“MALAZGİRT´İN KÖYÜNE SICAK HAVADA İKİ GÜN YÜRÜYEREK GİDERDİK”
Brand Week Istanbul sahnesinin onur konuğu Şener Şen Muş´un iki köyünde öğretmenlik yaptığı dönemleri anlatıyor; “Önce İzmit, sonrasında Muş´un bir köyü ve ardından Malazgirt´in bir köyüne (“Sıcak havada yürüyerek iki günde giderdiniz” diye anlatıyor Şen) yolu düşen Şen, anlattığına göre orada biraz kendini dinleme ve ideallerini belirleme fırsatı buluyor. Ardından da Şehir Tiyatroları´nın kapısını çalıyor…”
Tarih: 8.11.2018 16:51:55/ 289okunma / 0yorum

Bir gün arabeskçi, bir gün nesli tükenmiş bir idealist, bir gün İstanbul beyefendisi… Büründüğü daha pek çok karakterle 60 yıldır sanatla olan yolculuğuna şahitlik ettiğimiz Şener Şen, onur konuğu olarak Brand Week Istanbul sahnesinde karşımızda.

Tiyatro aşkının ilk tohumları

Sahnede karşılaşma şansımızın ender olduğu, beyazperdenin duayeni Şener Şen, Brand Week Istanbul sahnesinde pek çok samimi anısını katılımcılarla paylaştı. 1950´lerde marangoz babasının İstanbul´da yeni açılan bir fabrikada iş bulmasıyla Zeytinburnu´na yerleştiklerini anlatan Şen, marangozluk mesleğinin, babası Ali Şen´in de sinemayla tanışmasına vesile olduğunu belirtiyor. Öyle ki, sahne dekorları yapan Ali Şen, bir noktadan sonra figüranlık gibi roller alarak hayatını kazanmaya başlıyor. Bu dönüm noktası, aynı zamanda Şen´in de sinemayla arasına bir soğukluk girmesine vesile oluyor zamanla, pek tabii daha sonraları Şen´in beyazperdeye olan aşkı alevleniyor.

Şener Şen´in sinemayla arasına soğukluk girmesinin nedeniyse, babasının oynadığı küçük rollerden parasını düzenli olarak alamamasının aileyi soktuğu zor durum. Bu nedenle Şen, “Maaşlı bir işim olsun istiyorum” diyerek öğretmenlik yoluna baş koyuyor. “Bu tür ailelerde kurtuluş yolu, devlet kapısıdır. Maaşı az olsun ama garanti olsun diye düşünürsünüz” diyen Şener Şen, kardeşinin de o dönemde benzer düşünceyle hareket ederek deniz kuvvetlerine girdiğini söylüyor. Önce İzmit, sonrasında Muş´un bir köyü ve ardından Malazgirt´in bir köyüne (“Sıcak havada yürüyerek iki günde giderdiniz” diye anlatıyor Şen) yolu düşen Şen, anlattığına göre orada biraz kendini dinleme ve ideallerini belirleme fırsatı buluyor. Ardından da Şehir Tiyatroları´nın kapısını çalıyor…

İlk başrol

Parasız çalışmayı teklif ettim, bendeki coşkuyu görünce onlar da heyecanlandı” sözleriyle Şehir Tiyatroları´nın kapısından içeri girmesini anlatan Şen, ardından küçük rollerle kamera karşısına çıktığını söylüyor ve Kadir İnanır´la olan bir sahnesinden bahsediyor: “Garsonum ama hiç konuşma yok. Kadir´in oturduğu masaya su bırakıyorum ve Kadir de bana şefkat dolu bir bakış atıyor.”

Ertem Eğilmez ile Arzu Film yolculuğundan da bahseden Şener Şen, Eğilmez´i; “Olağanüstü öngörülü; seyircinin hangi filmi sevip, o sahnenin neresinde güleceğini önceden fark ederdi” sözleriyle anlatıyor. “Hiçbir zaman başrol takıntım olmadı” diyen Şen, önüne ilk defa başrol geldiğinde beğenmediğini ve Namuslu filmini oynamak istediğini anlatıyor. Şen´in bu tepkisi üzerine Eğilmez´in, “Dikkat et, tutmazsa hayatın boyunca bir daha başrol oynayamazsın” dediğini söyleyen Şen, kendisi için önceliğin başrol oynamak değil, beğendiği rolü oynamak olduğuna bir kez daha vurgu yapıyor ve ekliyor: “Yıl 1984, hiçbir maddi güvencem yok. Ama Namuslu ilk 10 filme girdi de paçayı kurtardım.”

Bugün için de sözlerinin arkasında duruyor Şen: “Beni tanıyanlar bilir; tüm senaryoları satır satır okurum, birazcık beğensem gerçekten oynayacağım. Ben de faniyim, birkaç film daha yapmak isiyorum ama beğenmediğim bir şeyi de yapamıyorum.”

Şen´in yeni yolculuğu

Şener Şen, Brand Week Istanbul sahnesinde bir müjdeyle de kucaklıyor sevenlerini: “Tiyatro yapmaya karar verdim.” 1978´de oynadığı Zengin Mutfağı´nı yine yeniden Aralık ayında oynayacak olan Şen´e sahnede Gizem Ergün, Kutay Sandıkçı, Onay Kaya ve Uğur Arda Başkan eşlik edecek.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), köy okullarında okuyan çocuklara hediyeler dağıttı.
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri, karla mücadele çalışmasına aralıksız devam ediyor. 8 köy ve 18 mezranın bulunduğu grup Üçevler köy yolunda ekipler, kar kalınlığının yer yer 3 ila 5 metreyi bulduğu bölgede güçlükle ilerledi.
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
Muş İçin Çal Projesine katkı sağlayan ve destek veren isimler, üniversitede kahvaltıda buluştu.
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
Muş Alparslan Üniversitesinin Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) gönüllüsü öğrencileri, Korkut´a bağlı Mollababa Köyü İlkokulundaki kardeşleriyle buluştu.
SURİYELİ AİLEYE VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN ZİYARET
SURİYELİ AİLEYE VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, ilimizde ikamet eden Suriyeli Said ailesini evlerinde ziyaret etti.
HUSUMETLİ AİLELER BARIŞTIRILDI
HUSUMETLİ AİLELER BARIŞTIRILDI
Muş´un Bulanık ilçesinde aralarında husumet bulunan iki aile, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan ve kanaat önderlerince barıştırıldı.
ARA GÜLER´İN RESME DÖNÜŞEN FOTOĞRAFLARI SERGİLENDİ
ARA GÜLER´İN RESME DÖNÜŞEN FOTOĞRAFLARI SERGİLENDİ
Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Ara Güler´in çektiği fotoğrafları tuvale yansıttıkları eserleri Muş Alparslan Üniversitesinde sanatseverlerle buluştu
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri tarafından sosyal paylaşım alanında oluşturulan Grup49 adlı ekip Muş´ta örnek bir çalışmaya imza attı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz ile eşi Uzm. Dr. Meşide Gündüzöz Hakkâri´deki patlamada şehit düşen Vartolu Topçu Er İbrahim Özkur´un doğum yapan eşini evinde ziyaret etti.
DOLAR
5.2740
EURO
5.9905
Muş Durumu

Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu