KARDEŞLİK PLATFORMU´NDAN MALAZGİRT AÇIKLAMASI
Muş Kardeşlik Platformu, 1071 Malazgirt etkinlikleri hakkında bazı sosyal medya hesaplarında gündeme getirilen iddialarla ilgili basın açıklaması yaptı
Tarih: 19.8.2019 18:52:41/ 315okunma / 0yorum

Kardeşlik Platformu son günlerde sosyal medya üzerinden 1071 Malazgirt Etkinlikleri hakkında yapılan paylaşımlar hakkında kamuoyuna basın açıklaması yaptı. Kardeşlik Platformu, 1071 Malazgirt Zaferi´nin islam dünyasının en büyük tarihi olaylarından biri olduğunu belirtti. 1071 Malazgirt Zaferi etkinliğinde başta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan olmak üzere Okçular vakfı ve devletin ilgili kurumlarına vermiş oldukları mücadeleden dolayı teşekkürlerini belirten Muş Kardeşlik Platformu açıklamasını şöyle sürdürdü; “1. Malazgirt, Anadolu topraklarını bizlere yurt kılan şanlı ecdadımızın üzerine titrediği ve büyük bir sorumluluk eşliğinde evlatlarına emanet bıraktığı müstesna bir vatan toprağıdır. Bu yıl 948´inci yıl dönümünü kutlayacağımız “1071 Malazgirt Zaferi”, İslam dünyasının en büyük tarihî olaylarındandır. Bu zafer sadece Muşluların değil, esasen tüm İslam dünyasınındır. Müslümanlar nezdinde Mekke ve Kudüs gibi itikadî açıdan değerli kadim şehirler bulunduğu gibi İstanbul ve Malazgirt misali İslam fetihlerinin sembol mekânları olan kadim şehirler de vardır. Mekke´de Hz. Muhammed ile doğan İslam güneşinin evvela Hz. Ömer, daha sonra Selahaddin Eyyûbî eliyle Kudüs´te parlaması; Malazgirt Meydanında Alparslan´ın gerdiği yaydan fırlayan okun Fatih Sultan Mehmet eliyle İstanbul´da Bizans´ın kalbine saplanması, özünde tevhidî kaygıların bulunduğu mukaddes bir mefkûrenin tarihteki akislerinden ibarettir. Dolayısıyla “1071 Malazgirt Zaferi”, öncesinde ve sonrasında İslam tarihinin şahit olduğu en güzel birlik ruhu örneklerini içeren hadiselerden müteşekkil bir çatı kavram, Yahya Kemal Beyatlı´nın ifadesiyle Anadolu´nun birliği için bir “Gök Kubbe” mahiyetindedir. Gök Kubbemize sahip çıkmak, ecdadımıza karşı boynumuzun borcu, ulvî bir vazifedir. Bu yüce değerin gerçek sahipleri de bu değere layık olma yolunda samimi gayret gösterenlerdir.

2. Malazgirt Zaferi ana teması ile bugüne kadar uluslararası çapta herhangi bir organizasyona ev sahipliği yapmamış olan ilçemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın kati iradesiyle ilk olarak 2017 yılında tarihî bir organizasyon ile tanışmış ve devlet himayesine alınan bu organizasyon, yine Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla geleneksel hale getirilmiştir. Bu kararla birlikte olağanüstü büyüklükte yatırımlar ilimize kaydırılmış, bölgenin en geniş milli parklarından birinin ilçemizde kurulmasına karar verilmiş ve Batı´da Çanakkale´nin yüklenmiş olduğu kutsî vazifeyi deruhte etme görevi Doğu´da ilimize tevdi edilmiştir. Etkinlik Meydanında yapılmakta olan çalışmalar tamamlandıkça ilimizin kavuşmuş olduğu devlet yatırımlarının boyutu çok daha yakından görülecektir. 1071 Malazgirt Zaferi Etkinliklerini ülkemizin en büyük kutlamalarından biri haline getiren Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarlığımızı arz ediyoruz. Öte yandan etkinliklerin alanda başarıyla icra edilmesinde sorumluluk alan Okçular Vakfı´nın değerli mensuplarına ve devletimizin ilgili kurum ve kuruluşlarına Muş halkı adına teşekkürlerimizi sunuyor, bundan sonra da ilimize destek vermeye devam etmelerini kendilerinden talep ediyoruz.

3. 1071 Malazgirt Zaferi, Doğu Anadolu´nun birçok köşesine inci misali dağılmış pek çok tarihî eseri ve bu eserlerin tanıklık ettiği tarihî hadiseleri bizlere hatırlatır. Bu zaferin içinde, Selçukluların Pasinler ovasında Bizans´a ilk mağlubiyetini tattırmaları vardır. Bu zaferin içinde, yenilmez şehir efsanesi ile ünlenmiş Ani Kalesi´nin Sultan Muhammed Alparslan tarafından fethi vardır. Bu zaferin içinde, Anadolu´nun tapu belgesi mesabesindeki Selçuklu mezar taşlarına sahip olan Ahlat vardır. En nihayet bu zaferin içinde, 26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt ovasında gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesi ve muhteşem “1071 Malazgirt Zaferi” vardır. Binaenaleyh tarih boyunca Ani Kalesi Pasinler Ovası´nın dava arkadaşı olmuş, Ahlat Mezarlığı Malazgirt Meydanı ile kader birliği yapmıştır. Bundan sonraki yıllarda bu tarihî hadiselerin yaşandığı mekânların da bir arada düşünüldüğü daha kapsamlı kutlamalar serisinin planlanması ve tüm etkinliklerin Malazgirt´teki nihai ve büyük etkinlikle taçlandırılarak tamamlanması en büyük arzumuzdur.

4. “1071 Malazgirt Zaferinin 948´inci Yıl Dönümü Etkinliklerinde Muş´un ve Malazgirt´in gölgede kalmaması adına dile getirilen yapıcı eleştirileri istisna etmekle birlikte sosyal medyada yer alan art niyetli paylaşımları Muş Kardeşlik Platformu olarak asla tasvip etmiyoruz. Eleştiri adı altında ilimizin önemli devlet birimlerini, bu birimlerin başındaki bürokratları, ilimizin siyasetçilerini, ulusal ve yerel çapta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını ve ulusal-yerel basın mensuplarını haksız biçimde eleştiren hesap sahiplerini insaf ölçüleri içerisinde hareket etmeye davet ediyoruz. “1071 Malazgirt Zaferi” sadece dünümüzü değil, aynı zamanda bugünümüzü ve yarınımızı anlamlı kılan en önemli değerimizdir. İslam dünyasının, ülkemizin, bölgemizin ve özellikle ilimizin en büyük marka değeri olan “1071 Malazgirt Zaferi” konseptini zayıflatacak, ilimizin ve ilçemizin imajına zarar verecek her türlü tutum ve davranışa, bu etkinliklerde gecesini gündüzüne katarak çalışan yerel ve ulusal unsurların şevkini ve heyecanını kıracak her türlü niyet ve açıklamaya şiddetle karşı çıkıyoruz.

5. “1071 Malazgirt Zaferinin 948´inci Yıl Dönümü Etkinlikleri” kapsamında Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Okçular Vakfı, İl Valiliğimiz ve İlçe Kaymakamlığımız, İl ve İlçe Belediyelerimiz, Üniversitemiz, Selçuklu ve Malazgirt Araştırmaları Merkezimiz ve gönüllü teşekküllerimiz tarafından icra edilecek tüm etkinliklere her mekânda yüksek katılım göstereceğimizi beyan ediyoruz. Bilvesile Ahlat´ta yapılacak olan etkinliklere de Malazgirt meydanındaki etkinliklere de güçlü biçimde destek vereceğimizi ve Muş halkı olarak 1071 Malazgirt Ruhuna herkesten çok sahip çıkacağımızı kamuoyuna deklere ediyoruz.

6. İşbu sebeple, bölgenin kaderinde söz sahibi olmaya azmetmiş gönüllüler olarak 1071 Malazgirt Ruhu”nu ve bu ruhun bânîsi Sultan Muhammed Alparslan´ı yerel, ulusal ve uluslararası boyutta tanınır kılmak, hatıralarını canlı tutmak ve şerefli ecdadımıza yakışır evlatlar olmak için ferdan ferda öne çıkacağız. Kısır tartışmaların, içi boş iddiaların ve somut projelerden yoksun hamasî söylemlerin kilitlenmiş olduğumuz ulvî hedeften bizleri alıkoymasına asla müsaade etmeyeceğiz. Umarız ve her daim dua ederiz ki, bu topraklardan yeni Alparslanlar, yeni Fatihler ve yeni Yavuzlar çıksın! Ahmet Yesevîler, Yunus Emreler, Molla Gürânîler, Hacı Bektaş Veliler, Ali Emîrîler, Mehmet Akifler çıksın! Milletimiz ve devletimiz baki; birliğimiz ve dirliğimiz daim olsun!” ifadelerine yer verildi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
Muş´ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kırsal kesimlerde yer yer kar kalınlığı 2 ila 6 metreye kadar ulaştı. Karla mücadele çalışması yapan ekipler, 15 gündür kapalı olan 9 köy ve 22 mezra yolunu ulaşıma açtı.
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
Muş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ‘Gönüllülük Projesi´ kapsamında çığ afetinde arama ve kurtarma eğitimi veriliyor
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
Balıkesir´in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) iş birliğinde Üniversitelerarası Türkiye Kros Şampiyonası düzenledi. Yarışmada Muş Alparslan Üniversitesi Türkiye 2´inci oldu.
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) heyeti resmi temaslarda bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşen heyet bugün de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ı ve daha sonra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün´ü makamında ziyaret ederek konseyin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-DER) Muş İl Temsilciliği tarafından okulların PDR servislerinin diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliğini artıramaya yönelik panel çalışması düzenlendi.
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ve beraberinde ki heyet, eksi 25 derecede ilçeye bağlı Aslankaya ve Nurettin köylerini ziyaret ederek, çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını dinledi.
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, göreve geldikten sonra periyodik olarak sürdürdüğü firma ziyaretleri kapsamında Tekel depolarında faaliyet gösteren üretici firmaları ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
Nüfusu 83 milyonu aşan Türkiye´de geçen yıl 1 trilyon 446,4 milyar liralık tasarruf mevduatı toplandı.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
Çocuğunuzu tablet veya telefonunu bir kenara bırakması için ne sıklıkla uyarıyorsunuz? Güzel haber: Yalnızca 5 dakika daha oynadıktan sonra bırakacak. Kötü haber: 5 dakikanın gerçek dünyadaki karşılığı, teknoloji bağımlıları için “günlerce” anlamına gelebiliyor.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
Muş Durumu

Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu