İZCİLER MALAZGİRT´TE DEDELERİNİ ANDILAR
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde kutlanılan Malazgirt zaferinin 947´inci yıldönümü etkinliklerinde kampa katılmak üzere Türkiye´nin değişik kentlerinden ve bazı ülkelerden gelen izciler, dedelerini şehit olduğu yerde anma törenlerine katıldı.
Tarih: 26.8.2018 23:32:54/ 256okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde kutlanılan Malazgirt zaferinin 947´inci yıldönümü etkinliklerinde kampa katılmak üzere Türkiye´nin değişik kentlerinden ve bazı ülkelerden gelen izciler, dedelerini şehit olduğu yerde anma törenlerine katılacak ve Sultan Alparslan gibi sabah ezanında namazlarını kılıp, atalarının dedelerin ruhlarına dualar okuyacak.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, "Atalarımızın dedelerimizin toprağında olmaktan son derece onurlu ve gururluyuz ruhları şad olsun" dedi. Başkan Subaşı, "Türk izcileri, yıllardır milli bilinç faaliyetlerini yürütmektedirler. Çanakkale´den Bosna´ya, Bakü´ye kadar birçok yerde yaptığımız milli birlik faaliyetlerine Cumhurbaşkanımız aynı zamanda Türkiye izcileri başbuğu Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın davetiyle Malazgirt´te bulunuyoruz. Malazgirt 1071 programında izcilerimiz, Sultan Alparslan´ın askerlerinin şehit olduğu yerde yatıyorlar. Onların ruhlarına dualar okuyorlar ve onlarla bir arada olmak istiyorlar. Biz inanıyoruz ki şehitlerini seven bu çocuklarımız, onların bıraktığı mirasa sahip olarak yetişeceklerdir" diye konuştu.

Türkiye İzci Federasyonu bünyesinde Türkiye´nin ve Suriye´nin birçok kentinden Sultan Alpaslan diyarına gelen izciler çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Ülkesindeki savaş nedeniyle Türkiye´ye gelen ve Hatay´daki kampta yaşamını sürdüren Suriyeli Ali Karmış, Suriyeli izciler olarak burada bulunmaktan son derece mutlu olduklarını kaydetti.

Suriyeli Ahmet, "Bizler yaklaşık 200 Suriyeli izci Muş´un Malazgirt ilçesine geldik. Biz bu kampa ilk defa katıldık. Bu kampta Türkler bize çok yardımcı oluyor. Türkiye´de çok mutluyuz, Türk halkı ve Türkiye hükümeti Cumhurbaşkanına çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Hatay´ın Belen ilçesinden Malazgirt ilçesine gelen Can Şam, "Sultan Alparslan diyarında olmaktan son derece mutluyum" ifadelerini kullandı.

İzci Şam, "Buraya atalarımızın yıllar önce yaşadığı toprakları görmek için ve tüm dünyaya birlik beraberlik içinde olduğumuzu göstermek için geldik. Farklı milletlerden bir sürü arkadaşla birlikte buradayız. Buradan tüm dünyaya sesleniyoruz; kolay kolay bölünemeyeceğimizi, birlik içinde olduğumuzu haykırmak için buradayız" dedi.

Türkiye İzcilik Federasyonu izcileri, 26 Ağustos´ta sabah namazını Sultan Alpaslan namazgahında kılıp, atalarının ve dedelerinin ruhlarına dualar okuyacak.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI DERNEĞİNDEN 2023 VİZYONU
ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI DERNEĞİNDEN 2023 VİZYONU
Özel Eğitim Kurumları Derneği tarafından Erzincan Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap konferans salonunda “2023 vizyonunda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin yeri ve özel eğitim Türkiye buluşmaları“ konulu sempozyum düzenlendi. Özel Eğitim Kurumları Derneği Denetim Kurulu Üyesi Doğu Anadolu Bölge ve Muş İl Temsilcisi Öğün Taş, sempozyum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu
KALE MAHALLESİ´NDEKİ YOL ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
KALE MAHALLESİ´NDEKİ YOL ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
Muş Belediyesi tarafından Kale Mahallesi çevresinde yürütülen yol çalışmalarında sona gelindi. Dar ve düzensiz yolları genişletip, yeni ihata duvarları yapan belediye, mahallenin ulaşım sorununu ortadan kaldırıyor
KIŞIN HABERCİSİ KESTANE ÇIKTI
KIŞIN HABERCİSİ KESTANE ÇIKTI
Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte kışın habercisi olan kestanecilerde tezgâhlarını kurmaya başladılar
KALE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN TOKİ´YE TEPKİ
KALE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN TOKİ´YE TEPKİ
Muş Sivil Toplum Örgütü dernek yöneticilerinden Kale Mahallesi sakinlerinden muhtar adayı Mehmet Özcan, TOKİ konut borçlarının düşürülmemesinin yanı sıra borçlardaki yeni artıştan dolayı tepki gösterdi. Kale mahallesi TOKİ hak sahiplerinin sorunu sadece kalenin değil Muş´un sorunudur diyen Özcan, yetkililere konuya çözüm noktasında çağrıda bulundu.
BULANIK VE MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
BULANIK VE MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
Bulanık Meslek Yüksekokulunda (MYO), Dünya Beyaz Baston Gününde, “Dünyaya Onların da Gözünden Bakalım” başlıklı bir etkinlik düzenlendi
VALİ AZİZ YILDIRIM´DAN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
VALİ AZİZ YILDIRIM´DAN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, “19 Ekim Muhtarlar Günü” dolaysıyla bir mesaj yayımladı.
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
Muş´un Korkut ilçesinde ilk çocuğunu "Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1" hastalığı nedeniyle kaybeden anne Lamia Baycu, aynı hastalığa yakalanan ikinci kızı Müberra´yı da kaybetmemek için destek bekliyor
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
Muş Tarım Müdürlüğü tarafından Muş´ta, ´Genç Çiftçi´ projesi kapsamında manda dağıtımı yapıldı.
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
Danışma Meclisi toplantısında partililere hitap eden Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bizleri bu göreve layık gören halkımızın hakkını hukukunu korumak üzere birçok hizmeti hayata geçirmeyi başardık. Bu süreçte bizler adil davrandıkça güçlü olduk. Bu güçle vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.
DOLAR
5.7710
EURO
6.6206
Muş Durumu

"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu