış olup, Aşı Nakil Aracının alınması ile ilgili Tarımsal Hizmetleri Müdürlüğünün 13.09.2019 tarih ve 3911 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi oldu. Gündem maddesinde belirtilen aşı nakil aracın alınmasına karar verildi.

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş İl Jandarma Komutanlığı hizmet binasında kullanılmak üzere büro malzemelerine ihtiyaç duyulmuş olup, malzemelerin alınması ve bedelinin İl Özel İdaresi 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması hususunda İl Encümenin yetkili kılınması ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 25.09.2019 tarih ve 4106 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi istendi.  Gündem maddesinde belirtilen büro malzemelerinin alınmasına oy çokluğuyla karar verildi.

“OY BİRLİĞİYLE STRATEJİK PLANININ ONANMASINA KARAR VERİLDİ”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 17.09.2019 tarih ve 6760 yazıları ile uygun görülen, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Plan ve Programlar Genel Müdürlüğünün 15.03.2019 tarih ve 963 sayılı yazısına istinaden 2020 – 2024 Stratejik Planının görüşülerek karara bağlanması ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Tarım ve Hayvancılık, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri ile Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.

Gündemm maddesi üzerine okunan raporda şöyle denildi: “İl Özel İdaresinin 2020 – 2024 Stratejik Planının onanması ile ilgili gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması ve Meclisi bilgilendirmek için Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere: Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Plan ve Programlar Genel Müdürlüğünün 15.03.2019 tarih ve 963 sayılı yazısına istinaden, İl Genel Meclisince İl Özel İdaresinin 2020 – 2024 Stratejik Planları Birim Müdürlüklerine göre sayfa sayfa incelenmiş olup, 5302 sayılı İl Özel İdaresinin Kanununun 10.maddesinin (a) bendi gereğince 2020-2024 yılı stratejik plan komisyonumuzca uygun görülmüştür.” Gündem maddesinde belirtilen 2020 – 2024 yılları stratejik planının onanmasına karar verildi.

“MECLİS, 8 KOMİSYONU GÖREVLENDİRDİ”

Diğer gündem maddeleri olan; Muş merkeze bağlı köylerde kaçak yapılaşmayı önlemek ve en asgari düzeye düşürmek için meclisi bilgilendirmek için ve rapor tanzim edilmek üzere İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl Özel İdaresi 2019 yılı yatırım programı kapsamında yapılan projeli işlerin sezon sonunda yüzde kaçının yapıldığıyla ilgili meclisi bilgilendirmek için rapor tanzim edilmek üzere Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş merkeze bağlı Ağıllı Köyü okulunun ihata duvarı ve okulun fiziki durumu ile ilgili meclisi bilgilendirmek için rapor tanzim edilmek üzere Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş merkez ve İlçe Köylerinde içme suyu depolarında şimdiye kadar kaç adet klorlama cihazı takıldığı ve geriye kalan içme suyu depoları ile ilgili çalışmaların ne durumda olduğuyla ilgili meclisi bilgilendirmek için rapor tanzim edilmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İlimizde modern tarım tekniklerinin kullanımını arttırmak ve geliştirmek konusunda araştırma ve inceleme yapmak üzere meclisi bilgilendirmek için rapor tanzim edilmek üzere Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl Özel İdaresinin görev alanında bulunan köylerin köy meydanları ve yollarına ait su kanallarının temizliği yol etrafındaki dalların kesilmesi ile çimlerin biçilmesi için ihtiyaç duyulan bir adet çok amaçlı makinenin İl Özel İdaresi bütçe imkânları ile satın alınması konusunda araştırma ve inceleme yapmak üzere meclisi bilgilendirmek için rapor tanzim edilmek üzere İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş merkez ve İlçeler itibariyle 2019 yılı yatırım programı kapsamında olan ham yol, sathi kaplama ve BSK yolu olarak yapımı gerçekleşmeyen projenin olup olmadığıyla ilgili araştırma ve inceleme yapmak üzere meclisi bilgilendirmek için rapor tanzim edilmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İli Malazgirt İlçesi Çayırdere Köyü içme suyunun yetersiz olduğu ve köy sakinlerinin içme suyu konusunda sıkıntılar çektiği görülmüş olup, konu ile ilgili araştırma ve inceleme yapmak üzere meclisi bilgilendirmek için rapor tanzim edilmek üzere Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi. Konuları ise belirlenen komisyonlara havale edilmesine oy birliği ile karar verildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TÜBİTAK PROJELERİ ÜNİVERSİTE ÖNCÜLÜĞÜNDE HAYATA GEÇİYOR
TÜBİTAK PROJELERİ ÜNİVERSİTE ÖNCÜLÜĞÜNDE HAYATA GEÇİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi, eğitim dünyasına katkı sağlamaya ve öğrencilerin yaşamlarına dokunmaya devam ediyor.
MUŞ OVASI “AGROPARK PROJESİ” İLE HAYAT BULACAK
MUŞ OVASI “AGROPARK PROJESİ” İLE HAYAT BULACAK
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile Muş Alparslan Üniversitesi arasında “Muş Agropark Projesi” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme kapsamında Muş Ovası´nın mevcut kapasiteden daha fazla yararlanmak adına ortak çalışmalar yürütülmesi hedefleniyor.
MUŞ MERKEZ KALE MAH. 11 ADET KONUT SATIŞA ÇIKARILIYOR
MUŞ MERKEZ KALE MAH. 11 ADET KONUT SATIŞA ÇIKARILIYOR
TOKİ, Muş Merkez Kale Mah. 11 adet konutu; ön şartsız, kurasız 09 Aralık 2019 - 31 Aralık 2019 tarihleri arasında satışa çıkarıyor.
SASON-MUŞ YOLU HAYATA GEÇİRİLİYOR
SASON-MUŞ YOLU HAYATA GEÇİRİLİYOR
​Batman´ın Sason ilçesinin Muş ile birleştirecek ve yaklaşık 4 milyona mal olacak proje hayata geçiriliyor.
5 TERÖRiST ETKiSiZ HALE GETiRiLDi
5 TERÖRiST ETKiSiZ HALE GETiRiLDi
İçişleri Bakanlığı İç güvenlik operasyonları kapsamında, Muş Şenyayla bölgesinde, İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Özel Harekat timlerince gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 5 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AİLELERLE BULUŞUYOR
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AİLELERLE BULUŞUYOR
Muş´un Çöğürlü Köyünde ikamet eden Suriyeli bir aileye ‘Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerle Buluşuyor´ projesi ile destek verildi. Öğrenciler evin elektrik tesisatı, kışlık yakacak, gıda ve birçok eksiğini giderdi.
KÖY ÇOCUKLARINA ‘BİR PAKET MUTLULUK´ SÜRPRİZİ
KÖY ÇOCUKLARINA ‘BİR PAKET MUTLULUK´ SÜRPRİZİ
Ankara´da ‘Bir Paket Mutluluk´ adı altında faaliyet gösteren Milli Sporcu Dora Kübra Yıldız´ın öncülüğünde başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında Muş´ta köy çocuklarına unutamayacakları bir sürpriz yapıldı.
MUŞ İLDER´DEN BURSASPOR´A ZİYARET
MUŞ İLDER´DEN BURSASPOR´A ZİYARET
Muş İli Kültür Eğitim, Kalkındırma, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İl-Der) Yönetim kurulu üyeleri, Bursaspor Özlüce Tesislerini ziyaret etti
REKTÖR POLAT “İLAHİYAT VİZYON PROGRAMI” NA KATILDI
REKTÖR POLAT “İLAHİYAT VİZYON PROGRAMI” NA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) işbirliğiyle organize edilen "İlahiyat Vizyon Programı"na katıldı.
DOLAR
5.7905
EURO
6.4083
Muş Durumu

İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.

HZ.OSMAN (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu