“KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRME EKOSİSTEMİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR SANAYİNİN GELİŞİMİNE ETKİSİ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Kalifiye Eleman Yetiştirme Ekosisteminin Sürdürülebilir Sanayinin Gelişimine Etkisi” başlığını kaleme aldı
Tarih: 12.3.2019 18:45:05/ 172okunma / 0yorum

Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin oluşumunu temin edebilmek, geliştirilen yenilikçi teknolojilerin kullanabilmesini sağlamak ve sanayicilerin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman gereksinimini için kalifiye elemanlara ihtiyaç vardır. Bu ancak eğitim hayatının bütün kademelerinde nitelikli bir eğitim ve öğretimin gerçekleştirilmesini, çalışma hayatının elemanların iş becerilerini artıracak bir ekosistem temin etmesi ve çalışanların hayat boyu öğrenme ve kendilerini geliştirme motivasyon ve anlayışına sahip olmalarıyla gerçekleştirilebilir. OECD raporları ülkemizin bu konuda çok iyi bir konumda olmadığını göstermektedir. OECD´nin çalışmasında Türkiye´den de 16-65 yaş aralığındaki 5.277 yetişkinin katılımıyla anket gerçekleştirilmiştir (TEDMEM, 2016). Araştırma sonuçlarına bakıldığında Türkiye´de yetişkinlerin sözel beceriler, sayısal beceriler ve teknoloji yoğun ortamlarda problem çözme becerileri olmak üzere üç beceri alanında da OECD ülkeleri ortalamasının oldukça altında bir performansa sahip olduğu gözükmektedir. Buradan bu yetersizliğin Türkiye´de sadece eğitim kurumlarından kaynaklı bir sorun olmadığını ülkedeki çalışma ortamlarının da beceri kazandırma konusunda eksik veya yetersiz kaldıklarını göstermektedir.

Kalifiye eleman sorunu Türkiye´nin genelini ilgilendiren bir sorun olmasına rağmen Doğu Anadolu Bölgesi sosyo-ekonomik ve sanayileşme açısından ülkenin ene geri kalmış bölgesi olmasından dolayı burada çok daha büyük bir sorun olarak kendini göstermektedir. Muş ili de bu bölgenin en az gelişen illerinden biri olarak kalifiye eleman temin etme sıkıntısı yaşamaktadır. Bu durum profesyonel yönetici eksikliğinden başlayarak en alt seviyelere kadar birçok iş alanında kendini güçlü bir şekilde hissettirmektedir. Az sayıdaki kalifiye eleman da çoğunlukla ildeki iş imkânlarının kısıtlı olması veya yetersiz ücretten dolayı sanayisi gelişmiş ve rekreasyon alanları nispeten fazla olan batıdaki büyük kentlere göç etmektedirler. Ayrıca işletmelerde yeterli sayıda mühendis ve yardımcı teknik eleman istihdamının sağlanamaması yüksek teknoloji gerektiren sanayileşmenin önündeki engellerden biridir. Bunun için ilk önce ilde yeterli kalifiye eleman yetiştiren bir ekosistem geliştirmek ve ardında da bu elemanların ilde kalmasını sağlayacak cazip çalışma şartları oluşturmak gerektiği aşikardır. Burada il için etkin bir kalifiye eleman yetiştirme ekosistemi nasıl oluşturulacağı konusunda fikir egzersizi yapılacaktır. Doğal olarak bunun için ülkenin tümünü ilgilendiren etkin yatay politikaların geliştirilmesi yanı sıra Muş´a özgü geliştirilebilecek politikalarla etkin bir eleman yetiştirme ekosistemi oluşturulabilir.

1) Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde meslek yüksekokullarında anlayış ve müfredat değişikliğine gidilerek Türkiye´nin ve Muş ili sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman yetiştirilmesine katkı sağlamak. Türkiye´nin en büyük sorunu mesleki eğitimden sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli mezunların verilmemesidir. Üniversiteler kalifiye ara eleman ihtiyacını karşılamak için meslek yüksekokulları açılmıştır. Ancak bu okullarda iki yıllık eğitimin sonucunda piyasanın ihtiyaç duyduğu iyi eleman yetiştirilememektedir. Bunun nedeni bu iki yıllık ön lisans programlarının 4 yıllık lisans eğitiminin daha basitleştirilmiş müfredat içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bunun sonucunda bu meslek okullarından alanlarında hiç veya çok az pratik beceriye sahip mezunlar verilmektedir. Hâlbuki sanayinin ihtiyaç duyduğu ara kalifiye eleman çok dar bir alanda pratik kazanmış kişilerdir. Örneğin Makine teknisyeni veya teknikeri değil de CNC tezgâhı operatörüne ihtiyaç duyulması gibi. Bu tür eleman ihtiyacını temin için YÖK ve Milli eğitim Bakanlığıyla işbirliğine gidilerek bu okullardaki programların sanayicinin ihtiyaç duyduğu mesleki iş kollarında çok dar bir alanı kapsayacak şekilde oluşturulması ve verilecek eğitimin % 90´nın atölye ve laboratuvarlarda yapılmasının temin edilmesi gerekmektedir. Bu oklulardan mezun olan bir öğrenci sanayicinin ihtiyacını karşılayacak beceriyle donatılmış bir şekilde mezun olacağından Muş ili dahil Türkiye´nin her yerinde rahatlıkla aynı alandaki bir mühendisten daha iyi şartlarda ve çok daha çabuk bir işi bulabilecek hem de bunu iki yıllık kısa bir eğitim sonucu gerçekleştirebilecektir. Bu tıpkı Anadolu Üniversitesi´nin ülkenin açık öğretim potansiyelini ilk gören üniversite olarak Türkiye´de marka olduğu gibi Muş Alparslan Üniversitesini de diğer üniversitelerden farklı kılacak bir kulvarı kendisine kazandıracaktır.

2) Milli Eğitime bağlı Meslek liselerinde modüllerin dar bir müfredat içeriğini kapsayacak şekilde yapılandırılması gerekmektedir. Milli Eğitime bağlı Meslek liselerinde modüllerin dar bir alanda oluşması sağlanırsa bu elemanlar direkt hayata atılarak sanayicinin ihtiyaç duyduğu teknisyen ihtiyacını karşılayabilecektir. Buna ek olarak bu elemanların Muş Alparslan Üniversitesinde kendi alanlarıyla ilgili iki yıllık eğitim alması sağlandığında teknikerlerin daha nitelikli bir şekilde mezun olmasına büyük katkısı olacaktır.

3) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının her Organize sanayi bölgesinde bir teknik kolej bağlamında açılan Muş Teknoloji ve Bilim Lisesi de eğitim modüllerini dar bir alanda oluşturarak bu ekosistemin gelişiminde gerekli katkıyı sağlaması yanı sıra özellikle açılan programların Muş Organize Sanayi Bölgesi ve Muş ilinde faaliyet gösteren işletmelerle istişare ederek onların ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasını sağlayabilir.

4) Mesleki eğitim merkezi ve halk eğitimi merkezinin Muş sanayisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacına uygun program ve modülleri tespit ederek bunlar için kurs ve eğitim programları oluşturması gerekmektedir. Ayrıca bu kursların nitelikli bir şekilde verilmesini sağlayacak kalifiye eğitmenlere de ihtiyaç vardır. Bu çok önemli bir husus olup bu konuda kesinlikle taviz verilmemelidir. İlde çoğu zaman iyi program ve eğitim modülleri uygulamaları gerçekleştirilmesine rağmen nitelikli öğretici sorunundan dolayı hedeflenen kaliteli eğitim çıktısı elde edilmemektedir. Bunun için Türkiye´nin diğer bölgelerinden bu eğitimleri verebilecek nitelikli öğretici getirebilmeyle ilgili bir stratejinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğu aşikardır.

5) Muş ilinde ulusal teknolojik transferini sağlayacak sanayicinin ilde yatırım yapmasını sağlamak gerekmektedir. Türkiye´nin sanayisi gelişmiş bölgelerinden kendini kanıtlamış yatırımcıları için ilde cazip şartlar sunarak yatırım yapmaları teşvik edilmelidir. Bu nitelikteki sanayicilere yeni girişimciden daha fazla ve esnek destekler sağlanmalıdır. Örneğin makine teçhizat desteğinde gerekli olan yeni ürün şartı esnetilerek bu sanayilerin eski makinelerini de bölgeye getirmesine imkân tanımanın yanı sıra hazır fabrika konsepti gibi destekler bu tür yatırımcıyı bölgeye çekebilir. Bu teknolojileri kullanabilen kalifiye eleman sayısının artışını da temin etmenin yanı sıra ilde mesleki eğitimde iyi yetişmiş elemanların daha fazla istihdamını da sağlayacaktır. Ayrıca bu firmalar şehre yeni teknolojilerin transferini sağlayarak Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin Muş ilinde daha hızlı oluşumunu sağlamakla kalmayacak bu teknolojileri kullanabilen kalifiye eleman sayısının artışını da temin edecektir.

6) Çok hızlı değişen teknolojinin bir gereği olarak hayat boyu öğrenmenin katma değeri yüksek bir sanayi için gerekliliği konusunda sanayici ve çalışanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bunun gereği olarak iş yerlerinde çalışanların yeni teknolojileri kullanabilmeleri için kapasite ve beceri artıcı hizmet içi eğitimin verilmesi sağlanabilirse hayat boyu öğrenmeye işyerinin gerekli katkısı sağlanmış olacaktır.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM MUŞ´A GELDİ
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM MUŞ´A GELDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023 yılına kadar tüm Türkiye´de en az 250 bin sosyal konut yapmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu kapsamda Muş´umuza da 500 sosyal konutu il merkezine bağlı Kepenek´te projelendiriyoruz.” Dedi.
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE MUHTARLARLA BULUŞTU
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE MUHTARLARLA BULUŞTU
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz Malazgirt Kültür Merkezi´nde muhtarlar ile buluştu.
KAYMAKAM YALÇIN ESNAFLA BULUŞTU
KAYMAKAM YALÇIN ESNAFLA BULUŞTU
Muş´un Malazgirt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emre Yalçın, ilçedeki esnafla bir araya geldi.
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR UNUTULMADI
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR UNUTULMADI
Muş´ta, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü´ne dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi
REKTÖR POLAT´TAN DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE JEST
REKTÖR POLAT´TAN DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE JEST
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile eşi Nilüfer Polat, ulusal müsabakalarda dereceye giren öğrencilerimizle buluştu.
“ÇİFTÇİMİZ NE KADAR PANCAR ÜRETİRSE HEPSİNİ ALACAĞIZ"
“ÇİFTÇİMİZ NE KADAR PANCAR ÜRETİRSE HEPSİNİ ALACAĞIZ"
Muş Şeker Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Hakim Gündoğdu, çiftçi ne kadar pancar üretirse hepsini alacaklarını bildirdi.
AB PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ EĞİTİMİ BAŞLADI
AB PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ EĞİTİMİ BAŞLADI
Bilimsel Araştırmalar.-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) adına projelendirilen ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen AB Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın ve Dr. Öğr. Üyesi İskender Dölek´in açılış konuşmaları ile başladı.
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA: ZİLLET İTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA: ZİLLET İTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Muş´ta çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunarak 31 Mart´ta yapılacak olan yerel seçimlere yönelik açıklamalarda bulunarak, “Biz zillet ittifakını yerle bir edeceğiz. Mandalcılara devletimizin kurumlarını talan etmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Burada çok ince bir çizgi var. Biz devletimizin imkanlarını mandalcılara asla zillet ittifakına teslim etmeyeceğiz” dedi
SABAK, TRT KURDδNİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
SABAK, TRT KURDδNİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
Yeşilay Muş Şube Başkanı Halil Sabak, TRT Kurdî´nin sabah haberleri programına konuk olarak Muş´ta yapılan çalışmaları değerlendirerek “Benim Kulübüm Yeşilay” projesini uyguluyoruz. İlk-Ortaokullarda, üniversitelerde çalışmalarımızı aktif bir şekilde sürdürüyoruz. Biz buralarda gençlerimize ve çocuklarımıza bağımlılıkla mücadele konusunda bilgiler veriyoruz” dedi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu