MECLİS, 2018 YILI KÖYDES BSK ÇALIŞMALARINI GÜNDEME GETİRDİ
Muş İl Genel Meclisi, 2018 Yılı Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) kapsamında yapılacak olan Sıcak Asfaltın (BSK) bitüm fiyatları ile ilgili daha önce görevlendirilen komisyon raporunu açıkladı.
Tarih: 6.8.2018 17:41:07/ 181okunma / 0yorum

 

 

İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı 4´üncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 10 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ilde devam eden toplantıda Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkeze bağlı kaç köyümüzde çöp hizmeti verilmektedir. Ve yıl içerisinde hangi aylarda çöp toplama hizmetine ara verilmektedir. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine

Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyon raporu açıklandı. Merkez ve bağlı kaç köyde çöp hizmeti verildiğiyle ilgili açıklanan raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 102 sayılı kararına istinaden, İlimiz Merkeze bağlı kaç köyümüzde çöp hizmeti verilmektedir. Ve yıl içerisinde hangi aylarda çöp toplama hizmetine ara verilmektedir. Konu ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimizde Merkeze bağlı 30 ve Hasköy İlçemizde 2 köy olmak üzere toplam 32 köyümüzde çöp toplama hizmeti verilmektedir. Söz konusu hizmetler 4 araç ve 12 adet personel ile yürütülmekte olup, kış koşullarının çetin geçmesinden dolayı köylerimizde mahalle aralarındaki cadde ve sokakların dar olması nedeniyle çöp toplama hizmetleri sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır.

Bu itibarla; kışın kar yağışının durumuna göre 15 Aralık ile 30 Mart tarihleri arasında çöp toplama hizmetine ara verilmekte olup, ancak 2018 yılı kış mevsiminin iyi geçmesinden ve kar yağışının olmamasından dolayı 2018 yılında çöp toplama hizmetlerine ara verilmemiştir.

Özetle; çöp toplama hizmeti ile ilgili İlimiz mevsim koşulları ve kar yağışına göre hareket edilmekte ve ayrıca bu hizmetlerin daha da yaygınlaştırılarak kaliteli ve sağlıklı bir hizmetin sunulabilmesi için çöp konteynırı alımı için ödeneğe ve yeni personel ile araç alımına ihtiyaç olduğu komisyonumuzca tespit edilmiştir. İl Genel Meclisinin bilgisine sunulmuştur.” Komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı.

“YOL YAPIM VE ULAŞIM HİZMETLERİ KOMİSYON RAPORU ONAYLANDI”

Gündemin bir diğer maddesi olan; Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı köy yollarımızın 2018 yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan sıcak asfaltın (BSK) olarak planlanan kilometrelerde neden azalma söz konusu olduğu ve bitüm fiyatlarının yükselmesi ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşüldü.

Gündem maddesi üzerine 2018 Yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan Sıcak Asfaltın (BSK) Bitüm Fiyatları hazırlanan komisyon raporu açıklandı. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 103 sayılı kararına istinaden,  İlimiz Merkez ve İlçelerimize bağlı köy yollarımızın 2018 yılı KÖYDES kapsamında yapılacak olan sıcak asfaltın (BSK) olarak planlanan kilometrelerde neden azalma söz konusu olduğu ve bitüm fiyatlarının yükselmesi ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek için, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; 2018 yılı Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bütçesi planlanırken bitüm fiyatları 1.375,00 TL/Ton civarlarında olup, şu anda ise 2.305,00 TL/Ton olduğu görülmektedir.

Ancak, internet ortamında çıkarılan Bitüm fiyat listesine bakıldığında bitüm fiyatlarının sürekli değişken olduğu görülmekte ve 2018 yılı KÖYDES yatırım programı planlanırken bitüm fiyatlarının bu kadar yükseleceği tahmin edilmemişti. Bu itibarla, yol maliyeti bitüm ile doğru orantılı olduğundan yapılması düşünülen yolların maliyetinin çok yüksek olması ve yolun bir kısmının yapılamayacağı görülmüştür. Maliyetlerin doğal olarak artmasından ve KÖYDES bütçesinin bu artan maliyeti karşılayamadığından yol tüllerinden kısaltmaya gidilmek zorunda kalınmıştır. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz.” Gündem maddesi oy birliğiyle uygun görüldü.

“MALAZGİRT ZAFERİ KUTLAMA ETKİNLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; “Malazgirt Zaferinin 947´inci yıldönümü kutlama etkinliklerine başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere üst düzey devlet protokolü katılacağından, kutlamanın yapılacağı Milli Park alanının etrafının tel örgü ile çevrilerek güvenlik önlemlerinin alınması için, talep edilen ödeneğin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması ve ihtiyaç duyulan ödenek miktarı olan 1.600.000,00 TL´nin yedek ödenek kaleminden tahsis edilmesi hususunda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 03.08.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. İhtiyaç duyulan ödenek miktarının aktarılması uygun görüldü.

Gündemin 7´inci maddesi olan; İlimiz ve İlçelerinde mevcut enerji nakil hattıyla yeni elektrikle çalışan içme sularımızın enerji ile çalıştırılması zor olduğundan köylü vatandaşa elektriğin daha ucuza mal edilmesi için güneş enerjisiyle çalıştırılmak üzere güneş panellerinin kurulması hususunda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonuna havale edilmesi konusu görüşüldü. Gündem maddesi ödenek aktarımıyla uygun görüldü.

Gündemin bir diğer maddesi ise Korkut İlçesine bağlı Gültepe ve Yünören Köylerinin Altyapı Kanalizasyon sisteminin yapılması konusunun, 2018 Yılı İl Özel İdaresi Yatırım Programından çıkarılarak, ödeneğin münferit Köylerin Yollarının Bakım ve Onarım işlerinde kullanılmak üzere aktarılması konusu görüşüldü.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAN) Muş Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Salonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde Kadın Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi´ istişare toplantısı düzenledi.
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi (ESSC-2019), 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenecek. Suudi Arabistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin de talip olduğu ESSC-2019´u, Türkiye adına aday olan Muş Alparslan Üniversitesinin düzenlemesine karar verildi.
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin, Muş´un jeotermal potansiyelini belirlemek ve geliştirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir basın açıklaması yaptı.
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Bulanık İlçesi´nde ‘Su Sporları Şenliği´ etkinliği düzenlendi. Haçlı gölünde yapılan su sporları şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Muş Şubesi, Danıştay 8. Dairesi´nin ‘öğrenci andı´ kararına yönelik açıklama yaparak “idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir” dedi
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinliklerle kutlanarak günün anlam ve önemi belirtildi
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Görsel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Doktor öğretim görevlileri, eskiden evlerin duvarlarında halı, kilim ve çeşitli materyaller üzerinde bulunan sanatsal görsellere yönelik değerlendirmelerde bulundu.
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
Şehir merkezindeki okulları belirli periyotlarda ziyaret ederek öğretmenlerle istişarelerde bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, 4,5 yılda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken, “Hayallerimizi mimarların çizimleri ile gerçeğe dönüştürdük” dedi.
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu