KALİTELİ KABA YEM ÜRETİMİ ARTTI
Muş´ta, mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amacıyla üreticiye dağıtılan 6 bin 250 dekar alanda ekimi yapılmak üzere 125.000 kilogram tritikale tohumu ve 2 bin 700 dekar alanda tritikale veya arpa ile karışık ekilmek üzere 16.200 kilogram Macar Fiğin ekimleri yapıldı.
Tarih: 28.11.2019 16:50:39/ 250okunma / 0yorum

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından kentteki yem bitkileri üretim alanlarının genişletilerek yem üretim maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra kaba yem açığının giderilmesi ve mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amacıyla üreticiye dağıtılan 6 bin 250 dekar alanda ekimi yapılmak üzere 125.000 kilogram tritikale tohumu ve 2 bin 700 dekar alanda tritikale veya arpa ile karışık ekilmek üzere 16.200 kilogram Macar Fiğin ekimleri yapıldı.

“İLİMİZDE KABA YEM ÜRETİMİNE UYGUN TOHUM VE KARIŞIMLARLA YÜRÜTMÜŞ OLDUĞUMUZ BU TÜR PROJELERLE KABA YEM AÇIĞIMIZI EN AZA İNDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Tarım ve Orman Müdürlüğünce arazide yapılan kontrollere ilişkin konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Müdürlüğün birçok projeye imza attığını söyledi.

Kırsal kalkınmaya yönelik projeler gerçekleştirdiklerini belirten Aydın, çiftçilerin desteklenmesine yönelik çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

İlimiz genelinde çiftçilere 125.000 kilogram tritikale tohumu ve 16.200 kilogram Macar fiği dağıtımı yapıldığını aktaran Aydın; "Çiftçilerimize desteklerimiz artarak devam edecek. İnşallah Muş´ta tarım ve hayvancılık istenilen yerlere gelecek. Kurak bir iklime sahip olmamız nedeniyle ilimizde kaba yem üretimine uygun tohum ve karışımlarla yürütmüş olduğumuz bu tür projelerle kaba yem açığımızı en aza indirmeye çalışıyoruz, bu çalışmada çok fazla suya ihtiyacı olmayan ve koyduğumuz hedefleri destekleyecek yönde bir çalışmadır. Ayrıca ilimizde ilk defa uygulanan Macarfiği+tiritikale ve macarfiği+arpa karışımı hayvanlar için ideal bir karışım olup et ve süt üretimini çok iyi yönde etkilemiştir” dedi.

Yerli ve milli olan bu tohumların hayırlı olması temennisinde bulunan Aydın, bu projeye destek sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere finansmanını sağlayan Erzurum DAP İdaresi Başkanlığına teşekkür ederek, ekimi gerçekleştirilen tohumların çiftçilere bol ürün ve kazanç getirmesini diledi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KALİTELİ KABA ÜRETİMİ ARTTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî kanalının sabah haberlerine canlı yayın konuğu olarak karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek “İl Özel İdaresi olarak karla mücadelede toplam 11 ekip oluşturduk. 95 personeli etkin bir şekilde 24 saat esasına göre karla mücadeleye son hız hizmetlerini sürdürüyor. Nefesin olduğu her yere biz hizmet götürüyoruz. Vatandaşımızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayabilmek için İl Özel İdaresi ekipleri gece-gündüz çalışmaktadır” dedi
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği, Okul Sporları kapsamında 6 farklı branşta 54 okuldan 270 öğrencinin katılımıyla Satranç Turnuvası düzenledi. Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, dereceye giren sporculara ödüllerini vererek başarılar diledi.
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
İslami İlimler Fakültesi (İİF) Vali Erdoğan Bektaş Amfisi´nde her hafta gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Tefsîrü´l-Menâr Bağlamında Islah Ekolü´nün Kur´an´ı Anlama ve Açıklama Yöntemi” konulu seminer düzenlendi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberinde ki heyet, esnaf ziyaretlerinde bulunarak birçok gencin seyyar satıcılık yaptığına dikkat çekerek işsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN BANKA ZİYARETİ
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN BANKA ZİYARETİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ercan Durmuş´u makamında kabul etti.
BÖLGEMİZDEKİ KALKINMA AJANSLARIYLA İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI
BÖLGEMİZDEKİ KALKINMA AJANSLARIYLA İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı DAP İdaresi ile Kalkınma Ajansları arasında koordinasyon ve işbirliği toplantısı yapıldı.
DOLAR
6.0824
EURO
6.5654
Muş Durumu

Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu