MECLİS, 2018 YILI KÖYDES BSK ÇALIŞMALARINI GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl Genel Meclisi, 2018 Yılı Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) kapsamında yapılacak olan Sıcak Asfaltın (BSK) bitüm fiyatları ile ilgili daha önce görevlendirilen komisyon raporunu açıkladı.
Tarih: 6.8.2018 17:41:07/ 140okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı 4´üncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 10 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ilde devam eden toplantıda Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkeze bağlı kaç köyümüzde çöp hizmeti verilmektedir. Ve yıl içerisinde hangi aylarda çöp toplama hizmetine ara verilmektedir. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine

Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyon raporu açıklandı. Merkez ve bağlı kaç köyde çöp hizmeti verildiğiyle ilgili açıklanan raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 102 sayılı kararına istinaden, İlimiz Merkeze bağlı kaç köyümüzde çöp hizmeti verilmektedir. Ve yıl içerisinde hangi aylarda çöp toplama hizmetine ara verilmektedir. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimizde Merkeze bağlı 30 ve Hasköy İlçemizde 2 köy olmak üzere toplam 32 köyümüzde çöp toplama hizmeti verilmektedir. Söz konusu hizmetler 4 araç ve 12 adet personel ile yürütülmekte olup, kış koşullarının çetin geçmesinden dolayı köylerimizde mahalle aralarındaki cadde ve sokakların dar olması nedeniyle çöp toplama hizmetleri sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır.

Bu itibarla; kışın kar yağışının durumuna göre 15 Aralık ile 30 Mart tarihleri arasında çöp toplama hizmetine ara verilmekte olup, ancak 2018 yılı kış mevsiminin iyi geçmesinden ve kar yağışının olmamasından dolayı 2018 yılında çöp toplama hizmetlerine ara verilmemiştir.

Özetle; çöp toplama hizmeti ile ilgili İlimiz mevsim koşulları ve kar yağışına göre hareket edilmekte ve ayrıca bu hizmetlerin daha da yaygınlaştırılarak kaliteli ve sağlıklı bir hizmetin sunulabilmesi için çöp konteynırı alımı için ödeneğe ve yeni personel ile araç alımına ihtiyaç olduğu komisyonumuzca tespit edilmiştir. İl Genel Meclisinin bilgisine sunulmuştur.” Komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı.

“YOL YAPIM VE ULAŞIM HİZMETLERİ KOMİSYON RAPORU ONAYLANDI”

Gündemin bir diğer maddesi olan; Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı köy yollarımızın 2018 yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan sıcak asfaltın (BSK) olarak planlanan kilometrelerde neden azalma söz konusu olduğu ve bitüm fiyatlarının yükselmesi ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşüldü.

Gündem maddesi üzerine 2018 Yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan Sıcak Asfaltın (BSK) Bitüm Fiyatları hazırlanan komisyon raporu açıklandı. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 103 sayılı kararına istinaden,  İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı köy yollarımızın 2018 yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan sıcak asfaltın (BSK) olarak planlanan kilometrelerde neden azalma söz konusu olduğu ve bitüm fiyatlarının yükselmesi ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek için, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; 2018 yılı Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bütçesi planlanırken bitüm fiyatları 1.375,00 TL/Ton civarlarında olup, şu anda ise 2.305,00 TL/Ton olduğu görülmektedir.

Ancak, internet ortamında çıkarılan Bitüm fiyat listesine bakıldığında bitüm fiyatlarının sürekli değişken olduğu görülmekte ve 2018 yılı KÖYDES yatırım programı planlanırken bitüm fiyatlarının bu kadar yükseleceği tahmin edilmemişti. Bu itibarla, yol maliyeti bitüm ile doğru orantılı olduğundan yapılması düşünülen yolların maliyetinin çok yüksek olması ve yolun bir kısmının yapılamayacağı görülmüştür. Maliyetlerin doğal olarak artmasından ve KÖYDES bütçesinin bu artan maliyeti karşılayamadığından yol tüllerinden kısaltmaya gidilmek zorunda kalınmıştır. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz.” Gündem maddesi oy birliğiyle uygun görüldü.

“MALAZGİRT ZAFERİ KUTLAMA ETKİNLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; “Malazgirt Zaferinin 947´inci yıldönümü kutlama etkinliklerine başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere üst düzey devlet protokolü katılacağından, kutlamanın yapılacağı Milli Park alanının etrafının tel örgü ile çevrilerek güvenlik önlemlerinin alınması için, talep edilen ödeneğin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması ve ihtiyaç duyulan ödenek miktarı olan 1.600.000,00 TL´nin yedek ödenek kaleminden tahsis edilmesi hususunda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 03.08.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. İhtiyaç duyulan ödenek miktarının aktarılması uygun görüldü.

Gündemin 7´inci maddesi olan; İlimiz ve İlçelerinde mevcut enerji nakil hattıyla yeni elektrikle çalışan içme sularımızın enerji ile çalıştırılması zor olduğundan köylü vatandaşa elektriğin daha ucuza mal edilmesi için güneş enerjisiyle çalıştırılmak üzere güneş panellerinin kurulması hususunda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonuna havale edilmesi konusu görüşüldü. Gündem maddesi ödenek aktarımıyla uygun görüldü.

Gündemin bir diğer maddesi ise Korkut İlçesine bağlı Gültepe ve Yünören Köylerinin Altyapı Kanalizasyon sisteminin yapılması konusunun, 2018 Yılı İl Özel İdaresi Yatırım Programından çıkarılarak, ödeneğin münferit Köylerin Yollarının Bakım ve Onarım işlerinde kullanılmak üzere aktarılması konusu görüşüldü.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN ASYA´DAN MUŞ TSO´YA ZİYARET
BAŞKAN ASYA´DAN MUŞ TSO´YA ZİYARET
Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı´nı (MUŞ TSO) ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi
MUŞ´UN DERNEKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR
MUŞ´UN DERNEKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR
1071 Malazgirt Zaferi ve Anadolu´nun fethi 26 Ağustos zafer kutlamaları kapsamındaki düzenlemelere dikkat çeken, bunu ilimize teşriflerinde yazılı ve görsel sunumlarıyla üst düzey siyasetçi ve yöneticilere aktaran 1071 Alparslan tarihi kültürü sanatı tabiatı doğayı her türlü canlı cansız varlıkları koruma ve geliştirme derneği yönetim kurulu başkanı Turgay Özlü, amaç yılı ya da günü kurtarmak olmasın asıl amaç 1071 Malazgirt destanını bir dünya markası yapmak olsun dedi.
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI İNCE MALAZGİRT´TE İNCELEMELERDE BULUNDU
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI İNCE MALAZGİRT´TE İNCELEMELERDE BULUNDU
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılacağı 26 Ağustos Zafer Bayramı öncesi Malazgirt ilçesine gelerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı
KORKMAYALIM: ALLAH BİZİMLEDİR…
KORKMAYALIM: ALLAH BİZİMLEDİR…
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ABD ile yaşananlarla ilgili gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak “Korkmayalım: Allah Bizimledir” diye belirterek değerlendirmelerde bulundu.
TRAFİK KAZALARINI KARŞI BİLGİLENDİRME
TRAFİK KAZALARINI KARŞI BİLGİLENDİRME
Muş´ta İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaşanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarını azaltmak, trafik güvenliği konusunda farkındalığın oluşturulması amacıyla “bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük” kampanyası başlatıldı.
6.OLAĞAN KONGRE ÖNCESİ BAŞKAN YAKTI´DAN AÇIKLAMA
6.OLAĞAN KONGRE ÖNCESİ BAŞKAN YAKTI´DAN AÇIKLAMA
Ak Parti Muş İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, Adalet ve Kalkınma Partisi 6.Olağan Büyük Kongresinin 18 Ağustos Cumartesi günü Ankara Kapalı Spor Salonu´nda gerçekleştirileceğini söyledi.
GAZİ ARTAN, BAKAN YARDIMCISI İNCE´YE TEŞEKKÜR ETTİ
GAZİ ARTAN, BAKAN YARDIMCISI İNCE´YE TEŞEKKÜR ETTİ
PKK terör örgütüyle girdiği çatışmada yaralanarak gazi olan Mehmet Salih Artan, Muş´a gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce´ye teşekkür etti.
ASYA, BUGÜN OLSA, YİNE ALT YAPI İŞİNE GİRERDİM
ASYA, BUGÜN OLSA, YİNE ALT YAPI İŞİNE GİRERDİM
Vatandaşlarla hasbıhal eden Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bana sürekli alt yapı projesini başlattığım için pişman olup olmadığımı soruyorlar. Ben de, yaşanan bunca sıkıntılara rağmen hiç pişman olmadığımı, bugün bile olsa tereddütsüz aynı kararı vereceğimi söylüyorum” dedi.
HÜRRİYET MAHALLESİ´NDE HALK BULUŞMASI
HÜRRİYET MAHALLESİ´NDE HALK BULUŞMASI
Belediye Başkanı Feyat Asya, ‘Halk Buluşmaları´ kapsamında Hürriyet Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek yapılan hizmetlerle ilgili kendilerini bilgilendirdi
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Muş Durumu

İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu