“KALİTEYİ ARTTIRMAK İÇİN ÜRETİCİLERİ BİLGİLENDİRECEĞİZ”
Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun ve Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Altınözü ilçesine bağlı Toprakhisar mahallesinde tütün üreticilerini ziyaret ettiler.
Tarih: 31.7.2018 17:40:55/ 305okunma / 0yorum

Hatay Altınözü Toprakhisar mahallesinde çiftçilik yapan Kasım Aslanoğlu´nun davetiyle, Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, ve Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Altınözü ilçesine bağlı Toprakhisar mahallesinde tütün üreticileriyle buluştular. Ziyarette Toprakhisar mahalle muhtarı Alamettin Duran ve çok sayıda vatandaş da hazır bulundu. Ziyarette tütün üreticilerinin sorunları konuşulurken konuyla ilgili çözüm önerileri de kamuoyu ile paylaşıldı.

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun yaptığı konuşmada, “Milli ve yerli varlığımız olan Türk tütünü dünyanın en kaliteli tütünüdür. Tek başına içilebilir olan tütünümüz yıllarca ülkemizin borcunu ödemiştir. Dünyada tütün üretimi giderek azalmaktadır. Kalite bizdeyken, genç nesil bizdeyken, ülkemiz 102 bin ton ithalat yapmaktadır. Biz ise 48 ülkeye 50 bin ton tütün ihraç ettik. Ancak bizim hakkımız 150 bin tondur. En kaliteli tütün Türk tütünüdür. Oryantalde hala dünya lideriyiz. Bu yüzden üreticilerimizin yanında olmalıyız. Kooperatifler desteklenmelidir. Cumhurbaşkanımız bizlere gereken desteğin verileceğini söyledi. Daha sağlıklı tütün üretmek için üreticileri birleştireceğiz. Başka bölgelerde çiftçiler birleştiler. Fabrikalar kurdular ama bizim insanımız hala bir araya gelemedi. Bu bizim en büyük sorunumuzdur. Biz bu işten ekmek kazanan 80 bin çiftçiye sahip çıkacağız. Bir an evvel tütünü tarım havzasına almalıyız. Tarım ürünlerine olduğu gibi tütüne de destek verilmelidir. Tütün aletlerine destek verilmelidir. Bulgaristan´da bir üretici bin hektar alanda tütün üretimi yapıyor. Her alanda makine kullanıyor. Devletten destek veriliyor. Onlar AB´de olmasına rağmen tütün desteği alırken biz neden alamıyoruz. Yunanistan tütününü bizim ülkemizde satıyorsa bu bizim eksiğimizdir. Bu eksiklerimizi bir an evvel gidermeliyiz. Üreticilerin elinden tutmalıyız. Biz hiçbir tarım ürününde ithalatı hak etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ise yaptığı konuşmada, “Hatay ülkemizde tarım üretimi alanında önde gelen ildir. Tütün de bu ürünler arasında önemli yer almaktadır. İlimizde 14 bin dekarın üzerinde alanda tütün üretimi yapılıyor. Bizler üreticilerimizin sorunlarını dinleme ve çözüm yolu bulmak amacıyla buradayız” şeklinde konuştu.

Toprakhisar Mahallesi Muhtarı Alamettin Duran, “Tütün üreticilerimiz çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Bazı çiftçilerimizin geçen seneden kalan ürünleri hala evlerinde beklemektedir. Vatandaşın elinde 100 ton tütün  durmaktadır. Kooperatif ile ilgili çiftçilerin önü açılmalıdır. Hiçbir mahalle 250 asil üyeyle kooperatif kurulamaz. Bunu vatandaş kaldıramaz” dedi.

Konuyla ilgili konuşan vatandaşlar ise, “Büyük firmalar tütünü bizden 12-13 liraya alıyor, 500 liraya satıyor. Bizim bunun önüne geçmemiz lazım. Ancak vatandaşlar kanuni olarak ne tür haklara sahip olduklarını bilmiyor. Bize bu konuda yardım edilmeli ve kooperatifleşmemiz sağlanmalıdır” şeklinde ifadelerde bulundular.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SURİYELİ AİLEYE VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN ZİYARET
SURİYELİ AİLEYE VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, ilimizde ikamet eden Suriyeli Said ailesini evlerinde ziyaret etti.
HUSUMETLİ AİLELER BARIŞTIRILDI
HUSUMETLİ AİLELER BARIŞTIRILDI
Muş´un Bulanık ilçesinde aralarında husumet bulunan iki aile, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan ve kanaat önderlerince barıştırıldı.
ARA GÜLER´İN RESME DÖNÜŞEN FOTOĞRAFLARI SERGİLENDİ
ARA GÜLER´İN RESME DÖNÜŞEN FOTOĞRAFLARI SERGİLENDİ
Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Ara Güler´in çektiği fotoğrafları tuvale yansıttıkları eserleri Muş Alparslan Üniversitesinde sanatseverlerle buluştu
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri tarafından sosyal paylaşım alanında oluşturulan Grup49 adlı ekip Muş´ta örnek bir çalışmaya imza attı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz ile eşi Uzm. Dr. Meşide Gündüzöz Hakkâri´deki patlamada şehit düşen Vartolu Topçu Er İbrahim Özkur´un doğum yapan eşini evinde ziyaret etti.
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız´ın eşi Sibel Kulaksız, Muş Valisi İlker Gündüzöz ve güvenlik güçlerini ziyaret etti.
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
Halk Eğitim kurslarındaki yoğunluklar dikkat çekiyor. Kurslardan faydalanan bayanlar bu şekilde hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de el sanatları alanında kendilerini geliştirip, aile bütçelerine katkıda bulunabiliyorlar.
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Muş Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından “Şiir Dinletisi” etkinliği düzenlendi.
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
Muş Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki bir gurup gönüllü kuaför, Ali kuşçu Özel Eğitim Uygulama okulunda öğrenim gören kız ve erkek özel öğrencilerin saç kesim ve saç bakımlarını gerçekleştirdi.
DOLAR
5.3504
EURO
6.0839
Muş Durumu

Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu