KASETÇİLİK MESLEĞİ TEKNOLOJİYE KARŞI DİRENİYOR
Muş´ta kasetçilik mesleği son yıllarda teknolojinin, müzik dünyasında yaptığı değişim ve dönüşüme ayak uydurarak var olmaya çalışıyor.
Tarih: 10.8.2018 17:20:59/ 142okunma / 0yorum

Muş´ta kasetçilik mesleğini sürdürerek Türkçe ve Kürtçe sanatçıların eserlerini elinde bulunduran Remzi Maral, yıllardır kaset satarak teknolojiye karşı direniyor. Geçmişte her evin vazgeçilmezi olan kasetler günümüzde teknolojiye bağlı olarak İnternetin gelişmesi ile birlikte kaset ve kasetçilik mesleği adeta kaderine terk edilmiş durumda.

Muş´ta bu mesleği sürdüren Maral, yıllardır kentte kasetçilik yaptığını, artık kasetçilik mesleğinin tükendiğini ve vatandaşlar dahil olmak üzere kaset alımında büyük bir düşüşün olduğunu söyledi.

“SATIŞLAR YOK DENECEK KADAR AZ”

Eskiden vatandaşların kasetleri elde etmek için günler öncesinden sipariş verip beklediklerini ifade eden Maral, ama artık günümüzde kasetlerin yok denecek kadar satıldığını belirtti. Akıllı telefonların, araçlardaki flash disk, internetin kaseti bitirdiğini aktaran Maral, “1990 yıllından itibaren bu işle, müzik sektörüyle uğraşıyorum. Bölge insanına Kürtçe hitap ettiği için ilk Kürtçe kasetlerinin serbest olduğu dönemlerde bu işe başladım. Bölgede yaklaşık 30 yıldır bu işle uğraşıyorum. Maalesef gelişen teknoloji bu işi bitirdi. Flaş bellekler ve sanal ortamları derken kaset sektörü şuan can çekişiyor. Bizler dengbejlik kültürünü ayakta tutmak için vatandaşlardan destek istiyoruz. Biz bir yapıtı çıkarmak için yılarca emek veriyoruz. Verdiğimiz emeğin karşılığını almak için de destek bekliyoruz” dedi.

“ÖZELLİKLE DENBEJLER RAĞBET GÖRÜYOR”

Mesleğini çok sevdiğini ve kaset satmaktan memnun olduğunu ifade eden Maral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle düğün ortamlarında, eski tarihli dengbejlerden olanlar rağbet görüyor. Gençler daha çok internete yönelse de genelde yaşlı kesim rağbet gösteriyor. Bizim kendi firmamız var benimde kendi stüdyom var. Bu kasetlerin alt yapısını kendim yapıyorum. Yaptıktan sonra bakanlığa gönderiyoruz. Onaylandıktan sonra fabrikada çoğaltıyoruz.”

“ALMANYA´DAN GELİP KASET ALIYOR”

Yaklaşık 47 yıldır Almanya´da yaşadığını ve Muş´a geldiğinde dengbejlerin kasetlerini aldığını ifade eden Sabri Kırgöl de “Almanya´dan tatile geldim. Genelde bir ay burada kalıyorum. Her geldiğimde buradan kaset alıp Almanya´ya götürüyorum. Yaklaşık 47 yıldır oradayım ve orda bunları dinleyerek vakit geçiriyoruz” dedi.

Gelişen teknoloji ile birlikte kaset ve cd´lerin artık kullanılmadığını vurgulayan Medeni Yayık ise “Kaset almaya geldim fakat teknoloji geliştiğinden dolayı internet ve flaş diskler kasetlerdeki eski ilgiyi azaltıyor. Bizler yine kasetleri almaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“ÇOCUKLARIMIZIN KUR´AN VE CAMİ İLE BULUŞMASINI ÖNEMSİYORUZ”
“ÇOCUKLARIMIZIN KUR´AN VE CAMİ İLE BULUŞMASINI ÖNEMSİYORUZ”
Ensari Camii Kuran Kursu öğreticilerinden Muhammed Seyyid Akarsu kuran kurslarının devam ettiğini belirtirken, "Çocuklarımızın Kur´an, cami ile buluşmasını önemsiyoruz ve bu irtibatın yıl boyunca devam etmelerini sağlamak için eğitimlerimizi devam ettireceğiz dedi. Kadın kuran kursu öğreticisi Arzu Sayan ise" Hocalarımızın oraya atacakları sevgi tohumları önemli ama ailelerin de bunu sadece iki aylık Kur´an kursu ile bitmediğini, bunun ertesi sene veya kış boyunca sürdürülmesinin gerekli olduğunu onlara hissettirmeleri gerekiyor. Ailelerimize büyük iş düşüyor" dedi.
HER GÜN İŞE BİSİKLETLE GİDİP GELİYOR
HER GÜN İŞE BİSİKLETLE GİDİP GELİYOR
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Muş İl Müdürlüğü´nde teknik personel olarak çalışan 32 yaşındaki Hayrettin Soydan, sağlıklı yaşama dikkat çekmek için her gün işine bisikletle gidip geliyor
MUŞLU ESNAFLAR DOLAR BOZDURANA BEDAVA HİZMET VERİYOR
MUŞLU ESNAFLAR DOLAR BOZDURANA BEDAVA HİZMET VERİYOR
Muş´ta esnaf, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın çağrısına destek amacıyla döviz bozduran müşterilerinin araçlarını bedavaya yıkıyor, telefon için kırılmaz cam hediye ediyor.
KUNAV MAĞARASI DOĞA TUTKUNLARINI AĞIRLIYOR
KUNAV MAĞARASI DOĞA TUTKUNLARINI AĞIRLIYOR
Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarıyla terörden temizlenen Muş´un Varto ilçesinde doğal güzelliğiyle dikkati çeken Kunav Mağarası, doğa tutkunlarını ağırlıyor
HAYIRSEVER KARADAĞ, AİLE ZİYAREETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
HAYIRSEVER KARADAĞ, AİLE ZİYAREETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Diyarbakır´ın Bağlar ve Sur ilçelerinde çocuklara ve ailelere yönelik çeşitli yardımlarda bulunarak ‘İyilik Ödülü´ne layık görülen Hacı Zakir Karadağ, Muş´ta aile ziyaretlerini sürdürüyor.
MUŞ KEPENEK´TE YAPILAN KONUTLARIN SATIŞI BAŞLADI
MUŞ KEPENEK´TE YAPILAN KONUTLARIN SATIŞI BAŞLADI
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Muş Kepenekte yaptığı 382 konutun satışına başladı.
BAŞKAN KOÇ, “KURBAN BEREKETİ YIL BOYU SÜRSÜN”
BAŞKAN KOÇ, “KURBAN BEREKETİ YIL BOYU SÜRSÜN”
Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, Kızılay´ın 2018 yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında yapacağınız kurban bağışlarınızla, amacına ve kuralına uygun olarak kesilen kurbanınız gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşsın” dedi
MESİRE ALANLARI DOLDU TAŞTI
MESİRE ALANLARI DOLDU TAŞTI
Muş Belediyesi tarafından yapılan mesire alanları sıcak havalardan bunalan Muş halkının imdadına yetişiyor
YENTÜR, İNŞAAT ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ
YENTÜR, İNŞAAT ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü personelleriyle inşaat çalışmalarını denetlendi
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Muş Durumu

İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu