MECLİS, 2018 YILI KÖYDES BSK ÇALIŞMALARINI GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl Genel Meclisi, 2018 Yılı Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) kapsamında yapılacak olan Sıcak Asfaltın (BSK) bitüm fiyatları ile ilgili daha önce görevlendirilen komisyon raporunu açıkladı.
Tarih: 6.8.2018 17:41:07/ 228okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı 4´üncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 10 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ilde devam eden toplantıda Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkeze bağlı kaç köyümüzde çöp hizmeti verilmektedir. Ve yıl içerisinde hangi aylarda çöp toplama hizmetine ara verilmektedir. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine

Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyon raporu açıklandı. Merkez ve bağlı kaç köyde çöp hizmeti verildiğiyle ilgili açıklanan raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 102 sayılı kararına istinaden, İlimiz Merkeze bağlı kaç köyümüzde çöp hizmeti verilmektedir. Ve yıl içerisinde hangi aylarda çöp toplama hizmetine ara verilmektedir. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimizde Merkeze bağlı 30 ve Hasköy İlçemizde 2 köy olmak üzere toplam 32 köyümüzde çöp toplama hizmeti verilmektedir. Söz konusu hizmetler 4 araç ve 12 adet personel ile yürütülmekte olup, kış koşullarının çetin geçmesinden dolayı köylerimizde mahalle aralarındaki cadde ve sokakların dar olması nedeniyle çöp toplama hizmetleri sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır.

Bu itibarla; kışın kar yağışının durumuna göre 15 Aralık ile 30 Mart tarihleri arasında çöp toplama hizmetine ara verilmekte olup, ancak 2018 yılı kış mevsiminin iyi geçmesinden ve kar yağışının olmamasından dolayı 2018 yılında çöp toplama hizmetlerine ara verilmemiştir.

Özetle; çöp toplama hizmeti ile ilgili İlimiz mevsim koşulları ve kar yağışına göre hareket edilmekte ve ayrıca bu hizmetlerin daha da yaygınlaştırılarak kaliteli ve sağlıklı bir hizmetin sunulabilmesi için çöp konteynırı alımı için ödeneğe ve yeni personel ile araç alımına ihtiyaç olduğu komisyonumuzca tespit edilmiştir. İl Genel Meclisinin bilgisine sunulmuştur.” Komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı.

“YOL YAPIM VE ULAŞIM HİZMETLERİ KOMİSYON RAPORU ONAYLANDI”

Gündemin bir diğer maddesi olan; Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı köy yollarımızın 2018 yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan sıcak asfaltın (BSK) olarak planlanan kilometrelerde neden azalma söz konusu olduğu ve bitüm fiyatlarının yükselmesi ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşüldü.

Gündem maddesi üzerine 2018 Yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan Sıcak Asfaltın (BSK) Bitüm Fiyatları hazırlanan komisyon raporu açıklandı. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 103 sayılı kararına istinaden,  İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı köy yollarımızın 2018 yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan sıcak asfaltın (BSK) olarak planlanan kilometrelerde neden azalma söz konusu olduğu ve bitüm fiyatlarının yükselmesi ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek için, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; 2018 yılı Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bütçesi planlanırken bitüm fiyatları 1.375,00 TL/Ton civarlarında olup, şu anda ise 2.305,00 TL/Ton olduğu görülmektedir.

Ancak, internet ortamında çıkarılan Bitüm fiyat listesine bakıldığında bitüm fiyatlarının sürekli değişken olduğu görülmekte ve 2018 yılı KÖYDES yatırım programı planlanırken bitüm fiyatlarının bu kadar yükseleceği tahmin edilmemişti. Bu itibarla, yol maliyeti bitüm ile doğru orantılı olduğundan yapılması düşünülen yolların maliyetinin çok yüksek olması ve yolun bir kısmının yapılamayacağı görülmüştür. Maliyetlerin doğal olarak artmasından ve KÖYDES bütçesinin bu artan maliyeti karşılayamadığından yol tüllerinden kısaltmaya gidilmek zorunda kalınmıştır. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz.” Gündem maddesi oy birliğiyle uygun görüldü.

“MALAZGİRT ZAFERİ KUTLAMA ETKİNLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; “Malazgirt Zaferinin 947´inci yıldönümü kutlama etkinliklerine başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere üst düzey devlet protokolü katılacağından, kutlamanın yapılacağı Milli Park alanının etrafının tel örgü ile çevrilerek güvenlik önlemlerinin alınması için, talep edilen ödeneğin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması ve ihtiyaç duyulan ödenek miktarı olan 1.600.000,00 TL´nin yedek ödenek kaleminden tahsis edilmesi hususunda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 03.08.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. İhtiyaç duyulan ödenek miktarının aktarılması uygun görüldü.

Gündemin 7´inci maddesi olan; İlimiz ve İlçelerinde mevcut enerji nakil hattıyla yeni elektrikle çalışan içme sularımızın enerji ile çalıştırılması zor olduğundan köylü vatandaşa elektriğin daha ucuza mal edilmesi için güneş enerjisiyle çalıştırılmak üzere güneş panellerinin kurulması hususunda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonuna havale edilmesi konusu görüşüldü. Gündem maddesi ödenek aktarımıyla uygun görüldü.

Gündemin bir diğer maddesi ise Korkut İlçesine bağlı Gültepe ve Yünören Köylerinin Altyapı Kanalizasyon sisteminin yapılması konusunun, 2018 Yılı İl Özel İdaresi Yatırım Programından çıkarılarak, ödeneğin münferit Köylerin Yollarının Bakım ve Onarım işlerinde kullanılmak üzere aktarılması konusu görüşüldü.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
STK´LARDAN 17 ARALIK AÇIKLAMASI
STK´LARDAN 17 ARALIK AÇIKLAMASI
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) 17 Aralık kumpas girişimlerine yönelik bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, “Bu kalleş ve hain terör örgütü aslında karanlık yüzünü 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde göstermiştir” açıklaması yaptı.
TDF KIŞ GELİŞİMİ KAMPI 2019´DA DA MŞÜ´DE YAPILACAK
TDF KIŞ GELİŞİMİ KAMPI 2019´DA DA MŞÜ´DE YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” kapsamında dağcılar, 16-22 Şubat 2019´da Muş Alparslan Üniversitesi´nde kamp kuracak.
‘GENÇ SESLER´ MUSİKİ YARIŞMASI YAPILDI
‘GENÇ SESLER´ MUSİKİ YARIŞMASI YAPILDI
Muş Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu Koordinatörlüğü´nde 16 okulun katılımıyla ‘Genç Sesler´ musiki etkinliği yapıldı. Yarışmada öğrenciler, hünerlerini sergiledi.
CEP HARÇLIKLARIYLA KÖY ÇOCUKLARINA BOT DESTEĞİ
CEP HARÇLIKLARIYLA KÖY ÇOCUKLARINA BOT DESTEĞİ
Muş´ta cep harçlıklarını ve hayırseverlerden destek toplayan üniversite öğrencileri, 150 köy öğrencisine kışlık bot alarak hediye etti.
MUŞLU KADINLAR HANIMELİ PAZARINDA
MUŞLU KADINLAR HANIMELİ PAZARINDA
Muş´ta, çeşitli kurslar sayesinde el emeği göz nuru ürünler üreten kadınlar, açılan hanımeli pazarı ile aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencileri tarafından sosyal paylaşım alanında oluşturulan Grup49 adlı ekip, yapacağı çalışmalardan elde edeceği geliri çocuklar yararına kullanılacağı belirtildi.
MUŞ´TA KAPALI 110 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI
MUŞ´TA KAPALI 110 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI
Muş´ta yaklaşık 5 gündür etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan 110 köy yolu ekipler tarafından ulaşıma açılırken, mezra yollarında da çalışmalar aralıksız sürüyor.
METEOROLOJİDEN BUZLANMA VE DON UYARISI
METEOROLOJİDEN BUZLANMA VE DON UYARISI
Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü; Van, Bitlis, Muş ve Hakkari genelinde buzlanma ve don uyarısında bulundu
AFAD EKİPLERİ BİRİ BEBEK 3 KİŞİYİ KURTARDI
AFAD EKİPLERİ BİRİ BEBEK 3 KİŞİYİ KURTARDI
Muş´ta aralıksız devam eden yağışlardan dolayı Hasköy İlçesinde bir çiftliğin sel suları altında kalması nedeniyle anne ve iki çocuğu ile birlikte mahsur kaldı. AFAD ekipleri, 8x8 amfibik araç ile mahsur kalan anne ve çocuklarını kurtardı.
DOLAR
5.3766
EURO
6.0910
Muş Durumu

Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu