HASKÖY´DE ÖĞRETMENLERE ROBOTİK VE KODLAMA EĞİTİMİ
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede görev yapan öğretmenlere Robotik ve Kodlama eğitimi verildi.
Tarih: 3.12.2019 19:08:05/ 299okunma / 0yorum

Hasköy İlçe milli eğitim müdürlüğü tarafından hazırlanan "Öğretmenlerimiz Robotik ve Kodlama Eğitimiyle Geleceğimizi Kodluyor" projesi kapsamında ilçedeki görevli öğretmenlere yönelik olarak Robotik Kodlama Kursu gerçekleştirdi. Hasköy ilçesinde gerçekleştirilen Kursa 24 öğretmen katıldı.

Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, Eğitimleri ziyaret ederek buradaki etkinliklere katıldı. Verilen kurs hakkında açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, "İlçemizde görev yapan öğretmenlerimiz genç, yeniliklere açık, çalışkan, idealist öğretmenlerdir. Eğitime katılan öğretmenlerimize sıfırdan başlayıp ileri düzey kod yazmanın mantığını, temel elektrik bilgisi ve Arduino kullanılarak, proje devresinin kurulumunu ve Robotların nasıl çalıştığını çeşitli sensörleri nasıl kullanacaklarını öğrenecekler.

Milli Eğitim Bakanlığımızın ´´Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye´´ sloganıyla açıkladığı, 2023 Eğitim Vizyonu´nda öğretmenlerin mesleki gelişiminin artırılması ve okullarda robotik ve kodlama eğitiminin de içinde yer aldığı Tasarım Beceri Atölyeleri´nin kurulması ile ilgili çalışmaların gerekliliği belirtilmektedir. Bu eğitim öğretmenlerimizin mesleki gelişimini artıracak ve her okulda açılması planlanan Tasarım-Beceri Atölyelerinde çalışacak donanımlı öğretmenlerin yetiştirilmesine katkı sunacaktır. Öğretmenlerimizin robotik kodlama eğitmen eğitimi alması ve bu eğitimi ilçemizde görev yapan diğer öğretmenlere öğretmesi ve sonrasında ilçemizdeki öğrencilerin robotik ve kodlama eğitimi alması özelde ilçemizin ve ilimizin, genelde ise ülkemizin eğitim düzeyinin artması ve kalkınmasına katkısı olacaktır.

Ajans Press´in Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinden elde edilen bilgilere göre Türkiye de bilgisayar başında geçirilen süre günde ortalama 7 saat olarak belirlenmiştir. WeAreSocial firmasının yayınladığı 2017 raporlarına göre nüfusun %74´ü internet ve sosyal medya kullanıyor. Rapora göre ortalama 48 milyon kişi sosyal medya kullanıyor ve günde ortalama 3 saatte sosyal medya için ayrılıyor. TÜİK yapmış olduğu araştırmaya göre 6-15 yaş arası çocuklarımızın %45,6 ´sı internet kullanıyor. Ancak bu çocukların yalnızca %1´i ileri düzey bilgisayar bilgisine sahip. Ömer Halis Demir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Zekihan Hazar´ın ortaokul öğrencilerine yönelik Dijital Oyun Bağımlılığı araştırmasında öğrencilerin %26´sı dijital oyun bağımlısı olduğu ortaya çıkmıştır. Bilgisayar başında bu kadar zaman geçiren gençlerimize bakınca; Acaba ne üretiyoruz ? diye kendimize sorduğumuzda aslında hiçbir şey cevabı oldukça üzücüdür.

Ayrıca sektörel olarak bakarsak; marka değerlendirme kuruluşu BrandFinance´ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye´nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27,4 milyar dolar, ancak bu rakam teknoloji markalarının %10 bile değil. Bu yüzden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan´ın başlattığı Dev Yazılım Hamlesi Projesi´ ne kulak verip ülkemiz için katma değer üretecek bilgisayar başında zaman tüketen, sadece oyuna ve sosyal medya zaman ayıran bir gençlik yerine üreten sorunların farkında olan, girişim hamlesi yapabilecek nesiller yetiştirmek ihtiyaç olmuştur. Dijital dünyada, yatırım yapan büyük markaların kurucularına bakıldığında bu kişilerin küçük yaşlarda tanıştıkları bilgisayar ve aldıkları yazılım eğitimiyle birlikte mevcut girişimleri bugün ki seviyesine ulaşmıştır. Eğitim verirken çocukların ilerki yaşamlarında gelecekleri seviyeyi en başından kestirmek mümkün değildir. Bu yüzden bu eğitim, Türkiye´nin her yerindeki, tüm çocuklara ulaşmalıdır. Tüm bunlar birlikte düşünüldüğünde Hasköy ilçemizde öğrenim gören öğrencilerinde robotik ve kodlama eğitimi almaya hakları olduğu bir gerçektir. Onların bu eğitimi alabilmesi için alana hakim, nitelikli eğitim verebilecek eğitmenlerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ilçemizdeki bu projemize destek olmuştur. Kalkınma ajansımıza destekleri için teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
SURİYE UYRUKLU ÇOBAN MURAT NEHRİNDE BOĞULDU
Muş´ta çobanlık yaptığı öğrenilen Suriye uyruklu bir genç, serinlemek için girdiği Murat Nehri´nde boğuldu. Balık adamlar, Suriyeli gencin cansız bedenini çıkarırken, görgü tanıklarının bir kişi daha vardı iddiaları üzerine Murat nehrinde arama çalışmaları devam etti. Saatlerce nehirde arama yapan balık adamlar, daha sonra çalışmaları sonlandırdı.
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
EMNİYETTEN KAÇAK ÜRÜNLERE GEÇİT YOK
Kaçakçılık Ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin emtia(Eşya) kaçakçılığına yönelik sürdürdüğü operasyonda çok sayıda malzeme ele geçirdi.
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
BULANIK/KOP KİTABI YAYIMLANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrşad Sami Yuca editörlüğünde Bulanık/Kop kitabı yayımlandı
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
İLİM VE İRFAN MERKEZLERİ CAMİLER
Muş İl Müftülüğü Başvaizi Abdulhak Akpolat, Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nın bu yılki temasının “Cami ve İlim” olarak belirlendiğini hatırlatarak hafta boyunca camilerin medeniyetimizdeki yeri ve hayatımızdaki anlamının anlatılacağını söyledi.
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
KIRIMOĞLU, ASALETEN ATANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığını vekâleten yürüten Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, dekanlık görevine asaleten atandı.
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
KARŞIYAKA MAHALLESİ´NDE ASFALT HAZIRLIĞI
İçme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon gibi yer altı hatları yenilenen Karşıyaka Mahallesi´nde asfalt hazırlığı yapılıyor. Ekipler bir yandan yol söküm çalışmaları yaparken diğer yandan asfalt altı malzeme serimi yaparak yol sıkıştırması yapıyor.
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
USTA ÖĞRETİCİLER 6 AYDA 65 BİN MESKE ÜRETTİ
Muş´ta Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ve kursların kapanmasıyla boşta kalan 25 usta öğretici kadın, koronavirüs ile mücadele kapsamında gönüllü olarak maske üretiyor.
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
ASİMDER: KÜFÜR TEK MİLLETTİR!
Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Turhan Sur Ermenistan saldırılarına değerlendirerek “Küffar´ın şımarık kıblesiz Ermenistan´a talimat vermesi ile son yıllarda, Türk İslam Dünyası Coğrafyasına başlattığı kahpe saldırıların maksadını ve hedefini çok iyi bilmekteyiz” dedi
DOLAR
7.6946
EURO
9.0376
Muş Durumu

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu