HBT´DAN ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN KAMPANYASI
Muş´ta 3 yıl içerisinde yaklaşık 50 okulda 6 bin öğrenciye ulaşan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu, Kış mevsiminde köy çocukları için başlattığı ‘Çocuklar üşümesin´ bot kampanyasını sürdürüyor.
Tarih: 5.12.2019 16:48:19/ 235okunma / 0yorum

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu minik gönüllere dokunmaya devam ediyor. 3 yıl içerisinde yaklaşık 50 köy okulunu ziyaret ederek 6 bin öğrenciye ulaşan gönüllüler, Kış mevsiminde ‘Çocuklar üşümesin´ diye başlattığı bot kampanyasını sürdürüyor.

Hayırda Buluşanlar Topluluğu Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Hatip Erdoğmuş yaptıkları çalışmaları değerlendirerek “Topluluk olarak üç yılımızı geride bıraktık. Üç yıl önce üniversitemizde okuyan öğrencilerimizle Bulanık Demirkapı köyü ilkokulundan gelen kitap yardımı talebiyle bu yola koyulduk. İlk başlarda kitap, kırtasiye tarzı yardımlarla köylerde okuyan çocukları ziyarete başladık. Bu ziyaretlerimizde bazı çocukların ayağında mevsime uygun ayakkabı olmadığını, kimisinin montunun olmadığını görünce çalışmalarımıza bot ve mont yardımını da ekledik. Şehir merkezine uzak, dar gelirli ailelerin yaşadığı köyleri tespit edip ilk yardımlarımızı yapmaya başladık. Bu gibi yardımlara başlarken doğrusu hedefimizi çok büyük tutmadık çünkü neticede bir öğrenci topluluğuyduk ve öğrencilerin katkılarıyla bu işleri yapıyorduk ama başladıktan sonra çevreden, yakın ve uzak yerlerden birçok kişinin bizlere destek olmak için irtibata geçtiğine tanık olduk” dedi.

“ÜNİVERSİTEMİZDE ÇALIŞAN İDARİ VE AKADEMİK PERSONELİMİZ DE BİZLERE CİDDİ ANLAMDA DESTEK SUNDULAR”

Kendilerine verilen destekleri hatırlatan Öğr. Gör. Erdoğmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle üniversitemizde çalışan idari ve akademik personelimiz de bizlere ciddi anlamda destek sundular. Bu iyilik yardımı zamanla yelpazeyi genişletip daha fazla kişiye ulaşmaya başladı. Birçok iyiliksever bizimle irtibata geçip ellerinden geldiği kadarıyla yardımlar ulaştırmaya başladı, öğrencilerimiz gittikleri köylerde gördükleri öğrencilerden çok etkilenince bu işe daha fazla sarılmaya, sahiplenmeye başladılar. Üç yıl içinde Muş´un tüm ilçelerine ulaşmayı başardık. Kimi ilçemizde beş köy okuluna kimisinde de on köy okuluna ulaştık. Toplamda elliden fazla köye destekte bulunduk, altı binden fazla öğrenciye dokunabilme imkanını bulduk. Bunların dışında onlarca köye de yardımların ulaşmasına aracı olduk. Bazen farklı STK´lardan, hayırseverlerden bize ulaşıp bizden yardıma muhtaç köy adlarını istiyorlar. Bizler de onlara yardımcı olup yönlendirmelerde bulunuyoruz. Çünkü bize ulaşan ve bizim de araştırıp listelediğimiz epey köy var. Köydeki okulun ihtiyacına göre yönlendirmelerde bulunuyoruz. Hatta il dışından bize ulaşıp yardım talebinde bulunanlar bile oluyor. Bunlardan da bazılarına destek sunduk. Örneğin Kahramanmaraş Göksu´daki bir okulumuza kitap desteğinde, Hakkâri´deki bir okulumuza bot desteğinde, Şırnak´taki bir okulumuza kırtasiye desteğinde, Bayburt´taki bir köye kırtasiye desteğinde bulunduk ve Bingöl´de dokuz köy okuluna atkı, bere ve bot ulaşımında aracı olduk. Bu yıl “Çocuklar Üşümesin” adıyla bot kampanyası başlattık ve bir ay içerisinde 210 kişiye bot desteğinde bulunduk. Kampanyamız hala devam ediyor inşallah hayırseverlerimizin desteğiyle daha fazla kişiye ulaşmayı umuyoruz ve herkesin kampanyamıza da destek olmasını bekliyoruz.”

“ANNELERİMİZİN ÖRDÜĞÜ YÜZLERCE ATKI VE BERE İYİ KALPLİ ELLER ARACILIĞIYLA ÇOCUKLARA DAĞITILMAK ÜZERE BİZLERE ULAŞTIRILDI”

“Ayrıca her yıl sınav çıkışlarında ÖSYM´nin dağıttığı kalemleri toplayıp köydeki çocuklara ulaştırıyoruz” diye vurgulayan Öğr. Gör. Erdoğmuş, “Sadece bu yıl sınav çıkışlarında gönüllülerimiz iki bin sekiz yüzden fazla kırtasiye malzemesi topladılar. Türkiye´nin farklı illerinden annelerimizin ördüğü yüzlerce atkı ve bere İyi Kalpli Eller aracılığıyla çocuklara dağıtılmak üzere bizlere ulaştırıldı. Gönüllülerimiz, gittikleri köy okullarında çocuklarımızla sohbet ederek, çeşitli oyunlar oynayarak onlarla güzel vakit geçirme fırsatı da yakalıyorlar. Üniversitedeki öğrencilerimizin köylerde okuyan çocuklarımızla buluşmaları, bir araya gelmeleri, çocuklara hediyeler dağıtmaları çocuklarımızın zihinlerine güzel bir örnekliği de yerleştirmiş oluyor; çocuklarımızda iyilik, paylaşmak, yardımlaşmak gibi değerlerin yayılmasına vesile oluyorlar. Ayrıca Muş´ta belirlediğimiz ve düzenli olarak yardımda bulunduğumuz ailelerimiz var, imkanlarımız nispetinde ihtiyaç sahibi bu ailelerimize yardımlarımızı sürdürüyoruz. Belirli periyotlarla topluluk gönüllülerimiz bu ailelere ziyaretlerde bulunuyor. Tüm bu yardımların ulaştırılmasında Üniversitemizin, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Belediyemizin sürekli desteklerini gördük. Her zaman dediğimiz gibi ‘Biriktirdiğimiz değil paylaştığımız bizimdir´ diyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN KAMPANYASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EMNİYETİN KADES EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
EMNİYETİN KADES EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, Muş Emniyet Müdürlüğü tarafından KADES eğitimlerinin devam ettiği bildirildi
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı yatay geçiş başvuru şartları ve değerlendirme takvimi yayınladı
MUŞ´TAN SUNULAN 8 PROJE DAKA TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
MUŞ´TAN SUNULAN 8 PROJE DAKA TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına (DAKA) Teknik Destek Projesi kapsamında Muş´tan yapılan başvuruların 8 tanesi kabul edildi.
TKDK PROJE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
TKDK PROJE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
8. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında 103- Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için son başvuru kabul tarihi uzatılmıştır
HBT´DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YARDIMI
HBT´DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YARDIMI
MŞÜ Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, Muş´taki ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımında bulundu
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
“Tarım Öğretiminin 174. Yılı” etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi´nde kutlama programı gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa davetli konuşmacı olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katılım gösterdi.
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
İstanbul Aydın Üniversitesi´nin ev sahipliğinde “Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı” (TULİP) gerçekleştirildi. Türkiye´nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen program kapsamında kadınların liderlik ve yöneticilik basamaklarında görev almasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi.
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680
Muş Durumu

Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu