KASETÇİLİK MESLEĞİ TEKNOLOJİYE KARŞI DİRENİYOR
Muş´ta kasetçilik mesleği son yıllarda teknolojinin, müzik dünyasında yaptığı değişim ve dönüşüme ayak uydurarak var olmaya çalışıyor.
Tarih: 10.8.2018 17:20:59/ 221okunma / 0yorum

Muş´ta kasetçilik mesleğini sürdürerek Türkçe ve Kürtçe sanatçıların eserlerini elinde bulunduran Remzi Maral, yıllardır kaset satarak teknolojiye karşı direniyor. Geçmişte her evin vazgeçilmezi olan kasetler günümüzde teknolojiye bağlı olarak İnternetin gelişmesi ile birlikte kaset ve kasetçilik mesleği adeta kaderine terk edilmiş durumda.

Muş´ta bu mesleği sürdüren Maral, yıllardır kentte kasetçilik yaptığını, artık kasetçilik mesleğinin tükendiğini ve vatandaşlar dahil olmak üzere kaset alımında büyük bir düşüşün olduğunu söyledi.

“SATIŞLAR YOK DENECEK KADAR AZ”

Eskiden vatandaşların kasetleri elde etmek için günler öncesinden sipariş verip beklediklerini ifade eden Maral, ama artık günümüzde kasetlerin yok denecek kadar satıldığını belirtti. Akıllı telefonların, araçlardaki flash disk, internetin kaseti bitirdiğini aktaran Maral, “1990 yıllından itibaren bu işle, müzik sektörüyle uğraşıyorum. Bölge insanına Kürtçe hitap ettiği için ilk Kürtçe kasetlerinin serbest olduğu dönemlerde bu işe başladım. Bölgede yaklaşık 30 yıldır bu işle uğraşıyorum. Maalesef gelişen teknoloji bu işi bitirdi. Flaş bellekler ve sanal ortamları derken kaset sektörü şuan can çekişiyor. Bizler dengbejlik kültürünü ayakta tutmak için vatandaşlardan destek istiyoruz. Biz bir yapıtı çıkarmak için yılarca emek veriyoruz. Verdiğimiz emeğin karşılığını almak için de destek bekliyoruz” dedi.

“ÖZELLİKLE DENBEJLER RAĞBET GÖRÜYOR”

Mesleğini çok sevdiğini ve kaset satmaktan memnun olduğunu ifade eden Maral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle düğün ortamlarında, eski tarihli dengbejlerden olanlar rağbet görüyor. Gençler daha çok internete yönelse de genelde yaşlı kesim rağbet gösteriyor. Bizim kendi firmamız var benimde kendi stüdyom var. Bu kasetlerin alt yapısını kendim yapıyorum. Yaptıktan sonra bakanlığa gönderiyoruz. Onaylandıktan sonra fabrikada çoğaltıyoruz.”

“ALMANYA´DAN GELİP KASET ALIYOR”

Yaklaşık 47 yıldır Almanya´da yaşadığını ve Muş´a geldiğinde dengbejlerin kasetlerini aldığını ifade eden Sabri Kırgöl de “Almanya´dan tatile geldim. Genelde bir ay burada kalıyorum. Her geldiğimde buradan kaset alıp Almanya´ya götürüyorum. Yaklaşık 47 yıldır oradayım ve orda bunları dinleyerek vakit geçiriyoruz” dedi.

Gelişen teknoloji ile birlikte kaset ve cd´lerin artık kullanılmadığını vurgulayan Medeni Yayık ise “Kaset almaya geldim fakat teknoloji geliştiğinden dolayı internet ve flaş diskler kasetlerdeki eski ilgiyi azaltıyor. Bizler yine kasetleri almaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALE MAHALLESİ´NDEKİ YOL ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
KALE MAHALLESİ´NDEKİ YOL ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
Muş Belediyesi tarafından Kale Mahallesi çevresinde yürütülen yol çalışmalarında sona gelindi. Dar ve düzensiz yolları genişletip, yeni ihata duvarları yapan belediye, mahallenin ulaşım sorununu ortadan kaldırıyor
KIŞIN HABERCİSİ KESTANE ÇIKTI
KIŞIN HABERCİSİ KESTANE ÇIKTI
Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte kışın habercisi olan kestanecilerde tezgâhlarını kurmaya başladılar
KALE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN TOKİ´YE TEPKİ
KALE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN TOKİ´YE TEPKİ
Muş Sivil Toplum Örgütü dernek yöneticilerinden Kale Mahallesi sakinlerinden muhtar adayı Mehmet Özcan, TOKİ konut borçlarının düşürülmemesinin yanı sıra borçlardaki yeni artıştan dolayı tepki gösterdi. Kale mahallesi TOKİ hak sahiplerinin sorunu sadece kalenin değil Muş´un sorunudur diyen Özcan, yetkililere konuya çözüm noktasında çağrıda bulundu.
BULANIK VE MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
BULANIK VE MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
Bulanık Meslek Yüksekokulunda (MYO), Dünya Beyaz Baston Gününde, “Dünyaya Onların da Gözünden Bakalım” başlıklı bir etkinlik düzenlendi
VALİ AZİZ YILDIRIM´DAN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
VALİ AZİZ YILDIRIM´DAN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, “19 Ekim Muhtarlar Günü” dolaysıyla bir mesaj yayımladı.
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
Muş´un Korkut ilçesinde ilk çocuğunu "Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1" hastalığı nedeniyle kaybeden anne Lamia Baycu, aynı hastalığa yakalanan ikinci kızı Müberra´yı da kaybetmemek için destek bekliyor
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
Muş Tarım Müdürlüğü tarafından Muş´ta, ´Genç Çiftçi´ projesi kapsamında manda dağıtımı yapıldı.
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
Danışma Meclisi toplantısında partililere hitap eden Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bizleri bu göreve layık gören halkımızın hakkını hukukunu korumak üzere birçok hizmeti hayata geçirmeyi başardık. Bu süreçte bizler adil davrandıkça güçlü olduk. Bu güçle vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.
II. ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI TANITIM VE TANIŞMA GÜNLERİ SONA ERDİ
II. ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI TANITIM VE TANIŞMA GÜNLERİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, II. Öğrenci Toplulukları Tanıtım ve Tanışma Günlerinde bir araya geldi
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu