HBT´DAN ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN KAMPANYASI
Muş´ta 3 yıl içerisinde yaklaşık 50 okulda 6 bin öğrenciye ulaşan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu, Kış mevsiminde köy çocukları için başlattığı ‘Çocuklar üşümesin´ bot kampanyasını sürdürüyor.
Tarih: 5.12.2019 16:48:19/ 272okunma / 0yorum

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu minik gönüllere dokunmaya devam ediyor. 3 yıl içerisinde yaklaşık 50 köy okulunu ziyaret ederek 6 bin öğrenciye ulaşan gönüllüler, Kış mevsiminde ‘Çocuklar üşümesin´ diye başlattığı bot kampanyasını sürdürüyor.

Hayırda Buluşanlar Topluluğu Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Hatip Erdoğmuş yaptıkları çalışmaları değerlendirerek “Topluluk olarak üç yılımızı geride bıraktık. Üç yıl önce üniversitemizde okuyan öğrencilerimizle Bulanık Demirkapı köyü ilkokulundan gelen kitap yardımı talebiyle bu yola koyulduk. İlk başlarda kitap, kırtasiye tarzı yardımlarla köylerde okuyan çocukları ziyarete başladık. Bu ziyaretlerimizde bazı çocukların ayağında mevsime uygun ayakkabı olmadığını, kimisinin montunun olmadığını görünce çalışmalarımıza bot ve mont yardımını da ekledik. Şehir merkezine uzak, dar gelirli ailelerin yaşadığı köyleri tespit edip ilk yardımlarımızı yapmaya başladık. Bu gibi yardımlara başlarken doğrusu hedefimizi çok büyük tutmadık çünkü neticede bir öğrenci topluluğuyduk ve öğrencilerin katkılarıyla bu işleri yapıyorduk ama başladıktan sonra çevreden, yakın ve uzak yerlerden birçok kişinin bizlere destek olmak için irtibata geçtiğine tanık olduk” dedi.

“ÜNİVERSİTEMİZDE ÇALIŞAN İDARİ VE AKADEMİK PERSONELİMİZ DE BİZLERE CİDDİ ANLAMDA DESTEK SUNDULAR”

Kendilerine verilen destekleri hatırlatan Öğr. Gör. Erdoğmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle üniversitemizde çalışan idari ve akademik personelimiz de bizlere ciddi anlamda destek sundular. Bu iyilik yardımı zamanla yelpazeyi genişletip daha fazla kişiye ulaşmaya başladı. Birçok iyiliksever bizimle irtibata geçip ellerinden geldiği kadarıyla yardımlar ulaştırmaya başladı, öğrencilerimiz gittikleri köylerde gördükleri öğrencilerden çok etkilenince bu işe daha fazla sarılmaya, sahiplenmeye başladılar. Üç yıl içinde Muş´un tüm ilçelerine ulaşmayı başardık. Kimi ilçemizde beş köy okuluna kimisinde de on köy okuluna ulaştık. Toplamda elliden fazla köye destekte bulunduk, altı binden fazla öğrenciye dokunabilme imkanını bulduk. Bunların dışında onlarca köye de yardımların ulaşmasına aracı olduk. Bazen farklı STK´lardan, hayırseverlerden bize ulaşıp bizden yardıma muhtaç köy adlarını istiyorlar. Bizler de onlara yardımcı olup yönlendirmelerde bulunuyoruz. Çünkü bize ulaşan ve bizim de araştırıp listelediğimiz epey köy var. Köydeki okulun ihtiyacına göre yönlendirmelerde bulunuyoruz. Hatta il dışından bize ulaşıp yardım talebinde bulunanlar bile oluyor. Bunlardan da bazılarına destek sunduk. Örneğin Kahramanmaraş Göksu´daki bir okulumuza kitap desteğinde, Hakkâri´deki bir okulumuza bot desteğinde, Şırnak´taki bir okulumuza kırtasiye desteğinde, Bayburt´taki bir köye kırtasiye desteğinde bulunduk ve Bingöl´de dokuz köy okuluna atkı, bere ve bot ulaşımında aracı olduk. Bu yıl “Çocuklar Üşümesin” adıyla bot kampanyası başlattık ve bir ay içerisinde 210 kişiye bot desteğinde bulunduk. Kampanyamız hala devam ediyor inşallah hayırseverlerimizin desteğiyle daha fazla kişiye ulaşmayı umuyoruz ve herkesin kampanyamıza da destek olmasını bekliyoruz.”

“ANNELERİMİZİN ÖRDÜĞÜ YÜZLERCE ATKI VE BERE İYİ KALPLİ ELLER ARACILIĞIYLA ÇOCUKLARA DAĞITILMAK ÜZERE BİZLERE ULAŞTIRILDI”

“Ayrıca her yıl sınav çıkışlarında ÖSYM´nin dağıttığı kalemleri toplayıp köydeki çocuklara ulaştırıyoruz” diye vurgulayan Öğr. Gör. Erdoğmuş, “Sadece bu yıl sınav çıkışlarında gönüllülerimiz iki bin sekiz yüzden fazla kırtasiye malzemesi topladılar. Türkiye´nin farklı illerinden annelerimizin ördüğü yüzlerce atkı ve bere İyi Kalpli Eller aracılığıyla çocuklara dağıtılmak üzere bizlere ulaştırıldı. Gönüllülerimiz, gittikleri köy okullarında çocuklarımızla sohbet ederek, çeşitli oyunlar oynayarak onlarla güzel vakit geçirme fırsatı da yakalıyorlar. Üniversitedeki öğrencilerimizin köylerde okuyan çocuklarımızla buluşmaları, bir araya gelmeleri, çocuklara hediyeler dağıtmaları çocuklarımızın zihinlerine güzel bir örnekliği de yerleştirmiş oluyor; çocuklarımızda iyilik, paylaşmak, yardımlaşmak gibi değerlerin yayılmasına vesile oluyorlar. Ayrıca Muş´ta belirlediğimiz ve düzenli olarak yardımda bulunduğumuz ailelerimiz var, imkanlarımız nispetinde ihtiyaç sahibi bu ailelerimize yardımlarımızı sürdürüyoruz. Belirli periyotlarla topluluk gönüllülerimiz bu ailelere ziyaretlerde bulunuyor. Tüm bu yardımların ulaştırılmasında Üniversitemizin, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Belediyemizin sürekli desteklerini gördük. Her zaman dediğimiz gibi ‘Biriktirdiğimiz değil paylaştığımız bizimdir´ diyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN KAMPANYASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
Muş´ta bir eczane koronavirüs nedeniyle müşterileri ile arasına şeffaf naylon branda çekti. Naylondan oluşturulan korunma sistemini olumlu bulan müşteriler, herkesin önlem almasını istedi.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında "evde kal" çağrısına destek verdi
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, korona virüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler verdi.
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
Sağlık Bakanlığı 14 bin daimi işçi sağlık personelinin alımını İŞKUR üzerinden tamamen dijital ortamda gerçekleştirilecek. İŞKUR Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, alımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
HBT´DEN MUHTAÇLARA HİJYEN PAKETİ
HBT´DEN MUHTAÇLARA HİJYEN PAKETİ
Kurulduğu günden beri yaptıkları etkinliklerle adından sıkça söz ettiren Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) dünyada hızla yayılan ve ülkemizde de görülen Covid-19 adlı koronavirüs ile mücadele kapsamında yetkililerin uyarılarına paralel olarak alınması gereken tedbirlerin başında gelen “hijyen” için çalışmalara başladı.
MAHALLE ARALARINDA YIKAMA VE DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
MAHALLE ARALARINDA YIKAMA VE DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Muş Belediyesi dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı daha da arttırmaya başladı. Ana ve arterleri yıkayıp dezenfekte eden ekipler, çalışmalarını mahalle aralarında sürdürüyor.
TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI DENETLENİYOR
TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI DENETLENİYOR
Muş Belediyesi ekiplerinin desteği ile sürekli dezenfekte edilen şehir içi toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasite ile mesafe denetimine tabi tutuluyor.
GÖNÜLLÜ OLARAK MASKE ÜRETİYORLAR
GÖNÜLLÜ OLARAK MASKE ÜRETİYORLAR
Muş Halk Eğitim Merkezi(HEM) Ve Akşam Sanat Okulu(ASO) Müdürlüğü Usta öğrencileri, gönüllü olarak maske üretimine başladı.
LÜTFEN ‘EVDE KALIN´
LÜTFEN ‘EVDE KALIN´
Ekip sayısını arttırarak sürekli dezenfekte çalışmaları yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Feyat Asya, “cadde ve kaldırımların temizliğini yapıyoruz. İnsan sağlığını tehdit eden unsurları ortadan kaldırmak için durmaksızın mücadele ediyoruz. Temennimiz ve dileğimiz bu zorlu süreci sorunsuz bir şekilde atlatmak. Ancak bu süre zarfında vatandaşlarımızdan ricamız evlerinde kalmaları. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan hemşehrilerimizin kesinlikle dışarıya çıkmamasını rica ediyoruz”
DOLAR
6.5696
EURO
7.2107
Muş Durumu

Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu