İŞKUR İLE İSTİHDAM ALANINDA GÜZEL GELİŞMELER OLDU
Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, TRT Kurdî sabah haberleri canlı yayınına konuk olarak istihdamın korunması ve arttırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin bitirilmesi ve özel politikalar gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 6.10.2019 14:22:26/ 196okunma / 0yorum

TRT Muş Muhabiri Şahin Şahin´in konuğu olarak TRT Kurdi canlı yayına bağlanan Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2019 Yılı ilk 9 aylık hizmetlerini değerlendirdi.

Bir yılda istihdamın iki katına çıktığını belirten Taylan, “Kurumumuz istihdamın korunması ve arttırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin bitirilmesi ve özel politikalar gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere, Merkezde Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Taşrada Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlükleri olarak farklı Programlarla İşverenlerimize, İşsizlerimize ve Öğrencilerimize yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

“2019 YILINDA 23.000 VATANDAŞA BİREYSEL DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLMİŞTİR”

Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde 2019 yılında 23.000 vatandaşa bireysel danışmanlık hizmeti verildiğini ifade eden Taylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuruma kayıtlı işverenlerden alınan işgücü talepleri doğrultusunda 4954 tane açık iş ilanımız oldu. Açık iş ilanları neticesinde toplamda 3268 kişiyi özel sektörde işe yerleştirdik. 2019 yılı içerisinde 23.000 vatandaşımıza iş ve meslek danışmanlığı yaparak, vatandaşların iş gücü piyasasına katılım oranlarını artırdık.  Kurumumuzun hedef kitlesi öğrenciler, engelliler, eski hükümlüler, iş arayanlar ve işverenlerimizdir. İşverenlerimiz istihdamı sağlayan en önemli etkendir. Düzenli aralıklar ile işverenlere yaptığımız ziyaretlerde işverenleri devletimizin sağladığı teşvikler hususunda bilgilendirir, kurumumuzun faaliyetlerini anlatırız. Şu anda kurumumuza kayıtlı 683 tane işyerimize 1788 defa ziyaret gerçekleştirdik.

İşverenlerden sonra ikinci paydaşımız eğitim kurumlarıdır. Öğrencilerimize mesleki rehberlik ve iş arama becerileri hakkında seminerler düzenledik.  Öğrencilere gelecek yaşamlarında yardımcı olmak adına görsel ve işitsel materyallerle mesleklerle ilgili sunumlar ve seminerler veriyoruz.”

“ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU (İŞKUR) İL MÜDÜRLÜĞÜ VE ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİNDE AÇILAN KURSLARLA MESLEK SAHİBİ OLAN ERKEK VE KADIN İŞ ARAYANLAR İSTİHDAM EDİLİYOR”

Muş Çalışma ve İş Kurumu 2019 yılında tekstil, kuaför, halı, kilim, aşçılık vb. mesleklerde, eski hükümlü, engelli ve tüm vatandaşlarımıza yönelik birçok alanda meslek edindirme kurslarıyla, 909 kişiye istihdam alanı oluşturduğunu kaydeden Taylan, “kurs süresi boyunca genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigortası ve günlük cep harçlığıyla da kursiyerlere güvence sağlamıştır.

Farklı mesleklerde kurslarımız var. İlimizin en büyük sıkıntısı mesleksizliktir, bir mesleğin olmayışıdır. Mesleksizlik sorunu hem işverenlerimizin, yetişmiş eleman sıkıntısına hem de vatandaşlarımızın işsiz kalmasına sebep olmaktadır. Biz de bu mesleksizliği giderebilmek adına farklı mesleklerde, meslek edindirme kursları açmaktayız. 2019 yılı içerisinde 14 tane İstihdam garantili meslek edindirme kursu açtık. Bu kurslardan 247´si erkek ve 245´i kadın olmak üzere toplamda  492 katılımcıya istihdam olanağı sağlandı. 7 tane istihdam garantisiz meslek edindirme kursu açıldı. Bu kurslardan kadınların iş gücü piyasasına katılımını önemseyerek 145 kadın katılımcıyı faydalandırdık. Özel politika gerektiren mesleklerde 10 tane kurs açtık, 272 katılımcı faydalandırıldı” dedi.

“HEDEFİMİZ MESLEK EDİNDİRME KURSLARINDA 375 İKEN BİZ YÜZDE 242 FAZLASIYLA 909 KİŞİLİK MESLEK EDİNDİRME KURSU AÇTIK”

 

Ayrıca İŞKUR 2019 yılında KOSGEB desteği ve işbirliğiyle hibe teşviklerle girişimcileri desteklendiğine dikkat çeken Taylan, şunları söyledi: “Bu teşvikten faydalanabilmeleri için girişimcilerin girişimcilik belgesi almaları gerekmektedir. KOSGEB işbirliğiyle açılan Girişimcilik kursuyla toplamda 100 kişiye girişimcilik belgesi verdik. Bu kişiler hazırlayacakları bir proje ile KOSGEB´e müracaat etmeleri halinde kendilerine rahatlıkla iş yeri açabilecekler.

Bunlara ilave olarak, 2 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlere işbaşı eğitim programı desteğimiz bulunmaktadır. İşverenlerimizin faaliyet koluna göre 3 aydan 9 aya kadar farklı sürelerde alacakları katılımcılara, iş kazası ve meslek hastalığı, genel sağlık sigortası ve günlük cep harçlığı konusunda destek verip onların mesleksizlik sorununu ortadan kaldırırken; işverenlere de ihtiyaç duydukları kalifiye iş gücünü sağlamaktayız.

“2019 YILI İÇERİSİNDE 388 İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMIMIZLA 1558 KATILIMCIYI FAYDALANDIRDIK”

 “Herhangi bir vatandaşımız işten ayrıldığı zaman yeni bir iş buluncaya kadar mağdur olmaması adına işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Bu sene Muş´ta 1466 kişiye 4.965.579.46 TL. ödeme yapıldı ve bu halen devam etmektedir. Buradaki amacımız; vatandaşlarımızın bu süreçteki mağduriyetini giderip kendilerine uygun bir iş bulabilinceye kadar güvence sağlamaktır.

Bu çalışmalarımızın yanında yine bakanlığımızın uygun gördüğü Toplum Yararına Programı çalışmalarımız var. 2019 yılında toplam 2930 kişilik Toplum Yararına Programı dâhilinde vatandaşımız çalışmakta.

2019 Yılı içerisinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın ikinci 100 günlük eylem planında açıklanan teşvikler ile hizmetlerimize devam etmekteyiz. 2015 yılından itibaren Genel müdürlüğümüzce İl Müdürlüğümüze verilen hedeflerde son beş yılda ya grubumuzda Türkiye birincisi olduk ya da artı istihdam ve Özel sektör işe yerleştirme de Türkiye birincisi olduk.”

“BAŞTA MUŞ´LU OLUP TA FARKLI İLLERDE BULUNAN VE TÜM İŞVERENLERE SESLENİYORUM”

“Bu yılda büyük bir özveri ile çalışarak 01.01.2019-03.10.2019 tarihleri arasında 3.268 kişilik istihdam gerçekleştirdik” diye vurgulayan Taylan, “Tüm bu çalışmalarımıza rağmen hala ilimizde işsizlik var mı derseniz evet yaklaşık % 10-11 dolayında bir işsizimiz mevcut. Malumunuz TÜİK 2013 ten şimdiye kadar iller bazında işsizlik oranını yayımlamamakta.

İlimizde ne eksiğimiz var ve neler yapmamız gerekir diye sorulursa il dışından özellikle batı illerinde büyük çaplı iş yapan işverenlerimizin gelip ilimizde yatırım yapmalarını bekliyoruz. Bunun içinde Başta Muş´lu olup ta farklı illerde bulunan ve Tüm işverenlere sesleniyorum. İlimizin emek potansiyeli çok yüksek, talep olması halinde her meslekte kalifiye eleman yetiştirebiliriz. İstanbul, İzmir ve Bursa´dan yakın zamanda ilimize gelen ve yatırım yapan işverenlerimiz mevcuttur.

İlimizde Tekstil Kentimiz kuruldu, toplamda 15 firmamız üretime başladı. Yıl sonuna kadar 4000 istihdam bekliyoruz, inşallah da başaracağız. İŞKUR – DAKA – KOSGEP – TKDK destekleri ile bir müteşebbis için yatırım yapmaya hazır bir konumdayız. Karayolları, Demiryolları ve havayolları ile Doğu Anadolu´nun merkezi konumunda bir coğrafyadayız. Ayrıca Tarım ve Hayvancılığın yoğun olduğu bir iliz. 85 km uzunluğu ve 30 km genişliği olan içinden Karasu ve Murat nehrinin geçtiği Türkiye´nin 3. Büyük ovasına sahip bir iliz.”

“TEMENNİ EDİYORUZ Kİ 2019 YILI İSTİHDAMDA İVMELER KAZANACAĞIMIZ BİR YIL OLUR”

“Tarım ve Hayvancılığın Endüstriye dönüşmesine imkan verilmesi durumunda ülkemize yetecek kadar tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretilebileceği bereketli bir ildeyiz” diye aktaran Taylan, “Temenni ediyoruz ki 2019 yılı istihdamda ivmeler kazanacağımız bir yıl olur. Bizim beklentimiz ilimiz dışından işverenlerimizin Muş´taki bu zengin potansiyelden faydalanıp istihdamımıza katkı sağlamalarıdır.

Bizi programınıza konuk edip hem çalışmalarımızı anlatmamıza hem de işverenlerimize seslenmemize vesile olduğunuz için tekrar siz TRT Kurdi ekibine kendi adıma, kurumum adına ve Muş ili adına şükranlarımı sunarım. Sultan Alparslan´ın Anadolu´ya yolunu açan kadim şehir Muş´umuza yatırımcılarımızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Sorunlarınızdan kaçmak,asla kazanamayacağınız bir yarıştır.

anonim
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu