HAYVANCILIĞA DAYALI SANAYİ YATIRIMLARINA HİBE DESTEĞİ
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından ilan edilen IPARD II Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında uygun görülen projelere, 9 Milyon TL´ye kadar hibe desteği verilecek
Tarih: 9.4.2019 17:26:59/ 144okunma / 0yorum

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönelik uygun projelere geri dönüşümsüz finansal destekler veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), IPARD II Beşinci Başvuru Çağrı İlanı ile birçok sektörde hibe avantajları sunmaya devam ediyor. 16 Şubat´ta ilan edilen çağrı kapsamında yer alan “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması” tedbiri hakkında açıklamalarda bulunan TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, 180 Bin TL ile 18 Milyon TL arasında uygun harcama tutarına sahip projelere hibe desteği verileceğini ve bu çağrının ilimizde ekonomik kalkınma ve istihdam adına büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kırmızı Et Kesimhaneleri Destek Kapsamında

İlgili tedbir kapsamında yer alan sektörlere ilişkin açıklamalarda bulunan Turan, “8 Nisan itibarıyla Beşinci Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak projelerin kabul süreci başladı. Bu çağrıda öne çıkan çok önemli hayvancılığa dayalı sektörler yer alıyor. Bunlardan biri kırmızı et kesimhaneleri. Günlük 30 – 500 baş arası sığır ve manda, 50 – 4.000 baş arası ise koyun ve keçi kesim kapasiteli tesisler ile ilgili hazırlanacak projelerin uygun görülmesi halinde, geri dönüşümsüz finansal destek sunacağız. 180 Bin TL ile 18 Milyon TL arasında uygun harcama tutarına sahip uygun projeler için bu çağrı döneminde gerçek ve tüzel kişiler için %40, üretici örgütleri için %50 hibe fırsatları bulunuyor. Burada kapasiteyi ve yatırım tutarını başvuru sahipleri belirleyecek ama tabi ki bizim istediğimiz standartlarda bir proje hazırlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Amacımız Ekonomik Kalkınmaya Katkı Sağlamak”

Çağrı kapsamında desteklenecek Süt İşleme, Süt Toplama Merkezi, Soğuk Hava Deposu gibi yatırımlara da açıklamasında yer veren Turan, Kurumun temel gayesinin AB ve ulusal fonlardan sağlanan kaynakların hedef kitleye etkin şekilde ulaştırılması olduğunu söyledi. “Amacımız ekonomik kalkınmaya ve istihdamın artmasına katkı sağlamak” diyen Turan şu açıklamada bulundu, “Sürdürülebilir yatırımların ilimize kazandırılması bizim açımızdan çok önemli. Bu çağrının 1,5 Milyar TL gibi çok yüksek bir fonu bulunuyor ve biz bu fonlardan ilimizin en üst düzeyde yararlanması için büyük çaba sarf ediyoruz. Tabi Kurum olarak inceleme ve denetleme görevimiz olduğu için başvuru sahiplerinin projelerini çok iyi hazırlamaları gerekiyor. Bu anlamda Beşinci Çağrı döneminde özgün ve sürdürülebilir projeler bekliyoruz. Günlük 10 – 70 ton süt işleme kapasiteli tesis projeleri, günlük en fazla 70 tona kadar süt toplama kapasitesi olacak süt toplama merkezi ve en fazla 10 Bin m3 kapasiteye sahip soğuk hava deposu projeleri bu çağrıda Kurumumuza sunulabilir. Burada belirtmiş olduğum limitler en üst limitler, dolayısıyla daha küçük maliyetli ve ilimizin ihtiyacına cevap verebilecek ölçekte projeler pek tabi ki hazırlanabilir. Sunulacak projeler İl Koordinatörlüğümüzde ve Kurum Merkezimizde çeşitli incelemelere tabi tutulacak ve uygun görülen projelerin sahipleri sözleşmeye davet edilecek. Sözleşme imzalayan yatırımcılarımız proje taahhütlerini yerine getirip yatırımı hayata geçirdiklerinde gerçek ve tüzel kişilere %40, üretici örgütlerine %50 oranında hibe desteği vereceğiz. Ayrıca bu yatırımcılarımız %18 KDV´den muaf olacaklar. Yapılacak tesislerin yapım işleri, makine-ekipman alımları, hizmet alımları(danışmanlık hizmeti) ve görünürlük(tabela) kalemleri Kurumumuzun destek verdiği yatırım kalemleri. Proje başvuru koşulları ve desteklemelere ilişkin detaylı bilgi için vatandaşlarımızı İl Koordinatörlüğümüze bekliyorum.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE KALDIRIM İŞGALLERİNE SAVAŞ AÇTI
BELEDİYE KALDIRIM İŞGALLERİNE SAVAŞ AÇTI
Muş Belediyesi kış mevsiminin ardından cadde ve sokaklarda temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürürken zabıta ekipleri ise Cumhuriyet Caddesi´nde kaldırımları işgal eden esnaflara yönelik cezai işlem ve uygulamalara başladı.
HAYDİ MUŞ SPORA!
HAYDİ MUŞ SPORA!
Muş İl Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, 21-25 Nisan 2019 tarihleri arasında farkındalık oluşturmak amacıyla “Haydi Muş Spora” sloganı ile 22 Branşta düzenlenecek olan ‘Muş Olimpiyatları´na tüm halkı davet etti.
BÖLGENİN İLK BEKTAŞİ VE FRENK ÜZÜMLERİ KÜLLİYEDE YETİŞTİRİLECEK
BÖLGENİN İLK BEKTAŞİ VE FRENK ÜZÜMLERİ KÜLLİYEDE YETİŞTİRİLECEK
Doğu Anadolu Bölgesi´nde ilk kez Muş Alparslan Üniversitesi külliyesinde yetiştirilecek olan Bektaşi ve Frenk Üzümü fidanları Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve akademisyenler tarafından toprakla buluşturuldu.
TÜBİTAK GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI VE İNOVATİF GİRİŞİMCİLİK SEMİNERİ
TÜBİTAK GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI VE İNOVATİF GİRİŞİMCİLİK SEMİNERİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu´nda, akademisyenlere ve öğrencilere TÜBİTAK Girişimcilik Programları hakkında bilgilendirmek ve inovatif girişimciliği tanıtmak amacıyla bir seminer düzenlendi.
KIZILAY´DAN KAN BAĞIŞ KAMPANYASI
KIZILAY´DAN KAN BAĞIŞ KAMPANYASI
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşlar kan bağış otobüsüne yoğun ilgi gösterdi
ÜNİVERSİTEDEN ŞEKER FABRİKASINA ZİYARET
ÜNİVERSİTEDEN ŞEKER FABRİKASINA ZİYARET
Muş Alparslan Üniversitesinden bir heyet, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) kapsamında Muş Şeker Fabrikasında incelemelerde bulundu.
SAĞLIK BAKANLIĞI´NDAN HAC VE UMRE UYARISI
SAĞLIK BAKANLIĞI´NDAN HAC VE UMRE UYARISI
Sağlık Bakanlığı, hac ve umreye gidecek vatandaşlar için salgın hastalık ve enfeksiyonlar için uyarıda bulundu.
1071 MALAZGİRT KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİNDE MÜZİK ZİYAFETİ
1071 MALAZGİRT KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİNDE MÜZİK ZİYAFETİ
Muş Alparslan Üniversitesi 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konsere katılan dinleyiciler, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği ziyafeti yaşadı.
MUŞ OLİMPİYATLARININ TANITIMI YAPILDI
MUŞ OLİMPİYATLARININ TANITIMI YAPILDI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, "Haydi Muş Spora" sloganıyla 21-25 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Muş Olimpiyatları hakkında Muş Gençlik Merkezi´nde açıklamalarda bulundu.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu