KÜLTÜREL SÖMÜRGECİLİK
Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde ‘Kültüler sömürgecilik´ konusunu ele alarak örneklerle benzetmelerde bulundu.
Tarih: 22.7.2019 16:11:03/ 287okunma / 0yorum

 

 

Günümüz ile tarihten örnekler vererek detaylı bilgiler veren Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde ‘Kültüler sömürgecilik´ konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Genel bir değerlendirme yapan Tarihçi Kuş, şunları söyledi: “İnsanlık tarihinin en utanç verici faaliyetlerinden biri olan Sömürgecilik bir devletin başka bir Devleti maddi ve manevi olarak kullanmasıdır. Yani ekonomik, siyasi, sosyal, demografik ve kültürel olarak tarif etmesidir. İlk çağdan günümüze kadar farklı fraksiyonlar ile devam eden bu faaliyetlere XIX. yüzyıldan itibaren emperyalizm adı verilmiştir. Tarihin en büyük köleci ve insan Taciri Ülkesi olan Roma İmparatorluğu´ndan Avrupa´ya miras kalmıştır. XV. yüzyılda coğrafi keşiflerle Sömürgecilik sistematik bir hale dönüşmüştü. Keşfedilen bölgeler ve kıtalarda adeta kültürel emperyalizm yaşanmış. Zaten emperyalizmin en korkunç ve en tehlikelisi kültürel emperyalizmdir. Milli, dini, kültürel sermaye, tarihi ve ahlaki değerler yok edilerek insanlar köleleştirilmiştir. Buna direnen yerli halklar ise yok edilmiştir. Hıristiyanlık bu şekilde hızla yayılmıştır. Afrika´da milyonlarca insan karın tokluğuna büyük tarım topraklarında köle olarak çalıştırılmıştır. Daha doğrusu kendi topraklarında esir olmuşlardır. Tek tip ürün politikaları ile Afrika´nın bazı ülkelerini kimyon tarlası, bazı ülkelerini muz tarlasına dönüştürmüşler. Bugün bile kullandığımız Muz Cumhuriyeti tabiri bunlardan kaynaklanmaktadır. Kuzey Afrika´da ise yani Müslümanların yaşadığı bölgeleri 1800´ler den itibaren işgal ettiler. Mısırı pamuk tarlası, Cezayir üzüm tarlasına dönüştürdüler.

“AFRİKA´YA ÇOK SİNSİ BİR ŞEKİLDE YERLEŞEN BATI EMPERYALİZMİNE KARŞI EN GÜÇLÜ KÜLTÜR İSLAMİYET´Tİ”

Cezayir´de bu üzümlerden şarap üretildi. Düşünün ki Bir Müslüman ülkede temel geçim kaynağı o zamanlarda şaraptır. Müslümanlar şarap kullanmadığı için bu şaraplar sömüren ülke olan Fransa´ya satılmak için üretiliyordu. Sadece burası değil Küba bir şeker kamışı tarlası, Vietnam bir kauçuk tarlası döndü. Afrika´ya çok sinsi bir şekilde yerleşen Batı emperyalizmine karşı en güçlü kültür İslamiyet´ti. Maalesef diğer kültürler yok oldu. Kıta dünyanın en büyük sömürgeci ülkesi olan üzerinde güneşin batmadığı ülke İngiltere ve Fransa´nın esiri olmuşlardı. Kuzey Afrika´da Müslümanlar ve onlara öncülük eden anti-emperyalist din alimleri batının kültürel emperyalizmine Savaş açtılar. İslam´ın ve Kur´an´ın ahlaki ve kültürel gücü İslam´ı burada ayakta tutmuştu. Dünyada hiç bir ideoloji ve din, İslam kadar kansız bir şekilde tarihe yön vermemiştir. Diğer din ve ideolojilerde katliamlar olurken, İslam gönülleri Feth etmiştir. Kahramanlıklarla dolu Şanlı İslam tarihi buradaki Müslümanlara bağımsızlık için güç vermiştir. Medine döneminde ortalama her elli günde bir savaş faaliyetinde bulunmuş (bu savaşlarda çok az insan ölmüş) peygamberin ümmeti nasıl olur da gevşeklik, kölelik, siyasi zillet ve uyuşukluk içinde tutulabilirdi. Köklü İslam kültürü Batı emperyalizmine karşı çok fazla tahrifata uğramadı.

“BUGÜN İSLAM´A EN BÜYÜK ZARARI VEREN KAVMİYETÇİLİK, IRKÇILIK, MİLLİYETÇİLİK VE MEZHEPÇİLİĞİ KULLANARAK ORTADOĞU´NUN KÖTÜ KADERİNİ OLUŞTURDULAR”

XIX. Asrın sonlarında İngiliz sömürge bakanı GladStone elindeki Kuranı Kerimi göstererek şunu söyler: “Bu kitap Müslümanların elinde kaldıkça biz onlara hakim olamayız.” Kuzey Afrika´daki Müslümanlar bu şekilde kültürel emperyalizme karşı durmuşlardır. Fakat Afrika´nın tamamı için bu durum geçerli değildi. Batının hammadde ve Pazar alanları oldukları yetmediği gibi dinlerini, dillerini, Ahlaki değerlerini, tarihlerini ve kültürlerini de kaybettiler. Kenya´nın Bilgin lideri Jomo kenyatta diyor ki: “Bu Avrupalılar geldiğinde bizim toprağımız vardı, Onların İncil´i ama şimdi onların toprağı var, bizim de İncil´imiz.” Tabii ki sadece Afrika değil Ortadoğu´da çok farklı bir sistem uyguladılar. Bugün İslam´a en büyük zararı veren kavmiyetçilik, ırkçılık, milliyetçilik ve mezhepçiliği kullanarak Ortadoğu´nun kötü kaderini oluşturdular. Yıllarca Irak´ta Şii çoğunluğa rağmen azınlık Sünni yönetimle, Lübnan´da Müslüman çoğunluğuna rağmen Hristiyan azınlık Marunilerce yönetilmesi, Suriye´de Sünni çoğunluğa rağmen azınlık Aleviler tarafından yönetilmesi bu kargaşanın sürdürülmesi içindir. Velhasılıkelam İslam coğrafyasındaki Bu sıkıntılar Belki de İslam hâkimiyeti için doğum öncesi sancılardır. Vesselam.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KÜLTÜREL SÖMÜRGECİLİK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu