MALAZGİRT ZAFERİ KUTLAMALARINA KIBRIS RUHU
Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız, "Anadolu´nun fethi, 1071 etkinliklerini gerçekleştirirken birinci adımının Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti olmasını uygun gördük." dedi.
Tarih: 19.8.2019 18:49:46/ 413okunma / 0yorum

Okçular Vakfı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, "Kıbrıs, bizim gözyaşı ve kan döktüğümüz, uğrunda mücadele ettiğimiz toprak parçası ve vatandır. Dolayısıyla Anadolu´nun fethi, 1071 etkinliklerini gerçekleştirirken, bunun birinci adımının Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti olmasını uygun gördük. Bizim medeniyetimizin ve inancımızın kök saldığı yıllardan itibaren Kıbrıs, Akdeniz, dünya ve bizler için önemli oldu." dedi.

Türklere Anadolu´nun kapılarını açan 1071 Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümü dolayısıyla Muş´un Malazgirt, Bitlis´in Ahlat ilçesinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde hazırlıklarda sona gelindi. 23-26 Ağustos arasında Malazgirt ve Ahlat´ta eş zamanlı olarak gerçekleşecek etkinlikler kapsamında bu sene ilk kez Kıbrıs´ta basın toplantısı düzenlenecek. Etkinlik ve kutlamalarla ilgili bilgi veren Yıldız, bu yıl Anadolu´nun fethinin ve Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümünü idrak edeceklerini, şehitleri anıp zaferi kutlayacaklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´la birlikte kutlamalarda bir ahitleşme ve birlik olacağını belirten Yıldız, "Tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet. Bir olacağız, birlik olacağız ve birlikte Türkiye olacağız. Bu söylemin en uygun olduğu yerin Malazgirt olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Yıldız, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl da burada bu birlik ikrarını ve ahitleştirmeyi gerçekleştirecek. Anadolu bizim vatanımızdır ve vatan üzerinde gözyaşı döktüğümüz, acılar çektiğimiz hüzünler ve sevinçler yaşadığımız, zaferler kazandığımız, kanımızı ve gözyaşımızı döktüğümüz toprağın adı. Vatan anadır ve ana yurt Anadolu´dur. Aynı şekilde Kıbrıs, bizim gözyaşı ve kan döktüğümüz, uğrunda mücadele ettiğimiz toprak parçası ve vatandır. Dolayısıyla Anadolu´nun fethi, 1071 etkinliklerini gerçekleştirirken, bunun birinci adımının Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti olmasını uygun gördük. Bizim medeniyetimizin ve inancımızın kök saldığı yıllardan itibaren Kıbrıs, Akdeniz, dünya ve bizler için önemli oldu."

Kıbrıs´ın 1571 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında fethedildiğini ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatıyla uğrunda mücadele edilen bir toprak parçası olduğunu ifade eden Yıldız, "Bu yıl anma etkinlikleri programını Kıbrıs´tan basın toplantısıyla başlatmış olacağız. Oradan Kıbrıslı gençler ve gazeteci arkadaşlarımızla beraber Malazgirt ve Ahlat´a geleceğiz. Malazgirt ve Ahlat´ta 23-24-25-26 Ağustos´ta eş zamanlı etkinlikler düzenlenecek." diye konuştu.

81 ilden bütün vatandaşları Ahlat Selçuklu Mezarlığına davet ettiklerini, Selçuklu kabristanlığının Anadolu´nun vatan olduğuna dair bir mühür olduğunu dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: "Malazgirt ve Ahlat´ta 23-26 Ağustos arasında bulunmak tarih ve medeniyet önünde bir duruştur. Biz şuna inanıyoruz, medeniyetlerin 3 değişmez esası vardır, insan, zaman ve mekan. Okçular Vakfı olarak bu esastan hareketle istiyoruz ki insanımız ve gencimiz geleceğe baksın ve gelecekte hayaller kursun. Yapay ve robotik zekayı, kodlamayı, inovasyon ve dijitalizmi konuşsun ama geçmişini ve köklerini bilsin. Biz inanıyoruz ki geçmişi olmayanın geleceği yoktur. Ünlü bir düşünür ´bin yılını hesap edemeyenler millet olamaz´ der. Bizim bin yıllık varoluş mücadelemizin ve varoluş hikayemizin başladığı yer, Ahlat ve Malazgirt´tir. Bu bakımdan burayı anlamlı buluyoruz. Ahlat´ta mehterle bir bayrak yürüyüşü yapacağız."

Geçen sene 300 metrelik bir bayrakla Ahlat´ta yürüyüşleri olduklarını hatırlatan Yıldız, "Selçuklu kabristanlığı ziyaret edilecek ve mesire alanında 16 tematik çadır bulunacak. Orada Kültür Bakanlığı ile yapmış oldukları işbirliği protokolü çerçevesinde ünlü sanatçılar sahne alacak. Atlı okçuluk, cirit gösterileri ve temsiller olacak. 3 gün sürecek etkinliklerde gençler, geleneksel oyunlar ve sporlar anlamında yağlı, aba ve şalvar güreşleriyle tanışacaklar. Akşam da konser ve sanatçıların gösterileri olacak. 3 gün boyunca Ahlat ve Malazgirt´te bu etkinlikler devam edecek. 26 Ağustos´u her yıl bir ahitleşme günü olarak artık ilan ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"26 Ağustos´ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt ve Ahlat´ta olacak ve Türkiye´nin, dünyanın dört bir yanından gelen vatandaşımıza hitap edecekler" diyen Yıldız, şunları kaydetti: "Büyük ve güçlü Türkiye yolunda bir olmak ve beraber olmanın ikrarında bulunacağız. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devletin ilelebet bu anlayışla bu topraklarda var olacağımızı bütün dünyaya haykırmış olacağız. Bin yıldır bu topraklardayız, 2 bin 200 yıllık bir devlet geleneğimiz ve aklımız, bin 400 yıllık medeniyet geleneğimiz var. Aynı milletin çocuklarıyız. 300 yıl Selçuklu, 600 yıl Osmanlı, 100 yıl cumhuriyetle beraber bir vatan toprağında, yaşamanın onurunu ve şerefini yaşayacağız. Gençlerimiz Malazgirt ve İstanbul´un fethi kutlamalarıyla bir tarih şuuruna ve bilincine, medeniyet, vatan şuuruna ulaşsınlar istiyoruz. KKTC bağımsız bir devlettir. Orada yapacağımız bir basın toplantısıdır. Bundan da kimsenin rahatsız olmasına gerek olmadığını düşünüyoruz. Yavru vatan olarak kabul ettiğimiz Kıbrıs, elbetteki bizimdir. Kimsenin orada boş hayaller kurmasına göz yumup, fırsat veremeyiz. Orada olacağız, orada bulanacağız. Kıbrıs´taki vatandaşlarımıza bir ve beraber olduğumuzu bir kez daha bütün dünyaya haykırmış olacağız. Daha sonra Kıbrıslı gençler ve basın mensubu arkadaşlarla Malazgirt ve Ahlat´a geçeceğiz."

Yıldız, etkinliğe KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Bilal Erdoğan´ı da davet ettiklerini sözlerine ekledi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu