KAZ ÇİFTLİĞİ KURDU
Muş´ta, Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu (TKDK)´nun 2019 yılı başvurusuyla 1000 adet kaz alarak çiftlik kurdu. Kars ilinden sonra kaz sayısı ile ikinci sırada yer alan Muş´ta ki çiftçiler iddialı. Beşparmak köyünde 200 dönüm üzerine çiftlik kuran genç girişimci Veysel Çetin, “TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu) yaklaşık 750 bin lira hibe desteğine başvurduk. Türkiye´de bir tek projemiz geçti çok şükür" dedi
Tarih: 21.12.2019 17:15:22/ 285okunma / 0yorum

 

Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu (TKDK)´nun 2019 yılı başvurusuyla Muş´ta kaz yetiştiriciliği çiftliği kuruldu.

Yaklaşık 6 ay önce Türkiye TKDK´nın kaz yetiştiriciliği alanında kabul edilen tek proje. Bölgede kurulan ilk kaz çiftliği, şimdiden Pazar sorunu yaşamıyor.

Merkeze bağlı Beşparmak köyünde 200 dönüm üzerinde Veysel Çetin tarafından kurulan çiftlikte bin adet kaz yaşıyor.

‘Yeşilova Kaz Projesi´ adı altında kurulan çiftlikte İlkbahar mevsiminde kaz sayısının 8 bine ulaşması bekleniyor.

Türkiye´de kaz yetiştiriciliği alanında Kars ilinden sonra 100 bin adet ile Muş ikinci sırada yer alıyor.

“ÜRETİME YÖNELİK PROJELER UYGULAMAYA KONULACAK”

TKDK´nın verdiği destek ile 200 dönüm arazi etrafının tel ile kapatılıp eksik kalan tesislerinde İlkbahar mevsiminde yapılacağını belirten çiftlik sahibi Veysel Çetin, üretime yönelik projelerini uyguladıklarını söyledi.

Kazların şimdiden Kars iline satıldığını ifade eden Çetin, “yaklaşık 6 yıl önce bin tane mast Alman kazı civcivlerini aldık. Şuanda gördüğünüz gibi anaş oldular. Üretime yönelik projelerimiz var. Devletten, TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu) yaklaşık 750 bin lira hibe desteğine başvurduk. Türkiye´de bir tek projemiz geçti çok şükür. Sene inşallah yaz şartlarında binalarımızı da yapacağız. Üretime yönelik yapıyoruz, şimdi baharen mevsime bahara doğru yumurta yapacaklar bunlar, kuluçkaya bırakacağız yumurtalarımızı. Yaklaşık bu 600 dişi kazdan 8 bin kaz almayı hedefliyoruz. Şuanda elimizde bulunan kazları Kars´a satıyoruz, bağlantılarımız var. Önümüzde ki sene artık Türkiye´ye hitap edeceğiz” dedi.

“KÖYÜMÜZDE İLK DEFA BÖYLE BİR PROJENİN UYGULANMASI BİZİ GERÇEKTEN ÇOK SEVİNDİRDİ”

Köylerinde ilk defa böyle bir çiftliğin kurulduğunu kaydeden Ahmet Demir de şunları söyledi: “Köyümüzde ilk defa kaz yetiştiriciliği yapıyoruz. Buna örnek olarak daha fazla kişiler yapmayı düşünüyorlar inşallah. Bizim Muş´ta da; yaptığım araştırmada Muş ikincidir, Kars´tan sonra Muş geliyor 100 bine yakın kaz yetiştiriliyor. Bizim köyde de ilk Veysel bey yapıyor. İnşallah büyük hedeflere de ulaşıyor. Köyde tabi daha önce besleyen yoktu. Birer kişi, ikişer kişi ya da 10´ar kişiler oluyordu. Böyle çiftçiler halinde ilk defa oluyor. Ve verimi de baya iyi görüküyor.”

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇİFTLİĞİ KURDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî kanalının sabah haberlerine canlı yayın konuğu olarak karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek “İl Özel İdaresi olarak karla mücadelede toplam 11 ekip oluşturduk. 95 personeli etkin bir şekilde 24 saat esasına göre karla mücadeleye son hız hizmetlerini sürdürüyor. Nefesin olduğu her yere biz hizmet götürüyoruz. Vatandaşımızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayabilmek için İl Özel İdaresi ekipleri gece-gündüz çalışmaktadır” dedi
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği, Okul Sporları kapsamında 6 farklı branşta 54 okuldan 270 öğrencinin katılımıyla Satranç Turnuvası düzenledi. Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, dereceye giren sporculara ödüllerini vererek başarılar diledi.
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
İslami İlimler Fakültesi (İİF) Vali Erdoğan Bektaş Amfisi´nde her hafta gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Tefsîrü´l-Menâr Bağlamında Islah Ekolü´nün Kur´an´ı Anlama ve Açıklama Yöntemi” konulu seminer düzenlendi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberinde ki heyet, esnaf ziyaretlerinde bulunarak birçok gencin seyyar satıcılık yaptığına dikkat çekerek işsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

ATATÜRK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu