GENÇLİK LİDERLERİ ÖĞRENCİLERİ SPORA TEŞVİK EDİYOR
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezlerinde görevli Gençlik liderleri, Gençlik ve Spor Bakanlığının hayata geçirdiği proje ve faaliyetlerin tanıtımını yapmak için okullarda bilgilendirme afişleri astı.
Tarih: 9.2.2019 13:37:30/ 283okunma / 0yorum

Gençlik Merkezi Müdürlüğü´nde görevli gençlik liderleri, sosyal- kültürel ve sportif faaliyetleri tanıtmaya devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığının proje, faaliyet ve etkinliklerini tanıtmak amacıyla okulları ziyaret eden Gençlik liderleri, tanıtım afişleri astı. Okullarda eğitim öğretim gören öğrencilere bakanlığın hayata geçirdiği proje ve etkinlikler hakkında bilgi veren gençlik liderleri, “Gençlerden Ecdada Mektup 1919”, “10 Parmağımda 10 Marifet” ve “Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları”na katılmak isteyenlere tanıtım yaptı. Yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü: “Bakanlığımızın ve Gençlik Merkezimizin proje, faaliyet ve etkinliklerini tanıtmak amacıyla ilimizdeki okulları gezmeye devam ediyoruz.  Gençlerimiz; okullarda eğitim öğretim gören öğrencilere; “Gençlerden Ecdada Mektup 1919”, “10 Parmağımda 10 Marifet” ve “Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları” hakkında bilgi sahibi olmaları için gerekli bilgilendirme çalışmalarını yaptılar. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak proje ve etkinliklerimiz devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

“Gençlerden Ecdada Mektup 1919´ Yarışması

Milli mücadelenin 100. yılında ‘Gençlerden Ecdada Mektup 1919´ yarışması düzenleyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin, tarihini bilen, okuyan-yazan ve düşünene bireyler olarak yetişmesi amacıyla 13-17/18-21/22-29 olmak üzere 3 farklı yaş kategorisinde düzenlenecek. Yarışma kapsamında gençler; cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün 1919 yılında Samsun´dan başlatmış olduğu milli mücadele dönemine, 1919 tarihinin önemine yönelik mektup yazabilecek. Yarışmaya katılmak isteyen gençler, 31 Mart tarihine kadar “e-genc.gsb.gov.tr” internet adresi üzerinden başvuru yapabilecek. Online başvuru imkânına sahip olmayan gençler ise el yazısıyla yazdıkları mektupları en yakın gençlik merkezine teslim edecek.  Yarışmada yazılan mektupların değerlendirilmesi iki aşamada yapılacak. 10 Nisan´da il sonuçları duyurulacak ve yarıştığı kategoride ilk 3´e giren mektuplar Türkiye derecesi için değerlendirilmeye alınacak. 30 Nisan´da da Türkiye derecesi alanlar açıklanacak.  “Gençlerden Ecdada Mektup 1919” yarışmasında Türkiye derecesi elde eden gençlerden; 18-21/22-29 yaş kategori birincileri yurtdışı kültür gezisi, 13-17 yaş kategori birincisi ultrabook bilgisayar, 13-17/18-21/22-29 yaş kategori ikincileri dizüstü bilgisayar ve üçüncüleri ise akıllı telefon ile ödüllendirilecek. 10 Parmağımda 10 Marifet Küçük Yaşam Becerileri yarışmasında ise: gençlere günlük hayatta lazım olan ömür boyu kullanacakları temel bilgi ve becerileri kısa sürede, uzman kişilerin uygulamalı eğitimleri ile kazandırma amaçlanmakta olduğu belirtildi.

Tiyatro Yarışması

Gençler Arası Tiyatro Yarışmasında ise, gençler, geleneksel sanatımızın dalı olan tiyatroya sahip çıkmaları, kendi yazdıkları senaryolar ile sahne performanslarını sergileyebilecekleri bir platform oluşturmak için düzenlenmektedir. 14-29 yaş aralığındaki gençlerimiz ‘Vatan Sevgisi´ konusunda yazdıkları oyunları ile komedi veya dram dalında yarışmaya katılabilirler. Yarışmanın başvuruları: 2018 Aralık-2019 Ocak tarihlerinde alınacak olup yarışma; İl, Grup ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada icra edilecektir. En az 3 en fazla 15 oyuncu sınırı bulunan yarışmaya katılımlar gençlik merkezleri üzerinden yapılacaktır.

Türk Müziği Yarışması

Türk Müziği Yarışmasında ise, gençlerimiz bin yıllık kültürümüz olan Türk Müziğine sahip çıkmaları amacıyla düzenlenmektedir. 18-23/24-29 bay ve bayan solo ses ve Özgün Yorumlama olmak üzere toplam 5 kategoride gerçekleştirilecek yarışmada gençlerimiz; Türk Halk, Türk Sanat ve Geleneksel Türk Müziği dallarından eserler seslendirecektir. Özgün Yorumlamada ise kültürümüze ait bir parça günümüz müzik anlayışı ile tekrar yorumlanmaktadır. Yarışmanın başvuruları: 2018 Aralık-2019 Ocak tarihlerinde alınacak olup yarışma; İl, Grup ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada icra edilecektir. Yarışmaya katılımlar gençlik merkezleri üzerinden yapılacaktır.

Şiir Okuma Yarışması

Şiir Okuma Yarışmasında ise gençlerimiz, geleneksel sanatımızın önemli bir dalı olan şiire sahip çıkmaları amacıyla düzenlenmektedir. 14-17/18-25 bay ve bayan olmak üzere 4 kategoride icra edilen yarışmada gençler ‘Anne-Baba´ sevgili şiirleri yorumlayacaklar. Yarışmanın başvuruları: 2018 Aralık-2019 Ocak tarihlerinde alınacak olup yarışma; İl, Grup ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada icra edilecektir. Yarışmaya katılımlar gençlik merkezleri üzerinden yapılacaktır.

Bilgi Yarışması

Bilgi Yarışmasında ise gençler, genel yetenek, genel kültür ve çeşitli alanlara olan ilgilerini artırmak ve kendilerine olan özgüvenlerini göstermelerine fırsat vermek amacıyla düzenlenmektedir. 14-17/18-25 yaş olmak üzere 2 kategoride icra edilen yarışmada gençler, 3´er kişilik ekipler ile yarışmaya katılabilmektedir. Yarışmada gençlere; genel kültür, tarih, coğrafya, vatandaşlık, anayasa, sayısal mantık, spor kültürü, görsel sanatlar, müzik ve güncel konularından sorular sorulmaktadır. Yarışmanın başvuruları: 2018 Aralık-2019 Ocak tarihlerinde alınacak olup yarışma; İl, Grup ve Türkiye Finali olmak üzere, 3 aşamada icra edilecektir. Yarışmaya katılımlar gençlik merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Tüm yarışmaların başvuruları devam ediyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ OLİMPİYATLARI GÖRKEMLİ BİR ŞEKİLDE BAŞLADI
MUŞ OLİMPİYATLARI GÖRKEMLİ BİR ŞEKİLDE BAŞLADI
Muş´un spor kenti olması amacıyla düzenlenen "Muş Olimpiyatları" renkli görüntülere sahne oldu.
FUTBOLCU FABRİKASININ TEMELİ ATILDI
FUTBOLCU FABRİKASININ TEMELİ ATILDI
Muş Belediye Spor Alt yapı takımları seçmeleri yoğun bir katılımla hafta sonu gerçekleştirildi.
“HEDEFİMİZ İL GENELİNDE 10 BİNİN ÜZERİNDE GENCE ULAŞMAKTIR”
“HEDEFİMİZ İL GENELİNDE 10 BİNİN ÜZERİNDE GENCE ULAŞMAKTIR”
Mobil Gençlik Merkezi projesi kapsamında gençlere ulaşmaya devam ettiklerini belirten Gençlik ve Spor Muş İl Müdürü Emrullah Güler, gençlik liderleri ile gönüllü üyelerin, merkeze 135 km uzaklıkta olan Malazgirt İlçesi´ne giderek gençlere, sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlediklerini ifade etti.
GÜLER´DEN MUŞ OLİMPİYATLARINA DAVET
GÜLER´DEN MUŞ OLİMPİYATLARINA DAVET
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinasyonunda, 20 branşta spor etkinliklerinin yapılacağı Muş Olimpiyatları, 21-25 Nisan tarihleri arasında yapılacak.
VARTO SPOR-MUŞ SPOR MAÇI OLAYLI GEÇTİ
VARTO SPOR-MUŞ SPOR MAÇI OLAYLI GEÇTİ
Muş Amatör Ligi 1. Grup´ta mücadele eden Varto Spor, konuk ettiği Muş Spor ile 0-0 berabere kaldı. Karşılaşmanın ardından ise kavga çıktı.
KORKUT´TA SPORTİF FAALİYETLERE İLGİ ARTIYOR
KORKUT´TA SPORTİF FAALİYETLERE İLGİ ARTIYOR
Korkut Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Abdullah Gündoğdu, İlçede gençlerin spora ilgileri gün geçtikçe artıyor.
BİRİMLER ARASI FUTSAL TURNUVASI FİNAL MAÇI YAPILDI
BİRİMLER ARASI FUTSAL TURNUVASI FİNAL MAÇI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi ile Eğitim-Bir-Sen Muş 2 şubesi işbirliğiyle düzenlenen Birimler Arası FUTSAL Turnuvasına 14 takım ve yaklaşık 100 sporcu katıldı.
ŞUBAT AYININ GENÇLİK MERKEZİ MUŞ GENÇLİK MERKEZİ OLDU
ŞUBAT AYININ GENÇLİK MERKEZİ MUŞ GENÇLİK MERKEZİ OLDU
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Ayın Gençlik Merkezi´ uygulamasında, Muş Gençlik Merkezi 2019 yılı Şubat ayı gençlik merkezi seçildi. AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek ve İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, Gençlerle bir araya gelerek, başarılarını kutladı
MASKF YÖNETİMİ ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
MASKF YÖNETİMİ ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Kemal Türkan Kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik ziyaretlerini sürdürüyor. Bir yandan il, bir yandan İlçe ziyaretlerini sürdüren MASKF Başkanı Kemal Türkan, Muş İl Emniyet Müdür´ü Ahmet Arıbaş ile TKDK Muş il koordinatörü M.Emin Turan´ı ziyaret etti.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu