MECLİS, 20 MİLYON TL EK BÜTÇEYİ GÖRÜŞTÜ
Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı bütçesine ilaveten “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.Maddesine istinaden tanzim edilen 20.000.000,00 TL tutarında ki Ek bütçeyi görüşerek ek ödeneği çizelgede belirtildiği şekliyle kabul etti.
Tarih: 8.8.2018 18:33:37/ 314okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı 5´inci toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 15 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda gündemin 4´üncü maddesi olan; “Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 12.Maddesi gereğince İl Genel Meclisi “İl Genel Meclisince belirlenecek bir aylık tatil hariç her ayın ilk haftası önceden belirlenen günde mutat toplantı yerinde toplanır.” denilmektedir. 2018 yılı içerisinde tatil ayının belirlenmesi ile ilgili İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 98 sayılı kararının yeniden görüşüldü. Gündem maddesi Eylül ayı toplantısında görüşülmesine karar verildi.

“İL ÖZEL İDARESİ VE DAKA ORTAK PROTOKOL GEREĞİNCE YAPILAN TEKSTİL KENT GÜNDEME GETİRİLDİ”

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İl Özel İdaresi ve DAKA ortak protokol gereğince, İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentin proje amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi. Gündem maddesi üzerine tekstil kentin amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili daha önce görevlendirilen Plan ve Bütçe Komisyon raporu açıklandı.

Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 100 sayılı kararına istinaden, Muş İl Özel İdaresi ve DAKA ortak protokol gereğince, İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentin proje amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek için, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentte 6 binanın faaliyette olduğu, idari binanın 1000 m2´lik alan içinde hizmet verdiği ve ayrıca 70 ile 100 arası işçinin istihdam edildiği görülmüş olup, hazırlanan protokol bilgilerine rastlanılmamıştır.” Komisyon raporu oy birliğiyle uygun görüldü.

“MALAZGİRT İLÇESİNE BAĞLI KAÇ TANE KÖYÜN KANALİZASYON VE ALTI YAPI SİSTEMİ AÇIKLANDI”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Malazgirt İlçesine bağlı kaç tane köyün kanalizasyon ve alt yapı sisteminin yapıldığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi. Gündem maddesi üzerine Malazgirt İlçesine bağlı Kaç Tane Köyün Kanalizasyon ve altı yapı sisteminin olduğuna dair konuların araştıran Su Kanalizasyon Ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu raporu açıklandı.

Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 104 sayılı kararına istinaden, İlimiz Malazgirt İlçesine bağlı kaç tane köyün kanalizasyon ve alt yapı sisteminin olduğuna dair konularda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere, Malazgirt İlçesi bağlı 403 kişilik nüfusa sahip Aynalıhoca Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 970 Kapasiteli Korigatör tipi 3.269 metre uzunluğunda, 918 kişilik nüfusa sahip Beşçatak Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.500 Kapasiteli Korigatör tipi 7.000 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 229 kişilik nüfusa sahip Beşdam Köyünde Sızdırmasız Foseptik 591 Kapasiteli Korigatör tipi 3.022 metre uzunluğunda, 1067 kişilik nüfusa sahip Hasretpınar Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 2.000 Kapasiteli Korigatör tipi 6.267 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 1213 kişilik nüfusa sahip İyikomşu Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.213 Kapasiteli Korigatör tipi 12.192 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 543 kişilik nüfusa sahip Karahasan Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.000 Kapasiteli Korigatör tipi 7.618 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 154 kişilik nüfusa sahip Karıncalı Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 422 Kapasiteli Korigatör tipi 2.074 metre uzunluğunda Kanalizasyon ve Fosseptik bilgilerine komisyonumuzca ulaşılarak tespit edilmiştir.”

“EK ÖDENEK İDARENİN BELİRTTİĞİ ŞEKLİYLE KABUL EDİLDİ”

Gündemin 7´inci maddesi olan; İl Özel İdaresinin 2018 yılı Bütçesinin ekte tanzim olunan bölümlerdeki ödeneklerinin yılsonuna kadar kafi gelmeyeceği düşünülerek 2018 yılı bütçesine ilaveten “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.Maddesine istinaden tanzim edilen 20.000.000,00 TL tutarında ki Ek bütçenin görüşülmesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğünün 06.08.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine ek ödeneğin çizelgede olduğu şekliyle kabul edildi.

“KOMİSYONLAR GÖREVLENDİRİLDİ”

Gündemin 8, 9,10, 11, 12 ve 13´üncü gündem maddeleri olan ;2018 yılı içerisinde İl Özel İdaresi mücavir alan dışında İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünce İlimiz merkeze bağlı köylerde kaç adet yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni verildiğiyle ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İl Özel İdaresi 2018 yılı faaliyet dönemi içinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İl Özel İdaresi hesabına ne kadar faiz gelirleri elde ettiğiyle ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İlimiz merkezde yapımı devam eden Farabi İmam Hatip Orta Okulunun yapımının ne aşamada olduğuyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren 3213 sayılı Maden Kanunu ile 5302 sayılı İl Özel İdare Kanunu kapsamında ruhsat verilen kum ve taşocaklarının insan sağlığına etkileri hakkında gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş merkeze bağlı Ziyaret köyü ile Gölköy grup yolunun (BSK) sıcak asfalt yapımının kaç km´sinin yapıldığı ve eksik kalan kısımlarının da olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İl Özel İdaresinin 2018 yılı altı aylık dönem içerisinde kaç adet meclis ve kaç adet encümen kararı alındığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi. Konuları da belirlenen komisyonlara havale edilmesine oy birliğiyle onay verildi.

Toplantı, dilek ve temenniler ile gelecek toplantı günü tespiti ile son buldu.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS MİLYON BÜTÇEYİ GÖRÜŞTÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA KAPALI 110 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI
MUŞ´TA KAPALI 110 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI
Muş´ta yaklaşık 5 gündür etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan 110 köy yolu ekipler tarafından ulaşıma açılırken, mezra yollarında da çalışmalar aralıksız sürüyor.
METEOROLOJİDEN BUZLANMA VE DON UYARISI
METEOROLOJİDEN BUZLANMA VE DON UYARISI
Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü; Van, Bitlis, Muş ve Hakkari genelinde buzlanma ve don uyarısında bulundu
AFAD EKİPLERİ BİRİ BEBEK 3 KİŞİYİ KURTARDI
AFAD EKİPLERİ BİRİ BEBEK 3 KİŞİYİ KURTARDI
Muş´ta aralıksız devam eden yağışlardan dolayı Hasköy İlçesinde bir çiftliğin sel suları altında kalması nedeniyle anne ve iki çocuğu ile birlikte mahsur kaldı. AFAD ekipleri, 8x8 amfibik araç ile mahsur kalan anne ve çocuklarını kurtardı.
MİNİK ÖĞRENCİLER, AKDEMİSYENLERDEN EĞİTİM ALIYOR
MİNİK ÖĞRENCİLER, AKDEMİSYENLERDEN EĞİTİM ALIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi´nde hizmet veren Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) minik öğrencileri işaret dili, müzik ve ritim eğitimi, robotik kodlama ve bir alanda akademik personellerden eğitim alarak geleceğe hazırlanıyor.
‘HIZIR ACİLİM´ OYUNU SAHNELENİYOR
‘HIZIR ACİLİM´ OYUNU SAHNELENİYOR
Muş Damla Sanat ve Kültür Merkezi (DSKM) Derneği, ‘Hızır acilim´ adlı oyununu seyircileri ile buluşturuyor.
PKK/KCK OPERASYONU: 10 GÖZALTI
PKK/KCK OPERASYONU: 10 GÖZALTI
Muş İl Jandarma Komutanlığı birliklerince, PKK/KCK silahlı terör örgütü işbirlikçilerinin yakalanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.
MÛSİKÎ TOPLULUĞU TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ VERDİ
MÛSİKÎ TOPLULUĞU TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ VERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mûsikî Topluluğu, 1071 Kongre ve Kültür Merkezinde bir konser verdi.
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE: 3 KİŞİ TUTUKLANDI
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE: 3 KİŞİ TUTUKLANDI
Muş İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 9 kişiden 3´ü tutuklandı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, SU BASKINI YAŞANAN BÖLGELERİ İNCELEDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ, SU BASKINI YAŞANAN BÖLGELERİ İNCELEDİ
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, kentte yaklaşık 2 gün boyunca devam eden sağanaktan dolayı su baskınlarının yaşandığı bölgeleri inceledi.
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
Muş Durumu

Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu