İŞKUR İLE İSTİHDAM ALANINDA GÜZEL GELİŞMELER OLDU
Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, TRT Kurdî sabah haberleri canlı yayınına konuk olarak istihdamın korunması ve arttırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin bitirilmesi ve özel politikalar gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.
Tarih: 6.10.2019 14:22:26/ 373okunma / 0yorum

TRT Muş Muhabiri Şahin Şahin´in konuğu olarak TRT Kurdi canlı yayına bağlanan Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2019 Yılı ilk 9 aylık hizmetlerini değerlendirdi.

Bir yılda istihdamın iki katına çıktığını belirten Taylan, “Kurumumuz istihdamın korunması ve arttırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin bitirilmesi ve özel politikalar gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere, Merkezde Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Taşrada Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlükleri olarak farklı Programlarla İşverenlerimize, İşsizlerimize ve Öğrencilerimize yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

“2019 YILINDA 23.000 VATANDAŞA BİREYSEL DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLMİŞTİR”

Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde 2019 yılında 23.000 vatandaşa bireysel danışmanlık hizmeti verildiğini ifade eden Taylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuruma kayıtlı işverenlerden alınan işgücü talepleri doğrultusunda 4954 tane açık iş ilanımız oldu. Açık iş ilanları neticesinde toplamda 3268 kişiyi özel sektörde işe yerleştirdik. 2019 yılı içerisinde 23.000 vatandaşımıza iş ve meslek danışmanlığı yaparak, vatandaşların iş gücü piyasasına katılım oranlarını artırdık.  Kurumumuzun hedef kitlesi öğrenciler, engelliler, eski hükümlüler, iş arayanlar ve işverenlerimizdir. İşverenlerimiz istihdamı sağlayan en önemli etkendir. Düzenli aralıklar ile işverenlere yaptığımız ziyaretlerde işverenleri devletimizin sağladığı teşvikler hususunda bilgilendirir, kurumumuzun faaliyetlerini anlatırız. Şu anda kurumumuza kayıtlı 683 tane işyerimize 1788 defa ziyaret gerçekleştirdik.

İşverenlerden sonra ikinci paydaşımız eğitim kurumlarıdır. Öğrencilerimize mesleki rehberlik ve iş arama becerileri hakkında seminerler düzenledik.  Öğrencilere gelecek yaşamlarında yardımcı olmak adına görsel ve işitsel materyallerle mesleklerle ilgili sunumlar ve seminerler veriyoruz.”

“ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU (İŞKUR) İL MÜDÜRLÜĞÜ VE ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİNDE AÇILAN KURSLARLA MESLEK SAHİBİ OLAN ERKEK VE KADIN İŞ ARAYANLAR İSTİHDAM EDİLİYOR”

Muş Çalışma ve İş Kurumu 2019 yılında tekstil, kuaför, halı, kilim, aşçılık vb. mesleklerde, eski hükümlü, engelli ve tüm vatandaşlarımıza yönelik birçok alanda meslek edindirme kurslarıyla, 909 kişiye istihdam alanı oluşturduğunu kaydeden Taylan, “kurs süresi boyunca genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigortası ve günlük cep harçlığıyla da kursiyerlere güvence sağlamıştır.

Farklı mesleklerde kurslarımız var. İlimizin en büyük sıkıntısı mesleksizliktir, bir mesleğin olmayışıdır. Mesleksizlik sorunu hem işverenlerimizin, yetişmiş eleman sıkıntısına hem de vatandaşlarımızın işsiz kalmasına sebep olmaktadır. Biz de bu mesleksizliği giderebilmek adına farklı mesleklerde, meslek edindirme kursları açmaktayız. 2019 yılı içerisinde 14 tane İstihdam garantili meslek edindirme kursu açtık. Bu kurslardan 247´si erkek ve 245´i kadın olmak üzere toplamda  492 katılımcıya istihdam olanağı sağlandı. 7 tane istihdam garantisiz meslek edindirme kursu açıldı. Bu kurslardan kadınların iş gücü piyasasına katılımını önemseyerek 145 kadın katılımcıyı faydalandırdık. Özel politika gerektiren mesleklerde 10 tane kurs açtık, 272 katılımcı faydalandırıldı” dedi.

“HEDEFİMİZ MESLEK EDİNDİRME KURSLARINDA 375 İKEN BİZ YÜZDE 242 FAZLASIYLA 909 KİŞİLİK MESLEK EDİNDİRME KURSU AÇTIK”

 

Ayrıca İŞKUR 2019 yılında KOSGEB desteği ve işbirliğiyle hibe teşviklerle girişimcileri desteklendiğine dikkat çeken Taylan, şunları söyledi: “Bu teşvikten faydalanabilmeleri için girişimcilerin girişimcilik belgesi almaları gerekmektedir. KOSGEB işbirliğiyle açılan Girişimcilik kursuyla toplamda 100 kişiye girişimcilik belgesi verdik. Bu kişiler hazırlayacakları bir proje ile KOSGEB´e müracaat etmeleri halinde kendilerine rahatlıkla iş yeri açabilecekler.

Bunlara ilave olarak, 2 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlere işbaşı eğitim programı desteğimiz bulunmaktadır. İşverenlerimizin faaliyet koluna göre 3 aydan 9 aya kadar farklı sürelerde alacakları katılımcılara, iş kazası ve meslek hastalığı, genel sağlık sigortası ve günlük cep harçlığı konusunda destek verip onların mesleksizlik sorununu ortadan kaldırırken; işverenlere de ihtiyaç duydukları kalifiye iş gücünü sağlamaktayız.

“2019 YILI İÇERİSİNDE 388 İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMIMIZLA 1558 KATILIMCIYI FAYDALANDIRDIK”

 “Herhangi bir vatandaşımız işten ayrıldığı zaman yeni bir iş buluncaya kadar mağdur olmaması adına işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Bu sene Muş´ta 1466 kişiye 4.965.579.46 TL. ödeme yapıldı ve bu halen devam etmektedir. Buradaki amacımız; vatandaşlarımızın bu süreçteki mağduriyetini giderip kendilerine uygun bir iş bulabilinceye kadar güvence sağlamaktır.

Bu çalışmalarımızın yanında yine bakanlığımızın uygun gördüğü Toplum Yararına Programı çalışmalarımız var. 2019 yılında toplam 2930 kişilik Toplum Yararına Programı dâhilinde vatandaşımız çalışmakta.

2019 Yılı içerisinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın ikinci 100 günlük eylem planında açıklanan teşvikler ile hizmetlerimize devam etmekteyiz. 2015 yılından itibaren Genel müdürlüğümüzce İl Müdürlüğümüze verilen hedeflerde son beş yılda ya grubumuzda Türkiye birincisi olduk ya da artı istihdam ve Özel sektör işe yerleştirme de Türkiye birincisi olduk.”

“BAŞTA MUŞ´LU OLUP TA FARKLI İLLERDE BULUNAN VE TÜM İŞVERENLERE SESLENİYORUM”

“Bu yılda büyük bir özveri ile çalışarak 01.01.2019-03.10.2019 tarihleri arasında 3.268 kişilik istihdam gerçekleştirdik” diye vurgulayan Taylan, “Tüm bu çalışmalarımıza rağmen hala ilimizde işsizlik var mı derseniz evet yaklaşık % 10-11 dolayında bir işsizimiz mevcut. Malumunuz TÜİK 2013 ten şimdiye kadar iller bazında işsizlik oranını yayımlamamakta.

İlimizde ne eksiğimiz var ve neler yapmamız gerekir diye sorulursa il dışından özellikle batı illerinde büyük çaplı iş yapan işverenlerimizin gelip ilimizde yatırım yapmalarını bekliyoruz. Bunun içinde Başta Muş´lu olup ta farklı illerde bulunan ve Tüm işverenlere sesleniyorum. İlimizin emek potansiyeli çok yüksek, talep olması halinde her meslekte kalifiye eleman yetiştirebiliriz. İstanbul, İzmir ve Bursa´dan yakın zamanda ilimize gelen ve yatırım yapan işverenlerimiz mevcuttur.

İlimizde Tekstil Kentimiz kuruldu, toplamda 15 firmamız üretime başladı. Yıl sonuna kadar 4000 istihdam bekliyoruz, inşallah da başaracağız. İŞKUR – DAKA – KOSGEP – TKDK destekleri ile bir müteşebbis için yatırım yapmaya hazır bir konumdayız. Karayolları, Demiryolları ve havayolları ile Doğu Anadolu´nun merkezi konumunda bir coğrafyadayız. Ayrıca Tarım ve Hayvancılığın yoğun olduğu bir iliz. 85 km uzunluğu ve 30 km genişliği olan içinden Karasu ve Murat nehrinin geçtiği Türkiye´nin 3. Büyük ovasına sahip bir iliz.”

“TEMENNİ EDİYORUZ Kİ 2019 YILI İSTİHDAMDA İVMELER KAZANACAĞIMIZ BİR YIL OLUR”

“Tarım ve Hayvancılığın Endüstriye dönüşmesine imkan verilmesi durumunda ülkemize yetecek kadar tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretilebileceği bereketli bir ildeyiz” diye aktaran Taylan, “Temenni ediyoruz ki 2019 yılı istihdamda ivmeler kazanacağımız bir yıl olur. Bizim beklentimiz ilimiz dışından işverenlerimizin Muş´taki bu zengin potansiyelden faydalanıp istihdamımıza katkı sağlamalarıdır.

Bizi programınıza konuk edip hem çalışmalarımızı anlatmamıza hem de işverenlerimize seslenmemize vesile olduğunuz için tekrar siz TRT Kurdi ekibine kendi adıma, kurumum adına ve Muş ili adına şükranlarımı sunarım. Sultan Alparslan´ın Anadolu´ya yolunu açan kadim şehir Muş´umuza yatırımcılarımızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu