KAZ ÇİFTLİĞİ KURDU
Muş´ta, Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu (TKDK)´nun 2019 yılı başvurusuyla 1000 adet kaz alarak çiftlik kurdu. Kars ilinden sonra kaz sayısı ile ikinci sırada yer alan Muş´ta ki çiftçiler iddialı. Beşparmak köyünde 200 dönüm üzerine çiftlik kuran genç girişimci Veysel Çetin, “TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu) yaklaşık 750 bin lira hibe desteğine başvurduk. Türkiye´de bir tek projemiz geçti çok şükür" dedi
Tarih: 21.12.2019 17:15:22/ 487okunma / 0yorum

 

Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu (TKDK)´nun 2019 yılı başvurusuyla Muş´ta kaz yetiştiriciliği çiftliği kuruldu.

Yaklaşık 6 ay önce Türkiye TKDK´nın kaz yetiştiriciliği alanında kabul edilen tek proje. Bölgede kurulan ilk kaz çiftliği, şimdiden Pazar sorunu yaşamıyor.

Merkeze bağlı Beşparmak köyünde 200 dönüm üzerinde Veysel Çetin tarafından kurulan çiftlikte bin adet kaz yaşıyor.

‘Yeşilova Kaz Projesi´ adı altında kurulan çiftlikte İlkbahar mevsiminde kaz sayısının 8 bine ulaşması bekleniyor.

Türkiye´de kaz yetiştiriciliği alanında Kars ilinden sonra 100 bin adet ile Muş ikinci sırada yer alıyor.

“ÜRETİME YÖNELİK PROJELER UYGULAMAYA KONULACAK”

TKDK´nın verdiği destek ile 200 dönüm arazi etrafının tel ile kapatılıp eksik kalan tesislerinde İlkbahar mevsiminde yapılacağını belirten çiftlik sahibi Veysel Çetin, üretime yönelik projelerini uyguladıklarını söyledi.

Kazların şimdiden Kars iline satıldığını ifade eden Çetin, “yaklaşık 6 yıl önce bin tane mast Alman kazı civcivlerini aldık. Şuanda gördüğünüz gibi anaş oldular. Üretime yönelik projelerimiz var. Devletten, TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu) yaklaşık 750 bin lira hibe desteğine başvurduk. Türkiye´de bir tek projemiz geçti çok şükür. Sene inşallah yaz şartlarında binalarımızı da yapacağız. Üretime yönelik yapıyoruz, şimdi baharen mevsime bahara doğru yumurta yapacaklar bunlar, kuluçkaya bırakacağız yumurtalarımızı. Yaklaşık bu 600 dişi kazdan 8 bin kaz almayı hedefliyoruz. Şuanda elimizde bulunan kazları Kars´a satıyoruz, bağlantılarımız var. Önümüzde ki sene artık Türkiye´ye hitap edeceğiz” dedi.

“KÖYÜMÜZDE İLK DEFA BÖYLE BİR PROJENİN UYGULANMASI BİZİ GERÇEKTEN ÇOK SEVİNDİRDİ”

Köylerinde ilk defa böyle bir çiftliğin kurulduğunu kaydeden Ahmet Demir de şunları söyledi: “Köyümüzde ilk defa kaz yetiştiriciliği yapıyoruz. Buna örnek olarak daha fazla kişiler yapmayı düşünüyorlar inşallah. Bizim Muş´ta da; yaptığım araştırmada Muş ikincidir, Kars´tan sonra Muş geliyor 100 bine yakın kaz yetiştiriliyor. Bizim köyde de ilk Veysel bey yapıyor. İnşallah büyük hedeflere de ulaşıyor. Köyde tabi daha önce besleyen yoktu. Birer kişi, ikişer kişi ya da 10´ar kişiler oluyordu. Böyle çiftçiler halinde ilk defa oluyor. Ve verimi de baya iyi görüküyor.”

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇİFTLİĞİ KURDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
Muş´ta çobanlık yaptığı öğrenilen Suriye uyruklu bir genç, serinlemek için girdiği Murat Nehri´nde boğuldu. Balık adamlar, Suriyeli gencin cansız bedenini çıkarırken, görgü tanıklarının bir kişi daha vardı iddiaları üzerine Murat nehrinde arama çalışmaları devam etti. Saatlerce nehirde arama yapan balık adamlar, daha sonra çalışmaları sonlandırdı.
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
Kaçakçılık Ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin emtia(Eşya) kaçakçılığına yönelik sürdürdüğü operasyonda çok sayıda malzeme ele geçirdi.
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrşad Sami Yuca editörlüğünde Bulanık/Kop kitabı yayımlandı
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
Muş İl Müftülüğü Başvaizi Abdulhak Akpolat, Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nın bu yılki temasının “Cami ve İlim” olarak belirlendiğini hatırlatarak hafta boyunca camilerin medeniyetimizdeki yeri ve hayatımızdaki anlamının anlatılacağını söyledi.
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığını vekâleten yürüten Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, dekanlık görevine asaleten atandı.
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
İçme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon gibi yer altı hatları yenilenen Karşıyaka Mahallesi´nde asfalt hazırlığı yapılıyor. Ekipler bir yandan yol söküm çalışmaları yaparken diğer yandan asfalt altı malzeme serimi yaparak yol sıkıştırması yapıyor.
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
Muş´ta Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ve kursların kapanmasıyla boşta kalan 25 usta öğretici kadın, koronavirüs ile mücadele kapsamında gönüllü olarak maske üretiyor.
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Turhan Sur Ermenistan saldırılarına değerlendirerek “Küffar´ın şımarık kıblesiz Ermenistan´a talimat vermesi ile son yıllarda, Türk İslam Dünyası Coğrafyasına başlattığı kahpe saldırıların maksadını ve hedefini çok iyi bilmekteyiz” dedi
DOLAR
7.6946
EURO
9.0376
Muş Durumu

İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu