İHTİSAS KOMİSYONU YENİDEN GÖRÜŞÜLDÜ
İl Genel Meclisi, ihtisas komisyonların üye sayısının yeniden güncellenmesi ve 7 üyenin görevlerinden uzaklaştırılmasından dolayı ihtisas komisyonlarına hem üye sayısı hem de üye seçiminin yeniden belirlenmesi konusu görüşüldü.
Tarih: 3.10.2019 18:03:36/ 328okunma / 0yorum

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Ekim ayı 3´üncü toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 6 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam etti.

Gündemin 4´üncü maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 17.09.2019 tarih ve 6760 yazıları ile uygun görülen, İlimiz dâhilinde bulunan I.Grup (a) bendi maden (kum çakıl) işletme ruhsat süre uzatım taleplerinde Süre Uzatma Bedeli, güncel işletme ruhsat bedelinin kaç katı olacağı konusu ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Plan ve Bütçe ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi. Gündem maddesi yeniden görüşülmek üzere bir  sonraki toplantıya ertelenmesine karar verildi.

Gündemin 5´inci maddesi olan; “5302 Sayılı yasanın 16´ncı maddesi gereğince, ihtisas komisyonların üye sayısının yeniden güncellenmesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 03.09.2019 tarihli ve 15005 sayılı yazılarına istinaden, 7 (yedi) il genel meclis üyesinin görevlerinden uzaklaştırıldıklarından, ihtisas komisyonlarına hem üye sayısı hem de üye seçiminin yeniden belirlenmesi konusunun görüşülmesi” istendi. Gündem maddesi üzerine yapılan açıklamada; “İl Genel Meclisinde görüşülüp karara bağlanılması istenilen tekliflerde ön inceleme yapılmasına gerek bulunan konular için 5302 Sayılı yasanın 16´ncı maddesi gereğince, ihtisas komisyonların üye sayısının yeniden güncellenmesi ile ilgili 7 (yedi) il genel meclis üyesinin görevlerinden uzaklaştırıldıklarından, ihtisas komisyonlarına hem üye sayısı hem de üye seçiminin yeniden belirlenmesi konusunda, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 16. Maddesi gereğince, ihtisas komisyonların üye sayısı 5 ve 7 üyeden olacak kurulması zorunlu Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındırlık, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Sağlık komisyonunun yanı sıra ihtiyaca binaen aynı kanun maddesine dayanılarak kurulması düşünülen Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri, Tarım ve Hayvancılık, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri ile İçişleri ve Çeşitli İşler komisyonlarının kurulmasının kabulü sonrasında İl Özel İdaresi Kanunun 16.maddesinin (f) bendi gereğince Her Siyasi Parti ve Bağımsız üyelerin İl Genel Meclisindeki üye sayısının Meclis Üye tam sayısına oranlanması suretiyle teşkil olunur, hükmüne göre.” Denildi.

Gündem maddesi ihtisas komisyonlarının yeniden güncellenmesi uygun görüldü.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu