KUR´AN KURSU ÖĞRENCİLERİ MEZARLIKLARI TEMİZLEDİ
Muş´ta Yaz Kur´an kursuna katılan öğrenciler, din eğitiminin yanında sosyal faaliyetler kapsamında şehir merkezinde ki mezarlıklarda çöp toplayarak temizlik yaptı.
Tarih: 22.7.2019 16:12:04/ 375okunma / 0yorum

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığının Yaz Kur´an kurslarına katılan öğrenciler, bir yandan din eğitimi alıyor bir diğer yandan da sosyal faaliyetlerde bulunuyorlar. Muş´ta da en fazla öğrencinin eğitim gördüğü Tuba Cami ve Hafızlık Akademisi Yaz Kur´an kursu öğrencileri, din eğitimlerinin yanı sıra ahlak ve sosyal sorumluluk eğitimleri de alıyor. Öğrenciler, sosyal sorumluluk kapsamında Muş Belediyesi desteğiyle şehir merkezinde bulunan Murat Paşa mezarlığına gitti. Burada ellerine eldiven takan öğrenciler, mezarlık alanında ki çöpleri toplayarak temizlik yaptı.

Programa katılan Belediye Başkan Yardımcısı Muhterem Bozkurt, çocuklara eşlik ederek yakından ilgilendi.

Sosyal belediyeciliğin önemine değinen Belediye Başkan Vekili Bozkurt, özellikle çocuklara çevre temizliği, kolektif ve imc usulü çalışmayı aşılamaya çalıştıklarını söyledi.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA BÜYÜK PROJELERİMİZ VAR, BUNLARI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Çocukların mezarlık temizliği ve çevreye olan duyarlılıklarının çok önemli olduğunu ifade eden Bozkurt, “Belediyeciliğin çalışma alanlarından birisi de sosyal belediyeciliktir. Bu sosyal belediyecilik faaliyetleri çerçevesinde; burada biz kendi çocuklarımıza, bu temsili çalışmayla üç konuyu aşılamaya çalışıyoruz. Bunlardan birisi tarihimiz, tarih mezarlıklarda başlar. Çocuklarımıza mezarlıkların, mezarlarımızın önemini aşılamaya çalışıyoruz. Diğer bir aşılamak istediğimiz konu; kolektif çalışma, imece usulü çalışmadır. Bunu çocuklara aşılamaya çalışıyoruz. Diğer bir konumuz ise belediyemiz, şehrimiz gittikçe büyüyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla büyük projelerimiz var. Bunları gerçekleştiriyoruz. Bu projeler çerçevesinde ortak yaşam alanları gittikçe çoğalıyor. Bu ortak yaşam alanlarının kullanımını çocuklarımıza aşılamaya çalışıyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ ÇOK BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE, BİR GAYRET İLE VERDİĞİMİZ ÇALIŞMALARI ÇOK GÜZEL YERLERİNE GETİRDİLER”

Öğrencilere Kur´an kursu eğitimi veren Tuba Cami Hatibi Fecri Yıldırım da şunları söyledi: “Mezarlıklar bizim, millet olarak ortak paydamızdır. İnsanoğlu hayattayken değerli ve şerefli olduğu gibi ölüsü de kıymetli ve çok şereflidir. Bakımı bütün toplum üzerine bir sorumluluktur. Bizlerde değerlerin gittikçe yıpranmaya yüz tuttuğu, aşındığı şu zor dönemlerde yeni nesillere değer ölçülerimizi kazandırabilmek için, bu farkındalığı oluşturabilmek için, ortaya çıkarabilmek için temizlik başlıklı, çevre başlıklı, birliktelik başlıklı birkaç mesajı içerisinde barındıran bir çalışmayı kurumsal kimliklerle birlikte, el ele vererek şehre mal etmeye çalıştık.

En önemli şey; çevre düzeni, temizlik ve bakım başlığı altında bu neslin, bu evlatların geleceğe daha sağlıklı bir şekilde, daha ruhsal bir açıdan hazırlanmalarıdır. Hepimiz için ahlak, en büyük erdem ve değerdir. Özellikle bu yaştaki çocuklar için ‘ağaç yaşken eğilir´ atasözümüz ele alındığında bunun önemi daha büyüktür. Peygamber Efendimiz, ‘ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim´ diye buyurmuştur. Allahu Teala ise Peygamber Efendimize hitaben ‘Şüphesiz ki sen yüce bir ahlak üzeresin´ buyurmak suretiyle bu temel değerleri kurmamız gerektiğini, insanlığa ait fıkrat ölçülerini her çağa taşımamız gerektiği, bu bilinci yeni nesillere de kazandırmamız gerektiğini öncelikle kendimiz ön planda bu işe omuz vererek, çocuklar ile yeni nesillere örnek olarak, onlarında bu değerleri tanıması, gelecek nesillere taşınması için kaçınılmaz bir olgudur. Biz bunu önemsiyoruz. Muş Belediyemizin bizlere olan davetini hiç düşünmeden kabul ettik. Çocuklarımız çok büyük bir özveriyle, bir gayret ile verdiğimiz çalışmaları çok güzel yerlerine getirdiler. Bizlerde inşallah temizlik çalışmamız bittikten sonra, bu güzel çalışmanın bir hediyesi olarak kendilerini de ikramlarımızı yapacağımız. Bundan sonraki bu tür çalışmalarda da inşallah yer alacağız.

Bizler yaz aylarında her yıl düzenlenen Yaz Kur´an Kurslarında, cami merkezli bir anlayışla kurslarda en önemli ders olarak; ahlak dersini ön planda tutuyoruz. Bunu da çok önemsiyoruz. Bu çalışmalarımızı da devam edeceğiz. Bu ahlak merkezli çalışmalar içerisinde de çevre anlayışının oturması için başta mezarlıklarımız olmak üzere ortak paydalarımızla çocukların ruhsal dünyalarını geliştirmeye de özen gösteriyoruz.”

“EVİMİZİ NASIL TEMİZ TUTUYORSAK, MEZARLIKLARIMIZI DA O ŞEKİLDE TEMİZ TUTMANIN GEREĞİNİ HİSSEDİYORUZ”

Muş Belediyesi Mezarlık Ekibi Sorumlu Osman Koç ise “Muş Belediyesi öncülüğünde, Kur´an kurslarındaki öğrencilerimizle beraber maneviyatlarımız ve emanetlerimiz olan mezarlıkların çevre düzenlemesi ile temizliğini yapıyoruz. Bu ölçüde paylaşmanın, dayanışmanın ve birlikteliğin mesajını iletmek için kardeşlerimizle beraber mezarlıkları güzel bir şekilde temizliyoruz. Bu bilinci tüm halka aşılamanın gayreti içerisindeyiz. Çünkü mezarlıklar bizim evimizdir. Evimizi nasıl temiz tutuyorsak, mezarlıklarımızı da o şekilde temiz tutmanın gereğini hissediyoruz” dedi.

Kur´an Kursu öğrencisi Ahmet Söylemez de “Biz Kur´an Kursu öğrencileriyiz. Bugün mezarlığa geldik, temizledik. Bu temizlik çok güzel bir şey diğer insanlara da örnek olur. Yere çöp atanları uyarabiliriz, yani temizlik güzel bir şey. Peygamber Efendimiz ‘Temizlik imandan gelir.´ Evet diğer insanları uyarmalıyız. Mesela yere çöp atanı uyarmalıyız. Kaldırmazsa biz gidip almalıyız, zorla olmaz. Temizlik önemli, şarttır” ifadelerini kullandı.

Temizlik çalışmasını bitiren öğrenciler, daha sonra fatiha süresi okuyarak faaliyetini sonlandırdı.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından tek taraflı olarak hazırlanan sözde "Yüzyılın Anlaşması" planına tepkiler çığ gibi büyüdü.
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, ABD Başkanı Donald Trump´ın Filistin-İsrail meselesine ´çözüm bulmak´ iddiasıyla ´Yüzyılın Anlaşması´ adıyla açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmayı protesto etti.
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, Hac başvurularında 18 binlik boş kontenjan için kayıtların 30 Ocak itibariyle başladı.
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
Muş´ta, Elazığ ve Malatya´daki depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderildi.
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Elazığ´da meydana gelen depremden sonra başlattığı yardım kampanyasını Elazığ AFAD Koordinasyon Merkezi´ne göndererek depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı sağladı.
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elazığ ve Malatya´da meydana gelen deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Adem Palabıyık, AFAD, UMKE ve diğer arama-kurtarma ekiplerinin bütün yürekleriyle birlikte vermiş olduğu mücadele ve gösterdikleri azim ise hem olay yerindeki hem de ekran karşısındaki bütün vatandaşları duygulandırdığını belirterek takdir edilmesi gerektiğini söyledi
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
Muş Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla protokoller imzalandı.
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü ve aynı zamanda Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, IUC Yönetim Kurulu Toplantısı´na katıldı.
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
Muş Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları (Özgür-Der) bünyesinde “Gençlik Geleceğe Koşuyor” temalı kitap kahvede bir grup gençle iki günlük kamp icra edildi
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371
Muş Durumu

Adem suretinde olan herkes adem değildir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu