İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
Muş İl Müftülüğü Başvaizi Abdulhak Akpolat, Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nın bu yılki temasının “Cami ve İlim” olarak belirlendiğini hatırlatarak hafta boyunca camilerin medeniyetimizdeki yeri ve hayatımızdaki anlamının anlatılacağını söyledi.
Tarih: 30.9.2020 17:29:21/ 777okunma / 0yorum

Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nın bu yılki temasının “Cami ve İlim” olarak belirlendiğini hatırlatan Muş İl Müftülüğü Başvaizi Abdulhak Akpolat, örnekler vererek değerlendirmede bulundu. Başvaiz Akpolat, sohbetinde şunları söyledi: “Her yıl Ekim ayının ilk haftasında Diyanet İşleri Başkanlığımız ve müftülüklerimiz tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nın bu yılki teması “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir. Hafta boyunca camilerimizin medeniyetimizdeki yeri ve hayatımızdaki anlamı anlatılacaktır.

İslam medeniyetinde camiler ve mescitler, Hazret-i Peygamber zamanından günümüze kadar hayatın ve toplumsal yaşamın merkezi olmuştur. Camiler ve mescitler, diğer toplumsal fonksiyonlarının yanı sıra Asr-ı Saadet´ten günümüze kadar birer eğitim ve öğretim kurumu olma vasfını da taşımışlardır. Bu manada, Müslümanların ilk eğitim ve öğretim kurumunun camiler ve mescitler olduğunu söylemek mümkündür.

Peygamber Efendimiz, Mekke´den Medine´ye hicret ettiğinde ilk iş olarak bir mescit inşa ettirmişti. Bu mescid, ihtiyaçların karşılandığı, sorunların çözüme kavuşturulduğu, kimsesizlerin himaye edildiği, bireysel ve sosyal düzlemde her türlü mesele ile ilgili istişarelerin yapıldığı, kararların alındığı bir merkez olarak görev ifa etmiştir. Bütün bu fonksiyonlarıyla beraber Mescid-i Nebi´nin en önemli işlevi, edep, adap, ilim ve irfanın aşılandığı bir mektep oluşudur. İnsanlığın güzide nesli sahabe topluluğu bu mescitten yetişmiştir. İslam´ı öğrenmek için gelen kişi ve gruplara Peygamber Efendimiz dini bu mescitte öğretmiş, uygun zaman dilimlerinde ashaba orada dersler vermiş, soruları mescitte cevaplamıştır. Dolayısıyla bizzat Peygamber Efendimizin uygulamalarıyla mescit ve camiler, her düzeyde ilmî faaliyetlerin yapıldığı önemli bir bilgi ve tefekkür merkezi olmuştur.

Resulullah (sav) Efendimiz bir gün mescide girdiğinde bir kısmı Kur´an tilaveti ve dua ile bir kısmı ise ilimle meşgul olan iki topluluk görünce, her iki grubun da hayırlı bir işle meşgul olduğunu ifade ettikten sonra “Ben muallim olarak gönderildim.” buyurarak ilimle meşgul olanların yanına oturmuştur. (İbn Mâce, Sünen, 17.) Söz konusu rivayet ve uygulamalar mescitlerin ilim merkezi oluşunu, ibadet mekânı olmasından daha güçlü hale getirmektedir.

Bu bağlamda önemli bir örnek de Mescid-i Nebi´nin bir bölümünde ikamet eden ve sürekli ilimle meşgul olan Ashab-ı Suffe´dir. Peygamber Efendimiz´in her daim yanında bulunan, ona sorular sorarak pek çok meselenin vuzuha kavuşmasına vesile olan söz konusu toplulukla beraber Mescid-i Nebî zamanla sistemli bir eğitim-öğretim müessesine dönüşmüştür. Nitekim Abdullah b. Ömer ve Abdullah b. Mes´ud başta olmak üzere fıkıh, tefsir, hadis gibi ilim dallarında önemli isimler olarak öne çıkan birçok sahabî de Suffe´den yetişmiştir. Diğer yandan Mescid-i Nebevî´de Peygamber Efendimizin eğitim-öğretim amacıyla düzenlediği meclislere erkeklerin yanı sıra kadınlar da yoğun olarak katılmışlardır. Hatta kadınlar, Peygamber Efendimizden mescitte ilim öğrenmek için kendilerine özel bir gün tahsis etmesini istemişler, Resulullah (sav) de özel bir gün belirleyip vaaz ve nasihat ederek onların eğitimleriyle meşgul olmuştur. (Buharî, İlim, 35; Müslim, Birr, 152.)

Böylece Asr-ı Saadetten beri mescit ve camiler, sadece ibadet mekânı olarak düşünülmemiş, ilim, hikmet ve irfan merkezleri olarak varlığını devam ettirmiştir. Medrese ve mescit bir bütün olarak düşünülmüş, kelam ve fıkıh gibi İslam düşüncesinin önde gelen disiplinlerinin önemli ekolleri mescit merkezli oluşmuştur. Bu bağlamda İmam-ı Malik, Mescid-i Nebî´de başladığı ve sürdürdüğü derslerle büyük bir düşünce inşa etmiştir. Tefsir, kelam, fıkıh gibi temel İslam bilimlerinin kurucu şahsiyetleri arasında yer alan Hasan-ı Basrî, hayatını Basra Camii´nde ilim ve irşada adamıştır. Başta İmam-ı Azam Ebu Hanife ve İmam Şâfî olmak üzere pek çok âlim, camileri ilim meclisi haline getirmişlerdir.

Bugün ülkemizde seksen bini aşkın camimizin her biri aynı zamanda bir ilim ve eğitim müessesesi, irşad ve irfan merkezi olarak görev yapmaktadır. Başta hutbelerimiz olmak üzere vaazlar, cami dersleri, akaid, fıkıh, tefsir, hadis sohbetleri, camilerde Kur´an öğretimi ve benzeri çalışmalar, tarih boyunca olduğu gibi cami ve mescitlerimizin aslî fonksiyonları arasında yer almaktadır. Peygamber Efendimiz zamanında olduğu gibi kadınlar, gençler, çocuklar ve toplumun tüm katmanları ve bireyleri aynı imkân ve rahatlıkla camilerimizdeki vaaz, sohbet ve cami derslerine katılmaktadır. Bu noktada mescit ve camilerimiz, sahih dinî bilginin öğretildiği ilim yuvalarıdır.

Bu vesileyle ömrünü din hizmetine adayan fedakâr hocalarımızın vefat edenlerine rahmet ve mağfiret, halen görevde olanlarına sıhhat, afiyet ve muvaffakiyetler temenni ediyorum.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İLİM İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN ASYA, DİN GÖREVLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, DİN GÖREVLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, Mevlid-i Nebi haftası dolayısıyla kentte görev yapan din görevlileri ile bir araya geldi.
BAŞKAN KARAYEL: İLÇEMİZ ADINA ÖNEMLİ BİR YATIRIM
BAŞKAN KARAYEL: İLÇEMİZ ADINA ÖNEMLİ BİR YATIRIM
Hasköy İlçe Belediye Başkanı Hikmet Karayel, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nın ilçede hayata geçirdiği Muş Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü´nü son derece önemsediklerini belirterek yapılan yatırımlardan dolayı teşekkür etti.
AKADEMİSYENLER, YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI
AKADEMİSYENLER, YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI
Muş Alparslan Üniversitesi akademisyenleri TRT Kurdî kanalının canlı yayın konuğu olarak Bulanık bölgesiyle alakalı yayımlanan kitap çalışmalarının mahiyeti hakkında önemli bilgiler verdiler.
MUŞ´TA LAHANA HASADI BAŞLADI
MUŞ´TA LAHANA HASADI BAŞLADI
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, bu yıl 3 bin dekar alanda lahana ekiminin yapıldığını belirterek, şehir ekonomisine yaklaşık 11 milyon lira civarında girdinin olduğunu söyledi.
JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU
JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU
Muş İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, hediye paketine gizlenen uyuşturucu sevkiyatına darbe Avustralya´ya gönderilmek üzere hediyelik pakete preslenerek zulalanmış 6 kilo 212 gram kokain ele geçirildi.
HBT MASKE KAMPANYASI BAŞLATTI
HBT MASKE KAMPANYASI BAŞLATTI
Yaptıkları farklı yardım çalışmalarıyla dikkat çeken Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu okulların açılmasıyla birlikte özellikte kırsal bölgelerde yaşayan çocuklar için maske kampanyası düzenledi.
BAŞKAN ASYA, MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, merkez mahalle muhtarları ile bir araya gelerek belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
KARATEKER´E OTOMOBİL ÇARPTI
KARATEKER´E OTOMOBİL ÇARPTI
Muş´ta sporcu arkadaşlarıyla Muş- Erzurum kara yolunda antrenman yapan Muşlu milli atlet İbrahim Karateker´e otomobil çarptı. Yaralanan milli atlet Karateker, olay yerine çağırılan ambulansla Muş Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.
VALİ DOÇ. DR. İLKER GÜNDÜZÖZ´NDEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
VALİ DOÇ. DR. İLKER GÜNDÜZÖZ´NDEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak “Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler” dedi
DOLAR
8.0285
EURO
9.4924
Muş Durumu

İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu