MALAZGİRT ZAFERİ -2
Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde ‘Malazgirt Zaferi -2´ konusunu ele alarak örneklerle benzetmelerde bulundu.
Tarih: 31.7.2019 19:52:06/ 307okunma / 0yorum

 

 

Günümüz ile tarihten örnekler vererek detaylı bilgiler veren Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde Malazgirt Zaferi -I´´ konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Genel bir değerlendirme yapan Tarihçi Kuş, şunları söyledi: “Savaşlarda komutan çok önemli bir faktördür. Malazgirt Zaferi´nin kaderini belirleyen unsurların başında Sultan Alparslan´ın komutanlık dehası gelmektedir. Savaş öncesinde Malazgirt ovasının bütün stratejik noktalarını ele geçirmişti, (gerçi bugün Rahva ovası savaş alanı olarak verilse de bu tartışma konusudur. Rahva tarihi geçiş noktasıdır. Bu yüzden böyle bir düşünce oluşmuş olabilir.) Sultan Alparslan askerlerinin maneviyatını yükselterek onları cesaretlendirmiş ve Kullandığı turan taktiği ile adeta savaşı sanata çevirmişti. Bu da savaşın kaderini belirleyen en önemli faktörlerdir. Zaten tarih boyunca savaşlardaki başarıyı, inançsız kişiler değil inançlı komutan ve inançlı askerler elde etmiştir. Bu olay sadece dinle değil ruh ve enerjiyle ilgilidir. Neyi düşünür yada odaklanırsan onu alırsın bir nevi düşünce yasası gibi. “Neye inanırsan inan hâkli çıkarsın.” Fatihin İstanbullun fethinde ki inancı, Büyük İskender´in, Dünyayı fethetme isteği gibi, Barbar Moğolların, cesaretleriyle dünyanın en büyük kara devleti olması gibi...

“DİOGENESLE BİR ANTLAŞMA İMZALANMIŞTI. (OYSA DİOGENES KUŞATTIĞI MALAZGİRT KALESİNDE KİMSEYE MERHAMET ETMEMİŞTİ”

Cahız´a göre: Çinliler sanatta, Yunanlılar felsefe ve bilimde, Araplar dil ve şiirde, persler (Acemler), devlet yönetiminde ve Türklerde savaşta ustaydı. ( mensup olduğu ulusun karakterlerini taşımayanlarda az değildir bu durumda istisnalar kaideyi bozmaz) Türklerin ve İranlıların birleşen bu yetenekleri büyük bir zafer olarak ortaya çıkmıştır. Malazgirt Savaşı´yla dünya dengeleri adeta değişmiş ikili denge durumu oluşmuştu. Hristiyan Dünyası Papa önderliğinde Müslümanlara karşı birleşecek neredeyse iki asır süren bir Haçlı Seferi başlayacaktır. Anadolu´dan Ortadoğu´ya uzanan bu seferler adeta insan kıyımına dönüşmüştür. Asıl konumuza baktığımızda Malazgirt Savaşıyla IV. Romenos Diyojen, Sultan Alparslan tarafından bir esir gibi değil, bir İmparator gibi karşılanmıştır. Kendisine merhamet edilip teselli edilmiştir. Diogenesle bir antlaşma imzalanmıştı. (Oysa Diogenes kuşattığı Malazgirt kalesinde kimseye merhamet etmemişti. Herkesi kılıçtan geçirmişti.) İmparator Romenos ile yapılan antlaşmaya göre; İmparator, fidye olarak 1,5 milyon altın verecektir.

“ANADOLU´DA KURULAN BU BEYLİKLER İÇİNDE EN ÖNEMLİSİ SÜLEYMAN ŞAH´IN KURDUĞU TÜRKİYE SELÇUKLULARIDIR”

Ayrıca her sene 360 bin altın vergi verecek. Bizans İmparatorluğu içinde mevcut bütün Müslüman esirler serbest bırakılacak. Malazgirt, Urfa, Menbiç ve Antakya Selçuklulara terk edilecektir. Anlaşmadan sonra İmparator Diogenes serbest bırakıldı. Konstantinopolis´e doğru yola çıkan imparator daha yoldayken tahttan indirilip yerine Mikail Dukas geçirilmiştir. Bizans senatosunun verdiği kararla Diogenes yakalanarak gözlerine mil çekilmiş, bir yıl sonra bir manastırda ıstıraplar içinde ölmüştür. İmzalanan anlaşma geçersiz olunca, Alparslan komutanlarını toplayarak Anadolu´yu fethetmelerini emretmiştir. Fethedilen bölgeler komutanlara Kılıç Hakkı olarak verilmiştir. Böylece Anadolu´da beylikler dönemi başladı. Anadolu´da kurulan bu beylikler içinde en önemlisi Süleyman Şah´ın kurduğu Türkiye Selçuklularıdır. İslam Dünyasının kalbine taht kuran ve Anadolu´nun kapıları Türklere açan Sultan Alparslan, bir yıl sonra Maveraünnehir seferinde iken esir alınan bir kale komutanı tarafından yaralanmıştır. 1072 de daha genç sayılabilecek bir yaşta(40´lı yaşların başı) hakkın rahmetine kavuşmuştur. Batılı ve Doğulu tarihçilerin kendisinden övgü ile bahsettikleri bu Şanlı hükümdar, Türkmenistan´ın Merv şehrine defnedilmiştir. Zamanla mezarının yeri kaybolmuştur.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MALAZGİRT ZAFERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası Muş Belediyesi tarafından başlatılan ‘Elazığlı Kardeşlerimiz Üşümesin´ yardım kampanyasında vatandaşlarca bağışlanan battaniye ve giysiler Elazığ´a gönderildi.
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
Yalova, Bursa ve İstanbul´da bir dizi gezi ve ziyarette bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Halk Bankası Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
Muş Arı Yetiştiricileri Başkanı Fırat Pekbay, kış uykusu konusunda arı yetiştiricilerini uyarıda bulundu.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Ulusal ve Uluslar Arası Bir Yardımlaşma Derneği olan Beşir Derneği Muş İl Temsilciliği (Beşir Derneği) bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş İl genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile bir araya geldi.
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
81 ilde yeni standartlara göre kurulan 400 özel eğitim destek odası özel öğrencilerin hizmetine sunuldu.
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
Türkiye son günlerde depremlerle sallanıyor. Manisa ve Ankara´nın ardından son olarak Sivas´ta bir deprem meydana geldi. Birçok vatandaş, il, ilçe ve bölgelerin deprem riski taşıyıp taşımadığını merak ediyor. İşte Türkiye´nin deprem riski haritası...
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Türkiye tütününün altın değeri kazandığını söyledi.
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
Mudanya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak Büyükşehir Belediyesi Gelirler Dairesi´ne atanan Mehmet Veysi Tutkun´a ziyaret gerçekleştirildi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu