HASKÖY´DE ÖĞRETMENLERE ROBOTİK VE KODLAMA EĞİTİMİ
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede görev yapan öğretmenlere Robotik ve Kodlama eğitimi verildi.
Tarih: 3.12.2019 19:08:05/ 225okunma / 0yorum

Hasköy İlçe milli eğitim müdürlüğü tarafından hazırlanan "Öğretmenlerimiz Robotik ve Kodlama Eğitimiyle Geleceğimizi Kodluyor" projesi kapsamında ilçedeki görevli öğretmenlere yönelik olarak Robotik Kodlama Kursu gerçekleştirdi. Hasköy ilçesinde gerçekleştirilen Kursa 24 öğretmen katıldı.

Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, Eğitimleri ziyaret ederek buradaki etkinliklere katıldı. Verilen kurs hakkında açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, "İlçemizde görev yapan öğretmenlerimiz genç, yeniliklere açık, çalışkan, idealist öğretmenlerdir. Eğitime katılan öğretmenlerimize sıfırdan başlayıp ileri düzey kod yazmanın mantığını, temel elektrik bilgisi ve Arduino kullanılarak, proje devresinin kurulumunu ve Robotların nasıl çalıştığını çeşitli sensörleri nasıl kullanacaklarını öğrenecekler.

Milli Eğitim Bakanlığımızın ´´Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye´´ sloganıyla açıkladığı, 2023 Eğitim Vizyonu´nda öğretmenlerin mesleki gelişiminin artırılması ve okullarda robotik ve kodlama eğitiminin de içinde yer aldığı Tasarım Beceri Atölyeleri´nin kurulması ile ilgili çalışmaların gerekliliği belirtilmektedir. Bu eğitim öğretmenlerimizin mesleki gelişimini artıracak ve her okulda açılması planlanan Tasarım-Beceri Atölyelerinde çalışacak donanımlı öğretmenlerin yetiştirilmesine katkı sunacaktır. Öğretmenlerimizin robotik kodlama eğitmen eğitimi alması ve bu eğitimi ilçemizde görev yapan diğer öğretmenlere öğretmesi ve sonrasında ilçemizdeki öğrencilerin robotik ve kodlama eğitimi alması özelde ilçemizin ve ilimizin, genelde ise ülkemizin eğitim düzeyinin artması ve kalkınmasına katkısı olacaktır.

Ajans Press´in Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinden elde edilen bilgilere göre Türkiye de bilgisayar başında geçirilen süre günde ortalama 7 saat olarak belirlenmiştir. WeAreSocial firmasının yayınladığı 2017 raporlarına göre nüfusun %74´ü internet ve sosyal medya kullanıyor. Rapora göre ortalama 48 milyon kişi sosyal medya kullanıyor ve günde ortalama 3 saatte sosyal medya için ayrılıyor. TÜİK yapmış olduğu araştırmaya göre 6-15 yaş arası çocuklarımızın %45,6 ´sı internet kullanıyor. Ancak bu çocukların yalnızca %1´i ileri düzey bilgisayar bilgisine sahip. Ömer Halis Demir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Zekihan Hazar´ın ortaokul öğrencilerine yönelik Dijital Oyun Bağımlılığı araştırmasında öğrencilerin %26´sı dijital oyun bağımlısı olduğu ortaya çıkmıştır. Bilgisayar başında bu kadar zaman geçiren gençlerimize bakınca; Acaba ne üretiyoruz ? diye kendimize sorduğumuzda aslında hiçbir şey cevabı oldukça üzücüdür.

Ayrıca sektörel olarak bakarsak; marka değerlendirme kuruluşu BrandFinance´ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye´nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27,4 milyar dolar, ancak bu rakam teknoloji markalarının %10 bile değil. Bu yüzden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan´ın başlattığı Dev Yazılım Hamlesi Projesi´ ne kulak verip ülkemiz için katma değer üretecek bilgisayar başında zaman tüketen, sadece oyuna ve sosyal medya zaman ayıran bir gençlik yerine üreten sorunların farkında olan, girişim hamlesi yapabilecek nesiller yetiştirmek ihtiyaç olmuştur. Dijital dünyada, yatırım yapan büyük markaların kurucularına bakıldığında bu kişilerin küçük yaşlarda tanıştıkları bilgisayar ve aldıkları yazılım eğitimiyle birlikte mevcut girişimleri bugün ki seviyesine ulaşmıştır. Eğitim verirken çocukların ilerki yaşamlarında gelecekleri seviyeyi en başından kestirmek mümkün değildir. Bu yüzden bu eğitim, Türkiye´nin her yerindeki, tüm çocuklara ulaşmalıdır. Tüm bunlar birlikte düşünüldüğünde Hasköy ilçemizde öğrenim gören öğrencilerinde robotik ve kodlama eğitimi almaya hakları olduğu bir gerçektir. Onların bu eğitimi alabilmesi için alana hakim, nitelikli eğitim verebilecek eğitmenlerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ilçemizdeki bu projemize destek olmuştur. Kalkınma ajansımıza destekleri için teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî kanalının sabah haberlerine canlı yayın konuğu olarak karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek “İl Özel İdaresi olarak karla mücadelede toplam 11 ekip oluşturduk. 95 personeli etkin bir şekilde 24 saat esasına göre karla mücadeleye son hız hizmetlerini sürdürüyor. Nefesin olduğu her yere biz hizmet götürüyoruz. Vatandaşımızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayabilmek için İl Özel İdaresi ekipleri gece-gündüz çalışmaktadır” dedi
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği, Okul Sporları kapsamında 6 farklı branşta 54 okuldan 270 öğrencinin katılımıyla Satranç Turnuvası düzenledi. Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, dereceye giren sporculara ödüllerini vererek başarılar diledi.
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
İslami İlimler Fakültesi (İİF) Vali Erdoğan Bektaş Amfisi´nde her hafta gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Tefsîrü´l-Menâr Bağlamında Islah Ekolü´nün Kur´an´ı Anlama ve Açıklama Yöntemi” konulu seminer düzenlendi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberinde ki heyet, esnaf ziyaretlerinde bulunarak birçok gencin seyyar satıcılık yaptığına dikkat çekerek işsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu