KORKUT İLÇESİ´NDE TARİHİ MEZAR
Muş´ta Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle uzun süre devam eden araştırmalar sonucu Sultan Muhammed Alp Arslan´ın kendisine bağlı büyük ordu komutanlarından Seyyid İbrahim´in mezarı, Korkut İlçesi merkezinde tespit edildi.
Tarih: 12.9.2018 19:19:23/ 161okunma / 0yorum

 

Muş ve Bitlis illerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile araştırmalar yapan Muşlu Tarih Felsefecisi ve Araştırmacı-Yazar Güven Aykan, uzun uğraşlar sonucu 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu´nun kapılarını Türklere açan Sultan Muhammed Alp Arslan´ın kendisine bağlı büyük ordu komutanlarından Seyyid İbrahim´in mezarını, Korkut İlçesi merkezinde tespit etti.

Seyyid İbrahim´in mezarının başına gelen Muş´lu Tarih Felsefecisi ve Araştırmacı-Yazar Güven Aykan, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle mezar tespitini yaptıklarını belirterek önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın konuya hassasiyetinden dolayı Türk toplumun da bunu bilmesinde büyük bir fayda olduğunu ifade eden Aykan, “Büyük uğraşlar neticesinde Sultan Alp Arslan´a bağlı komutanlardan biri olan Seyyid İbrahim´in mezarını Korkut Belediye Başkanımız ve Kültür Bakanlığımızın desteğiyle tespit etmiş bulunmaktayız. Mezarı şuanda Muş İlinin Korkut İlçesinde bulunmaktadır. Bu Seyyid İbrahim Sultan Alparslan´a bağlı bir ordu komutanı olduğu için önemli bir şahsiyettir. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın da konuya hassasiyetinden dolayı Türk toplumunun da bunu bilmesinde büyük bir fayda, yarar vardır” dedi.

“BİR SELÇUKLU KUMANDANI”

Tarih Felsefecisi Aykan, Korkut Ilçesi´nde bulanan Seyyid İbrahim´in, “Sultan Alp Arslan´a bağlı sadece bir kumandan olmadığını, aynı zamanda tıpkı Buharalı Ebû Nasr Muhammed gibi, Alp Arslan´ın imamlarından biri olduğunu ve Anadolu fütuhatı çerçevesinde Seyyid İbrahim´in de, Muş İli Korkut İlçesi´nde şehit düştüğünü” ifade etti.

“MALAZGİRT´TEN SONRA ANADOLU´YU FETHETME TALİMATI”

Ebû Şûca Sultan Muhammed Alp Arslan´ın, Malazgirt Meydan Muharebesi´ni, Ortodoks Doğu Roma´ya karşı kazandıktan sonra, Anadolu´yu fethetme talimatını, savaşa katılan beylere verdiğini dile getiren Aykan, “Seyyid İbrahim´in çok önemli bir rol üstlendiği de belirtti. Seyyid İbrahim´in mezarının bakımı konusunda, Korkut Belediye Başkanı Sn. Haşim Arık´a teşekkür ediyoruz. Kültür Bakanlığı´nın da bu mezarın Seyyid İbrahim´e ait olduğunu teyit ettiğini ve bunu Korkut Belediye Başkanı Sayın Haşim Arık´a da illettik” dedi.

Gerek Selçuklu, gerek Osmanlı, gerek evliyalar ve gerekse Cumhuriyet dönemine ait tarihi mezarlıkların çevre illere göre Muş İli´nde oldukça fazla olduğunu da ifade eden Aykan, 1892 tarihli Bitlis Vilayet Sâlnâmesi´ne göre Muş´un nüfusunun 125.029 kişi olduğunu, ama en yakın komşu illerin nüfusunun, bu rakamın yarışına ancak erişebildiğini ve Muş´un bugünkü statüsünün irdelenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

“BAŞKAN ERDOĞAN´A TEŞEKKÜR ETTİ”

Tarih Felsefecisi Aykan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a, “Tarih Şuuru´nu" milletimize kazandırmasından dolayı teşekkür ederek, “geçmişi olmayanın geleceği yoktur" ifadesi ile, Türk Tarihi´nin dönüm noktası, Anadolu kapılarının Türk Milleti´ne açılmasını, 2200 devlet geleneğini ve 1400 yıllık medeniyet şuurunu milletimize yeniden "Fetih" anlayışı ile yeniden yaşatmasından dolayı" şükranlarını ifade etti.

“ECDÂDA SAYGI”

"Umarım milletimiz, Sultan Alp Arslan´ın ve askerlerinin, Feth-i Mübin anlayışını idrak etme bilinci ile hareket eder" sözlerini ifade eden Tarihçi Aykan, “Türk Milleti´ni Muş´un Korkut İlçesi´ni ziyaret etmeye davet ediyorum. Gelin, ecdadı görün, bu toprakları ziyaret edin, burda şehit düşen ecdadımızın mezarı başında bir fatiha okuyun. Çünkü önce Allah´ın sonra o kutlu ve imanlı askerler sayesinde bu topraklar Türk toprağı olmuştur. Alp Arslan´ı ve onun kutlu ordusunu bilmeyen, Türk Tarihi´ni bilemez. Çünkü Sultan Alp Arslan kadar İslam´a ve cihâda bağlı başka sultanlar çok azdı" dedi.

“MALAZGİRT RUHUNU KENDİ İLÇEMİZDE DE ARTIK GÖRMEK İSTİYORUZ”

Uzun çabalar sonucu mezar tespiti yaptıklarını ve Malazgirt ruhunu kendi ilçelerinde de görmek istediklerini kaydeden Korkut İlçe Belediye Başkanı Haşim Arık da şunları söyledi: “Şuan Muş´un Korkut İlçesinde bulunmaktayız. Bizim uzun çabalar sonucu bin yıllık ilçenin geçmişi olan ve 1071 tarihinde Sultan Muhammed Alp Arslan´ın komutanlarından Seyyid İbrahim Peygamber Efendimiz S.A.V. torunlarından olan ve burada kendi askerleriyle birlikte savaşarak bölgeyi Urartu ve Roma dönemlerinden onlardan temizlenmiş Selçuklu topraklarına kazandırmıştır. Biz mezarını tespit ettik, şuanda mezar çalışmalarını devam ediyoruz Kültür Bakanlığıyla da yaptığımız yazışmalar dikkate alınarak komisyon aşamasındadır. Tarihimize sahip çıkıyoruz. Tarihimize sahip çıkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanımızı buradan da selamlıyoruz, çok teşekkür ediyoruz. Malazgirt ruhunu kendi ilçemizde de artık görmek istiyoruz.”

“ŞEHİTLİK OLDUĞUNU BİLİYORDUK AMA KİME AİT OLDUĞUNU BİLMİYORDUK”

Yıllardır evi mezarlığın yanında bulunan ve mezarlığın kime ait olmadığını bilmediklerini ve yeni öğrendiklerini vurgulayan Abdullah Gündoğdu ise “Yıllardır bu ilçede yaşıyoruz. Buranın şehitlik olduğunu biliyorduk ama çok önemli bir önemli bir zatın burada şehit düştüğünü bilmiyorduk. Belediye Başkanımız Sayın Haşim Arık ve hocamızın büyük uğraşlarıyla Seyyid İbrahim türbesinin burada olduğunu sonucuna varıldı. Ve biz şimdi mezarının başındayız. Şimdiye kadar bilmiyorduk ama bundan sonra tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmakta bizim işimiz olacaktır” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KORKUT İLÇESİ TARİHİ MEZAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TAN 52 ÜLKEYE İHRACATTA BULUNAN FABRİKA 500 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR
MUŞ´TAN 52 ÜLKEYE İHRACATTA BULUNAN FABRİKA 500 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR
Muş´ta, 2010 yılından itibaren faaliyete başlayan tekstil fabrikası birçok dünya markasına hizmet ediyor. 500 kişinin istihdam edildiği farika, Avrupa´nın 52 ülkesine ihracatta bulunuyor.
BAŞKAN ÖĞÜT, TRT KURDİ´DE BELEDİYE HİZMETLERİNİ ANLATTI
BAŞKAN ÖĞÜT, TRT KURDİ´DE BELEDİYE HİZMETLERİNİ ANLATTI
Kızılağaç Belediye Başkanı Burhan Öğüt, TRT Kurdî sabah haberleri canlı yayınında görev süresi içerisinde hayata geçirilen hizmetlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
MECLİS, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DEVAM EDİYOR
MECLİS, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DEVAM EDİYOR
2018 yılı yatırım programı Kasım ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin 2019 Yılı hazırlık bütçesini görüşmeye devam etti.
SANAYİLEŞME VE YATIRIM AÇISINDAN İLDEKİ POTANSİYEL SEKTÖRLER
SANAYİLEŞME VE YATIRIM AÇISINDAN İLDEKİ POTANSİYEL SEKTÖRLER
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Dr. Öğretim Üyesi Ömer Arslan, sanayileşme ve yatırım açısından ildeki potansiyel sektörler, konusunu ele alarak detaylı açıklamalarda bulundu.
SİLAH VE MÜHİMMAT KAÇAKÇILIĞI
SİLAH VE MÜHİMMAT KAÇAKÇILIĞI
Muş İl Jandarma ekiplerinin Hasköy ilçesine bağlı Umurca köyünde yaptığı çalışmalar sonucu silah ve mühimmat ele geçirildi.
CENGİZ ÖZKAN, KONSER VERDİ
CENGİZ ÖZKAN, KONSER VERDİ
TRT İzmir Radyosu Sanatçısı, Türk Halk Müziği´nin güçlü sesi Cengiz Özkan, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi´nde bir konser verdi
“İSLAM AHLAKINI BOZAN DİZİLER İZLİYORSANIZ BİLİN Kİ ALİLERİ YETİŞTİREMEYECEKSİNİZ”
“İSLAM AHLAKINI BOZAN DİZİLER İZLİYORSANIZ BİLİN Kİ ALİLERİ YETİŞTİREMEYECEKSİNİZ”
Peygamber Sevdalıları Vakfı Muş Koordinatörlüğü tarafından "Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar" temasıyla, Hz. Ali´nin hayatını konu alan bir program düzenlendi.
9 KÖY VE 22 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
9 KÖY VE 22 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
Muş´ta kar ve tipiden kapanan yollarda yürütülen çalışma sonucu, ulaşım yeniden sağlandı.
ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR
ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık´ta uygulamaya girecek. Bu tarihten itibaren kış lastiği takmayan ticari araçların sürücülerine 715 lira para cezası kesilecek.
DOLAR
5.3497
EURO
6.0935
Muş Durumu

Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu