“KALİTEYİ ARTTIRMAK İÇİN ÜRETİCİLERİ BİLGİLENDİRECEĞİZ”
Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun ve Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Altınözü ilçesine bağlı Toprakhisar mahallesinde tütün üreticilerini ziyaret ettiler.
Tarih: 31.7.2018 17:40:55/ 208okunma / 0yorum

Hatay Altınözü Toprakhisar mahallesinde çiftçilik yapan Kasım Aslanoğlu´nun davetiyle, Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, ve Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Altınözü ilçesine bağlı Toprakhisar mahallesinde tütün üreticileriyle buluştular. Ziyarette Toprakhisar mahalle muhtarı Alamettin Duran ve çok sayıda vatandaş da hazır bulundu. Ziyarette tütün üreticilerinin sorunları konuşulurken konuyla ilgili çözüm önerileri de kamuoyu ile paylaşıldı.

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun yaptığı konuşmada, “Milli ve yerli varlığımız olan Türk tütünü dünyanın en kaliteli tütünüdür. Tek başına içilebilir olan tütünümüz yıllarca ülkemizin borcunu ödemiştir. Dünyada tütün üretimi giderek azalmaktadır. Kalite bizdeyken, genç nesil bizdeyken, ülkemiz 102 bin ton ithalat yapmaktadır. Biz ise 48 ülkeye 50 bin ton tütün ihraç ettik. Ancak bizim hakkımız 150 bin tondur. En kaliteli tütün Türk tütünüdür. Oryantalde hala dünya lideriyiz. Bu yüzden üreticilerimizin yanında olmalıyız. Kooperatifler desteklenmelidir. Cumhurbaşkanımız bizlere gereken desteğin verileceğini söyledi. Daha sağlıklı tütün üretmek için üreticileri birleştireceğiz. Başka bölgelerde çiftçiler birleştiler. Fabrikalar kurdular ama bizim insanımız hala bir araya gelemedi. Bu bizim en büyük sorunumuzdur. Biz bu işten ekmek kazanan 80 bin çiftçiye sahip çıkacağız. Bir an evvel tütünü tarım havzasına almalıyız. Tarım ürünlerine olduğu gibi tütüne de destek verilmelidir. Tütün aletlerine destek verilmelidir. Bulgaristan´da bir üretici bin hektar alanda tütün üretimi yapıyor. Her alanda makine kullanıyor. Devletten destek veriliyor. Onlar AB´de olmasına rağmen tütün desteği alırken biz neden alamıyoruz. Yunanistan tütününü bizim ülkemizde satıyorsa bu bizim eksiğimizdir. Bu eksiklerimizi bir an evvel gidermeliyiz. Üreticilerin elinden tutmalıyız. Biz hiçbir tarım ürününde ithalatı hak etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Hatay Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ise yaptığı konuşmada, “Hatay ülkemizde tarım üretimi alanında önde gelen ildir. Tütün de bu ürünler arasında önemli yer almaktadır. İlimizde 14 bin dekarın üzerinde alanda tütün üretimi yapılıyor. Bizler üreticilerimizin sorunlarını dinleme ve çözüm yolu bulmak amacıyla buradayız” şeklinde konuştu.

Toprakhisar Mahallesi Muhtarı Alamettin Duran, “Tütün üreticilerimiz çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Bazı çiftçilerimizin geçen seneden kalan ürünleri hala evlerinde beklemektedir. Vatandaşın elinde 100 ton tütün  durmaktadır. Kooperatif ile ilgili çiftçilerin önü açılmalıdır. Hiçbir mahalle 250 asil üyeyle kooperatif kurulamaz. Bunu vatandaş kaldıramaz” dedi.

Konuyla ilgili konuşan vatandaşlar ise, “Büyük firmalar tütünü bizden 12-13 liraya alıyor, 500 liraya satıyor. Bizim bunun önüne geçmemiz lazım. Ancak vatandaşlar kanuni olarak ne tür haklara sahip olduklarını bilmiyor. Bize bu konuda yardım edilmeli ve kooperatifleşmemiz sağlanmalıdır” şeklinde ifadelerde bulundular.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞLU ESNAFLAR DOLAR BOZDURANA BEDAVA HİZMET VERİYOR
MUŞLU ESNAFLAR DOLAR BOZDURANA BEDAVA HİZMET VERİYOR
Muş´ta esnaf, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın çağrısına destek amacıyla döviz bozduran müşterilerinin araçlarını bedavaya yıkıyor, telefon için kırılmaz cam hediye ediyor.
KUNAV MAĞARASI DOĞA TUTKUNLARINI AĞIRLIYOR
KUNAV MAĞARASI DOĞA TUTKUNLARINI AĞIRLIYOR
Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarıyla terörden temizlenen Muş´un Varto ilçesinde doğal güzelliğiyle dikkati çeken Kunav Mağarası, doğa tutkunlarını ağırlıyor
KASETÇİLİK MESLEĞİ TEKNOLOJİYE KARŞI DİRENİYOR
KASETÇİLİK MESLEĞİ TEKNOLOJİYE KARŞI DİRENİYOR
Muş´ta kasetçilik mesleği son yıllarda teknolojinin, müzik dünyasında yaptığı değişim ve dönüşüme ayak uydurarak var olmaya çalışıyor.
HAYIRSEVER KARADAĞ, AİLE ZİYAREETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
HAYIRSEVER KARADAĞ, AİLE ZİYAREETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Diyarbakır´ın Bağlar ve Sur ilçelerinde çocuklara ve ailelere yönelik çeşitli yardımlarda bulunarak ‘İyilik Ödülü´ne layık görülen Hacı Zakir Karadağ, Muş´ta aile ziyaretlerini sürdürüyor.
MUŞ KEPENEK´TE YAPILAN KONUTLARIN SATIŞI BAŞLADI
MUŞ KEPENEK´TE YAPILAN KONUTLARIN SATIŞI BAŞLADI
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Muş Kepenekte yaptığı 382 konutun satışına başladı.
BAŞKAN KOÇ, “KURBAN BEREKETİ YIL BOYU SÜRSÜN”
BAŞKAN KOÇ, “KURBAN BEREKETİ YIL BOYU SÜRSÜN”
Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, Kızılay´ın 2018 yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında yapacağınız kurban bağışlarınızla, amacına ve kuralına uygun olarak kesilen kurbanınız gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşsın” dedi
MESİRE ALANLARI DOLDU TAŞTI
MESİRE ALANLARI DOLDU TAŞTI
Muş Belediyesi tarafından yapılan mesire alanları sıcak havalardan bunalan Muş halkının imdadına yetişiyor
YENTÜR, İNŞAAT ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ
YENTÜR, İNŞAAT ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü personelleriyle inşaat çalışmalarını denetlendi
HALK BULUŞMALARININ BU HAFTAKİ DURAĞI DERE MAHALLESİ OLDU
HALK BULUŞMALARININ BU HAFTAKİ DURAĞI DERE MAHALLESİ OLDU
Belediye Başkanı Feyat Asya, ‘Halk Buluşmaları´ toplantıları ile vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Asya, bu hafta Dere Mahallesi sakinleri ile buluştu.
DOLAR
6.1360
EURO
6.9501
Muş Durumu

En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu