MALAZGİRT MEYDAN MUHAREBESİ TARİHİ MİLLİ PARKI ÇALIŞMALARI
Muş´un Malazgirt Ovası´nın ‘Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı´ projesi çalışmaları son hızla devam ediyor. Yüzde 50 çalışmaların tamamlandığı Milli Park, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi kutlamalarına yetiştirilmesi ilçe halkını sevindirdi
Tarih: 25.7.2018 18:53:40/ 630okunma / 0yorum

 

 

Türklere Anadolu´nun kapılarında kesin zafer sağlayan son savaşı olarak bilinen Malazgirt Meydan Muharebesi´nin yaşandığı Muş´un Malazgirt İlçesinde, ‘Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı´ çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Yapılan çalışmalarla ilgili teknik bilgi veren yüklenici firma yetkilisi Aksa Bilge, yaklaşık 70 bin metrekare üzerine 100 bin kişinin katılabileceği tören alanında yapılan çalışmaların yüzde 50´sinin tamamlandığını söyledi.

“250 OTOBÜSLÜK, 500 ARAÇLIK REZERVE OTO PARKI BULUNUYOR”

Milli Park´ın 17 Ağustos´ta tüm temizliği yapılarak teslim edileceğini ifade eden Bilge, “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkımızın inşaat işlerimizin yüzde 50´si tamamlanmış olup 17 Ağustos Kurban Bayramından önce tüm temizliği yapıp tören gününe hazır hale getireceğiz. 100 bin kişiyi rahatlıkla ağırlayabiliyoruz, güzel bir proje. 250 otobüslük, 500 araçlık rezerve oto parkımız, 250 metre fetih yolumuz, yaklaşık 100 bin kişiyi ağırlayabilecek bir tören alanımız ve tören günü namaz namazgâhımız 2 bin 71 kare olmak üzere güzel bir proje hazırladık” dedi.

“MİSAFİRLERİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE AĞIRLAYACAĞIZ”

‘Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı´ çalışmalarını yakından takip ederek bu projenin gerçekleşmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Malazgirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Nazım Yalçın, “1071 Malazgirt Zaferi´nin Anadolu´ya kapıları açılırken, bir unutulmuş gibiydi. Geçen sene Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle bu zaten tarihi kent olarak ilan edildi. ‘Çanakkale ne ise Malazgirt´te o dur.´ Geçen seneden beri Cumhurbaşkanımızın geliş- gidişinden sonra artık tarihi kentimiz ortaya çıktı. Ve bu Milli Parkımızın çalışmaları şuanda çok iyi gidiyor. Yüzde 50 bir çalışma işlerin bitimini görüyoruz. İnşallah 26 Ağustos´ta tamamıyla hazır vaziyette, gelen misafirlerimizin de çok rahat edeceğine inanıyorum” dedi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN MALAZGİRT´TE VERDİĞİ İLGİ VE ALAKADAN DOLAYI KENDİSİNE SONSUZ TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Malazgirt Zaferi´nin artık Çanakkale Zaferi gibi çeşitli etkinliklerle kutlanacağını ve bundan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan´a teşekkür eden AK Parti Malazgirt İlçe Başkanı Kenan Deniz de şunları söyledi: “Geçen sene Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilçemize geldiği zaman ilçemize çok büyük müjdeler verdi. Bu müjdelerden birisi de Tarihi Milli Malazgirt Parkı, parkımız şuanda çok hızlı bir şekilde yapılmakta. Şuanda yaklaşık yüzde 50, 60´ı bu sene yapılmakta 26 Ağustos etkinliklerine ve kutlamalarına Allah´ın izni ile yetişecek. Malazgirt ruhu aynı Çanakkale ruhu gibi, Çanakkale etkinlikleri gibi kutlanılacak. Şimdiden 26 Ağustos kutlamalarına tüm halkımızı bekliyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımıza Malazgirt´te verdiği ilgi ve alakadan dolayı sonsuz teşekkür ediyorum ve kendilerine saygılar sunuyorum.”

“MALAZGİRT´İN TARİHİ KENT İLAN EDİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Malazgirt İlçesi Kanaat önderlerinden Abdullah Tekin ise “Milli Park´ın Malazgirt´e çok büyük bir önemi vardır. Hem ekonomi hem gelişme ve hem de görünüm bakımından. Bundan sonra bize gelecek olan misafirlerimiz yemeleri, içmeleri, ibadetlerinin yapılabilmesi, istirahat edebilmeleri için orada ağırlanacaktır. Bizim ilçemizin kalkınmasında çok büyük katkısı olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımıza Malazgirt´te göstermiş olduğu bu yakın ilgiden dolayı kendisine çok çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İlçe halkı ise milli park kararının Malazgirt için çok önemli olduğunu ve dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a teşekkür ettiler.

İlçe merkezi Danişmentgazi Mahallesi´nde 3 bin metrekare alanda, ormanlık, yürüyüş ve mesire alanları, kalıcı oba çadırları, gençlik kampı, otopark ile Malazgirt tarihin uygun cami projesi bu yıl Malazgirt Zaferi´nin 947. Yıldönümü etkinliklerine yetiştirileceği bildirildi.

.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MUSTAFA AKSU MALAZGİRT´TE
TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MUSTAFA AKSU MALAZGİRT´TE
Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ve beraberindeki heyet devam eden Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park´ın da incelemelerde bulunmak üzere ilimize geldi.
MUŞ´TA DEZAVANTAJLI KADINLARA İŞ-KUR´DAN HALI DOKUMA KURSU
MUŞ´TA DEZAVANTAJLI KADINLARA İŞ-KUR´DAN HALI DOKUMA KURSU
Muş Valiliği bünyesinde Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü, dezavantajlı kadınlara yönelik halı dokuma kursu açıldı. Yaz tatilinde kursa katılan kadınlar, hem meslek öğreniyorlar hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.
KORKMAYALIM: ALLAH BİZİMLEDİR…(2)
KORKMAYALIM: ALLAH BİZİMLEDİR…(2)
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ABD ile yaşananlarla ilgili gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak “Korkmayalım: Allah Bizimledir-2” diye belirterek değerlendirmelerde bulundu.
MEYVECİLİKTE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
MEYVECİLİKTE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 2019 yılından itibaren yerel çeşitler üzerinden çeşitli türlerde sertifikalı meyve fidanı yetiştirmek adına ilk toplantısını yaptı.
MUŞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ‘KİST HİDATİK´ UYARISI
MUŞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ‘KİST HİDATİK´ UYARISI
Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü, özellikle hayvanlarda çok yaygın olması nedeniyle, önemli halk sağlığı sorunlarına neden olan Kistik ekinokkozis, ciddi ekonomik kayıplara yol açan zoonotik karakterli bir hastalık olduğunu belirterek uyarılarda bulundu.
KURBANLIK KESİM UYARISI
KURBANLIK KESİM UYARISI
Belediye Başkanı Feyat Asya, kurban bayramı öncesi vatandaşları uyararak, kurban kesimi için adres olarak mezbahaneyi gösterdi
BAYRAM ÖNCESİ ZABITA´DAN DENETİM
BAYRAM ÖNCESİ ZABITA´DAN DENETİM
Kurban bayramı öncesi Muş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler, özellikle daha sık alış veriş yapılan işyerlerine yönelik denetimlerini artırdı.
BAŞKAN ASYA´DAN MUŞ TSO´YA ZİYARET
BAŞKAN ASYA´DAN MUŞ TSO´YA ZİYARET
Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı´nı (MUŞ TSO) ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi
MUŞ´UN DERNEKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR
MUŞ´UN DERNEKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR
1071 Malazgirt Zaferi ve Anadolu´nun fethi 26 Ağustos zafer kutlamaları kapsamındaki düzenlemelere dikkat çeken, bunu ilimize teşriflerinde yazılı ve görsel sunumlarıyla üst düzey siyasetçi ve yöneticilere aktaran 1071 Alparslan tarihi kültürü sanatı tabiatı doğayı her türlü canlı cansız varlıkları koruma ve geliştirme derneği yönetim kurulu başkanı Turgay Özlü, amaç yılı ya da günü kurtarmak olmasın asıl amaç 1071 Malazgirt destanını bir dünya markası yapmak olsun dedi.
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Muş Durumu

Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu