KÜLTÜREL SÖMÜRGECİLİK
Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde ‘Kültüler sömürgecilik´ konusunu ele alarak örneklerle benzetmelerde bulundu.
Tarih: 22.7.2019 16:11:03/ 377okunma / 0yorum

 

 

Günümüz ile tarihten örnekler vererek detaylı bilgiler veren Tarihçi Ayhan Kuş, bu hafta ki köşesinde ‘Kültüler sömürgecilik´ konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Genel bir değerlendirme yapan Tarihçi Kuş, şunları söyledi: “İnsanlık tarihinin en utanç verici faaliyetlerinden biri olan Sömürgecilik bir devletin başka bir Devleti maddi ve manevi olarak kullanmasıdır. Yani ekonomik, siyasi, sosyal, demografik ve kültürel olarak tarif etmesidir. İlk çağdan günümüze kadar farklı fraksiyonlar ile devam eden bu faaliyetlere XIX. yüzyıldan itibaren emperyalizm adı verilmiştir. Tarihin en büyük köleci ve insan Taciri Ülkesi olan Roma İmparatorluğu´ndan Avrupa´ya miras kalmıştır. XV. yüzyılda coğrafi keşiflerle Sömürgecilik sistematik bir hale dönüşmüştü. Keşfedilen bölgeler ve kıtalarda adeta kültürel emperyalizm yaşanmış. Zaten emperyalizmin en korkunç ve en tehlikelisi kültürel emperyalizmdir. Milli, dini, kültürel sermaye, tarihi ve ahlaki değerler yok edilerek insanlar köleleştirilmiştir. Buna direnen yerli halklar ise yok edilmiştir. Hıristiyanlık bu şekilde hızla yayılmıştır. Afrika´da milyonlarca insan karın tokluğuna büyük tarım topraklarında köle olarak çalıştırılmıştır. Daha doğrusu kendi topraklarında esir olmuşlardır. Tek tip ürün politikaları ile Afrika´nın bazı ülkelerini kimyon tarlası, bazı ülkelerini muz tarlasına dönüştürmüşler. Bugün bile kullandığımız Muz Cumhuriyeti tabiri bunlardan kaynaklanmaktadır. Kuzey Afrika´da ise yani Müslümanların yaşadığı bölgeleri 1800´ler den itibaren işgal ettiler. Mısırı pamuk tarlası, Cezayir üzüm tarlasına dönüştürdüler.

“AFRİKA´YA ÇOK SİNSİ BİR ŞEKİLDE YERLEŞEN BATI EMPERYALİZMİNE KARŞI EN GÜÇLÜ KÜLTÜR İSLAMİYET´Tİ”

Cezayir´de bu üzümlerden şarap üretildi. Düşünün ki Bir Müslüman ülkede temel geçim kaynağı o zamanlarda şaraptır. Müslümanlar şarap kullanmadığı için bu şaraplar sömüren ülke olan Fransa´ya satılmak için üretiliyordu. Sadece burası değil Küba bir şeker kamışı tarlası, Vietnam bir kauçuk tarlası döndü. Afrika´ya çok sinsi bir şekilde yerleşen Batı emperyalizmine karşı en güçlü kültür İslamiyet´ti. Maalesef diğer kültürler yok oldu. Kıta dünyanın en büyük sömürgeci ülkesi olan üzerinde güneşin batmadığı ülke İngiltere ve Fransa´nın esiri olmuşlardı. Kuzey Afrika´da Müslümanlar ve onlara öncülük eden anti-emperyalist din alimleri batının kültürel emperyalizmine Savaş açtılar. İslam´ın ve Kur´an´ın ahlaki ve kültürel gücü İslam´ı burada ayakta tutmuştu. Dünyada hiç bir ideoloji ve din, İslam kadar kansız bir şekilde tarihe yön vermemiştir. Diğer din ve ideolojilerde katliamlar olurken, İslam gönülleri Feth etmiştir. Kahramanlıklarla dolu Şanlı İslam tarihi buradaki Müslümanlara bağımsızlık için güç vermiştir. Medine döneminde ortalama her elli günde bir savaş faaliyetinde bulunmuş (bu savaşlarda çok az insan ölmüş) peygamberin ümmeti nasıl olur da gevşeklik, kölelik, siyasi zillet ve uyuşukluk içinde tutulabilirdi. Köklü İslam kültürü Batı emperyalizmine karşı çok fazla tahrifata uğramadı.

“BUGÜN İSLAM´A EN BÜYÜK ZARARI VEREN KAVMİYETÇİLİK, IRKÇILIK, MİLLİYETÇİLİK VE MEZHEPÇİLİĞİ KULLANARAK ORTADOĞU´NUN KÖTÜ KADERİNİ OLUŞTURDULAR”

XIX. Asrın sonlarında İngiliz sömürge bakanı GladStone elindeki Kuranı Kerimi göstererek şunu söyler: “Bu kitap Müslümanların elinde kaldıkça biz onlara hakim olamayız.” Kuzey Afrika´daki Müslümanlar bu şekilde kültürel emperyalizme karşı durmuşlardır. Fakat Afrika´nın tamamı için bu durum geçerli değildi. Batının hammadde ve Pazar alanları oldukları yetmediği gibi dinlerini, dillerini, Ahlaki değerlerini, tarihlerini ve kültürlerini de kaybettiler. Kenya´nın Bilgin lideri Jomo kenyatta diyor ki: “Bu Avrupalılar geldiğinde bizim toprağımız vardı, Onların İncil´i ama şimdi onların toprağı var, bizim de İncil´imiz.” Tabii ki sadece Afrika değil Ortadoğu´da çok farklı bir sistem uyguladılar. Bugün İslam´a en büyük zararı veren kavmiyetçilik, ırkçılık, milliyetçilik ve mezhepçiliği kullanarak Ortadoğu´nun kötü kaderini oluşturdular. Yıllarca Irak´ta Şii çoğunluğa rağmen azınlık Sünni yönetimle, Lübnan´da Müslüman çoğunluğuna rağmen Hristiyan azınlık Marunilerce yönetilmesi, Suriye´de Sünni çoğunluğa rağmen azınlık Aleviler tarafından yönetilmesi bu kargaşanın sürdürülmesi içindir. Velhasılıkelam İslam coğrafyasındaki Bu sıkıntılar Belki de İslam hâkimiyeti için doğum öncesi sancılardır. Vesselam.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KÜLTÜREL SÖMÜRGECİLİK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
“Tarım Öğretiminin 174. Yılı” etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi´nde kutlama programı gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa davetli konuşmacı olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katılım gösterdi.
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
İstanbul Aydın Üniversitesi´nin ev sahipliğinde “Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı” (TULİP) gerçekleştirildi. Türkiye´nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen program kapsamında kadınların liderlik ve yöneticilik basamaklarında görev almasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi.
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
HASTA RUHUMUZ
HASTA RUHUMUZ
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı olmanın bedenen ve ruhen iyi olduğunu belirterek önemli önerilerde bulundu.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi ile ilgili uyarılarda bulunarak, 28 Şubat tarihinde sürenin tamamlanacağını ve bu tarihe kadar beyannamelerin verilmesi uyarısı yapıldı
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´ düzenlendi.
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanlığı, olumsuz iklim şartlarından dolayı açlıkla karşı karşıya kalan hayvanları unutmadı.
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412
Muş Durumu

Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu