KÖY ÇOCUKLARINA SOSYAL FAALİYETLER
Muş´ta, Yaz tatilini köylerde geçiren üniversite öğrencileri, dezavantajlı çocuklarına yönelik sosyal faaliyetler düzenliyor. Üniversite öğrencileri, köy çocuklarına palyaço gösterisi, tiyatro, fotoğraf çekme ve okudukları kitapları derleyerek verimli bir zaman geçirmelerini sağlıyorlar.
Tarih: 1.9.2019 18:03:25/ 322okunma / 0yorum

Muş´ta, Yaz tatilini köylerde geçiren üniversite öğrencileri ve Muş Fotoğraf Sanatı Derneği işbirliğinde dezavantajlı çocuklarına yönelik sosyal faaliyetler düzenliyor. Köy çocuklarına palyaço gösterisi, tiyatro, fotoğraf çekme ve okudukları kitapları derleyerek zamanlarını verimli bir şekilde geçirmelerini sağlıyorlar.

Merkeze bağlı Kızılağaç Belediyesinde ikamet eden ve çeşitli üniversitelerde eğitim gören üniversite öğrencileri, yaz tatiline gidemeyen dezavantajlı çocuklara yönelik sosyal faaliyetleri sürdürüyor.

 

Sayfa 1´den devam…

Tamamen kendi imkanlarını kullanan üniversiteliler ve Muş Fotoğraf Sanatı Derneği, köy çocuklarını unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar, palyaço, tiyatro ve fotoğraf makinalarıyla buluşturarak verimli zaman geçirmelerini sağlıyorlar.

İlk olarak geleneksel oyunlardan mendil kapmaca ve çeşitli oyunlar oynatan üniversiteliler, çocukların yaz tatilinde okudukları kitapların derlemesini yaptırıyorlar. Ardından davet ettikleri Muş Fotoğraf Sanatı Derneği desteği ile çocuklara fotoğraf makinaları dağıtarak fotoğraf çekmelerini sağlıyorlar. Gün boyu devam eden etkinliklere katılan çocuklar doyasıya hem eğleniyor hem de öğreniyorlar.

“HEPİMİZİN TEK AMACI KÖYDE Kİ ÇOCUKLARIMIZIN EĞLENMESİ VE MUTLU OLMASINI SAĞLAMAK”

Gönüllü olarak dezavantajlı köy çocuklarının daha verimli zaman geçirmelerini sağlayan Dicle Üniversitesi 3. Sınıf Sosyoloji Bölüm Öğrencisi Leyla Erdoğan, çocukların çok mutlu olduğunu söyledi.

Çocuklara ayrıca özen göstermek istediklerini ifade eden Erdoğan, “Üniversite öğrencisiyim, yaz tatilimi köyümde geçiriyorum. Köyümde çocuklara Muş Fotoğraf Sanatı Derneği ile birlikte etkinlikler yapıyoruz. Geleneksel oyunlar oynadık. Bunlardan özelikle mendil kapmaca, palyaço gösterisi, tatilde okudukları kitapları değerlendirdik, tiyatro ve fotoğraf çekimleri yaptırdık. Çocuklar çok mutlu oldular. Çocukların mutluluğu bizim mutluluğumuz. Biz üniversite öğrencileri olarak çocuklara en güzel hediyeyi vermek istedik. Çok eğlendiler biz de eylendik. Önceliğimiz köy çocukları oldu. Sebebi de dezavantajlı oldukları için şehirdeki çocuklara nazaran dezavantajda oldukları için onlara ilgi duymak istedik, onlarla ilgilenmek istedik” dedi.

“ÇOCUKLAR İLK DEFA FOTOĞRAF MAKİNALARIYLA BULUŞTURDUK, İLK DEFA FOTOĞRAF ÇEKMENİN MUTLULUĞUNU YAŞADILAR”

Çocuklara fotoğraf makinası dağıtarak fotoğraf çekimleri hakkında bilgi veren Muş Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Sezgin Yalçıner de “Muş Fotoğraf Sanatı Derneği ve gönüllü üniversite öğrencileri olarak burada, köyde çocuklara farklı farklı oyunlar, yöresel, geleneksel oyunlar, tiyatro gösterileri, palyaço gösterileri yaptık. Ancak çocuklara Muş Fotoğraf Sanatı Derneği olarak nasıl fotoğraf çekilir? Çocuklar ilk defa fotoğraf makinalarıyla buluşturduk. Bu konuda çocuklara fotoğraf eğitimi veriyoruz. Eğitimler devamlı bütün köylerde devam ediyor. Bugün de bu köydeyiz ve çocuklara fotoğraf nasıl çekilir onu öğreteceğiz” ifadelerini kullandı.

“ONLARIN MUTLULUĞU BİZİM MUTLULUĞUMUZ OLDU”

Çocukların yüzünü boyayarak etkinlikte eyer alan bir diğer üniversite öğrencisi Rozerin Erdoğan´da şunları söyledi: “Bizler bu köylüyüz, bu köyde kalıyoruz. Üniversite öğrencileriyiz, her birimiz farklı üniversitelerde okuduk. Burada ki çocuklara yönelik bir takım faaliyetler yürütmek istedik. Onlarla bir araya gelip çeşitli oyunlar oynadık. Çok güzel eğlenceli geçti hepsi de ayrı ayrı mutlu oldular, bizde onlarla güzel şekilde güzel vakit geçirdik. Çok güzel bir şey ortaya çıktı. Köy çocukları biraz daha dezavantajlı çocuklar. Bizlerde hani biraz daha onların ayağına çeşitli fırsatlar getirmek amacıyla böyle bir şey düşündük, ortaya çıkarmak istedik. Onları bu etkinliklerle onlarda oluşan mutluluğu bizlerinde mutluluğu oldu açıkçası. Bizlerde çok sevindik, mutlu olduk, onların mutluluğuyla.”

Sosyal etkinliklere katılan köy çocukları da çok eğlendiklerini belirterek bu faaliyetleri düzenleyen üniversite öğrencilerine teşekkür ederek bir daha bu faaliyetleri düzenlemelerini istediklerini kaydettiler.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇOCUKLARINA SOSYAL FAALİYETLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası Muş Belediyesi tarafından başlatılan ‘Elazığlı Kardeşlerimiz Üşümesin´ yardım kampanyasında vatandaşlarca bağışlanan battaniye ve giysiler Elazığ´a gönderildi.
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
Yalova, Bursa ve İstanbul´da bir dizi gezi ve ziyarette bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Halk Bankası Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
Muş Arı Yetiştiricileri Başkanı Fırat Pekbay, kış uykusu konusunda arı yetiştiricilerini uyarıda bulundu.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Ulusal ve Uluslar Arası Bir Yardımlaşma Derneği olan Beşir Derneği Muş İl Temsilciliği (Beşir Derneği) bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş İl genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile bir araya geldi.
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
81 ilde yeni standartlara göre kurulan 400 özel eğitim destek odası özel öğrencilerin hizmetine sunuldu.
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
Türkiye son günlerde depremlerle sallanıyor. Manisa ve Ankara´nın ardından son olarak Sivas´ta bir deprem meydana geldi. Birçok vatandaş, il, ilçe ve bölgelerin deprem riski taşıyıp taşımadığını merak ediyor. İşte Türkiye´nin deprem riski haritası...
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Türkiye tütününün altın değeri kazandığını söyledi.
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
Mudanya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak Büyükşehir Belediyesi Gelirler Dairesi´ne atanan Mehmet Veysi Tutkun´a ziyaret gerçekleştirildi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu