MECLİS, 20 MİLYON TL EK BÜTÇEYİ GÖRÜŞTÜ
Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı bütçesine ilaveten “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.Maddesine istinaden tanzim edilen 20.000.000,00 TL tutarında ki Ek bütçeyi görüşerek ek ödeneği çizelgede belirtildiği şekliyle kabul etti.
Tarih: 8.8.2018 18:33:37/ 210okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı 5´inci toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 15 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda gündemin 4´üncü maddesi olan; “Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 12.Maddesi gereğince İl Genel Meclisi “İl Genel Meclisince belirlenecek bir aylık tatil hariç her ayın ilk haftası önceden belirlenen günde mutat toplantı yerinde toplanır.” denilmektedir. 2018 yılı içerisinde tatil ayının belirlenmesi ile ilgili İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 98 sayılı kararının yeniden görüşüldü. Gündem maddesi Eylül ayı toplantısında görüşülmesine karar verildi.

“İL ÖZEL İDARESİ VE DAKA ORTAK PROTOKOL GEREĞİNCE YAPILAN TEKSTİL KENT GÜNDEME GETİRİLDİ”

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İl Özel İdaresi ve DAKA ortak protokol gereğince, İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentin proje amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi. Gündem maddesi üzerine tekstil kentin amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili daha önce görevlendirilen Plan ve Bütçe Komisyon raporu açıklandı.

Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 100 sayılı kararına istinaden, Muş İl Özel İdaresi ve DAKA ortak protokol gereğince, İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentin proje amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek için, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentte 6 binanın faaliyette olduğu, idari binanın 1000 m2´lik alan içinde hizmet verdiği ve ayrıca 70 ile 100 arası işçinin istihdam edildiği görülmüş olup, hazırlanan protokol bilgilerine rastlanılmamıştır.” Komisyon raporu oy birliğiyle uygun görüldü.

“MALAZGİRT İLÇESİNE BAĞLI KAÇ TANE KÖYÜN KANALİZASYON VE ALTI YAPI SİSTEMİ AÇIKLANDI”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Malazgirt İlçesine bağlı kaç tane köyün kanalizasyon ve alt yapı sisteminin yapıldığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi. Gündem maddesi üzerine Malazgirt İlçesine bağlı Kaç Tane Köyün Kanalizasyon ve altı yapı sisteminin olduğuna dair konuların araştıran Su Kanalizasyon Ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu raporu açıklandı.

Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 104 sayılı kararına istinaden, İlimiz Malazgirt İlçesine bağlı kaç tane köyün kanalizasyon ve alt yapı sisteminin olduğuna dair konularda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere, Malazgirt İlçesi bağlı 403 kişilik nüfusa sahip Aynalıhoca Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 970 Kapasiteli Korigatör tipi 3.269 metre uzunluğunda, 918 kişilik nüfusa sahip Beşçatak Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.500 Kapasiteli Korigatör tipi 7.000 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 229 kişilik nüfusa sahip Beşdam Köyünde Sızdırmasız Foseptik 591 Kapasiteli Korigatör tipi 3.022 metre uzunluğunda, 1067 kişilik nüfusa sahip Hasretpınar Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 2.000 Kapasiteli Korigatör tipi 6.267 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 1213 kişilik nüfusa sahip İyikomşu Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.213 Kapasiteli Korigatör tipi 12.192 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 543 kişilik nüfusa sahip Karahasan Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.000 Kapasiteli Korigatör tipi 7.618 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 154 kişilik nüfusa sahip Karıncalı Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 422 Kapasiteli Korigatör tipi 2.074 metre uzunluğunda Kanalizasyon ve Fosseptik bilgilerine komisyonumuzca ulaşılarak tespit edilmiştir.”

“EK ÖDENEK İDARENİN BELİRTTİĞİ ŞEKLİYLE KABUL EDİLDİ”

Gündemin 7´inci maddesi olan; İl Özel İdaresinin 2018 yılı Bütçesinin ekte tanzim olunan bölümlerdeki ödeneklerinin yılsonuna kadar kafi gelmeyeceği düşünülerek 2018 yılı bütçesine ilaveten “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.Maddesine istinaden tanzim edilen 20.000.000,00 TL tutarında ki Ek bütçenin görüşülmesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğünün 06.08.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine ek ödeneğin çizelgede olduğu şekliyle kabul edildi.

“KOMİSYONLAR GÖREVLENDİRİLDİ”

Gündemin 8, 9,10, 11, 12 ve 13´üncü gündem maddeleri olan ;2018 yılı içerisinde İl Özel İdaresi mücavir alan dışında İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünce İlimiz merkeze bağlı köylerde kaç adet yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni verildiğiyle ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İl Özel İdaresi 2018 yılı faaliyet dönemi içinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İl Özel İdaresi hesabına ne kadar faiz gelirleri elde ettiğiyle ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İlimiz merkezde yapımı devam eden Farabi İmam Hatip Orta Okulunun yapımının ne aşamada olduğuyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren 3213 sayılı Maden Kanunu ile 5302 sayılı İl Özel İdare Kanunu kapsamında ruhsat verilen kum ve taşocaklarının insan sağlığına etkileri hakkında gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş merkeze bağlı Ziyaret köyü ile Gölköy grup yolunun (BSK) sıcak asfalt yapımının kaç km´sinin yapıldığı ve eksik kalan kısımlarının da olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İl Özel İdaresinin 2018 yılı altı aylık dönem içerisinde kaç adet meclis ve kaç adet encümen kararı alındığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi. Konuları da belirlenen komisyonlara havale edilmesine oy birliğiyle onay verildi.

Toplantı, dilek ve temenniler ile gelecek toplantı günü tespiti ile son buldu.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS MİLYON BÜTÇEYİ GÖRÜŞTÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN ASYA´DAN MUŞ TSO´YA ZİYARET
BAŞKAN ASYA´DAN MUŞ TSO´YA ZİYARET
Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı´nı (MUŞ TSO) ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi
MUŞ´UN DERNEKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR
MUŞ´UN DERNEKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR
1071 Malazgirt Zaferi ve Anadolu´nun fethi 26 Ağustos zafer kutlamaları kapsamındaki düzenlemelere dikkat çeken, bunu ilimize teşriflerinde yazılı ve görsel sunumlarıyla üst düzey siyasetçi ve yöneticilere aktaran 1071 Alparslan tarihi kültürü sanatı tabiatı doğayı her türlü canlı cansız varlıkları koruma ve geliştirme derneği yönetim kurulu başkanı Turgay Özlü, amaç yılı ya da günü kurtarmak olmasın asıl amaç 1071 Malazgirt destanını bir dünya markası yapmak olsun dedi.
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI İNCE MALAZGİRT´TE İNCELEMELERDE BULUNDU
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI İNCE MALAZGİRT´TE İNCELEMELERDE BULUNDU
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılacağı 26 Ağustos Zafer Bayramı öncesi Malazgirt ilçesine gelerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı
KORKMAYALIM: ALLAH BİZİMLEDİR…
KORKMAYALIM: ALLAH BİZİMLEDİR…
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ABD ile yaşananlarla ilgili gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak “Korkmayalım: Allah Bizimledir” diye belirterek değerlendirmelerde bulundu.
TRAFİK KAZALARINI KARŞI BİLGİLENDİRME
TRAFİK KAZALARINI KARŞI BİLGİLENDİRME
Muş´ta İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaşanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarını azaltmak, trafik güvenliği konusunda farkındalığın oluşturulması amacıyla “bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük” kampanyası başlatıldı.
6.OLAĞAN KONGRE ÖNCESİ BAŞKAN YAKTI´DAN AÇIKLAMA
6.OLAĞAN KONGRE ÖNCESİ BAŞKAN YAKTI´DAN AÇIKLAMA
Ak Parti Muş İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, Adalet ve Kalkınma Partisi 6.Olağan Büyük Kongresinin 18 Ağustos Cumartesi günü Ankara Kapalı Spor Salonu´nda gerçekleştirileceğini söyledi.
GAZİ ARTAN, BAKAN YARDIMCISI İNCE´YE TEŞEKKÜR ETTİ
GAZİ ARTAN, BAKAN YARDIMCISI İNCE´YE TEŞEKKÜR ETTİ
PKK terör örgütüyle girdiği çatışmada yaralanarak gazi olan Mehmet Salih Artan, Muş´a gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce´ye teşekkür etti.
ASYA, BUGÜN OLSA, YİNE ALT YAPI İŞİNE GİRERDİM
ASYA, BUGÜN OLSA, YİNE ALT YAPI İŞİNE GİRERDİM
Vatandaşlarla hasbıhal eden Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bana sürekli alt yapı projesini başlattığım için pişman olup olmadığımı soruyorlar. Ben de, yaşanan bunca sıkıntılara rağmen hiç pişman olmadığımı, bugün bile olsa tereddütsüz aynı kararı vereceğimi söylüyorum” dedi.
HÜRRİYET MAHALLESİ´NDE HALK BULUŞMASI
HÜRRİYET MAHALLESİ´NDE HALK BULUŞMASI
Belediye Başkanı Feyat Asya, ‘Halk Buluşmaları´ kapsamında Hürriyet Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek yapılan hizmetlerle ilgili kendilerini bilgilendirdi
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Muş Durumu

Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu