KOÇERLERİN ZORLU YOLCULULUĞU BAŞLADI
Havaların soğumasıyla birlikte çeşitli illerden Muş´a gelen Koçerler (yaylacılar), sürüleriyle birlikte dönüş yolculuğuna geçti. İlkbahar aylarıyla birlikte Mardin, Diyarbakır ve Siirt´ten Muş´un yaylalarına gelen göçerler, havaların soğumasıyla birlikte geri dönüş yolculuğuna başladı.
Tarih: 8.10.2019 18:39:19/ 321okunma / 0yorum

İlkbahar mevsiminde Mardin, Diyarbakır, Siirt ve birçok değişik illerden Muş´un yaylalarına gelen koçerler, havaların soğumasıyla birlikte geri dönüş yoluna girdi.

Yaklaşık 3-4 aydır Varto ilçesinin yüksek kesimlerinde ki yaylalarında kalan koçerler, yüzlerce hayvan sürüsü ile yeniden yollara düştü.

Muş´un serin havası ve verimli yaylaları Nisan-Mayıs ayıyla birlikte Güneydoğu´dan gelen koçerleri misafir etti. Yazın sıcaklarını serin yaylalarda hayvancılık yaparak geçiren vatandaşlar, kışlık peynir ve yağ ihtiyaçlarını da üretti. Yaklaşık 5-6 ay boyunca yaylada kalan göçerler havaların soğumasıyla birlikte dönüş yoluna geçti. Eşyalarını kamyonetlerle gönderen göçerler yüzlerce küçükbaş hayvandan oluşan sürüyle yola çıktı.

“HAYATIMIZ HEP BU ŞEKİLDE KOÇERLİKLE GEÇİYOR VE ALIŞTIK”

Varto ilçesindeki yaylalardan Mardin´in Nusaybin ilçesine doğru yola koyulan yaylacılar, yaklaşık iki ay boyunca yürüyecek. Kangal köpeklerin yabani hayvanların saldırısından koruduğu göçerlerin, günlük ihtiyaçlarını karşılayacakları eşyalarını ise eşekler taşıyor.

“EŞEKLER EŞYAMIZI TAŞIYOR VE KÖPEKLER İSE CAN DOSTUMUZ”

Bahar aylarında Varto´daki yaylaya geldiklerini belirten Selman Tek, "Şimdi dönme zamanı, sonbahardayız. Yola çıktık ve dönüyoruz. Yolculuk epey zor ama bizim de işimiz bu olduğu için, biz alıştık. Mardin´in Nusaybin tarafına gideceğiz. Kış sezonu başladığı için oraya gideceğiz" dedi. Göçerlerde herkesin bir görevi olduğunu ifade eden Tek, "Yanımızdaki eşeklerin bile görevleri ayrı ayrıdır. Biri enerji taşır, biri su taşır, bir diğeri ise ekmek taşır. Köpekler ise bizim gece can dostumuzdur. Bizler uyurken, hayvanlarımızın ve bizlerin canını koruyor. Kangal köpeği bunlar, gece yabancı birini gördükleri zaman parçalarlar. Kimse yaklaşamaz yanlarına" diye konuştu. Yaklaşık iki aylarını dönüş yolunda geçireceklerini söyleyen Murat Kaya da, "İlkbahar mevsiminde Muş´un yaylalarına geldik. Sonbaharın gelmesiyle, tekrar memlekete gideceğiz. Mardin Nusaybin tarafında gideceğiz. Yaklaşık iki ay boyunca yolda kalacağız. Göçerlik zordur tabi. Yaklaşık iki bin koyun ile yaya olarak Mardin´in Nusaybin tarafına doğru gideceğiz" dedi.

“AİLE OLARAK YILLARDAN BERİ KOÇERLİK YAPIYORUZ. BİZİM HİÇ YERLEŞİK BİR HAYATIMIZ OLMADI”

İçerisinde oldukları zorlu durumdan memnun olduklarını ifade eden Kaya, “Koçerlik zordur tabi ama baya da bir güzel yanı var. Yaklaşık iki bin koyun ile yayan olarak Mardin´in Nusaybin tarafında doğru gideceğiz. İlkbahar geldiğinde bulunduğumuz yerler çok ısınınca hayvanlarımız artık orada barınamayacak duruma geliyor. Biz de bu yaylalara gelmek zorunda kalıyoruz. Aile olarak yıllardan beri Koçerlik yapıyoruz. Bizim hiç yerleşik bir hayatımız olmadı. Yazın yaylalarda, kışın ise Nusaybin bölgesine gidiyoruz. Burada kaldığımız süre içerisinde bölge halkı tarafından çok iyi ağırlandık. Hiçbir sorun ile karşılaşmadık. Bizlerin tek geçim kaynağı elbette hayvancılıktır. Bu işin mesaisi yok. Yaz kış, gece gündüz ve sıcak soğuk demeden ekmeğimiz için bu işimizi özverili bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Yayla tercih ederken bizim için önemli olan geniş ve otlak meraların bulunmasıdır. Çünkü bizler buraya üretim yapmaya geliyoruz. Hayvanlarımız et alması için Muş yayları çok iyi çok verimli. Öte yandan süt ve süt ürünlerini de üreterek geçimimizi sağlıyoruz” diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TÜBİTAK PROJELERİ ÜNİVERSİTE ÖNCÜLÜĞÜNDE HAYATA GEÇİYOR
TÜBİTAK PROJELERİ ÜNİVERSİTE ÖNCÜLÜĞÜNDE HAYATA GEÇİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi, eğitim dünyasına katkı sağlamaya ve öğrencilerin yaşamlarına dokunmaya devam ediyor.
MUŞ OVASI “AGROPARK PROJESİ” İLE HAYAT BULACAK
MUŞ OVASI “AGROPARK PROJESİ” İLE HAYAT BULACAK
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile Muş Alparslan Üniversitesi arasında “Muş Agropark Projesi” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme kapsamında Muş Ovası´nın mevcut kapasiteden daha fazla yararlanmak adına ortak çalışmalar yürütülmesi hedefleniyor.
MUŞ MERKEZ KALE MAH. 11 ADET KONUT SATIŞA ÇIKARILIYOR
MUŞ MERKEZ KALE MAH. 11 ADET KONUT SATIŞA ÇIKARILIYOR
TOKİ, Muş Merkez Kale Mah. 11 adet konutu; ön şartsız, kurasız 09 Aralık 2019 - 31 Aralık 2019 tarihleri arasında satışa çıkarıyor.
SASON-MUŞ YOLU HAYATA GEÇİRİLİYOR
SASON-MUŞ YOLU HAYATA GEÇİRİLİYOR
​Batman´ın Sason ilçesinin Muş ile birleştirecek ve yaklaşık 4 milyona mal olacak proje hayata geçiriliyor.
5 TERÖRiST ETKiSiZ HALE GETiRiLDi
5 TERÖRiST ETKiSiZ HALE GETiRiLDi
İçişleri Bakanlığı İç güvenlik operasyonları kapsamında, Muş Şenyayla bölgesinde, İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Özel Harekat timlerince gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 5 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AİLELERLE BULUŞUYOR
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AİLELERLE BULUŞUYOR
Muş´un Çöğürlü Köyünde ikamet eden Suriyeli bir aileye ‘Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerle Buluşuyor´ projesi ile destek verildi. Öğrenciler evin elektrik tesisatı, kışlık yakacak, gıda ve birçok eksiğini giderdi.
KÖY ÇOCUKLARINA ‘BİR PAKET MUTLULUK´ SÜRPRİZİ
KÖY ÇOCUKLARINA ‘BİR PAKET MUTLULUK´ SÜRPRİZİ
Ankara´da ‘Bir Paket Mutluluk´ adı altında faaliyet gösteren Milli Sporcu Dora Kübra Yıldız´ın öncülüğünde başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında Muş´ta köy çocuklarına unutamayacakları bir sürpriz yapıldı.
MUŞ İLDER´DEN BURSASPOR´A ZİYARET
MUŞ İLDER´DEN BURSASPOR´A ZİYARET
Muş İli Kültür Eğitim, Kalkındırma, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İl-Der) Yönetim kurulu üyeleri, Bursaspor Özlüce Tesislerini ziyaret etti
REKTÖR POLAT “İLAHİYAT VİZYON PROGRAMI” NA KATILDI
REKTÖR POLAT “İLAHİYAT VİZYON PROGRAMI” NA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) işbirliğiyle organize edilen "İlahiyat Vizyon Programı"na katıldı.
DOLAR
5.7905
EURO
6.4083
Muş Durumu

Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu