MECLİS, 2018 YILI KÖYDES BSK ÇALIŞMALARINI GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl Genel Meclisi, 2018 Yılı Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) kapsamında yapılacak olan Sıcak Asfaltın (BSK) bitüm fiyatları ile ilgili daha önce görevlendirilen komisyon raporunu açıkladı.
Tarih: 6.8.2018 17:41:07/ 275okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı 4´üncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 10 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ilde devam eden toplantıda Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkeze bağlı kaç köyümüzde çöp hizmeti verilmektedir. Ve yıl içerisinde hangi aylarda çöp toplama hizmetine ara verilmektedir. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine

Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyon raporu açıklandı. Merkez ve bağlı kaç köyde çöp hizmeti verildiğiyle ilgili açıklanan raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 102 sayılı kararına istinaden, İlimiz Merkeze bağlı kaç köyümüzde çöp hizmeti verilmektedir. Ve yıl içerisinde hangi aylarda çöp toplama hizmetine ara verilmektedir. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimizde Merkeze bağlı 30 ve Hasköy İlçemizde 2 köy olmak üzere toplam 32 köyümüzde çöp toplama hizmeti verilmektedir. Söz konusu hizmetler 4 araç ve 12 adet personel ile yürütülmekte olup, kış koşullarının çetin geçmesinden dolayı köylerimizde mahalle aralarındaki cadde ve sokakların dar olması nedeniyle çöp toplama hizmetleri sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır.

Bu itibarla; kışın kar yağışının durumuna göre 15 Aralık ile 30 Mart tarihleri arasında çöp toplama hizmetine ara verilmekte olup, ancak 2018 yılı kış mevsiminin iyi geçmesinden ve kar yağışının olmamasından dolayı 2018 yılında çöp toplama hizmetlerine ara verilmemiştir.

Özetle; çöp toplama hizmeti ile ilgili İlimiz mevsim koşulları ve kar yağışına göre hareket edilmekte ve ayrıca bu hizmetlerin daha da yaygınlaştırılarak kaliteli ve sağlıklı bir hizmetin sunulabilmesi için çöp konteynırı alımı için ödeneğe ve yeni personel ile araç alımına ihtiyaç olduğu komisyonumuzca tespit edilmiştir. İl Genel Meclisinin bilgisine sunulmuştur.” Komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı.

“YOL YAPIM VE ULAŞIM HİZMETLERİ KOMİSYON RAPORU ONAYLANDI”

Gündemin bir diğer maddesi olan; Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı köy yollarımızın 2018 yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan sıcak asfaltın (BSK) olarak planlanan kilometrelerde neden azalma söz konusu olduğu ve bitüm fiyatlarının yükselmesi ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşüldü.

Gündem maddesi üzerine 2018 Yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan Sıcak Asfaltın (BSK) Bitüm Fiyatları hazırlanan komisyon raporu açıklandı. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 103 sayılı kararına istinaden,  İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı köy yollarımızın 2018 yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan sıcak asfaltın (BSK) olarak planlanan kilometrelerde neden azalma söz konusu olduğu ve bitüm fiyatlarının yükselmesi ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek için, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; 2018 yılı Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bütçesi planlanırken bitüm fiyatları 1.375,00 TL/Ton civarlarında olup, şu anda ise 2.305,00 TL/Ton olduğu görülmektedir.

Ancak, internet ortamında çıkarılan Bitüm fiyat listesine bakıldığında bitüm fiyatlarının sürekli değişken olduğu görülmekte ve 2018 yılı KÖYDES yatırım programı planlanırken bitüm fiyatlarının bu kadar yükseleceği tahmin edilmemişti. Bu itibarla, yol maliyeti bitüm ile doğru orantılı olduğundan yapılması düşünülen yolların maliyetinin çok yüksek olması ve yolun bir kısmının yapılamayacağı görülmüştür. Maliyetlerin doğal olarak artmasından ve KÖYDES bütçesinin bu artan maliyeti karşılayamadığından yol tüllerinden kısaltmaya gidilmek zorunda kalınmıştır. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz.” Gündem maddesi oy birliğiyle uygun görüldü.

“MALAZGİRT ZAFERİ KUTLAMA ETKİNLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; “Malazgirt Zaferinin 947´inci yıldönümü kutlama etkinliklerine başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere üst düzey devlet protokolü katılacağından, kutlamanın yapılacağı Milli Park alanının etrafının tel örgü ile çevrilerek güvenlik önlemlerinin alınması için, talep edilen ödeneğin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması ve ihtiyaç duyulan ödenek miktarı olan 1.600.000,00 TL´nin yedek ödenek kaleminden tahsis edilmesi hususunda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 03.08.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. İhtiyaç duyulan ödenek miktarının aktarılması uygun görüldü.

Gündemin 7´inci maddesi olan; İlimiz ve İlçelerinde mevcut enerji nakil hattıyla yeni elektrikle çalışan içme sularımızın enerji ile çalıştırılması zor olduğundan köylü vatandaşa elektriğin daha ucuza mal edilmesi için güneş enerjisiyle çalıştırılmak üzere güneş panellerinin kurulması hususunda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonuna havale edilmesi konusu görüşüldü. Gündem maddesi ödenek aktarımıyla uygun görüldü.

Gündemin bir diğer maddesi ise Korkut İlçesine bağlı Gültepe ve Yünören Köylerinin Altyapı Kanalizasyon sisteminin yapılması konusunun, 2018 Yılı İl Özel İdaresi Yatırım Programından çıkarılarak, ödeneğin münferit Köylerin Yollarının Bakım ve Onarım işlerinde kullanılmak üzere aktarılması konusu görüşüldü.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HBT ÇOCUKLARI MUTLU ETMEYE DEVAM EDİYOR
HBT ÇOCUKLARI MUTLU ETMEYE DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu (HBT), Muş´un birçok yerine kardeşlik elini uzatmaya devam ediyor.
205 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
205 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
İki gündür etkili olan kar yağışı ve tipi 205 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, vatandaşların olduğu tüm bölgelerde 57 iş makinası ve 98 personelle yol açma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirterek “köy muhtarlarımız ile irtibat halindeyiz ve olağanüstü bir durumda ekiplerimizi sorun yaşanan bölgelere gönderip vatandaşımızın sorununu gidermeye çalışıyoruz” dedi
VALİ GÜNDÜZÖZ, SYDV´DAN BRİFİNG ALDI
VALİ GÜNDÜZÖZ, SYDV´DAN BRİFİNG ALDI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muş-Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı´ndan bilgi aldı.
JANDARMADAN TERÖR ÖRGÜTÜNE DARBE
JANDARMADAN TERÖR ÖRGÜTÜNE DARBE
İl Jandarma Komutanlığına bağlı birliklerin Bulanık ve Korkut ilçelerinde düzenlediği terör operasyonunda 13 zanlı gözaltına alındı.
ÖĞRENCİ YURDU KÜTÜPHANESİNE KİTAP BAĞIŞI
ÖĞRENCİ YURDU KÜTÜPHANESİNE KİTAP BAĞIŞI
Muş Alparslan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bilgisayar İşletmeni Mahmut Özdemirkol´un öncülüğünde Liberte Yayın Grubu tarafından Danişmend Gazi Erkek Öğrenci Yurduna kitap bağışı yapıldı.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Muş İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bir kilo 174 gram toz esrar ele geçirdi.
BAŞKAN ASYA, YARIN PROJELERİNİ AÇIKLAYACAK
BAŞKAN ASYA, YARIN PROJELERİNİ AÇIKLAYACAK
Belediye Başkanı ve AK Parti Muş Belediye Başkan Adayı Feyat Asya 31 Mart Mahalli İdareler seçimi öncesi seçim manifestosunu ve projelerini açıklıyor. Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda saat 14.00´te gerçekleştirilecek olan manifesto ve proje tanıtım programına tüm vatandaşların davetli olduğunu söyledi.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği tarafından ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerinin zamanında yapılması konusunda uyarı yapıldı.
PTT HEYETİ, TSO BAŞKANI KOÇ´U ZİYARET ETTİ
PTT HEYETİ, TSO BAŞKANI KOÇ´U ZİYARET ETTİ
PTT İl Müdürü Fahrettin Ocak, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç´u ziyaret etti
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu