MALAZGİRT ZAFERİ -I
Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde ‘Malazgirt Zaferi -I´ konusunu ele alarak örneklerle benzetmelerde bulundu.
Tarih: 29.7.2019 19:02:31/ 394okunma / 0yorum

 

 

Günümüz ile tarihten örnekler vererek detaylı bilgiler veren Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde Malazgirt Zaferi -I´´ konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Genel bir değerlendirme yapan Tarihçi Kuş, şunları söyledi: “26 Ağustos 1071 Muş -Malazgirt Ovası ve Bugün günlerden İslam... Tarihi bir dönüm noktası olan Malazgirt Zaferi maalesef hep siyasi ve askeri yönü üzerinde durularak asıl gayesi perde arkasında kalmıştır. Büyük Selçuklu İmparatorluğunu oluşturan Türk, Arap, Acem, Kürt ve Hint halkının Bizans´a karşı tek yürek olduğu savaştır. Büyük Selçuklu Beyleri; Artuk Bey, Saltuk Bey, Danişment Bey ve Mervan Bey´i Diyar-ı Rum´a (Anadolu) akınlar yapıp İslamiyet´i yaymaları ve Bizans´a bağlı Ermenilerin elinde olan Malazgirt, Ahlat ve Erciş kalelerinin alınması Bizans´ı tedirgin etmiştir. Bizans İmparatoru, Alparslan´a bir elçi göndererek Suriye Menbiç´e karşılık Ahlat ve Malazgirt kalelerini geri istiyordu. Fakat Alparslan bu teklifi reddetti. Artık Savaş kaçınılmaz olmuştu. Mart 1071´de Romenos Diogens(Romen Diyojen) büyük bir ordu ile Fırat´a doğru harekete geçti. Tarihçiler ordusunun büyüklüğü konusunda farklı rakamlar verselerde gerçek şudur ki Diyojen ‘in ordusu sayı bakımından çok üstündür. En fal suresi 66. ayet der ki: “artık sizden sabırlı 100 kişi olursa Allah´ın izniyle 200 kişiyi yener ,sizden 1000 kişi olursa 2000 kişiyi yener Allah sabredenlerle beraberdir.” Yani asıl olan inanç ve imandır. O gün o inanç beyaz kefen giyen Sultan Alparslan, Beyleri ve askerlerin de fazlasıyla vardı. Alparslan savaştan üç gün önce Emir Sav tekin başkanlığında bir heyeti barış için Diyojen´e gönderdi.

“26 AĞUSTOS CUMA GÜNÜ İSLAM ALEMİNİN DUALARINI ALAN SULTAN ALP ARSLAN VE ORDUSU MUZAFFER OLDU”

Alparslan´ın korktuğunu düşünen Diyojen gelen heyeti aşağılayarak: “Biz İsfahan´da karşılarız, atlarımızda Hemedanda. Diyerek Barış teklifini reddetti.

Kibirlenerek şöyle dedi: “ Rey´de (İran Selçuklu başkenti)Barış teklifinize cevap veririm.” Heyetin diğer başkanı İbnü´l Mahallebada: “Atlarınız gerçekten Hemedanda kışlayabilir fakat Sizi bilmem...” Diyerek çekilmiştir. Amacı İslamiyet´i yok etmek Mescitlerimizi yıkıp yerine kiliseler inşa etmek olan Diyojen ordusu Slav ,Ermeni ,Bulgar ,Frank, Gürcü Uzlar ve Peçeneklerden oluşuyordu. Lejyoner adı verilen bu paralı askerler Malazgirt Ovası´nda karargah kurdular. Muş´un bu güzel ve uğurlu beldesi Anadolu´nun İslamlaşmasının başlangıç noktasını teşkil etme şerefine nail olacaktır. Şanlı zafer olmasaydı belki daha sonra Osmanlı Devleti için zemin oluşmayacaktı. 26 Ağustos Cuma günü İslam aleminin dualarını alan sultan Alp Arslan ve ordusu muzaffer oldu. Savaşta Uzlar ve Peçeneklerin taraf değiştirip Selçuklu safına katılması ve Ermeni lejyonerlerinin savaş meydanında kaçmasıyla Zafer inananların ve sabredenlerin olmuştur. Bizans kronikçileri Zonaros ve Urfalı Mateos savaştan detaylı olarak bahsederek Diogenes´in esir düştüğünü ve Sultan Alparslan´ın kendisine çok iyi davrandığını ve teselli ettiğini ifade ederler. Tarihte ilk kez bir Bizans imparatoru Müslümanlara esir düşmüştür.

“DİOGENES DAHA YOLDAYKEN MAĞLUBİYETİ DUYAN BİZANS SENATOSU TARAFINDAN TAHTTAN İNDİRİLMİŞ VE YERİNE MİKHAİL DUKAS GEÇİRİLMİŞTİR”

Sultan Alparslan, Diyojenle bir antlaşma imzalayıp Diyojen´i serbest bırakmıştır. Konstantinopolis doğru yola çıkan Diogenes daha yoldayken mağlubiyeti duyan Bizans senatosu tarafından tahttan indirilmiş ve yerine Mikhail Dukas geçirilmiştir. Diogenes yakalanarak gözlerine mil çekilmiştir. Yaraları enfeksiyon kapmış çok kısa süren bu ızdıraplı hayatı 42 yaşında bir manastırda son bulmuştur. Tarihçilerin anlatımına göre Diogenes´in akıbeti, Sultan Alpaslan derinden üzmüştür. Malazgirt Savaşı´ndan sonra Alparslan´ın komutanları Anadolu´yu yavaş yavaş Darül İslam yapmışlardır. Bizans, İlk kez Papalıktan yardım istedi. böylece yeni bir dönüm noktası olan kültür savaşları yani Haçlı seferleri başladı.

Malazgirt zaferi anısına... devamı gelecek.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MALAZGİRT ZAFERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından tek taraflı olarak hazırlanan sözde "Yüzyılın Anlaşması" planına tepkiler çığ gibi büyüdü.
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, ABD Başkanı Donald Trump´ın Filistin-İsrail meselesine ´çözüm bulmak´ iddiasıyla ´Yüzyılın Anlaşması´ adıyla açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmayı protesto etti.
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, Hac başvurularında 18 binlik boş kontenjan için kayıtların 30 Ocak itibariyle başladı.
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
Muş´ta, Elazığ ve Malatya´daki depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderildi.
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Elazığ´da meydana gelen depremden sonra başlattığı yardım kampanyasını Elazığ AFAD Koordinasyon Merkezi´ne göndererek depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı sağladı.
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elazığ ve Malatya´da meydana gelen deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Adem Palabıyık, AFAD, UMKE ve diğer arama-kurtarma ekiplerinin bütün yürekleriyle birlikte vermiş olduğu mücadele ve gösterdikleri azim ise hem olay yerindeki hem de ekran karşısındaki bütün vatandaşları duygulandırdığını belirterek takdir edilmesi gerektiğini söyledi
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
Muş Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla protokoller imzalandı.
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü ve aynı zamanda Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, IUC Yönetim Kurulu Toplantısı´na katıldı.
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
Muş Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları (Özgür-Der) bünyesinde “Gençlik Geleceğe Koşuyor” temalı kitap kahvede bir grup gençle iki günlük kamp icra edildi
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371
Muş Durumu

İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu