“KALİTEYİ ARTTIRMAK İÇİN ÜRETİCİLERİ BİLGİLENDİRECEĞİZ”
Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun ve Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Altınözü ilçesine bağlı Toprakhisar mahallesinde tütün üreticilerini ziyaret ettiler.
Tarih: 31.7.2018 17:40:55/ 258okunma / 0yorum

Hatay Altınözü Toprakhisar mahallesinde çiftçilik yapan Kasım Aslanoğlu´nun davetiyle, Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, ve Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Altınözü ilçesine bağlı Toprakhisar mahallesinde tütün üreticileriyle buluştular. Ziyarette Toprakhisar mahalle muhtarı Alamettin Duran ve çok sayıda vatandaş da hazır bulundu. Ziyarette tütün üreticilerinin sorunları konuşulurken konuyla ilgili çözüm önerileri de kamuoyu ile paylaşıldı.

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun yaptığı konuşmada, “Milli ve yerli varlığımız olan Türk tütünü dünyanın en kaliteli tütünüdür. Tek başına içilebilir olan tütünümüz yıllarca ülkemizin borcunu ödemiştir. Dünyada tütün üretimi giderek azalmaktadır. Kalite bizdeyken, genç nesil bizdeyken, ülkemiz 102 bin ton ithalat yapmaktadır. Biz ise 48 ülkeye 50 bin ton tütün ihraç ettik. Ancak bizim hakkımız 150 bin tondur. En kaliteli tütün Türk tütünüdür. Oryantalde hala dünya lideriyiz. Bu yüzden üreticilerimizin yanında olmalıyız. Kooperatifler desteklenmelidir. Cumhurbaşkanımız bizlere gereken desteğin verileceğini söyledi. Daha sağlıklı tütün üretmek için üreticileri birleştireceğiz. Başka bölgelerde çiftçiler birleştiler. Fabrikalar kurdular ama bizim insanımız hala bir araya gelemedi. Bu bizim en büyük sorunumuzdur. Biz bu işten ekmek kazanan 80 bin çiftçiye sahip çıkacağız. Bir an evvel tütünü tarım havzasına almalıyız. Tarım ürünlerine olduğu gibi tütüne de destek verilmelidir. Tütün aletlerine destek verilmelidir. Bulgaristan´da bir üretici bin hektar alanda tütün üretimi yapıyor. Her alanda makine kullanıyor. Devletten destek veriliyor. Onlar AB´de olmasına rağmen tütün desteği alırken biz neden alamıyoruz. Yunanistan tütününü bizim ülkemizde satıyorsa bu bizim eksiğimizdir. Bu eksiklerimizi bir an evvel gidermeliyiz. Üreticilerin elinden tutmalıyız. Biz hiçbir tarım ürününde ithalatı hak etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ise yaptığı konuşmada, “Hatay ülkemizde tarım üretimi alanında önde gelen ildir. Tütün de bu ürünler arasında önemli yer almaktadır. İlimizde 14 bin dekarın üzerinde alanda tütün üretimi yapılıyor. Bizler üreticilerimizin sorunlarını dinleme ve çözüm yolu bulmak amacıyla buradayız” şeklinde konuştu.

Toprakhisar Mahallesi Muhtarı Alamettin Duran, “Tütün üreticilerimiz çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Bazı çiftçilerimizin geçen seneden kalan ürünleri hala evlerinde beklemektedir. Vatandaşın elinde 100 ton tütün  durmaktadır. Kooperatif ile ilgili çiftçilerin önü açılmalıdır. Hiçbir mahalle 250 asil üyeyle kooperatif kurulamaz. Bunu vatandaş kaldıramaz” dedi.

Konuyla ilgili konuşan vatandaşlar ise, “Büyük firmalar tütünü bizden 12-13 liraya alıyor, 500 liraya satıyor. Bizim bunun önüne geçmemiz lazım. Ancak vatandaşlar kanuni olarak ne tür haklara sahip olduklarını bilmiyor. Bize bu konuda yardım edilmeli ve kooperatifleşmemiz sağlanmalıdır” şeklinde ifadelerde bulundular.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
Muş´un Korkut ilçesinde ilk çocuğunu "Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1" hastalığı nedeniyle kaybeden anne Lamia Baycu, aynı hastalığa yakalanan ikinci kızı Müberra´yı da kaybetmemek için destek bekliyor
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
Muş Tarım Müdürlüğü tarafından Muş´ta, ´Genç Çiftçi´ projesi kapsamında manda dağıtımı yapıldı.
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
Danışma Meclisi toplantısında partililere hitap eden Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bizleri bu göreve layık gören halkımızın hakkını hukukunu korumak üzere birçok hizmeti hayata geçirmeyi başardık. Bu süreçte bizler adil davrandıkça güçlü olduk. Bu güçle vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.
II. ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI TANITIM VE TANIŞMA GÜNLERİ SONA ERDİ
II. ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI TANITIM VE TANIŞMA GÜNLERİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, II. Öğrenci Toplulukları Tanıtım ve Tanışma Günlerinde bir araya geldi
KAYMAKAM KAÇMAZ´DAN KURUM ZİYARETLERİ
KAYMAKAM KAÇMAZ´DAN KURUM ZİYARETLERİ
Muş´un Varto Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekili Erkan Kaçmaz, Varto Müftüsü Dr. Mehmet Akif Coşkun´u ziyaret etti.
ÜNİVERSİTEDE ANNE-BABA OKULU SEMİNERLERİ SONA ERDİ
ÜNİVERSİTEDE ANNE-BABA OKULU SEMİNERLERİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesinin Bilimsel Araştırma Proje Komisyonu (BAP) tarafından desteklenen ebeveynlere yönelik ücretsiz Anne-Baba Okulu Seminerleri, 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde tamamlandı.
BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULUNUN İLK ETKİNLİĞİ ÇOCUKLAR İÇİN YAPILDI
BULANIK MESLEK YÜKSEKOKULUNUN İLK ETKİNLİĞİ ÇOCUKLAR İÇİN YAPILDI
Bulanık Meslek Yüksekokulunda (MYO), “İçimizdeki Çocuğu Sevelim” temalı bir etkinlik düzenledi. Dünya Çocuk Günü dolayısıyla yapılan etkinliğe, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, Bulanık MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Galip Halidi, İlçe Millî Eğitim Müdürü Deniz Edip ile Bulanık MYO öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.
“BAĞCILIK KÜLTÜRÜ VE KIRSAL TURİZM”
“BAĞCILIK KÜLTÜRÜ VE KIRSAL TURİZM”
Güçlü Toplum, Güçlü Gelecek için, Sağlıklı Toplum Sağlıklı Gelecek şart olup bunun en önemli unsuru da doğamızın her türlü ve her çeşit kirlenme, yıpranmalara karşı korunmasından, geliştirilip güçlendirilmesinden, halkın istifadesine sunulmasından geçmektedir.
MŞÜ, BEŞTEPE´DEKİ YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
MŞÜ, BEŞTEPE´DEKİ YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, akademisyenler ve öğrencilerle birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ev sahipliğinde Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 2018-2019 Yükseköğretim Akademik yıl açılış törenine katıldı.
DOLAR
5.6825
EURO
6.5678
Muş Durumu

Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu