KALİTELİ KABA YEM ÜRETİMİ ARTTI
Muş´ta, mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amacıyla üreticiye dağıtılan 6 bin 250 dekar alanda ekimi yapılmak üzere 125.000 kilogram tritikale tohumu ve 2 bin 700 dekar alanda tritikale veya arpa ile karışık ekilmek üzere 16.200 kilogram Macar Fiğin ekimleri yapıldı.
Tarih: 28.11.2019 16:50:39/ 186okunma / 0yorum

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından kentteki yem bitkileri üretim alanlarının genişletilerek yem üretim maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra kaba yem açığının giderilmesi ve mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amacıyla üreticiye dağıtılan 6 bin 250 dekar alanda ekimi yapılmak üzere 125.000 kilogram tritikale tohumu ve 2 bin 700 dekar alanda tritikale veya arpa ile karışık ekilmek üzere 16.200 kilogram Macar Fiğin ekimleri yapıldı.

“İLİMİZDE KABA YEM ÜRETİMİNE UYGUN TOHUM VE KARIŞIMLARLA YÜRÜTMÜŞ OLDUĞUMUZ BU TÜR PROJELERLE KABA YEM AÇIĞIMIZI EN AZA İNDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Tarım ve Orman Müdürlüğünce arazide yapılan kontrollere ilişkin konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Müdürlüğün birçok projeye imza attığını söyledi.

Kırsal kalkınmaya yönelik projeler gerçekleştirdiklerini belirten Aydın, çiftçilerin desteklenmesine yönelik çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

İlimiz genelinde çiftçilere 125.000 kilogram tritikale tohumu ve 16.200 kilogram Macar fiği dağıtımı yapıldığını aktaran Aydın; "Çiftçilerimize desteklerimiz artarak devam edecek. İnşallah Muş´ta tarım ve hayvancılık istenilen yerlere gelecek. Kurak bir iklime sahip olmamız nedeniyle ilimizde kaba yem üretimine uygun tohum ve karışımlarla yürütmüş olduğumuz bu tür projelerle kaba yem açığımızı en aza indirmeye çalışıyoruz, bu çalışmada çok fazla suya ihtiyacı olmayan ve koyduğumuz hedefleri destekleyecek yönde bir çalışmadır. Ayrıca ilimizde ilk defa uygulanan Macarfiği+tiritikale ve macarfiği+arpa karışımı hayvanlar için ideal bir karışım olup et ve süt üretimini çok iyi yönde etkilemiştir” dedi.

Yerli ve milli olan bu tohumların hayırlı olması temennisinde bulunan Aydın, bu projeye destek sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere finansmanını sağlayan Erzurum DAP İdaresi Başkanlığına teşekkür ederek, ekimi gerçekleştirilen tohumların çiftçilere bol ürün ve kazanç getirmesini diledi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KALİTELİ KABA ÜRETİMİ ARTTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
REKTÖR POLAT “İLAHİYAT VİZYON PROGRAMI” NA KATILDI
REKTÖR POLAT “İLAHİYAT VİZYON PROGRAMI” NA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) işbirliğiyle organize edilen "İlahiyat Vizyon Programı"na katıldı.
ZAM YAPILACAĞINI DUYAN VATANDAŞLAR İL NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE AKIN ETTİ!
ZAM YAPILACAĞINI DUYAN VATANDAŞLAR İL NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE AKIN ETTİ!
Nüfus cüzdanı ve ehliyet yenilemede son tarihin yaklaştığı ve ücretlere zam yapılacağı dedikodusunu duyan vatandaşlar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne akın etti. Nüfus cüzdanı değişimi için 22,5 TL, ehliyet için 15 TL ödenirken, vatandaşlar İl Nüfus Müdürlüğü önünde kurulan seyyar ödeme noktasında uzun kuyruklar oluşturdu.
“KONVOLÜSYONEL SİNİR AĞLARI KULLANARAK İMGE SINIFLANDIRMA” SEMİNERİ DÜZENLENDİ
“KONVOLÜSYONEL SİNİR AĞLARI KULLANARAK İMGE SINIFLANDIRMA” SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (MMF) “Çarşamba Seminerleri” kapsamında “Konvolüsyonel Sinir Ağları Kullanarak İmge Sınıflandırma” konulu seminer düzenlendi.
BELEDİYE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
BELEDİYE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Son iki buçuk ayda 60 bin tonun üzerinde asfaltı kendi imkanları ile üreterek bir ilke imza atan Muş Belediyesi bugünlerde etkili olan soğuğa ve kara rağmen gece gündüz altyapısı tamamlanan yolları asfaltlamaya devam ediyor.
HBT´DAN ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN KAMPANYASI
HBT´DAN ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN KAMPANYASI
Muş´ta 3 yıl içerisinde yaklaşık 50 okulda 6 bin öğrenciye ulaşan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu, Kış mevsiminde köy çocukları için başlattığı ‘Çocuklar üşümesin´ bot kampanyasını sürdürüyor.
5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ
5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü´ dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak “tüm çalışmalarımızda kadınlarımızın ve hakları uğruna verdiği mücadelelerinin farkında olarak tüm dünya ve ülkemiz kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi
ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA FARKINDALIK PANELİ DÜZENLENDİ
ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA FARKINDALIK PANELİ DÜZENLENDİ
Sağlık Bilimleri Fakültesi “Genç Beyinler Sağlık Topluluğu” tarafından organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla “Her Bağış Yeni Bir Umut“ paneli düzenlendi.
MUŞ TSO HEYETİNİN AZERBAYCAN ZİYARETİ
MUŞ TSO HEYETİNİN AZERBAYCAN ZİYARETİ
Azerbaycan´ın başkenti Bakü´ye iş gezisi düzenlemeyen Muş Ticaret ve Sanayi Odası heyeti MÜSİAD Bakü Şubesini ziyaret etti. Burada Başkan Yardımcısı Sait İnanç ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan heyet Azerbaycan´ın ekonomik durumu hakkında bilgilendirildi.
MUŞLU İŞADAMLARINDAN AZERBAYCAN´A İŞ GEZİSİ
MUŞLU İŞADAMLARINDAN AZERBAYCAN´A İŞ GEZİSİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Bakü iş gezisi programı dün sabahtan itibaren başladı.
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
Muş Durumu

iki şeyi asla unutma: Allah´ı ve ölümü iki şeyi de unut: yaptıgın iyiliği gördügün kötülügü..

lokman hekim
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu