İŞKUR MUŞ MÜDÜRLÜĞÜ İSTİHDAMDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürlüğü, 2018 yılı özel sektörde istihdam alanında yüzde 137 başarı oranıyla Türkiye birincisi oldu. Ayrıca belirlenen hedeflerin 23´ünden 20´sini başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla 81 il arasında ilk üç il arasında yer aldı.
Tarih: 13.3.2019 19:19:37/ 167okunma / 0yorum

 

 

Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürlüğü, 2018 yılı özel sektörde istihdam alanında yüzde 137 oranında başarı göstererek Türkiye birincisi oldu.

2018 yılında üstün bir performans sağlayan MUŞ İŞKUR Müdürlüğü, ayrıca ülke geneli belirlenen 23 hedeften 20´sini başarılı bir şekilde tamamlayarak 81 il arasında ilk 3´e girdi.

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, bu başarının bir ekip işi olduğunu ve aynı şekilde çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

2018 yılında 14 bin 438 vatandaşın müracaatta bulunarak bireysel danışmanlık hizmetlerinin verildiğini ifade eden Taylan, “2019 Yılı içerisinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın ikinci 100 günlük eylem planında açıklanan teşvikler ile hizmetlerimize devam etmekteyiz. En önemlisi 2018 yılında yalnız grubumuzda değil tüm Türkiye´de İSTİHDAM da yüzde 137 ile Türkiye Birincisi Olduk.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğüne 2018 yılında 14 bin 438 vatandaşın müracaatta bulunduğu, yapılan bireysel danışmanlık hizmetlerinin detaylarını ise; “Kuruma kayıtlı işverenlerden alınan işgücü talepleri doğrultusunda 5.467 tane açık iş ilanımız oldu. Açık iş ilanları neticesinde toplamda 2520 kişiyi özel sektörde işe yerleştirdik. 2018 yılı içerisinde Kuruma müracaat eden 14 438 iş arayan vatandaşa iş ve meslek danışmanlığı yaparak, vatandaşların iş gücü piyasasına katılım oranlarını artırdık.  Kurumumuzun hedef kitlesi öğrenciler, engelliler, eski hükümlüler, iş arayanlar ve işverenlerimizdir. İşverenlerimiz istihdamı sağlayan en önemli etkendir. Düzenli aralıklar ile işverenlere yaptığımız ziyaretlerde işverenleri devletimizin sağladığı imkânlar, teşvikler hususunda bilgilendirir, kurumumuzun faaliyetlerini anlatırız. Şu anda kurumumuza kayıtlı 533 tane işyerimize 938 defa ziyaret gerçekleştirdik.

İşverenlerden sonra ikinci paydaşımız eğitim kurumlarıdır. Öğrencilerimize mesleki rehberlik ve iş arama becerileri hakkında seminerler düzenledik. Bu sene 153 okul ziyaretinde toplamda 6127 öğrenciye rehberlik hizmeti verdik. Öğrencilere gelecek yaşamlarında yardımcı olmak adına görsel ve işitsel materyallerle mesleklerle ilgili sunumlar ve seminerler veriyoruz.”

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ve özel sektör işbirliğinde açılan kurslarla meslek sahibi olan erkek ve kadın iş arayanlar istihdam ediliyor.

“EN BÜYÜK SIKINTISI MESLEKSİZLİKTİR”

İŞKUR 2018 yılında tekstil, kuaför, halı, kilim, aşçılık vb. mesleklerde, eski hükümlülere ve engelli vatandaşlarımıza yönelik birçok alanda meslek edindirme kurslarıyla, 844 kişiye istihdam alanı oluşturarak kurs süresi boyunca yaptığı genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigortası ve günlük cep harçlığıyla da kursiyerlere güvence sağlamıştır.

Farklı mesleklerde kurslarımız var. İlimizin en büyük sıkıntısı mesleksizliktir, bir mesleğin olmayışıdır. Mesleksizlik sorunu hem işverenlerimizin, yetişmiş eleman sıkıntısına hem de vatandaşlarımızın işsiz kalmasına sebep olmaktadır. Biz de bu mesleksizliği giderebilmek adına farklı mesleklerde, meslek edindirme kursları açmaktayız. 2018 yılı içerisinde 10 tane İstihdam garantili meslek edindirme kursu açtık. Bu kurslardan 141´i erkek ve 230´u kadın olmak üzere toplamda 371 katılımcıya istihdam olanağı sağlandı. 10 tane istihdam garantisiz meslek edindirme kursu açıldı. Bu kurslardan kadınların iş gücü piyasasına katılımını önemseyerek 179 kadın katılımcıyı faydalandırdık. Özel politika gerektiren mesleklerde 14 tane kurs açtık, 285 katılımcı faydalandırıldı.

Hedefimiz meslek edindirme kurslarında 475 iken biz yüzde 147 fazlasıyla 844 kişilik meslek edindirme kursu açtık.

Ayrıca İŞKUR 2018 yılında KOSGEB desteği ve işbirliğiyle hibe teşviklerle girişimcileri desteklemektedir. Bu teşvikten faydalanabilmeleri için girişimcilerin girişimcilik belgesi almaları gerekmektedir. KOSGEB işbirliğiyle açılan 7 tane Girişimcilik kursuyla toplamda 604 kişiye girişimcilik belgesi verdik. Bu kişiler hazırlayacakları bir proje ile KOSGEB´e müracaat etmeleri halinde kendilerine rahatlıkla iş yeri açabilecekler.

Bunlara ilave olarak, 2 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlere işbaşı eğitim programı desteğimiz bulunmaktadır. İşverenlerimizin faaliyet koluna göre 3 aydan 9 aya kadar farklı sürelerde alacakları katılımcılara, iş kazası ve meslek hastalığı, genel sağlık sigortası ve günlük cep harçlığı konusunda destek verip onların mesleksizlik sorununu ortadan kaldırırken; işverenlere de ihtiyaç duydukları kalifiye iş gücünü sağlamaktayız. 2018 yılı içerisinde 333 iş başı eğitim programımızla 1221 katılımcıyı faydalandırdık.

“1691 KİŞİYE 5.202.385.00 TL. İŞSİZLİK MAAŞI VERİLDİ”

“Herhangi bir vatandaşımız işten ayrıldığı zaman yeni bir iş buluncaya kadar mağdur olmaması adına işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Bu sene Muş´ta 1691 kişiye 5.202.385.00 yani (eski parayla 5 trilyon 202 milyar 385 milyon TL)  ödeme yapıldı ve bu halen devam etmektedir. Buradaki amacımız; vatandaşlarımızın bu süreçteki mağduriyetini giderip kendilerine uygun bir iş bulabilinceye kadar güvence sağlamaktır.

Bu çalışmalarımızın yanında yine bakanlığımızın uygun gördüğü Toplum Yararına Programı çalışmalarımız var. Toplum Yararına Programı dâhilinde bu sene Milli Eğitim Müdürlüklerine, İl ve İlçe Müftülüklerine, Orman İşletme Müdürlüğüne, Köylere Hizmet Götürme Birliklerine, belediyelere, üniversiteye ve İl Özel İdareye eleman verdik. 2018 yılında toplam 2450 kişilik Toplum Yararına Programı dâhilinde vatandaşımız çalışmış bulunmakta.”

Birinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında “Geleneksel Mesleklerde Açılacak Mesleki Eğitim Kursları kapsamında”  ilimize verilen hedefi %125 başarıyla , “İmalat ve Bilişim Sektörlerinde Düzenlenecek İşbaşı Eğitim Programlarında”  ilimize verilen hedefi %180 başarıyla , “ İşe İlk Adım Projesinde” ilimize verilen hedefi ve %100 başarıyla, “ İşte Anne Projesinde” ilimize verilen hedefi ve %100 başarıyla, “ Gençlerin Kurs ve Programlardan Yararlandırılmasında ” ilimize verilen hedefi  %129 başarıyla,  “MEGİP´ ten İşverenlerin Yararlandırılmasında” ilimize verilen hedef yok iken %220 başarıyla, “MEK, GEP ve İEP Engellilerin Yararlandırılmasında” ilimize verilen hedefi %650 başarıyla , “ MEK, İEP ve GEP Eğitimlerinden Vatandaşların Yararlandırılmasında” ilimize verilen hedefi  %141 başarıyla çeşitli kurs, program ve projelerden faydalandırılmıştır.

2019 Yılı içerisinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın ikinci 100 günlük eylem planında açıklanan teşvikler ile hizmetlerimize devam etmekteyiz. En önemlisi 2018 yılında yalnız grubumuzda değil tüm Türkiye´de İSTİHDAM da yüzde 137 ile Türkiye Birincisi Olduk.

2018 yılında 9330 vatandaşımız kurs ve programlarımızdan faydalanmıştır. Temenni ediyoruz ki 2019 yılı istihdamda ivmeler kazanacağımız bir yıl olur. Bizim beklentimiz ilimiz dışından işverenlerimizin Muş´taki bu zengin potansiyelden faydalanıp istihdamımıza katkı sağlamalarıdır” dedi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM MUŞ´A GELDİ
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM MUŞ´A GELDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023 yılına kadar tüm Türkiye´de en az 250 bin sosyal konut yapmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu kapsamda Muş´umuza da 500 sosyal konutu il merkezine bağlı Kepenek´te projelendiriyoruz.” Dedi.
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE MUHTARLARLA BULUŞTU
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE MUHTARLARLA BULUŞTU
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz Malazgirt Kültür Merkezi´nde muhtarlar ile buluştu.
KAYMAKAM YALÇIN ESNAFLA BULUŞTU
KAYMAKAM YALÇIN ESNAFLA BULUŞTU
Muş´un Malazgirt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emre Yalçın, ilçedeki esnafla bir araya geldi.
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR UNUTULMADI
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR UNUTULMADI
Muş´ta, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü´ne dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi
REKTÖR POLAT´TAN DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE JEST
REKTÖR POLAT´TAN DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE JEST
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile eşi Nilüfer Polat, ulusal müsabakalarda dereceye giren öğrencilerimizle buluştu.
“ÇİFTÇİMİZ NE KADAR PANCAR ÜRETİRSE HEPSİNİ ALACAĞIZ"
“ÇİFTÇİMİZ NE KADAR PANCAR ÜRETİRSE HEPSİNİ ALACAĞIZ"
Muş Şeker Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Hakim Gündoğdu, çiftçi ne kadar pancar üretirse hepsini alacaklarını bildirdi.
AB PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ EĞİTİMİ BAŞLADI
AB PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ EĞİTİMİ BAŞLADI
Bilimsel Araştırmalar.-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) adına projelendirilen ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen AB Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın ve Dr. Öğr. Üyesi İskender Dölek´in açılış konuşmaları ile başladı.
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA: ZİLLET İTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA: ZİLLET İTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Muş´ta çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunarak 31 Mart´ta yapılacak olan yerel seçimlere yönelik açıklamalarda bulunarak, “Biz zillet ittifakını yerle bir edeceğiz. Mandalcılara devletimizin kurumlarını talan etmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Burada çok ince bir çizgi var. Biz devletimizin imkanlarını mandalcılara asla zillet ittifakına teslim etmeyeceğiz” dedi
SABAK, TRT KURDδNİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
SABAK, TRT KURDδNİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
Yeşilay Muş Şube Başkanı Halil Sabak, TRT Kurdî´nin sabah haberleri programına konuk olarak Muş´ta yapılan çalışmaları değerlendirerek “Benim Kulübüm Yeşilay” projesini uyguluyoruz. İlk-Ortaokullarda, üniversitelerde çalışmalarımızı aktif bir şekilde sürdürüyoruz. Biz buralarda gençlerimize ve çocuklarımıza bağımlılıkla mücadele konusunda bilgiler veriyoruz” dedi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu