KUR´AN KURSU ÖĞRENCİLERİ MEZARLIKLARI TEMİZLEDİ
Muş´ta Yaz Kur´an kursuna katılan öğrenciler, din eğitiminin yanında sosyal faaliyetler kapsamında şehir merkezinde ki mezarlıklarda çöp toplayarak temizlik yaptı.
Tarih: 22.7.2019 16:12:04/ 283okunma / 0yorum

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığının Yaz Kur´an kurslarına katılan öğrenciler, bir yandan din eğitimi alıyor bir diğer yandan da sosyal faaliyetlerde bulunuyorlar. Muş´ta da en fazla öğrencinin eğitim gördüğü Tuba Cami ve Hafızlık Akademisi Yaz Kur´an kursu öğrencileri, din eğitimlerinin yanı sıra ahlak ve sosyal sorumluluk eğitimleri de alıyor. Öğrenciler, sosyal sorumluluk kapsamında Muş Belediyesi desteğiyle şehir merkezinde bulunan Murat Paşa mezarlığına gitti. Burada ellerine eldiven takan öğrenciler, mezarlık alanında ki çöpleri toplayarak temizlik yaptı.

Programa katılan Belediye Başkan Yardımcısı Muhterem Bozkurt, çocuklara eşlik ederek yakından ilgilendi.

Sosyal belediyeciliğin önemine değinen Belediye Başkan Vekili Bozkurt, özellikle çocuklara çevre temizliği, kolektif ve imc usulü çalışmayı aşılamaya çalıştıklarını söyledi.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA BÜYÜK PROJELERİMİZ VAR, BUNLARI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Çocukların mezarlık temizliği ve çevreye olan duyarlılıklarının çok önemli olduğunu ifade eden Bozkurt, “Belediyeciliğin çalışma alanlarından birisi de sosyal belediyeciliktir. Bu sosyal belediyecilik faaliyetleri çerçevesinde; burada biz kendi çocuklarımıza, bu temsili çalışmayla üç konuyu aşılamaya çalışıyoruz. Bunlardan birisi tarihimiz, tarih mezarlıklarda başlar. Çocuklarımıza mezarlıkların, mezarlarımızın önemini aşılamaya çalışıyoruz. Diğer bir aşılamak istediğimiz konu; kolektif çalışma, imece usulü çalışmadır. Bunu çocuklara aşılamaya çalışıyoruz. Diğer bir konumuz ise belediyemiz, şehrimiz gittikçe büyüyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla büyük projelerimiz var. Bunları gerçekleştiriyoruz. Bu projeler çerçevesinde ortak yaşam alanları gittikçe çoğalıyor. Bu ortak yaşam alanlarının kullanımını çocuklarımıza aşılamaya çalışıyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ ÇOK BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE, BİR GAYRET İLE VERDİĞİMİZ ÇALIŞMALARI ÇOK GÜZEL YERLERİNE GETİRDİLER”

Öğrencilere Kur´an kursu eğitimi veren Tuba Cami Hatibi Fecri Yıldırım da şunları söyledi: “Mezarlıklar bizim, millet olarak ortak paydamızdır. İnsanoğlu hayattayken değerli ve şerefli olduğu gibi ölüsü de kıymetli ve çok şereflidir. Bakımı bütün toplum üzerine bir sorumluluktur. Bizlerde değerlerin gittikçe yıpranmaya yüz tuttuğu, aşındığı şu zor dönemlerde yeni nesillere değer ölçülerimizi kazandırabilmek için, bu farkındalığı oluşturabilmek için, ortaya çıkarabilmek için temizlik başlıklı, çevre başlıklı, birliktelik başlıklı birkaç mesajı içerisinde barındıran bir çalışmayı kurumsal kimliklerle birlikte, el ele vererek şehre mal etmeye çalıştık.

En önemli şey; çevre düzeni, temizlik ve bakım başlığı altında bu neslin, bu evlatların geleceğe daha sağlıklı bir şekilde, daha ruhsal bir açıdan hazırlanmalarıdır. Hepimiz için ahlak, en büyük erdem ve değerdir. Özellikle bu yaştaki çocuklar için ‘ağaç yaşken eğilir´ atasözümüz ele alındığında bunun önemi daha büyüktür. Peygamber Efendimiz, ‘ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim´ diye buyurmuştur. Allahu Teala ise Peygamber Efendimize hitaben ‘Şüphesiz ki sen yüce bir ahlak üzeresin´ buyurmak suretiyle bu temel değerleri kurmamız gerektiğini, insanlığa ait fıkrat ölçülerini her çağa taşımamız gerektiği, bu bilinci yeni nesillere de kazandırmamız gerektiğini öncelikle kendimiz ön planda bu işe omuz vererek, çocuklar ile yeni nesillere örnek olarak, onlarında bu değerleri tanıması, gelecek nesillere taşınması için kaçınılmaz bir olgudur. Biz bunu önemsiyoruz. Muş Belediyemizin bizlere olan davetini hiç düşünmeden kabul ettik. Çocuklarımız çok büyük bir özveriyle, bir gayret ile verdiğimiz çalışmaları çok güzel yerlerine getirdiler. Bizlerde inşallah temizlik çalışmamız bittikten sonra, bu güzel çalışmanın bir hediyesi olarak kendilerini de ikramlarımızı yapacağımız. Bundan sonraki bu tür çalışmalarda da inşallah yer alacağız.

Bizler yaz aylarında her yıl düzenlenen Yaz Kur´an Kurslarında, cami merkezli bir anlayışla kurslarda en önemli ders olarak; ahlak dersini ön planda tutuyoruz. Bunu da çok önemsiyoruz. Bu çalışmalarımızı da devam edeceğiz. Bu ahlak merkezli çalışmalar içerisinde de çevre anlayışının oturması için başta mezarlıklarımız olmak üzere ortak paydalarımızla çocukların ruhsal dünyalarını geliştirmeye de özen gösteriyoruz.”

“EVİMİZİ NASIL TEMİZ TUTUYORSAK, MEZARLIKLARIMIZI DA O ŞEKİLDE TEMİZ TUTMANIN GEREĞİNİ HİSSEDİYORUZ”

Muş Belediyesi Mezarlık Ekibi Sorumlu Osman Koç ise “Muş Belediyesi öncülüğünde, Kur´an kurslarındaki öğrencilerimizle beraber maneviyatlarımız ve emanetlerimiz olan mezarlıkların çevre düzenlemesi ile temizliğini yapıyoruz. Bu ölçüde paylaşmanın, dayanışmanın ve birlikteliğin mesajını iletmek için kardeşlerimizle beraber mezarlıkları güzel bir şekilde temizliyoruz. Bu bilinci tüm halka aşılamanın gayreti içerisindeyiz. Çünkü mezarlıklar bizim evimizdir. Evimizi nasıl temiz tutuyorsak, mezarlıklarımızı da o şekilde temiz tutmanın gereğini hissediyoruz” dedi.

Kur´an Kursu öğrencisi Ahmet Söylemez de “Biz Kur´an Kursu öğrencileriyiz. Bugün mezarlığa geldik, temizledik. Bu temizlik çok güzel bir şey diğer insanlara da örnek olur. Yere çöp atanları uyarabiliriz, yani temizlik güzel bir şey. Peygamber Efendimiz ‘Temizlik imandan gelir.´ Evet diğer insanları uyarmalıyız. Mesela yere çöp atanı uyarmalıyız. Kaldırmazsa biz gidip almalıyız, zorla olmaz. Temizlik önemli, şarttır” ifadelerini kullandı.

Temizlik çalışmasını bitiren öğrenciler, daha sonra fatiha süresi okuyarak faaliyetini sonlandırdı.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah’ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu