İHTİSAS KOMİSYONU YENİDEN GÖRÜŞÜLDÜ
İl Genel Meclisi, ihtisas komisyonların üye sayısının yeniden güncellenmesi ve 7 üyenin görevlerinden uzaklaştırılmasından dolayı ihtisas komisyonlarına hem üye sayısı hem de üye seçiminin yeniden belirlenmesi konusu görüşüldü.
Tarih: 3.10.2019 18:03:36/ 223okunma / 0yorum

Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Ekim ayı 3´üncü toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 6 gündem maddesi görüşüldü.

Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam etti.

Gündemin 4´üncü maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 17.09.2019 tarih ve 6760 yazıları ile uygun görülen, İlimiz dâhilinde bulunan I.Grup (a) bendi maden (kum çakıl) işletme ruhsat süre uzatım taleplerinde Süre Uzatma Bedeli, güncel işletme ruhsat bedelinin kaç katı olacağı konusu ile ilgili meclisi bilgilendirmek ve rapor tanzim edilmek üzere Plan ve Bütçe ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi. Gündem maddesi yeniden görüşülmek üzere bir  sonraki toplantıya ertelenmesine karar verildi.

Gündemin 5´inci maddesi olan; “5302 Sayılı yasanın 16´ncı maddesi gereğince, ihtisas komisyonların üye sayısının yeniden güncellenmesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 03.09.2019 tarihli ve 15005 sayılı yazılarına istinaden, 7 (yedi) il genel meclis üyesinin görevlerinden uzaklaştırıldıklarından, ihtisas komisyonlarına hem üye sayısı hem de üye seçiminin yeniden belirlenmesi konusunun görüşülmesi” istendi. Gündem maddesi üzerine yapılan açıklamada; “İl Genel Meclisinde görüşülüp karara bağlanılması istenilen tekliflerde ön inceleme yapılmasına gerek bulunan konular için 5302 Sayılı yasanın 16´ncı maddesi gereğince, ihtisas komisyonların üye sayısının yeniden güncellenmesi ile ilgili 7 (yedi) il genel meclis üyesinin görevlerinden uzaklaştırıldıklarından, ihtisas komisyonlarına hem üye sayısı hem de üye seçiminin yeniden belirlenmesi konusunda, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 16. Maddesi gereğince, ihtisas komisyonların üye sayısı 5 ve 7 üyeden olacak kurulması zorunlu Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındırlık, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Sağlık komisyonunun yanı sıra ihtiyaca binaen aynı kanun maddesine dayanılarak kurulması düşünülen Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri, Tarım ve Hayvancılık, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri ile İçişleri ve Çeşitli İşler komisyonlarının kurulmasının kabulü sonrasında İl Özel İdaresi Kanunun 16.maddesinin (f) bendi gereğince Her Siyasi Parti ve Bağımsız üyelerin İl Genel Meclisindeki üye sayısının Meclis Üye tam sayısına oranlanması suretiyle teşkil olunur, hükmüne göre.” Denildi.

Gündem maddesi ihtisas komisyonlarının yeniden güncellenmesi uygun görüldü.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu