MALAZGİRT ZAFERİ -I
Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde ‘Malazgirt Zaferi -I´ konusunu ele alarak örneklerle benzetmelerde bulundu.
Tarih: 29.7.2019 19:02:31/ 283okunma / 0yorum

 

 

Günümüz ile tarihten örnekler vererek detaylı bilgiler veren Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde Malazgirt Zaferi -I´´ konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Genel bir değerlendirme yapan Tarihçi Kuş, şunları söyledi: “26 Ağustos 1071 Muş -Malazgirt Ovası ve Bugün günlerden İslam... Tarihi bir dönüm noktası olan Malazgirt Zaferi maalesef hep siyasi ve askeri yönü üzerinde durularak asıl gayesi perde arkasında kalmıştır. Büyük Selçuklu İmparatorluğunu oluşturan Türk, Arap, Acem, Kürt ve Hint halkının Bizans´a karşı tek yürek olduğu savaştır. Büyük Selçuklu Beyleri; Artuk Bey, Saltuk Bey, Danişment Bey ve Mervan Bey´i Diyar-ı Rum´a (Anadolu) akınlar yapıp İslamiyet´i yaymaları ve Bizans´a bağlı Ermenilerin elinde olan Malazgirt, Ahlat ve Erciş kalelerinin alınması Bizans´ı tedirgin etmiştir. Bizans İmparatoru, Alparslan´a bir elçi göndererek Suriye Menbiç´e karşılık Ahlat ve Malazgirt kalelerini geri istiyordu. Fakat Alparslan bu teklifi reddetti. Artık Savaş kaçınılmaz olmuştu. Mart 1071´de Romenos Diogens(Romen Diyojen) büyük bir ordu ile Fırat´a doğru harekete geçti. Tarihçiler ordusunun büyüklüğü konusunda farklı rakamlar verselerde gerçek şudur ki Diyojen ‘in ordusu sayı bakımından çok üstündür. En fal suresi 66. ayet der ki: “artık sizden sabırlı 100 kişi olursa Allah´ın izniyle 200 kişiyi yener ,sizden 1000 kişi olursa 2000 kişiyi yener Allah sabredenlerle beraberdir.” Yani asıl olan inanç ve imandır. O gün o inanç beyaz kefen giyen Sultan Alparslan, Beyleri ve askerlerin de fazlasıyla vardı. Alparslan savaştan üç gün önce Emir Sav tekin başkanlığında bir heyeti barış için Diyojen´e gönderdi.

“26 AĞUSTOS CUMA GÜNÜ İSLAM ALEMİNİN DUALARINI ALAN SULTAN ALP ARSLAN VE ORDUSU MUZAFFER OLDU”

Alparslan´ın korktuğunu düşünen Diyojen gelen heyeti aşağılayarak: “Biz İsfahan´da karşılarız, atlarımızda Hemedanda. Diyerek Barış teklifini reddetti.

Kibirlenerek şöyle dedi: “ Rey´de (İran Selçuklu başkenti)Barış teklifinize cevap veririm.” Heyetin diğer başkanı İbnü´l Mahallebada: “Atlarınız gerçekten Hemedanda kışlayabilir fakat Sizi bilmem...” Diyerek çekilmiştir. Amacı İslamiyet´i yok etmek Mescitlerimizi yıkıp yerine kiliseler inşa etmek olan Diyojen ordusu Slav ,Ermeni ,Bulgar ,Frank, Gürcü Uzlar ve Peçeneklerden oluşuyordu. Lejyoner adı verilen bu paralı askerler Malazgirt Ovası´nda karargah kurdular. Muş´un bu güzel ve uğurlu beldesi Anadolu´nun İslamlaşmasının başlangıç noktasını teşkil etme şerefine nail olacaktır. Şanlı zafer olmasaydı belki daha sonra Osmanlı Devleti için zemin oluşmayacaktı. 26 Ağustos Cuma günü İslam aleminin dualarını alan sultan Alp Arslan ve ordusu muzaffer oldu. Savaşta Uzlar ve Peçeneklerin taraf değiştirip Selçuklu safına katılması ve Ermeni lejyonerlerinin savaş meydanında kaçmasıyla Zafer inananların ve sabredenlerin olmuştur. Bizans kronikçileri Zonaros ve Urfalı Mateos savaştan detaylı olarak bahsederek Diogenes´in esir düştüğünü ve Sultan Alparslan´ın kendisine çok iyi davrandığını ve teselli ettiğini ifade ederler. Tarihte ilk kez bir Bizans imparatoru Müslümanlara esir düşmüştür.

“DİOGENES DAHA YOLDAYKEN MAĞLUBİYETİ DUYAN BİZANS SENATOSU TARAFINDAN TAHTTAN İNDİRİLMİŞ VE YERİNE MİKHAİL DUKAS GEÇİRİLMİŞTİR”

Sultan Alparslan, Diyojenle bir antlaşma imzalayıp Diyojen´i serbest bırakmıştır. Konstantinopolis doğru yola çıkan Diogenes daha yoldayken mağlubiyeti duyan Bizans senatosu tarafından tahttan indirilmiş ve yerine Mikhail Dukas geçirilmiştir. Diogenes yakalanarak gözlerine mil çekilmiştir. Yaraları enfeksiyon kapmış çok kısa süren bu ızdıraplı hayatı 42 yaşında bir manastırda son bulmuştur. Tarihçilerin anlatımına göre Diogenes´in akıbeti, Sultan Alpaslan derinden üzmüştür. Malazgirt Savaşı´ndan sonra Alparslan´ın komutanları Anadolu´yu yavaş yavaş Darül İslam yapmışlardır. Bizans, İlk kez Papalıktan yardım istedi. böylece yeni bir dönüm noktası olan kültür savaşları yani Haçlı seferleri başladı.

Malazgirt zaferi anısına... devamı gelecek.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MALAZGİRT ZAFERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu