KORKUT İLÇESİ´NDE TARİHİ MEZAR
Muş´ta Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle uzun süre devam eden araştırmalar sonucu Sultan Muhammed Alp Arslan´ın kendisine bağlı büyük ordu komutanlarından Seyyid İbrahim´in mezarı, Korkut İlçesi merkezinde tespit edildi.
Tarih: 12.9.2018 19:19:23/ 239okunma / 0yorum

 

Muş ve Bitlis illerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile araştırmalar yapan Muşlu Tarih Felsefecisi ve Araştırmacı-Yazar Güven Aykan, uzun uğraşlar sonucu 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu´nun kapılarını Türklere açan Sultan Muhammed Alp Arslan´ın kendisine bağlı büyük ordu komutanlarından Seyyid İbrahim´in mezarını, Korkut İlçesi merkezinde tespit etti.

Seyyid İbrahim´in mezarının başına gelen Muş´lu Tarih Felsefecisi ve Araştırmacı-Yazar Güven Aykan, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle mezar tespitini yaptıklarını belirterek önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın konuya hassasiyetinden dolayı Türk toplumun da bunu bilmesinde büyük bir fayda olduğunu ifade eden Aykan, “Büyük uğraşlar neticesinde Sultan Alp Arslan´a bağlı komutanlardan biri olan Seyyid İbrahim´in mezarını Korkut Belediye Başkanımız ve Kültür Bakanlığımızın desteğiyle tespit etmiş bulunmaktayız. Mezarı şuanda Muş İlinin Korkut İlçesinde bulunmaktadır. Bu Seyyid İbrahim Sultan Alparslan´a bağlı bir ordu komutanı olduğu için önemli bir şahsiyettir. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın da konuya hassasiyetinden dolayı Türk toplumunun da bunu bilmesinde büyük bir fayda, yarar vardır” dedi.

“BİR SELÇUKLU KUMANDANI”

Tarih Felsefecisi Aykan, Korkut Ilçesi´nde bulanan Seyyid İbrahim´in, “Sultan Alp Arslan´a bağlı sadece bir kumandan olmadığını, aynı zamanda tıpkı Buharalı Ebû Nasr Muhammed gibi, Alp Arslan´ın imamlarından biri olduğunu ve Anadolu fütuhatı çerçevesinde Seyyid İbrahim´in de, Muş İli Korkut İlçesi´nde şehit düştüğünü” ifade etti.

“MALAZGİRT´TEN SONRA ANADOLU´YU FETHETME TALİMATI”

Ebû Şûca Sultan Muhammed Alp Arslan´ın, Malazgirt Meydan Muharebesi´ni, Ortodoks Doğu Roma´ya karşı kazandıktan sonra, Anadolu´yu fethetme talimatını, savaşa katılan beylere verdiğini dile getiren Aykan, “Seyyid İbrahim´in çok önemli bir rol üstlendiği de belirtti. Seyyid İbrahim´in mezarının bakımı konusunda, Korkut Belediye Başkanı Sn. Haşim Arık´a teşekkür ediyoruz. Kültür Bakanlığı´nın da bu mezarın Seyyid İbrahim´e ait olduğunu teyit ettiğini ve bunu Korkut Belediye Başkanı Sayın Haşim Arık´a da illettik” dedi.

Gerek Selçuklu, gerek Osmanlı, gerek evliyalar ve gerekse Cumhuriyet dönemine ait tarihi mezarlıkların çevre illere göre Muş İli´nde oldukça fazla olduğunu da ifade eden Aykan, 1892 tarihli Bitlis Vilayet Sâlnâmesi´ne göre Muş´un nüfusunun 125.029 kişi olduğunu, ama en yakın komşu illerin nüfusunun, bu rakamın yarışına ancak erişebildiğini ve Muş´un bugünkü statüsünün irdelenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

“BAŞKAN ERDOĞAN´A TEŞEKKÜR ETTİ”

Tarih Felsefecisi Aykan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a, “Tarih Şuuru´nu" milletimize kazandırmasından dolayı teşekkür ederek, “geçmişi olmayanın geleceği yoktur" ifadesi ile, Türk Tarihi´nin dönüm noktası, Anadolu kapılarının Türk Milleti´ne açılmasını, 2200 devlet geleneğini ve 1400 yıllık medeniyet şuurunu milletimize yeniden "Fetih" anlayışı ile yeniden yaşatmasından dolayı" şükranlarını ifade etti.

“ECDÂDA SAYGI”

"Umarım milletimiz, Sultan Alp Arslan´ın ve askerlerinin, Feth-i Mübin anlayışını idrak etme bilinci ile hareket eder" sözlerini ifade eden Tarihçi Aykan, “Türk Milleti´ni Muş´un Korkut İlçesi´ni ziyaret etmeye davet ediyorum. Gelin, ecdadı görün, bu toprakları ziyaret edin, burda şehit düşen ecdadımızın mezarı başında bir fatiha okuyun. Çünkü önce Allah´ın sonra o kutlu ve imanlı askerler sayesinde bu topraklar Türk toprağı olmuştur. Alp Arslan´ı ve onun kutlu ordusunu bilmeyen, Türk Tarihi´ni bilemez. Çünkü Sultan Alp Arslan kadar İslam´a ve cihâda bağlı başka sultanlar çok azdı" dedi.

“MALAZGİRT RUHUNU KENDİ İLÇEMİZDE DE ARTIK GÖRMEK İSTİYORUZ”

Uzun çabalar sonucu mezar tespiti yaptıklarını ve Malazgirt ruhunu kendi ilçelerinde de görmek istediklerini kaydeden Korkut İlçe Belediye Başkanı Haşim Arık da şunları söyledi: “Şuan Muş´un Korkut İlçesinde bulunmaktayız. Bizim uzun çabalar sonucu bin yıllık ilçenin geçmişi olan ve 1071 tarihinde Sultan Muhammed Alp Arslan´ın komutanlarından Seyyid İbrahim Peygamber Efendimiz S.A.V. torunlarından olan ve burada kendi askerleriyle birlikte savaşarak bölgeyi Urartu ve Roma dönemlerinden onlardan temizlenmiş Selçuklu topraklarına kazandırmıştır. Biz mezarını tespit ettik, şuanda mezar çalışmalarını devam ediyoruz Kültür Bakanlığıyla da yaptığımız yazışmalar dikkate alınarak komisyon aşamasındadır. Tarihimize sahip çıkıyoruz. Tarihimize sahip çıkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanımızı buradan da selamlıyoruz, çok teşekkür ediyoruz. Malazgirt ruhunu kendi ilçemizde de artık görmek istiyoruz.”

“ŞEHİTLİK OLDUĞUNU BİLİYORDUK AMA KİME AİT OLDUĞUNU BİLMİYORDUK”

Yıllardır evi mezarlığın yanında bulunan ve mezarlığın kime ait olmadığını bilmediklerini ve yeni öğrendiklerini vurgulayan Abdullah Gündoğdu ise “Yıllardır bu ilçede yaşıyoruz. Buranın şehitlik olduğunu biliyorduk ama çok önemli bir önemli bir zatın burada şehit düştüğünü bilmiyorduk. Belediye Başkanımız Sayın Haşim Arık ve hocamızın büyük uğraşlarıyla Seyyid İbrahim türbesinin burada olduğunu sonucuna varıldı. Ve biz şimdi mezarının başındayız. Şimdiye kadar bilmiyorduk ama bundan sonra tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmakta bizim işimiz olacaktır” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KORKUT İLÇESİ TARİHİ MEZAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
Muş İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı ziyaret etti
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından düzenlenecek Kayak Kursunun tanıtımı kayak merkezinde yapıldı.
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Özel Muş Final Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
Tarımsal üretimde beşeri sermayenin geliştirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP İdaresi), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Muş ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretici birliklerinin işbirliğiyle Muşlu çiftçilere yönelik süt sığırcılığı eğitimleri başladı.
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecek.
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Muş´ta kar yağışının ardından etkili olan dondurucu soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Muş Mobilya İmalatı Sektörü” başlığını kaleme aldı
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için karla mücadele ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
Muş´ta denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler, Adalet ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında yarıyıl tatilinde okulların boya, badana, onarım ve temizlik işlerini yaparak eğitime katkı sağlıyor.
DOLAR
5.2740
EURO
5.9905
Muş Durumu

Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu