MECLİS, 20 MİLYON TL EK BÜTÇEYİ GÖRÜŞTÜ
Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı bütçesine ilaveten “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.Maddesine istinaden tanzim edilen 20.000.000,00 TL tutarında ki Ek bütçeyi görüşerek ek ödeneği çizelgede belirtildiği şekliyle kabul etti.
Tarih: 8.8.2018 18:33:37/ 260okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Ağustos ayı 5´inci toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 15 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda gündemin 4´üncü maddesi olan; “Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 12.Maddesi gereğince İl Genel Meclisi “İl Genel Meclisince belirlenecek bir aylık tatil hariç her ayın ilk haftası önceden belirlenen günde mutat toplantı yerinde toplanır.” denilmektedir. 2018 yılı içerisinde tatil ayının belirlenmesi ile ilgili İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 98 sayılı kararının yeniden görüşüldü. Gündem maddesi Eylül ayı toplantısında görüşülmesine karar verildi.

“İL ÖZEL İDARESİ VE DAKA ORTAK PROTOKOL GEREĞİNCE YAPILAN TEKSTİL KENT GÜNDEME GETİRİLDİ”

Gündemin 5´inci maddesi olan; Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 13.07.2018 tarih ve 6179 sayılı yazıları ile uygun görülen, Muş İl Özel İdaresi ve DAKA ortak protokol gereğince, İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentin proje amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi. Gündem maddesi üzerine tekstil kentin amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili daha önce görevlendirilen Plan ve Bütçe Komisyon raporu açıklandı.

Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 100 sayılı kararına istinaden, Muş İl Özel İdaresi ve DAKA ortak protokol gereğince, İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentin proje amacına uygun çalışıp, çalışmadığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek için, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimiz Merkez Sungu Beldesinde yapılan Tekstil Kentte 6 binanın faaliyette olduğu, idari binanın 1000 m2´lik alan içinde hizmet verdiği ve ayrıca 70 ile 100 arası işçinin istihdam edildiği görülmüş olup, hazırlanan protokol bilgilerine rastlanılmamıştır.” Komisyon raporu oy birliğiyle uygun görüldü.

“MALAZGİRT İLÇESİNE BAĞLI KAÇ TANE KÖYÜN KANALİZASYON VE ALTI YAPI SİSTEMİ AÇIKLANDI”

Gündemin 6´ıncı maddesi olan; Malazgirt İlçesine bağlı kaç tane köyün kanalizasyon ve alt yapı sisteminin yapıldığı ile ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılarak meclisi bilgilendirmek üzere Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi. Gündem maddesi üzerine Malazgirt İlçesine bağlı Kaç Tane Köyün Kanalizasyon ve altı yapı sisteminin olduğuna dair konuların araştıran Su Kanalizasyon Ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu raporu açıklandı.

Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 06.07.2018 tarih ve 104 sayılı kararına istinaden, İlimiz Malazgirt İlçesine bağlı kaç tane köyün kanalizasyon ve alt yapı sisteminin olduğuna dair konularda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere, Malazgirt İlçesi bağlı 403 kişilik nüfusa sahip Aynalıhoca Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 970 Kapasiteli Korigatör tipi 3.269 metre uzunluğunda, 918 kişilik nüfusa sahip Beşçatak Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.500 Kapasiteli Korigatör tipi 7.000 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 229 kişilik nüfusa sahip Beşdam Köyünde Sızdırmasız Foseptik 591 Kapasiteli Korigatör tipi 3.022 metre uzunluğunda, 1067 kişilik nüfusa sahip Hasretpınar Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 2.000 Kapasiteli Korigatör tipi 6.267 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 1213 kişilik nüfusa sahip İyikomşu Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.213 Kapasiteli Korigatör tipi 12.192 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 543 kişilik nüfusa sahip Karahasan Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 1.000 Kapasiteli Korigatör tipi 7.618 metre uzunluğunda ve doğal arıtma yapıldı, 154 kişilik nüfusa sahip Karıncalı Köyünde Sızdırmasız Fosseptik 422 Kapasiteli Korigatör tipi 2.074 metre uzunluğunda Kanalizasyon ve Fosseptik bilgilerine komisyonumuzca ulaşılarak tespit edilmiştir.”

“EK ÖDENEK İDARENİN BELİRTTİĞİ ŞEKLİYLE KABUL EDİLDİ”

Gündemin 7´inci maddesi olan; İl Özel İdaresinin 2018 yılı Bütçesinin ekte tanzim olunan bölümlerdeki ödeneklerinin yılsonuna kadar kafi gelmeyeceği düşünülerek 2018 yılı bütçesine ilaveten “Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.Maddesine istinaden tanzim edilen 20.000.000,00 TL tutarında ki Ek bütçenin görüşülmesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğünün 06.08.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin görüşülmesi oldu. Gündem maddesi üzerine ek ödeneğin çizelgede olduğu şekliyle kabul edildi.

“KOMİSYONLAR GÖREVLENDİRİLDİ”

Gündemin 8, 9,10, 11, 12 ve 13´üncü gündem maddeleri olan ;2018 yılı içerisinde İl Özel İdaresi mücavir alan dışında İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünce İlimiz merkeze bağlı köylerde kaç adet yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni verildiğiyle ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İl Özel İdaresi 2018 yılı faaliyet dönemi içinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İl Özel İdaresi hesabına ne kadar faiz gelirleri elde ettiğiyle ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İlimiz merkezde yapımı devam eden Farabi İmam Hatip Orta Okulunun yapımının ne aşamada olduğuyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren 3213 sayılı Maden Kanunu ile 5302 sayılı İl Özel İdare Kanunu kapsamında ruhsat verilen kum ve taşocaklarının insan sağlığına etkileri hakkında gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

Muş merkeze bağlı Ziyaret köyü ile Gölköy grup yolunun (BSK) sıcak asfalt yapımının kaç km´sinin yapıldığı ve eksik kalan kısımlarının da olup, olmadığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi.

İl Özel İdaresinin 2018 yılı altı aylık dönem içerisinde kaç adet meclis ve kaç adet encümen kararı alındığıyla ilgili gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için, meclisi bilgilendirmek üzere, İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonuna havale edilen önergenin görüşülmesi. Konuları da belirlenen komisyonlara havale edilmesine oy birliğiyle onay verildi.

Toplantı, dilek ve temenniler ile gelecek toplantı günü tespiti ile son buldu.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MECLİS MİLYON BÜTÇEYİ GÖRÜŞTÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAN) Muş Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Salonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde Kadın Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi´ istişare toplantısı düzenledi.
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi (ESSC-2019), 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenecek. Suudi Arabistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin de talip olduğu ESSC-2019´u, Türkiye adına aday olan Muş Alparslan Üniversitesinin düzenlemesine karar verildi.
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin, Muş´un jeotermal potansiyelini belirlemek ve geliştirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir basın açıklaması yaptı.
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Bulanık İlçesi´nde ‘Su Sporları Şenliği´ etkinliği düzenlendi. Haçlı gölünde yapılan su sporları şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Muş Şubesi, Danıştay 8. Dairesi´nin ‘öğrenci andı´ kararına yönelik açıklama yaparak “idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir” dedi
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinliklerle kutlanarak günün anlam ve önemi belirtildi
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Görsel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Doktor öğretim görevlileri, eskiden evlerin duvarlarında halı, kilim ve çeşitli materyaller üzerinde bulunan sanatsal görsellere yönelik değerlendirmelerde bulundu.
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
Şehir merkezindeki okulları belirli periyotlarda ziyaret ederek öğretmenlerle istişarelerde bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, 4,5 yılda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken, “Hayallerimizi mimarların çizimleri ile gerçeğe dönüştürdük” dedi.
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu