KASETÇİLİK MESLEĞİ TEKNOLOJİYE KARŞI DİRENİYOR
Muş´ta kasetçilik mesleği son yıllarda teknolojinin, müzik dünyasında yaptığı değişim ve dönüşüme ayak uydurarak var olmaya çalışıyor.
Tarih: 10.8.2018 17:20:59/ 316okunma / 0yorum

Muş´ta kasetçilik mesleğini sürdürerek Türkçe ve Kürtçe sanatçıların eserlerini elinde bulunduran Remzi Maral, yıllardır kaset satarak teknolojiye karşı direniyor. Geçmişte her evin vazgeçilmezi olan kasetler günümüzde teknolojiye bağlı olarak İnternetin gelişmesi ile birlikte kaset ve kasetçilik mesleği adeta kaderine terk edilmiş durumda.

Muş´ta bu mesleği sürdüren Maral, yıllardır kentte kasetçilik yaptığını, artık kasetçilik mesleğinin tükendiğini ve vatandaşlar dahil olmak üzere kaset alımında büyük bir düşüşün olduğunu söyledi.

“SATIŞLAR YOK DENECEK KADAR AZ”

Eskiden vatandaşların kasetleri elde etmek için günler öncesinden sipariş verip beklediklerini ifade eden Maral, ama artık günümüzde kasetlerin yok denecek kadar satıldığını belirtti. Akıllı telefonların, araçlardaki flash disk, internetin kaseti bitirdiğini aktaran Maral, “1990 yıllından itibaren bu işle, müzik sektörüyle uğraşıyorum. Bölge insanına Kürtçe hitap ettiği için ilk Kürtçe kasetlerinin serbest olduğu dönemlerde bu işe başladım. Bölgede yaklaşık 30 yıldır bu işle uğraşıyorum. Maalesef gelişen teknoloji bu işi bitirdi. Flaş bellekler ve sanal ortamları derken kaset sektörü şuan can çekişiyor. Bizler dengbejlik kültürünü ayakta tutmak için vatandaşlardan destek istiyoruz. Biz bir yapıtı çıkarmak için yılarca emek veriyoruz. Verdiğimiz emeğin karşılığını almak için de destek bekliyoruz” dedi.

“ÖZELLİKLE DENBEJLER RAĞBET GÖRÜYOR”

Mesleğini çok sevdiğini ve kaset satmaktan memnun olduğunu ifade eden Maral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle düğün ortamlarında, eski tarihli dengbejlerden olanlar rağbet görüyor. Gençler daha çok internete yönelse de genelde yaşlı kesim rağbet gösteriyor. Bizim kendi firmamız var benimde kendi stüdyom var. Bu kasetlerin alt yapısını kendim yapıyorum. Yaptıktan sonra bakanlığa gönderiyoruz. Onaylandıktan sonra fabrikada çoğaltıyoruz.”

“ALMANYA´DAN GELİP KASET ALIYOR”

Yaklaşık 47 yıldır Almanya´da yaşadığını ve Muş´a geldiğinde dengbejlerin kasetlerini aldığını ifade eden Sabri Kırgöl de “Almanya´dan tatile geldim. Genelde bir ay burada kalıyorum. Her geldiğimde buradan kaset alıp Almanya´ya götürüyorum. Yaklaşık 47 yıldır oradayım ve orda bunları dinleyerek vakit geçiriyoruz” dedi.

Gelişen teknoloji ile birlikte kaset ve cd´lerin artık kullanılmadığını vurgulayan Medeni Yayık ise “Kaset almaya geldim fakat teknoloji geliştiğinden dolayı internet ve flaş diskler kasetlerdeki eski ilgiyi azaltıyor. Bizler yine kasetleri almaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
Muş´un bazı köylerinde yazın çalıştırılan hayvanlar, kışın sokağa terk ediliyor. Çoğu kişi için artık bu normal. Bu eziyete yıllardır dur diyen yok
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
Muş´ta yaşanan soğuklardan dolayı, Karasu Nehrinin bir kısmı buz tuttu. Donan nehir üzerinde çocuklar tehlikeye aldırmadan kayıp top oynadı.
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
Etkili olan kar yağışından sonra bastıran soğuk havaya aldırmayan köy çocukları, kendi imkanlarıyla korniş ve hortumlardan tasarladıkları kızaklarla kayarak doyasıya eğleniyorlar.
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
Bulanık İlçesini ziyaret eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile birlikte Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan Gençlik Merkezinde vakit geçiren gençlerle sohbet etti
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
Muş´ta etkili olan kar yağışının ardından kapanan yolları açmaya çalışan ekipler, 10 metreye ulaşan kar dağlarını görünce şaşkına döndü.
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), köy okullarında okuyan çocuklara hediyeler dağıttı.
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri, karla mücadele çalışmasına aralıksız devam ediyor. 8 köy ve 18 mezranın bulunduğu grup Üçevler köy yolunda ekipler, kar kalınlığının yer yer 3 ila 5 metreyi bulduğu bölgede güçlükle ilerledi.
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
Muş İçin Çal Projesine katkı sağlayan ve destek veren isimler, üniversitede kahvaltıda buluştu.
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
Muş Alparslan Üniversitesinin Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) gönüllüsü öğrencileri, Korkut´a bağlı Mollababa Köyü İlkokulundaki kardeşleriyle buluştu.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Ali ’ye düşman olan Allah’ a düşman olur.

Hz.Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu