“MALAZGİRT´İN KÖYÜNE SICAK HAVADA İKİ GÜN YÜRÜYEREK GİDERDİK”
Brand Week Istanbul sahnesinin onur konuğu Şener Şen Muş´un iki köyünde öğretmenlik yaptığı dönemleri anlatıyor; “Önce İzmit, sonrasında Muş´un bir köyü ve ardından Malazgirt´in bir köyüne (“Sıcak havada yürüyerek iki günde giderdiniz” diye anlatıyor Şen) yolu düşen Şen, anlattığına göre orada biraz kendini dinleme ve ideallerini belirleme fırsatı buluyor. Ardından da Şehir Tiyatroları´nın kapısını çalıyor…”
Tarih: 8.11.2018 16:51:55/ 168okunma / 0yorum

Bir gün arabeskçi, bir gün nesli tükenmiş bir idealist, bir gün İstanbul beyefendisi… Büründüğü daha pek çok karakterle 60 yıldır sanatla olan yolculuğuna şahitlik ettiğimiz Şener Şen, onur konuğu olarak Brand Week Istanbul sahnesinde karşımızda.

Tiyatro aşkının ilk tohumları

Sahnede karşılaşma şansımızın ender olduğu, beyazperdenin duayeni Şener Şen, Brand Week Istanbul sahnesinde pek çok samimi anısını katılımcılarla paylaştı. 1950´lerde marangoz babasının İstanbul´da yeni açılan bir fabrikada iş bulmasıyla Zeytinburnu´na yerleştiklerini anlatan Şen, marangozluk mesleğinin, babası Ali Şen´in de sinemayla tanışmasına vesile olduğunu belirtiyor. Öyle ki, sahne dekorları yapan Ali Şen, bir noktadan sonra figüranlık gibi roller alarak hayatını kazanmaya başlıyor. Bu dönüm noktası, aynı zamanda Şen´in de sinemayla arasına bir soğukluk girmesine vesile oluyor zamanla, pek tabii daha sonraları Şen´in beyazperdeye olan aşkı alevleniyor.

Şener Şen´in sinemayla arasına soğukluk girmesinin nedeniyse, babasının oynadığı küçük rollerden parasını düzenli olarak alamamasının aileyi soktuğu zor durum. Bu nedenle Şen, “Maaşlı bir işim olsun istiyorum” diyerek öğretmenlik yoluna baş koyuyor. “Bu tür ailelerde kurtuluş yolu, devlet kapısıdır. Maaşı az olsun ama garanti olsun diye düşünürsünüz” diyen Şener Şen, kardeşinin de o dönemde benzer düşünceyle hareket ederek deniz kuvvetlerine girdiğini söylüyor. Önce İzmit, sonrasında Muş´un bir köyü ve ardından Malazgirt´in bir köyüne (“Sıcak havada yürüyerek iki günde giderdiniz” diye anlatıyor Şen) yolu düşen Şen, anlattığına göre orada biraz kendini dinleme ve ideallerini belirleme fırsatı buluyor. Ardından da Şehir Tiyatroları´nın kapısını çalıyor…

İlk başrol

Parasız çalışmayı teklif ettim, bendeki coşkuyu görünce onlar da heyecanlandı” sözleriyle Şehir Tiyatroları´nın kapısından içeri girmesini anlatan Şen, ardından küçük rollerle kamera karşısına çıktığını söylüyor ve Kadir İnanır´la olan bir sahnesinden bahsediyor: “Garsonum ama hiç konuşma yok. Kadir´in oturduğu masaya su bırakıyorum ve Kadir de bana şefkat dolu bir bakış atıyor.”

Ertem Eğilmez ile Arzu Film yolculuğundan da bahseden Şener Şen, Eğilmez´i; “Olağanüstü öngörülü; seyircinin hangi filmi sevip, o sahnenin neresinde güleceğini önceden fark ederdi” sözleriyle anlatıyor. “Hiçbir zaman başrol takıntım olmadı” diyen Şen, önüne ilk defa başrol geldiğinde beğenmediğini ve Namuslu filmini oynamak istediğini anlatıyor. Şen´in bu tepkisi üzerine Eğilmez´in, “Dikkat et, tutmazsa hayatın boyunca bir daha başrol oynayamazsın” dediğini söyleyen Şen, kendisi için önceliğin başrol oynamak değil, beğendiği rolü oynamak olduğuna bir kez daha vurgu yapıyor ve ekliyor: “Yıl 1984, hiçbir maddi güvencem yok. Ama Namuslu ilk 10 filme girdi de paçayı kurtardım.”

Bugün için de sözlerinin arkasında duruyor Şen: “Beni tanıyanlar bilir; tüm senaryoları satır satır okurum, birazcık beğensem gerçekten oynayacağım. Ben de faniyim, birkaç film daha yapmak isiyorum ama beğenmediğim bir şeyi de yapamıyorum.”

Şen´in yeni yolculuğu

Şener Şen, Brand Week Istanbul sahnesinde bir müjdeyle de kucaklıyor sevenlerini: “Tiyatro yapmaya karar verdim.” 1978´de oynadığı Zengin Mutfağı´nı yine yeniden Aralık ayında oynayacak olan Şen´e sahnede Gizem Ergün, Kutay Sandıkçı, Onay Kaya ve Uğur Arda Başkan eşlik edecek.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI PROGRAMI DÜZENLENDİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI PROGRAMI DÜZENLENDİ
Muş İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında program düzenlendi.
DOĞALGAZ YAYGINLAŞTI; SOBACILAR VE KÖMÜRCÜLER DERTLİ
DOĞALGAZ YAYGINLAŞTI; SOBACILAR VE KÖMÜRCÜLER DERTLİ
Muş´ta odun sobası imalatçıları, doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla sobaların eskisi gibi rağbet görmediğini belirtti.
GENEL BAŞKAN ÇELİK´TEN AFAD ÇALIŞANLARINA MESAJ
GENEL BAŞKAN ÇELİK´TEN AFAD ÇALIŞANLARINA MESAJ
Afad Genel Başkanı Ayhan Çelik, afad çalışanlarına yönelik mesajlarda bulundu
KARDA HAYVANLARIYLA MAHSUR KALAN 15 KİŞİ KURTARILDI
KARDA HAYVANLARIYLA MAHSUR KALAN 15 KİŞİ KURTARILDI
Muş´un Kayalısu köyünden hayvanları ile ovaya inmeye çalışan 15 vatandaş, kar ve soğuk hava nedeniyle mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşlardan donma tehlikesi geçiren biri çocuk, üç kişi ekipler tarafından sırtta taşındı.
EĞİTİM-BİR-SEN 5. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI
EĞİTİM-BİR-SEN 5. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI
Memur-Sen Konfederasyonu´na bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanlığı 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı.
EĞİTİMCİLER VE VELİLER TOPLANTIDA BULUŞTU
EĞİTİMCİLER VE VELİLER TOPLANTIDA BULUŞTU
Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) yöneticileri, eğitimcileri ve Minik Lalelerin velileri, MŞÜ´nün Konukevinde bir araya geldi
KARDAN KAPANAN KÖY YOLLARI ULAŞIMA AÇILIYOR
KARDAN KAPANAN KÖY YOLLARI ULAŞIMA AÇILIYOR
Muş´ta dünden bu yana etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan köy yolları ulaşıma açılıyor.
İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN YÜZÜ  "MAVİ AY´IN IŞIĞINDA GÜLÜYOR
İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN YÜZÜ "MAVİ AY´IN IŞIĞINDA GÜLÜYOR
Muş´ta faaliyet gösteren Mavi Ay Sosyal Yardımlaşma Derneği yönetim değişikliği yaptığı günden bu zamana yüzlerce fakir ve muhtaç aileye ulaştı. Fakir ve muhtaçlarla zenginler arasında köprü vazifesini gören Mavi Ay Sosyal Yardımlaşma Derneği, kentteki yoksulların gülen yüzü oldu.
MUŞ´TAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ´A DESTEK
MUŞ´TAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ´A DESTEK
Diyanet-Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, “Diyanet İşleri Başkanını geçmiş olsun ziyareti üzerinden yıpratmaya kalkmak hem Diyanetimize hem de başkanımıza karşı bir kalkışma olarak okunmalıdır.” dedi.
DOLAR
5.3272
EURO
6.0935
Muş Durumu

En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu