KÖY ÇOCUKLARINA SOSYAL FAALİYETLER
Muş´ta, Yaz tatilini köylerde geçiren üniversite öğrencileri, dezavantajlı çocuklarına yönelik sosyal faaliyetler düzenliyor. Üniversite öğrencileri, köy çocuklarına palyaço gösterisi, tiyatro, fotoğraf çekme ve okudukları kitapları derleyerek verimli bir zaman geçirmelerini sağlıyorlar.
Tarih: 1.9.2019 18:03:25/ 260okunma / 0yorum

Muş´ta, Yaz tatilini köylerde geçiren üniversite öğrencileri ve Muş Fotoğraf Sanatı Derneği işbirliğinde dezavantajlı çocuklarına yönelik sosyal faaliyetler düzenliyor. Köy çocuklarına palyaço gösterisi, tiyatro, fotoğraf çekme ve okudukları kitapları derleyerek zamanlarını verimli bir şekilde geçirmelerini sağlıyorlar.

Merkeze bağlı Kızılağaç Belediyesinde ikamet eden ve çeşitli üniversitelerde eğitim gören üniversite öğrencileri, yaz tatiline gidemeyen dezavantajlı çocuklara yönelik sosyal faaliyetleri sürdürüyor.

 

Sayfa 1´den devam…

Tamamen kendi imkanlarını kullanan üniversiteliler ve Muş Fotoğraf Sanatı Derneği, köy çocuklarını unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar, palyaço, tiyatro ve fotoğraf makinalarıyla buluşturarak verimli zaman geçirmelerini sağlıyorlar.

İlk olarak geleneksel oyunlardan mendil kapmaca ve çeşitli oyunlar oynatan üniversiteliler, çocukların yaz tatilinde okudukları kitapların derlemesini yaptırıyorlar. Ardından davet ettikleri Muş Fotoğraf Sanatı Derneği desteği ile çocuklara fotoğraf makinaları dağıtarak fotoğraf çekmelerini sağlıyorlar. Gün boyu devam eden etkinliklere katılan çocuklar doyasıya hem eğleniyor hem de öğreniyorlar.

“HEPİMİZİN TEK AMACI KÖYDE Kİ ÇOCUKLARIMIZIN EĞLENMESİ VE MUTLU OLMASINI SAĞLAMAK”

Gönüllü olarak dezavantajlı köy çocuklarının daha verimli zaman geçirmelerini sağlayan Dicle Üniversitesi 3. Sınıf Sosyoloji Bölüm Öğrencisi Leyla Erdoğan, çocukların çok mutlu olduğunu söyledi.

Çocuklara ayrıca özen göstermek istediklerini ifade eden Erdoğan, “Üniversite öğrencisiyim, yaz tatilimi köyümde geçiriyorum. Köyümde çocuklara Muş Fotoğraf Sanatı Derneği ile birlikte etkinlikler yapıyoruz. Geleneksel oyunlar oynadık. Bunlardan özelikle mendil kapmaca, palyaço gösterisi, tatilde okudukları kitapları değerlendirdik, tiyatro ve fotoğraf çekimleri yaptırdık. Çocuklar çok mutlu oldular. Çocukların mutluluğu bizim mutluluğumuz. Biz üniversite öğrencileri olarak çocuklara en güzel hediyeyi vermek istedik. Çok eğlendiler biz de eylendik. Önceliğimiz köy çocukları oldu. Sebebi de dezavantajlı oldukları için şehirdeki çocuklara nazaran dezavantajda oldukları için onlara ilgi duymak istedik, onlarla ilgilenmek istedik” dedi.

“ÇOCUKLAR İLK DEFA FOTOĞRAF MAKİNALARIYLA BULUŞTURDUK, İLK DEFA FOTOĞRAF ÇEKMENİN MUTLULUĞUNU YAŞADILAR”

Çocuklara fotoğraf makinası dağıtarak fotoğraf çekimleri hakkında bilgi veren Muş Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Sezgin Yalçıner de “Muş Fotoğraf Sanatı Derneği ve gönüllü üniversite öğrencileri olarak burada, köyde çocuklara farklı farklı oyunlar, yöresel, geleneksel oyunlar, tiyatro gösterileri, palyaço gösterileri yaptık. Ancak çocuklara Muş Fotoğraf Sanatı Derneği olarak nasıl fotoğraf çekilir? Çocuklar ilk defa fotoğraf makinalarıyla buluşturduk. Bu konuda çocuklara fotoğraf eğitimi veriyoruz. Eğitimler devamlı bütün köylerde devam ediyor. Bugün de bu köydeyiz ve çocuklara fotoğraf nasıl çekilir onu öğreteceğiz” ifadelerini kullandı.

“ONLARIN MUTLULUĞU BİZİM MUTLULUĞUMUZ OLDU”

Çocukların yüzünü boyayarak etkinlikte eyer alan bir diğer üniversite öğrencisi Rozerin Erdoğan´da şunları söyledi: “Bizler bu köylüyüz, bu köyde kalıyoruz. Üniversite öğrencileriyiz, her birimiz farklı üniversitelerde okuduk. Burada ki çocuklara yönelik bir takım faaliyetler yürütmek istedik. Onlarla bir araya gelip çeşitli oyunlar oynadık. Çok güzel eğlenceli geçti hepsi de ayrı ayrı mutlu oldular, bizde onlarla güzel şekilde güzel vakit geçirdik. Çok güzel bir şey ortaya çıktı. Köy çocukları biraz daha dezavantajlı çocuklar. Bizlerde hani biraz daha onların ayağına çeşitli fırsatlar getirmek amacıyla böyle bir şey düşündük, ortaya çıkarmak istedik. Onları bu etkinliklerle onlarda oluşan mutluluğu bizlerinde mutluluğu oldu açıkçası. Bizlerde çok sevindik, mutlu olduk, onların mutluluğuyla.”

Sosyal etkinliklere katılan köy çocukları da çok eğlendiklerini belirterek bu faaliyetleri düzenleyen üniversite öğrencilerine teşekkür ederek bir daha bu faaliyetleri düzenlemelerini istediklerini kaydettiler.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇOCUKLARINA SOSYAL FAALİYETLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu