MECLİS, 20 MİLYON TL EK BÜTÇEYİ GÖRÜŞTÜ
Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı bütçesine ilaveten “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.Maddesine istinaden tanzim edilen 20.000.000,00 TL tutarında ki Ek bütçeyi görüşerek ek ödeneği çizelgede belirtildiği şekliyle kabul etti.
Tarih: 8.8.2018 18:33:37/ 363okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı 5´inci toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 15 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda gündemin 4´üncü maddesi olan; “Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 12.Maddesi gereğince İl Genel Meclisi “İl Genel Meclisince belirlenecek bir aylık tatil hariç her ayın ilk haftası önceden belirlenen günde mutat toplantı yerinde toplanır.” denilmektedir. 2018 yılı içerisinde tatil ayının belirlenmesi ile ilgili İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 98 sayılı kararının yeniden görüşüldü. Gündem maddesi Eylül ayı toplantısında görüşülmesine karar verildi.

“İL ÖZEL İDARESİ VE DAKA ORTAK PROTOKOL GEREĞİNCE YAPILAN TEKSTİL KENT GÜNDEME GETİRİLDİ”

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İl Özel İdaresi ve DAKA ortak protokol gereğince, İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentin proje amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi. Gündem maddesi üzerine tekstil kentin amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili daha önce görevlendirilen Plan ve Bütçe Komisyon raporu açıklandı.

Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 100 sayılı kararına istinaden, Muş İl Özel İdaresi ve DAKA ortak protokol gereğince, İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentin proje amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek için, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentte 6 binanın faaliyette olduğu, idari binanın 1000 m2´lik alan içinde hizmet verdiği ve ayrıca 70 ile 100 arası işçinin istihdam edildiği görülmüş olup, hazırlanan protokol bilgilerine rastlanılmamıştır.” Komisyon raporu oy birliğiyle uygun görüldü.

“MALAZGİRT İLÇESİNE BAĞLI KAÇ TANE KÖYÜN KANALİZASYON VE ALTI YAPI SİSTEMİ AÇIKLANDI”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Malazgirt İlçesine bağlı kaç tane köyün kanalizasyon ve alt yapı sisteminin yapıldığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi. Gündem maddesi üzerine Malazgirt İlçesine bağlı Kaç Tane Köyün Kanalizasyon ve altı yapı sisteminin olduğuna dair konuların araştıran Su Kanalizasyon Ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu raporu açıklandı.

Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 104 sayılı kararına istinaden, İlimiz Malazgirt İlçesine bağlı kaç tane köyün kanalizasyon ve alt yapı sisteminin olduğuna dair konularda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere, Malazgirt İlçesi bağlı 403 kişilik nüfusa sahip Aynalıhoca Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 970 Kapasiteli Korigatör tipi 3.269 metre uzunluğunda, 918 kişilik nüfusa sahip Beşçatak Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.500 Kapasiteli Korigatör tipi 7.000 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 229 kişilik nüfusa sahip Beşdam Köyünde Sızdırmasız Foseptik 591 Kapasiteli Korigatör tipi 3.022 metre uzunluğunda, 1067 kişilik nüfusa sahip Hasretpınar Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 2.000 Kapasiteli Korigatör tipi 6.267 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 1213 kişilik nüfusa sahip İyikomşu Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.213 Kapasiteli Korigatör tipi 12.192 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 543 kişilik nüfusa sahip Karahasan Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.000 Kapasiteli Korigatör tipi 7.618 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 154 kişilik nüfusa sahip Karıncalı Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 422 Kapasiteli Korigatör tipi 2.074 metre uzunluğunda Kanalizasyon ve Fosseptik bilgilerine komisyonumuzca ulaşılarak tespit edilmiştir.”

“EK ÖDENEK İDARENİN BELİRTTİĞİ ŞEKLİYLE KABUL EDİLDİ”

Gündemin 7´inci maddesi olan; İl Özel İdaresinin 2018 yılı Bütçesinin ekte tanzim olunan bölümlerdeki ödeneklerinin yılsonuna kadar kafi gelmeyeceği düşünülerek 2018 yılı bütçesine ilaveten “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.Maddesine istinaden tanzim edilen 20.000.000,00 TL tutarında ki Ek bütçenin görüşülmesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğünün 06.08.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine ek ödeneğin çizelgede olduğu şekliyle kabul edildi.

“KOMİSYONLAR GÖREVLENDİRİLDİ”

Gündemin 8, 9,10, 11, 12 ve 13´üncü gündem maddeleri olan ;2018 yılı içerisinde İl Özel İdaresi mücavir alan dışında İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünce İlimiz merkeze bağlı köylerde kaç adet yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni verildiğiyle ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İl Özel İdaresi 2018 yılı faaliyet dönemi içinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İl Özel İdaresi hesabına ne kadar faiz gelirleri elde ettiğiyle ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İlimiz merkezde yapımı devam eden Farabi İmam Hatip Orta Okulunun yapımının ne aşamada olduğuyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren 3213 sayılı Maden Kanunu ile 5302 sayılı İl Özel İdare Kanunu kapsamında ruhsat verilen kum ve taşocaklarının insan sağlığına etkileri hakkında gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş merkeze bağlı Ziyaret köyü ile Gölköy grup yolunun (BSK) sıcak asfalt yapımının kaç km´sinin yapıldığı ve eksik kalan kısımlarının da olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İl Özel İdaresinin 2018 yılı altı aylık dönem içerisinde kaç adet meclis ve kaç adet encümen kararı alındığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi. Konuları da belirlenen komisyonlara havale edilmesine oy birliğiyle onay verildi.

Toplantı, dilek ve temenniler ile gelecek toplantı günü tespiti ile son buldu.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS MİLYON BÜTÇEYİ GÖRÜŞTÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatıyla hayata geçirilen İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) kapsamında Muş´a geldi.
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın genelgesiyle 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesiyle birlikte ülke genelinde yapılan anma etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kar Şenliği etkinliği düzenledi.
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce finansmanı sağlanan ve Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen "Aşçı Çırağı" projesiyle zihinsel engelliler kurs sayesinde bir birinden lezzetli yemekler yapmasını öğrendi.
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
Türkiye Dağcılık Federasyonu Kış Gelişim Eğitimini sürdürdüğü Muş´ta, zorlu kış şartlarında hayatta kalmak için kardan iglo ve kar mağarası yaptılar
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
Etkili olan kar yağışı nedeniyle Muş´ta, ulaşıma kapanan 205 köy yolu için başlatılan karla mücadele çalışması aralıksız devam ediyor. Ekipler, gece çalışmalarına devam ederek köy yollarını ulaşıma açmaya çalışıyor.
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Muş Belediyesi tarafından 90 bin metre kare alan üzerine yapılarak hizmete sunulan Lale Vadisi Parkı süs bitkisi ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen ‘Plant Ödülü´ne layık görüldü
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), yeni bir çalışmaya imza attı. Kudüs´e dikkat çekmek ve bilinç oluşturmak amacıyla “Kudüs İçin Yaz!” adıyla ödüllü şiir yarışmasında dereceye girecek olan birinciye bin lira, ikinciye beş yüz lira ve üçüncüye iki yüz elli lira ödül verecek
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Allah seni özgür yaratmışken başkasının kölesi olma

Hz.Ali
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu