KORONAVİRÜS NEDENİYLE İNFAZ DÜZENLEMESİ!
Koronavirüs salgını tehdidi cezaevlerinde riskin en aza indirilmesi için infaz düzenlemesi raftan indirdi. Adalet Bakanlığı´nın teknik çalışmalarını tamamladığı teklif AK Parti Grubu´nun muhalefet partileri ile temasının ardından Meclis gündemine gelecek. Peki infaz düzenlemesinin kapsamı ne olacak? Cezaevlerindeki kaç kişi erken tahliye olacak? İşte yeni infaz düzenlemesiyle ilgili tüm detaylar
Tarih: 23.3.2020 16:19:54/ 1783okunma / 0yorum

Koronovirüs tehdidi hükümlü ve hükümlü yakınlarının uzun bir süredir beklediği infaz düzenlemesini yeniden gündeme getirdi. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş ise infaz düzenlemesiyle alakalı son aşamaya gelindiğini belirterek "Meclis´te bu önümüzdeki hafta diğer siyasi parti gruplarıyla görüşmeler yapacağız. Onlarla görüştükten sonra teklifimizi nihai hale getirip Meclis Başkanlığına sunacağız” dedi.

KORONAVİRÜS TEHLİKESİ SÜRECİ HIZLANDIRDI

Koronavirüs tehdidi nedeniyle cezaevlerinde de birçok önlem alınsa da 235 bin kapasitesi bulunan cezaevlerinde halen 300 bin dolayında tutuklu ve hükümlü bulunması, olası bir salgın için büyük risk taşıyor. Risk düzeyini en aza indirmek isteyen yetkililer infaz düzenlemesi için harekete geçti. Habertürk´ten Fevzi Çakır´ın haberine göre; cezaevlerindeki infaz düzenlemesi için geri sayım sürerken, izlenecek yol haritası ve son detaylar için Adalet Bakanlığı kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Çalışmalarda son gelindiği belirtilirken, masada birden fazla seçeneğin olduğu ´erken tahliye´ imkanı veren düzenlemenin kapsamı konusunda uzlaşı sağlanması içöin görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

KAPSAM GENİŞLEYEBİLİR

AK Parti grubu infaz düzenlemesi için diğer partilerle temasa geçmeye hazırlanırken, CHP infaz düzenlemesinde kapsamın genişlemesi gerektiğini savunuyor. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel´in düzenlemenin sadece hükümlüleri değil, tutukluları da kapsaması gerektiğini ifade etti. Uzun tutuklular ile hasta ve yaşlı tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmesi gerektiğini savundu.

30 BİN İLA 100 BİN ARASINDA KİŞİYE ERKEN TAHLİYE

Muhalefet partilerinin önerileri de alındıktan sonra teklifin kapsamı net olarak çizilecek. Kapsama göre; cezaevinden erken tahliye olacakların sayısının 30 bin ila 100 bin arasında değişebileceği ifade ediliyor. Tabi tahliye işlemi kademeli olarak gerçekleşecek.

KAPSAM DIŞINDA TUTULANLAR

Uyuşturucu ticareti suçu, cinsel suçlar, kasten adam öldürme, özel hayatın gizliliğini ihlal suçları, anayasal düzene karşı suçlar ile terör suçlarının kapsam dışında kalması öngörülüyor. Bu durumda cezaevinden tahliye olacakların sayısının 30 ila 40 bin arasında olacağı değerlendiriliyor.

DENETİM SÜRESİ 3 YIL OLURSA...

Koşullu salıverilme oranı 1/2´ye çekilirse denetimli serbestlik de 3 yıla çıkarılırsa ve sadece terör kapsam dışı bırakılırsa 30 bin olan tahliyenin 50-60 bin bandına çıkacağı ifade ediliyor.

KAPSAM GENİŞLERSE 100 BİNİ BULACAK

Kapsam genişletilirse tahliye sayısı 100 bini geçebileceği de dile getiriliyor. Özellikle; uyuşturucu madde ticareti ve tekrar suç işleyenlerin kapsama alınmasını savunanlar bulunuyor. Bu durumda sayının 100 bin dolayına rahatlıkla ulaşacağı belirtiliyor.

YAŞLILAR İÇİN DENETİM SÜRESİ 4 YIL

İnfaz paketine konulacak bazı geçici hükümler sayesinde cezaevinde ya da dışarıda 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ile 70 yaşını geçen hükümlüler için denetimli serbestliğin 4 yıl uygulanması değerlendiriliyor. Bu durumda da 2-3 bin civarında hükümlüye tahliye yolu açılacağı dile getiriliyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
Muş´ta yeni tip korona virüs (KOVİD-19) pozitif vaka çıkması nedeniyle 3 köyü karantina altına alındı.
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
Genç Birikim Derneği ve Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKO SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanserle mücadeleye dikkat çekerek tıp dünyasının belirlediği alan dışında, dört ana eksen etrafında mücadeleyi ele almanın mümkün olduğunu söyledi.
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
Koronavirüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler veren Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, salgın hastalıkların çok boyutlu olaylar olduğunu söyledi.
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
Koronavirüs ile mücadele kapsamında Muş Belediyesi tüm ekipleri ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bazı ekipler kent genelinde temizlik, yıkama ve dezenfekte çalışmalarını yürütürken Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler de işletmelerin alması gereken tedbirleri kontrol etmek için denetimlerini sürdürüyor.
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından polis uygulama noktalarında görevlendirilen sağlık personelleri, şehir giriş ve çıkışlarında koronavirüs taraması yaptı.
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
Muş´ta bir eczane koronavirüs nedeniyle müşterileri ile arasına şeffaf naylon branda çekti. Naylondan oluşturulan korunma sistemini olumlu bulan müşteriler, herkesin önlem almasını istedi.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında "evde kal" çağrısına destek verdi
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, korona virüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler verdi.
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
Sağlık Bakanlığı 14 bin daimi işçi sağlık personelinin alımını İŞKUR üzerinden tamamen dijital ortamda gerçekleştirilecek. İŞKUR Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, alımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
DOLAR
6.6903
EURO
7.2279
Muş Durumu

Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu