KÖY ÇOCUKLARI SANATLA BULUŞTU
Korkut İlçesinde Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında ‘Aydınlık gelecekler için elimden tut´ projesi kapsamında köy çocukları sanatla buluşturuldu. Bağlama, gitar, tiyatro ve ebru sanatı ile tanışan köy çocukları hünerlerini sergiledi.
Tarih: 26.12.2018 18:49:27/ 354okunma / 0yorum

 

 

Muş Valiliği Koordinasyonunda ve Kalkınma Bakanlığı destekli 2017 Yılı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Aydınlık Gelecekler İçin Elimden Tut Projesi´ projesi ile köylerden gelen öğrenciler, sanatsal faaliyetlerde bulunuyor.

İlçede oluşturulan bir konferans salonunda proje ile gitar, bağlama, tiyatro ve ebru sanatı kursları açıldı.

Kurslara katılarak ilk defa eline gitar ve bağlama alan, tiyatro ve ebru sanatı ile tanışan öğrenciler, hünerlerini sergilediler. Proje kapsamında yapılan çalışmaları yakından takip eden Muş Valiliği Sosyal Destek Programı Proje Uzmanı Ali Yıldırım, projenin amacına uygun ve çocuklar için büyük fayda sağladığını söyledi.

50 köyden gelip ilçe merkezinde eğitim-öğretim gören yaklaşık 150 öğrencinin kurslara katıldığını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, birçok dezavantajlı gencin faydalanacağını söyledi.

Özellikle köylerden eğitime kazandırılan kız çocuklarının da kurslardan faydalandığını ifade eden Müdür Budak, “2017 yılında SODES projesi kapsamında ‘Aydınlık gelecekler için elimden tut´ adlı bir proje ile başvuru yaptık, projemiz kabul edildi. Bağlama, gitar ondan sonra tiyatro, burada da ebru ve rölye kurslarımızı düzenledik. Bu kurslarda yaklaşık, köylerden okula kazandırdığımız 150 öğrencimiz faydalandı. Öğrencilerimize sadece okulda ki akademik eğitimin yanında sanatsal eğitimde veriyoruz. Burada görüyoruz ki öğrencilerimize fırsat verildiğinde neler yapabileceğini görüyoruz. Burada okulda ki akademik eğitimin yanında kız çocuklarımıza sanatsal eğitimi de veriyoruz. Ve görüyoruz ki çocuklarımıza fırsat verildiğinde neler yapabileceklerine burada müşahede ediyoruz” dedi.

“ÇOK AMAÇLI BİR KONFERANS SALONU OLUŞTURDUK”

Proje kapsamında çok amaçlı bir konferans salonu oluşturduklarını aktaran Budak, “Korkut ilçesi fiziki şartlar dolayısıyla sosyal etkinliklerin yapılabildiği bir yer değil bu ihtiyacı gidermek adına sosyal destekleme programları çerçevesinde 2017 yılında başvuru yaptık. ‘Aydınlık Gelecekler İçin Elimden Tut Projesi´ adı altında özellikle eğitim çağı dışına çıkmış yetişkin vatandaşlarımızın sanatsal manada bu ihtiyaçlarını karşılamak için böyle bir yer yaptık. Burada daha önce konferans salonu olarak kullanılan küçük çaplı bir yer vardı. Onarımdan geçirdik koltukları, ses, elektrik, ışık sistemlerini yenileyerek daha modern bir hale getirdik” dedi.

“PROJEYLE GENÇLERİMİZ SOSYAL MANADA DAHA AKTİF DONANIMLI BİREYLER HALİNE GELMELERİ HEDEFLENMEKTEDİR”

Proje ile ilgili detaylı bilgiler veren Budak, “Projenin temelinde örgün eğitimden ayrılmış veya ayrılmaya eğilimli gençlerin zararlı alışkanlıklara yönelmesini engellemek ve enerjilerini, eğilimlerini kültürel-sanatsal etkinliklerle kullanmaları bulunmaktadır.

Oluşturulacak tiyatro, resim ve müzik atölyelerinde gençlerimiz eğitilerek ortaya çıkan eserlerin gösterimini yaparak sosyal manada daha aktif donanımlı bireyler haline gelmeleri hedeflenmektedir. Projemiz Korkut İlçemizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağlı konferans salonu binasında tiyatro sahnesi oluşturulması, salonda bulunan eksik sandalyelerin temini, salon bünyesinde resim ve müzik atölyelerinin oluşturulması, bu atölyeler için eksik olan malzemelerin temini projenin temel faaliyetleridir. Salonda oluşturduğumuz tiyatro salonu ayriyeten sinema salonu olarak kullanılabilecektir. İlçemize bağlı köy okullarında okuyan öğrencilerimiz sırayla düzenli aralıklarla burada sinema filmi izleyeceklerdir. Milli maçlar ilçe bürokratları, güvenlik görevlileri ve yöre gençleriyle birlikte izlenilerek birlik ve beraberliğe katkı sağlayacaktır. Eğitim boyunca gençlerimize düzenli aralıklarla kariyer günleri yapılarak geleceklerini inşa etmede yol gösterici olacaktır” ifadelerini kullandı.

“EŞİ İLE BİRLİKTE GÖNÜLLÜ OLARAK KURS VERİYOR”

Eşi ile birlikte gönüllü olarak bağlama ve gitar kursu veren Kadriye Bal, çocukların ilk defa ellerine bağlama ve gitar aldıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından açılmış olan SODES projesi kapsamında düzenlenen dersimize, kursumuza yoğun ilgi var çocuklarımız, öğrencilerimiz tarafından. Köyden gelen öğrencilerimize bizde diğer müzik öğretmenim Erkan Bal ile birlikte çocuklarımıza ders vermeye gayret ediyoruz derslerimizden kalan zamanlarda. Onlar enstrümanlarına kavuştu çok mutlular. Derslere çok heyecanlı ve isteyerek, gönüllü olarak geliyorlar. Bizlerde onlara bu dersleri vermek için gönüllü olarak katılıyoruz. Köyden gelen çocuklarımız gitarla bağlamayla yeni buluştular. Televizyondan ve uzaktan gördüğü enstrümanlara ellerini dokundurdular. Onlara ses verdiler, ses vermeye de devam ediyorlar.”

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇOCUKLARI SANATLA BULUŞTU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
HASTA RUHUMUZ
HASTA RUHUMUZ
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı olmanın bedenen ve ruhen iyi olduğunu belirterek önemli önerilerde bulundu.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi ile ilgili uyarılarda bulunarak, 28 Şubat tarihinde sürenin tamamlanacağını ve bu tarihe kadar beyannamelerin verilmesi uyarısı yapıldı
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´ düzenlendi.
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanlığı, olumsuz iklim şartlarından dolayı açlıkla karşı karşıya kalan hayvanları unutmadı.
ANKARA´DA ÖNEMLİ PROTOKOL
ANKARA´DA ÖNEMLİ PROTOKOL
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında altyapıların ortak kullanımı, personel ve eğitim destekleri, Ar-Ge iş birlikleri, öğrencilere yönelik iş yeri eğitim imkânları, çiftçi eğitimi ve tarımsal yayım faaliyetlerinde iş birliği gibi süreçlerin yürütülmesini kapsayan bir protokol imzalandı. Düzenlenen programa Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ta katıldı
MÜDÜR ENGİN´DEN YARIYIL TATİLİ MESAJI
MÜDÜR ENGİN´DEN YARIYIL TATİLİ MESAJI
İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının 1. döneminin sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımlayarak “Karne notlarınız ne olursa olsun bugün almış olduğunuz karneleri başarı ya da başarısızlık göstergesi olarak kabul etmek yerine, güçlü ve zayıf yönlerinizi görme aracı olarak değerlendirmelisiniz” dedi
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu