KAYA TUZUNA YOĞUN İLGİ
Malazgirt İlçesine bağlı Aktuzla köyünde çıkarılarak üretime sunulan çiçek tuzu hayvan sahiplerinin ilgi odağı oldu.
Tarih: 17.9.2019 17:56:08/ 302okunma / 0yorum

Malazgirt ilçesine bağlı Aktuzla köyünde çıkarılarak üretilen tuz, hayvan sahiplerinin ilgi odağı haline geldi. Merkezde tuz satışı yapan Nihat Mirze, yaz aylarında ve son baharda tuz satışında ciddi bir artışın olduğunu söyledi.

Özellikle peynir ve turşuda da kullanılan tuzun orijinal olduğunu ifade eden Mirze, “Muş´ta ikamet ediyorum. Aynı zamanda Muş´ta tuz ticaretiyle uğraşıyorum. Malazgirt ilçesinden çıkardığımız tuzu getirip hayvanlar için işliyoruz ve çıkardığımız tuzu vatandaşlar hayvanların tuz ihtiyacını karşılamakta kullanıyorlar. En çok satılan tuz Muş´un Aktuzla köyünden çıkardığımız tuzdur. Hayvanların tuz ihtiyacının yanında yine peynircilikte kullanılan ve Aktuzla´da üretilen çiçek tuzunu satıyoruz” dedi.

“YEMEKLİK KAYA TUZUNU DA SATIYORUZ”

Çiçek tuzunun yanı sıra özellikle yemeklerde kullanılan kaya tuzunu da sattıklarını kaydeden Mirze, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel olarak baz tuzunu satmaktayız. Tabi bunun yanında yemeklik içinde çekilmiş kaya tuzunu satıyoruz. Ama en çok rağbet gören hayvanlar için tercih edilen tuz ve turşuluk çiçek tuzudur. Bu tuzlar yaz aylarında çok satılıyor. Biz stokladığımız tuzları da kışın satıyoruz.”

“TUZU GENELDE TORBALARLA SATIYORUZ”

Tuz satışlarından oldukça memnun olduklarını kaydeden Mirze, “Yaz aylarında kırsalda yaşayan vatandaşlar yaylalara çıktıkları için hayvanlar ve peynircilikte kullanmak için tuza büyük talep gösteriyorlar. Özellikle yaylalara çıkan vatandaşlar kilo işi tuz almıyorlar. Çünkü bunlar yaylalarda çok tuz tüketiyorlar. Özellikle hayvanlar için baya baya tuz alıyorlar. Çoğu vatandaş tuzu torbalarla alıyor. Yaylada ulaşım sıkıntısı olduğu için insanlar mecburen her şeyde olduğu gibi tuzda da stok yapmak zorundalar” ifadelerini kullandı.

“AKTUZLA TUZU GİZLİ BİR POTANSİYELDİR”

Aktuzla´da üretilen tuzun orijinal olduğunu vurgulayan Mirze “Malazgirt İlçesine bağlı Aktuzla köyü ülkemizin her köşesi gibi gizli potansiyeller taşıyor. Tuz bile burada bir büyük potansiyeldir. Yeter ki yatırımlar yapılmasın, yeter ki gereği yapılsın, yeter ki omuz omuza durulsun, yeter ki bu işin hakkı verilsin. Umarımız hem arkadaşlarımıza kazanç ve bereket getirir. Umarım yöremize istihdam sağlar. Yöremize kazanç getirir. Bölgemizin refahına katkı sağlar” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KAYA TUZUNA YOĞUN İLGİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
“Tarım Öğretiminin 174. Yılı” etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi´nde kutlama programı gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa davetli konuşmacı olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katılım gösterdi.
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
İstanbul Aydın Üniversitesi´nin ev sahipliğinde “Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı” (TULİP) gerçekleştirildi. Türkiye´nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen program kapsamında kadınların liderlik ve yöneticilik basamaklarında görev almasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi.
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
HASTA RUHUMUZ
HASTA RUHUMUZ
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı olmanın bedenen ve ruhen iyi olduğunu belirterek önemli önerilerde bulundu.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi ile ilgili uyarılarda bulunarak, 28 Şubat tarihinde sürenin tamamlanacağını ve bu tarihe kadar beyannamelerin verilmesi uyarısı yapıldı
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´ düzenlendi.
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanlığı, olumsuz iklim şartlarından dolayı açlıkla karşı karşıya kalan hayvanları unutmadı.
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412
Muş Durumu

İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu