“MALAZGİRT´İN KÖYÜNE SICAK HAVADA İKİ GÜN YÜRÜYEREK GİDERDİK”
Brand Week Istanbul sahnesinin onur konuğu Şener Şen Muş´un iki köyünde öğretmenlik yaptığı dönemleri anlatıyor; “Önce İzmit, sonrasında Muş´un bir köyü ve ardından Malazgirt´in bir köyüne (“Sıcak havada yürüyerek iki günde giderdiniz” diye anlatıyor Şen) yolu düşen Şen, anlattığına göre orada biraz kendini dinleme ve ideallerini belirleme fırsatı buluyor. Ardından da Şehir Tiyatroları´nın kapısını çalıyor…”
Tarih: 8.11.2018 16:51:55/ 377okunma / 0yorum

Bir gün arabeskçi, bir gün nesli tükenmiş bir idealist, bir gün İstanbul beyefendisi… Büründüğü daha pek çok karakterle 60 yıldır sanatla olan yolculuğuna şahitlik ettiğimiz Şener Şen, onur konuğu olarak Brand Week Istanbul sahnesinde karşımızda.

Tiyatro aşkının ilk tohumları

Sahnede karşılaşma şansımızın ender olduğu, beyazperdenin duayeni Şener Şen, Brand Week Istanbul sahnesinde pek çok samimi anısını katılımcılarla paylaştı. 1950´lerde marangoz babasının İstanbul´da yeni açılan bir fabrikada iş bulmasıyla Zeytinburnu´na yerleştiklerini anlatan Şen, marangozluk mesleğinin, babası Ali Şen´in de sinemayla tanışmasına vesile olduğunu belirtiyor. Öyle ki, sahne dekorları yapan Ali Şen, bir noktadan sonra figüranlık gibi roller alarak hayatını kazanmaya başlıyor. Bu dönüm noktası, aynı zamanda Şen´in de sinemayla arasına bir soğukluk girmesine vesile oluyor zamanla, pek tabii daha sonraları Şen´in beyazperdeye olan aşkı alevleniyor.

Şener Şen´in sinemayla arasına soğukluk girmesinin nedeniyse, babasının oynadığı küçük rollerden parasını düzenli olarak alamamasının aileyi soktuğu zor durum. Bu nedenle Şen, “Maaşlı bir işim olsun istiyorum” diyerek öğretmenlik yoluna baş koyuyor. “Bu tür ailelerde kurtuluş yolu, devlet kapısıdır. Maaşı az olsun ama garanti olsun diye düşünürsünüz” diyen Şener Şen, kardeşinin de o dönemde benzer düşünceyle hareket ederek deniz kuvvetlerine girdiğini söylüyor. Önce İzmit, sonrasında Muş´un bir köyü ve ardından Malazgirt´in bir köyüne (“Sıcak havada yürüyerek iki günde giderdiniz” diye anlatıyor Şen) yolu düşen Şen, anlattığına göre orada biraz kendini dinleme ve ideallerini belirleme fırsatı buluyor. Ardından da Şehir Tiyatroları´nın kapısını çalıyor…

İlk başrol

Parasız çalışmayı teklif ettim, bendeki coşkuyu görünce onlar da heyecanlandı” sözleriyle Şehir Tiyatroları´nın kapısından içeri girmesini anlatan Şen, ardından küçük rollerle kamera karşısına çıktığını söylüyor ve Kadir İnanır´la olan bir sahnesinden bahsediyor: “Garsonum ama hiç konuşma yok. Kadir´in oturduğu masaya su bırakıyorum ve Kadir de bana şefkat dolu bir bakış atıyor.”

Ertem Eğilmez ile Arzu Film yolculuğundan da bahseden Şener Şen, Eğilmez´i; “Olağanüstü öngörülü; seyircinin hangi filmi sevip, o sahnenin neresinde güleceğini önceden fark ederdi” sözleriyle anlatıyor. “Hiçbir zaman başrol takıntım olmadı” diyen Şen, önüne ilk defa başrol geldiğinde beğenmediğini ve Namuslu filmini oynamak istediğini anlatıyor. Şen´in bu tepkisi üzerine Eğilmez´in, “Dikkat et, tutmazsa hayatın boyunca bir daha başrol oynayamazsın” dediğini söyleyen Şen, kendisi için önceliğin başrol oynamak değil, beğendiği rolü oynamak olduğuna bir kez daha vurgu yapıyor ve ekliyor: “Yıl 1984, hiçbir maddi güvencem yok. Ama Namuslu ilk 10 filme girdi de paçayı kurtardım.”

Bugün için de sözlerinin arkasında duruyor Şen: “Beni tanıyanlar bilir; tüm senaryoları satır satır okurum, birazcık beğensem gerçekten oynayacağım. Ben de faniyim, birkaç film daha yapmak isiyorum ama beğenmediğim bir şeyi de yapamıyorum.”

Şen´in yeni yolculuğu

Şener Şen, Brand Week Istanbul sahnesinde bir müjdeyle de kucaklıyor sevenlerini: “Tiyatro yapmaya karar verdim.” 1978´de oynadığı Zengin Mutfağı´nı yine yeniden Aralık ayında oynayacak olan Şen´e sahnede Gizem Ergün, Kutay Sandıkçı, Onay Kaya ve Uğur Arda Başkan eşlik edecek.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARALARINDA HUSUMET BULUNAN AİLELER BARIŞTIRILDI
ARALARINDA HUSUMET BULUNAN AİLELER BARIŞTIRILDI
Bulanık İlçesine bağlı Yoncalı Beldesinde Akgöl ve Balıkçı aileleri arasında yaşanan husumetin son bulması için araya giren Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan, aileler arasında barış sağlanması için bulunduğu girişimde aileleri bir araya getirdi.
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
Muş´un bazı köylerinde yazın çalıştırılan hayvanlar, kışın sokağa terk ediliyor. Çoğu kişi için artık bu normal. Bu eziyete yıllardır dur diyen yok
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
Muş´ta yaşanan soğuklardan dolayı, Karasu Nehrinin bir kısmı buz tuttu. Donan nehir üzerinde çocuklar tehlikeye aldırmadan kayıp top oynadı.
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
Etkili olan kar yağışından sonra bastıran soğuk havaya aldırmayan köy çocukları, kendi imkanlarıyla korniş ve hortumlardan tasarladıkları kızaklarla kayarak doyasıya eğleniyorlar.
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
Bulanık İlçesini ziyaret eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile birlikte Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan Gençlik Merkezinde vakit geçiren gençlerle sohbet etti
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
Muş´ta etkili olan kar yağışının ardından kapanan yolları açmaya çalışan ekipler, 10 metreye ulaşan kar dağlarını görünce şaşkına döndü.
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), köy okullarında okuyan çocuklara hediyeler dağıttı.
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri, karla mücadele çalışmasına aralıksız devam ediyor. 8 köy ve 18 mezranın bulunduğu grup Üçevler köy yolunda ekipler, kar kalınlığının yer yer 3 ila 5 metreyi bulduğu bölgede güçlükle ilerledi.
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
Muş İçin Çal Projesine katkı sağlayan ve destek veren isimler, üniversitede kahvaltıda buluştu.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Cennet için ibadet geçersizdir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu