GENÇLİK LİDERLERİ ÖĞRENCİLERİ SPORA TEŞVİK EDİYOR
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezlerinde görevli Gençlik liderleri, Gençlik ve Spor Bakanlığının hayata geçirdiği proje ve faaliyetlerin tanıtımını yapmak için okullarda bilgilendirme afişleri astı.
Tarih: 9.2.2019 13:37:30/ 137okunma / 0yorum

Gençlik Merkezi Müdürlüğü´nde görevli gençlik liderleri, sosyal- kültürel ve sportif faaliyetleri tanıtmaya devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığının proje, faaliyet ve etkinliklerini tanıtmak amacıyla okulları ziyaret eden Gençlik liderleri, tanıtım afişleri astı. Okullarda eğitim öğretim gören öğrencilere bakanlığın hayata geçirdiği proje ve etkinlikler hakkında bilgi veren gençlik liderleri, “Gençlerden Ecdada Mektup 1919”, “10 Parmağımda 10 Marifet” ve “Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları”na katılmak isteyenlere tanıtım yaptı. Yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü: “Bakanlığımızın ve Gençlik Merkezimizin proje, faaliyet ve etkinliklerini tanıtmak amacıyla ilimizdeki okulları gezmeye devam ediyoruz.  Gençlerimiz; okullarda eğitim öğretim gören öğrencilere; “Gençlerden Ecdada Mektup 1919”, “10 Parmağımda 10 Marifet” ve “Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları” hakkında bilgi sahibi olmaları için gerekli bilgilendirme çalışmalarını yaptılar. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak proje ve etkinliklerimiz devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

“Gençlerden Ecdada Mektup 1919´ Yarışması

Milli mücadelenin 100. yılında ‘Gençlerden Ecdada Mektup 1919´ yarışması düzenleyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin, tarihini bilen, okuyan-yazan ve düşünene bireyler olarak yetişmesi amacıyla 13-17/18-21/22-29 olmak üzere 3 farklı yaş kategorisinde düzenlenecek. Yarışma kapsamında gençler; cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün 1919 yılında Samsun´dan başlatmış olduğu milli mücadele dönemine, 1919 tarihinin önemine yönelik mektup yazabilecek. Yarışmaya katılmak isteyen gençler, 31 Mart tarihine kadar “e-genc.gsb.gov.tr” internet adresi üzerinden başvuru yapabilecek. Online başvuru imkânına sahip olmayan gençler ise el yazısıyla yazdıkları mektupları en yakın gençlik merkezine teslim edecek.  Yarışmada yazılan mektupların değerlendirilmesi iki aşamada yapılacak. 10 Nisan´da il sonuçları duyurulacak ve yarıştığı kategoride ilk 3´e giren mektuplar Türkiye derecesi için değerlendirilmeye alınacak. 30 Nisan´da da Türkiye derecesi alanlar açıklanacak.  “Gençlerden Ecdada Mektup 1919” yarışmasında Türkiye derecesi elde eden gençlerden; 18-21/22-29 yaş kategori birincileri yurtdışı kültür gezisi, 13-17 yaş kategori birincisi ultrabook bilgisayar, 13-17/18-21/22-29 yaş kategori ikincileri dizüstü bilgisayar ve üçüncüleri ise akıllı telefon ile ödüllendirilecek. 10 Parmağımda 10 Marifet Küçük Yaşam Becerileri yarışmasında ise: gençlere günlük hayatta lazım olan ömür boyu kullanacakları temel bilgi ve becerileri kısa sürede, uzman kişilerin uygulamalı eğitimleri ile kazandırma amaçlanmakta olduğu belirtildi.

Tiyatro Yarışması

Gençler Arası Tiyatro Yarışmasında ise, gençler, geleneksel sanatımızın dalı olan tiyatroya sahip çıkmaları, kendi yazdıkları senaryolar ile sahne performanslarını sergileyebilecekleri bir platform oluşturmak için düzenlenmektedir. 14-29 yaş aralığındaki gençlerimiz ‘Vatan Sevgisi´ konusunda yazdıkları oyunları ile komedi veya dram dalında yarışmaya katılabilirler. Yarışmanın başvuruları: 2018 Aralık-2019 Ocak tarihlerinde alınacak olup yarışma; İl, Grup ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada icra edilecektir. En az 3 en fazla 15 oyuncu sınırı bulunan yarışmaya katılımlar gençlik merkezleri üzerinden yapılacaktır.

Türk Müziği Yarışması

Türk Müziği Yarışmasında ise, gençlerimiz bin yıllık kültürümüz olan Türk Müziğine sahip çıkmaları amacıyla düzenlenmektedir. 18-23/24-29 bay ve bayan solo ses ve Özgün Yorumlama olmak üzere toplam 5 kategoride gerçekleştirilecek yarışmada gençlerimiz; Türk Halk, Türk Sanat ve Geleneksel Türk Müziği dallarından eserler seslendirecektir. Özgün Yorumlamada ise kültürümüze ait bir parça günümüz müzik anlayışı ile tekrar yorumlanmaktadır. Yarışmanın başvuruları: 2018 Aralık-2019 Ocak tarihlerinde alınacak olup yarışma; İl, Grup ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada icra edilecektir. Yarışmaya katılımlar gençlik merkezleri üzerinden yapılacaktır.

Şiir Okuma Yarışması

Şiir Okuma Yarışmasında ise gençlerimiz, geleneksel sanatımızın önemli bir dalı olan şiire sahip çıkmaları amacıyla düzenlenmektedir. 14-17/18-25 bay ve bayan olmak üzere 4 kategoride icra edilen yarışmada gençler ‘Anne-Baba´ sevgili şiirleri yorumlayacaklar. Yarışmanın başvuruları: 2018 Aralık-2019 Ocak tarihlerinde alınacak olup yarışma; İl, Grup ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada icra edilecektir. Yarışmaya katılımlar gençlik merkezleri üzerinden yapılacaktır.

Bilgi Yarışması

Bilgi Yarışmasında ise gençler, genel yetenek, genel kültür ve çeşitli alanlara olan ilgilerini artırmak ve kendilerine olan özgüvenlerini göstermelerine fırsat vermek amacıyla düzenlenmektedir. 14-17/18-25 yaş olmak üzere 2 kategoride icra edilen yarışmada gençler, 3´er kişilik ekipler ile yarışmaya katılabilmektedir. Yarışmada gençlere; genel kültür, tarih, coğrafya, vatandaşlık, anayasa, sayısal mantık, spor kültürü, görsel sanatlar, müzik ve güncel konularından sorular sorulmaktadır. Yarışmanın başvuruları: 2018 Aralık-2019 Ocak tarihlerinde alınacak olup yarışma; İl, Grup ve Türkiye Finali olmak üzere, 3 aşamada icra edilecektir. Yarışmaya katılımlar gençlik merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Tüm yarışmaların başvuruları devam ediyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ GURURUMUZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU
MİLLİ GURURUMUZ AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU
Türkiye Atletizm Kros Milli Takımıyla, Avrupa Şampiyonasında piste çıkan İlimiz Milli Atleti Emine Akbingöl büyük başarı elde etti
“KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ” 16-22 ŞUBAT´TA MUŞ´TA YAPILIYOR"
“KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ” 16-22 ŞUBAT´TA MUŞ´TA YAPILIYOR"
Türkiye Dağcılık Federasyonu Muş İl Temsilcisi Ve Muş Dağcılık Arama ve Kurtarma İhtisas Kulübü MUDOSK Başkanı Mehmet Çağlayan, "Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecektir" dedi.
MENDERES SPOR EVİNDE FARKLI KAZANDI 4-0
MENDERES SPOR EVİNDE FARKLI KAZANDI 4-0
Lige verilen aranın ardından sezon hazırlıklarını tamamlayan Menderes spor ikinci yarının ilk maçında Bingöl temsilcisini 4-0 gibi bir skorla yenmeyi başardı.
LALEZAR SPOR PLAYOFF´U NERDEYSE GARANTİLEDİ
LALEZAR SPOR PLAYOFF´U NERDEYSE GARANTİLEDİ
Türkiye Voleybol Federasyonu 2. Lig´inde mücadele eden Muş Lalezar Spor takımı Muş Atatürk Spor Salonunda Hakkâri Sportif Faaliyetler Spor takımını ağırladı.
MŞÜ´DE 2. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ
MŞÜ´DE 2. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ
Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arsında 2. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi düzenlenecek.
MUŞ İLDER´DEN GELENEKSEL HALI SAHA TURNUVASI
MUŞ İLDER´DEN GELENEKSEL HALI SAHA TURNUVASI
MUŞ İLDER´in düzenlediği 7. Geleneksel Halı Saha Futbol Turnuvası´nda NETTECH SPOR şampiyon oldu. Turnuvada Lale Gençlik ikincilik, Tuaç Dekorasyon üçüncülük, Yoncalılar Derneği de centilmenlik kupalarını aldı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ, DERECEYE GİREN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
Muş Valisi İlker Gündüzöz, Avrupa Kros Şampiyonası´ndan dereceyle dönen Emine Akbingöl ve Derya Kunur´u altınla ödüllendirdi
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
MUŞ´TA DERBİ HEYECANI
Ezeli rakipler bu hafta sonu karşı karşıya geliyor. BAL Ligi 1. Grupta yer alan il temsilcimiz Muş Menderes Spor aynı grupta yer alan komşu il takımımız Bitlis Özgüzeldere spor ile karşılaşıyor. Maç Pazar günü saat 13:00´da. İl temsilcimiz 7 puanla 11. Sırada, Bitlis Özgüzeldere spor ise 16 puanla 11.sırada yer alıyor.
UĞURLU ÖĞRENCİLERDEN BİR BAŞARI DAHA!
UĞURLU ÖĞRENCİLERDEN BİR BAŞARI DAHA!
2018-2019 Eğitim Öğretim yılı okul sporları kapsamında Muş Yeni Spor Salonunda yapılan Liseler Arası Masa Tenisi il seçmesinde Genç Erkekler Kategorisinde Muş Uğur Lisesi öğrencileri takım olarak il Birincisi oldu
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
Muş Durumu

Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu