MALAZGİRT ZAFERİ -2
Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde ‘Malazgirt Zaferi -2´ konusunu ele alarak örneklerle benzetmelerde bulundu.
Tarih: 31.7.2019 19:52:06/ 231okunma / 0yorum

 

 

Günümüz ile tarihten örnekler vererek detaylı bilgiler veren Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde Malazgirt Zaferi -I´´ konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Genel bir değerlendirme yapan Tarihçi Kuş, şunları söyledi: “Savaşlarda komutan çok önemli bir faktördür. Malazgirt Zaferi´nin kaderini belirleyen unsurların başında Sultan Alparslan´ın komutanlık dehası gelmektedir. Savaş öncesinde Malazgirt ovasının bütün stratejik noktalarını ele geçirmişti, (gerçi bugün Rahva ovası savaş alanı olarak verilse de bu tartışma konusudur. Rahva tarihi geçiş noktasıdır. Bu yüzden böyle bir düşünce oluşmuş olabilir.) Sultan Alparslan askerlerinin maneviyatını yükselterek onları cesaretlendirmiş ve Kullandığı turan taktiği ile adeta savaşı sanata çevirmişti. Bu da savaşın kaderini belirleyen en önemli faktörlerdir. Zaten tarih boyunca savaşlardaki başarıyı, inançsız kişiler değil inançlı komutan ve inançlı askerler elde etmiştir. Bu olay sadece dinle değil ruh ve enerjiyle ilgilidir. Neyi düşünür yada odaklanırsan onu alırsın bir nevi düşünce yasası gibi. “Neye inanırsan inan hâkli çıkarsın.” Fatihin İstanbullun fethinde ki inancı, Büyük İskender´in, Dünyayı fethetme isteği gibi, Barbar Moğolların, cesaretleriyle dünyanın en büyük kara devleti olması gibi...

“DİOGENESLE BİR ANTLAŞMA İMZALANMIŞTI. (OYSA DİOGENES KUŞATTIĞI MALAZGİRT KALESİNDE KİMSEYE MERHAMET ETMEMİŞTİ”

Cahız´a göre: Çinliler sanatta, Yunanlılar felsefe ve bilimde, Araplar dil ve şiirde, persler (Acemler), devlet yönetiminde ve Türklerde savaşta ustaydı. ( mensup olduğu ulusun karakterlerini taşımayanlarda az değildir bu durumda istisnalar kaideyi bozmaz) Türklerin ve İranlıların birleşen bu yetenekleri büyük bir zafer olarak ortaya çıkmıştır. Malazgirt Savaşı´yla dünya dengeleri adeta değişmiş ikili denge durumu oluşmuştu. Hristiyan Dünyası Papa önderliğinde Müslümanlara karşı birleşecek neredeyse iki asır süren bir Haçlı Seferi başlayacaktır. Anadolu´dan Ortadoğu´ya uzanan bu seferler adeta insan kıyımına dönüşmüştür. Asıl konumuza baktığımızda Malazgirt Savaşıyla IV. Romenos Diyojen, Sultan Alparslan tarafından bir esir gibi değil, bir İmparator gibi karşılanmıştır. Kendisine merhamet edilip teselli edilmiştir. Diogenesle bir antlaşma imzalanmıştı. (Oysa Diogenes kuşattığı Malazgirt kalesinde kimseye merhamet etmemişti. Herkesi kılıçtan geçirmişti.) İmparator Romenos ile yapılan antlaşmaya göre; İmparator, fidye olarak 1,5 milyon altın verecektir.

“ANADOLU´DA KURULAN BU BEYLİKLER İÇİNDE EN ÖNEMLİSİ SÜLEYMAN ŞAH´IN KURDUĞU TÜRKİYE SELÇUKLULARIDIR”

Ayrıca her sene 360 bin altın vergi verecek. Bizans İmparatorluğu içinde mevcut bütün Müslüman esirler serbest bırakılacak. Malazgirt, Urfa, Menbiç ve Antakya Selçuklulara terk edilecektir. Anlaşmadan sonra İmparator Diogenes serbest bırakıldı. Konstantinopolis´e doğru yola çıkan imparator daha yoldayken tahttan indirilip yerine Mikail Dukas geçirilmiştir. Bizans senatosunun verdiği kararla Diogenes yakalanarak gözlerine mil çekilmiş, bir yıl sonra bir manastırda ıstıraplar içinde ölmüştür. İmzalanan anlaşma geçersiz olunca, Alparslan komutanlarını toplayarak Anadolu´yu fethetmelerini emretmiştir. Fethedilen bölgeler komutanlara Kılıç Hakkı olarak verilmiştir. Böylece Anadolu´da beylikler dönemi başladı. Anadolu´da kurulan bu beylikler içinde en önemlisi Süleyman Şah´ın kurduğu Türkiye Selçuklularıdır. İslam Dünyasının kalbine taht kuran ve Anadolu´nun kapıları Türklere açan Sultan Alparslan, bir yıl sonra Maveraünnehir seferinde iken esir alınan bir kale komutanı tarafından yaralanmıştır. 1072 de daha genç sayılabilecek bir yaşta(40´lı yaşların başı) hakkın rahmetine kavuşmuştur. Batılı ve Doğulu tarihçilerin kendisinden övgü ile bahsettikleri bu Şanlı hükümdar, Türkmenistan´ın Merv şehrine defnedilmiştir. Zamanla mezarının yeri kaybolmuştur.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MALAZGİRT ZAFERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu